Proč jsem medvědem 12.
|

Proč jsem medvědem 12.

Tak velké medvědí znamení tady dlouho nebylo. Zasvěcení investoři z řad managementu a ředitelů firem, prodávají své akcie v nejrychlejším tempu za poslední dva roky.

Insideři znají své společnosti lépe než investorská veřejnost nebo analytici, a když se jim zdá cena „vlastních akcií“ v porovnání s ekonomickými čísly, které vykazují jejich společnosti vysoká - tak prodávají.

Insideři prodávají akcie jako o život

Insider

zasvěcený investor, například člen managementu veřejně obchodované společnosti

Poslední srpnová statistika serveru Insiderscore.com ukazuje, že na každých 31 dolarů v prodaném objemu akcií, připadal jen jeden dolar akcií nakoupených. Rychlost, s kterou insideři prodávají, je tak nejvyšší od léta roku 2007.

Je zajímavé, že právě insideři patřili na jaře mezi nejagresivnější kupce a dnes patří mezi nejagilnější prodejce. Insideři využili v jarních měsících levných cen a po cca 50 procentním zhodnocení zcela pragmaticky realizují zisky.

Insideři dnes také intenzivně prodávají, i když je v zásadě nic netlačí. Výsledky většiny firem zastoupených v hlavním akciovém indexu S&P500 předčily v druhém čtvrtletí očekávání, a ani výhled na třetí čtvrtletí nevypadá oproti stejnému období roku 2008 kalamitně. Proč to tak je?

Odpověď je možná prostší než se zdá. Insiderům se prostě zdají akcie předražené.

Insideři v tom nejsou sami

Nejen insideři prodávají své akcie. Do objemové statistiky se také zapojily samotné veřejně obchodované firmy, když podle Trimtabs.com (pozn.server který monitoruje „příliv a odliv“ peněz na akciové trhy), prodaly ze svých knih v posledních čtyřech měsících akcie za 105 mld. USD.