Dluhy jednotlivých států udávají směr trhům
|

Dluhy jednotlivých států udávají směr trhům

Růst trhů z počátku února brutálně zastavil sílící dolar a obnovené napětí vyvolané dluhy některých států, které změnilo sentiment a směr vývoje cen.

Portugalské a španělské akcie utrpěly minulý týden v úterý největší jednodenní pád od roku 2008. Obavy o osud Řecka se rozšířily i na další slabé ekonomiky eurozóny. Tyto obavy vedly k prudkému prodeji akcií napříč všemi kontinenty a celosvětovému útěku k bezpečí, které skýtá dolar a americké pokladniční poukázky. Euro se dostalo na sedmiměsíční minimum a všechny předpovědi o pokračujícím slábnutí dolaru vzaly za své, alespoň prozatím.

Komoditní trhy vyrazily na začátku února vzhůru, a to díky lepšímu indexu nákupních manažerů jak ve Spojených státech, tak v Evropě i Číně. K tomu ještě Austrálie ponechala sazby na stejné úrovni. Bohužel vše se změnilo, jakmile silnější dolar přestal být pro trhy podporou a obavy o vývoj fiskálních politik spustily další výprodeje.

Nejdůležitější událostí minulého týdne byla americká nezaměstnanost. Tato čísla dopadla v rámci očekávaného rozpětí a přinesla na trh trochu klidu.

Index Reuters-Jefferies CRB, který se skládá z 19 základních materiálů, poklesl od svých maxim ze 6. ledna o 10 procent a technicky by se mohl snadno dostat do medvědí fáze, pokud by klesl k úrovním, kde jsme ho neviděli od října 2009. Tím hlavním sektorem, který táhl index dolů, byly kovy. Stříbro a měď ztratily 9 a 6 procent.

Stříbro pokleslo ve srovnání se zlatem za několik uplynulých týdnů o více než 15 procent výrazněji. Tento poměr by se měl stabilizovat, pokud se má chování trhu měnit. Ve čtvrtek jak zlato, tak stříbro poklesly pod úrovně dvojitého dna, které se utvořilo nedávno, a to signalizuje, že ceny mohou v příštích dnech dále klesat.

zlato kurz

Zlato překvapilo mnoho obchodníků prudkým poklesem. Ten nastal poté, kdy cena poměrně jistě mířila k hodnotě 1 125 USD. Nejistotu vyvolává především fakt, že pokles cen pokračoval i přes všeobecný útěk do bezpečí. Jak bylo uvedeno výše, cena zlata na tom sice byla lépe než například stříbro nebo měď, tedy volatilnější a více rizikové investice, přesto však trh sledoval hlavně pokračující prodejní tlak právě na zlatě.

Největší světový zlatý ETF fond SPDR Gold Trust oznámil pokles drženého množství zlata o 7,37 tuny jen za první čtyři dny v únoru. V lednu pokleslo množství zlata v tomto fondu o 21,7 tun.

Technicky znamenalo prolomení dvojitého dna na úrovní 1 075 USD spuštění dalších prodejních příkazů. Prostor k poklesům je stále volný, a to až k úrovním na 1 026 USD a 1 022 USD. To jsou další hranice podpory, následuje hodnota 1 000 USD. Příčiny, které hnaly cenu na rekordní úrovně v roce 2009, jsou stále ve hře a jakmile by se obavy o státní dluhy změnily v krizi důvěry, zlato by bylo opět na výsluní.

Prozatím však investoři uvažují v relacích redukce stávajících pozic, a nejbližší úroveň rezistence leží na ceně 1 075 USD.

Stříbro od svých maxim z prosince 2009 ztratilo už 23 procent. Tento kov trpí nedostatkem likvidity, a navíc jako na průmyslovém kovu se na jeho ceně podepsaly také obavy o hospodářské oživení. Cena tak propadla pod důležité úrovně podpory, sjela pod Fibonacciho úroveň návratu ve výši 38,2 procenta, která je na ceně 15,24 USD, a další záchytný bod tak představuje cena 14,00 USD.

měď kurz

Meď High Grade, nejlepší kov v roce 2009, se také dostal pod cenou 300 USD do série technických prodejů. Nacházející svátky Nového lunárního roku v Číně spolu s posilujícím dolarem vyústily v korekci. Pro kontrakt s dodáním v březnu představuje podporu cena 265 a 250 dolarů.

ropa kurz

Ropa, stejně jako ostatní komodity, nechala daleko za sebou úrovně 78 USD. Dolů ji nasměrovala slabá poptávka, která naznačuje, že očekávané oživení nebude tak rychlé. Navíc týdenní zásoby této komodity ukázaly další nárůst.

Pro další vývoj budou důležité některé technické úrovně. Pro ropu s dodáním v březnu je to cena 72,40 USD, pro topný olej 189 USD a pro benzín 190 USD. Aby se zastavil další pokles, bude udržení těchto supportů klíčové. Ropa riziko prolomení už třikrát odvrátila. Pokud by ovšem další pokus byl úspěšný, dají se očekávat další prodejní příkazy, které by mohly cenu posunout až na prosincová minima na úrovni 67,45 USD.