Ostražitost investorů klesá – buďte proto velmi opatrní
|

Ostražitost investorů klesá – buďte proto velmi opatrní

Na finanční trhy dorazil klid, nejvíce patrný na akciových trzích díky indexu volatility, který u indexu S&P 500 klesl na dvouleté minimum. V květnu 2008 tento index maxima na úrovni 1 440 bodů a pak následoval v dalších měsících prudký výprodej.

Zemní plyn Ropa Zlato Cukr Platina

Index VIX, tedy měřítko volatility, udává míru strachu z neznáma. V časech, kdy jsou trhy neklidné, index roste výše a reflektuje rostoucí náklady na zajištění (díky nákupu put opcí) proti dalšímu propadu. V dobách rostoucích trhů, jako je ten současný, máme za sebou několik měsíců, kdy klesají obavy i potřeba kupovat zajištění. Při pohledu do nedávné historie musíme konstatovat, že když index VIX klesne pod 20 %, aktuálně je 16,50 %, následoval pak za krátko masivní výprodej.

VIX 23032010

Tato samolibost je na trhu patrná i nyní, kdy směřujeme do druhého čtvrtletí roku 2010. Ekonomický výhled se dále rozjasňuje a na obzoru je jen minimum mráčků. Ty představují pokračující problémy řeckého státního dluhu a případné riziko rozšíření těchto problémů na další země, hrozba tvorby bubliny v čínské ekonomice a reakce trhů na první kolo zvyšování sazeb.

V tomto prostředí se hlavní komoditní trhy obchodovaly bez větších výkyvů a pomalu šplhaly výše. Ropa se v uplynulých týdnech pomalu posouvala výše, dosáhla ceny 83 USD a ukázalo se, že není snadné tuto cenu prolomit, i když hlavní rezistence je až na ceně 85 USD. OPEC se rozhodl trvat na předchozích omezeních těžby a vyjádřil spokojenost se stávající cenou. Také uvedl, že poptávka ze zemí OECD poroste pomalým tempem.

Krátkodobé momentum sice ještě může vyhnat ceny výše, nicméně se tím ještě zvýší riziko, že trhy se samy předběhnou a bude následovat výprodej. Spekulativní dlouhé pozice (spekulace na růst) se podle počtu otevřených futures kontraktů na burze NYMEX vrátily zpět na 110 000 lotů poté, co během únorového poklesu dosáhly pouze 42 000 lotů. Na začátku ledna, kdy zimní rally dosáhla svého vrcholu, byl počet těchto pozic na úrovni 135 000 lotů a poté následoval pokles ceny o 15 USD.

ropa 23032010

Technicky znamená prolomení nedávného maxima prostor k růstu na 85,60 USD a poté na 90 USD, což je zároveň 50% návrat z výprodeje v roce 2008, kdy ropa poklesla ze 147 USD na 33 USD. Podporu pak tvoří ceny 79 a 77,50 USD.

Cena zemního plynu pokračuje v pádu poté, co klesla až na pětiměsíční minimum na úrovni 4 USD a ztratila tak od svého vrcholu, kterého dosáhla během zimy, třetinu ceny. Nižší pokles zásob v minulých týdnech navíc způsobil, že tyto jsou o 4,7 % nad svým pětiletým průměrem. Tento trh se totiž potýká se slabým fundamentem díky tomu, že vyšší efektivita vede ke zvýšení produkce. Firmy totiž hledají levnější způsoby získávání plynu a nová naleziště.

Předpověď počasí indikuje, že zima ve Státech už končí a obnovování zásob začíná na vyšších úrovních než obvykle. Kontrakty s dodáním na duben na burze NYMEX jsou v tuto chvíli podporovány přeprodaným indikátorem RSI, který naznačuje, že otočka může být v dohledu. Jak rychle k ní dojde, je ovšem otázka, hlavní rezistenci u zemního plynu představuje cena 4,60 USD. Zlato strávilo poslední týdny konsolidací nad cenou 1 100 USD a zároveň se pokusilo atakovat nedávná maxima na ceně 1 145 USD. Spekulativní dlouhé pozice opět na burze COMEX rostou a dosáhly 21 milionů uncí. V prosinci byl rekord na 26 milionech uncí. Nadále sledujeme dolar a předpokládáme, že zlato se v krátké době z výše zmíněného pásma nevymaní.

Minulý týden také agentura Moody’s oznámila, že se U.S.a U.K. přiblížily možné ztrátě uvěrového ratingu AAA. Poptávka po zlatě tak může být stále vysoká, zvláště pokud většina zemí západního světa bude pokračovat v zadlužování.

Platina zažila silnou rally za poslední tři týdny a dosáhla minulou středu vrcholu na ceně 1643 USD. To je jen kousek od maxima na 1 657 USD, do kterého platina byla hnána nákupním šílenstvím po spuštění ETF fondu v Londýně. Tentokrát byla poptávka hnána investicemi do fyzické platiny, protože investoři se zalekli ceny nad 1 600 dolary. Podpora na platině tvoří cena 1 600 USD a pak 1 555 USD.

Cena cukru dokonce jednu chvíli vypadala, že se řítí dolů volným pádem. V roce 2010 tato komodita ztratila 30 % a naplňuje tak téměř jednu z našich šokujících předpovědí pro rok 2010. Kontrakt s dodáním v dubnu se obchodoval na svém sedmiměsíčním minimu pod 18 USD.

Cukr se začal propadat po revidovaných odhadech produkce v Brazílii a Indii, největších světových producentů. Poptávka stále ovšem převažuje nad nabídkou a zásoby jsou na 20letých minimech. Budeme sledovat data o redukci spekulativních dlouhých pozic a sledujeme podporu na květnovém kontraktu na ceně 17,55 USD a rezistenci na 20,50 USD.