Peter Garnry (Saxo Bank): Favoritem v regionu střední a východní Evropy je Rusko, český trh je atraktivní svými dividendami

Peter Garnry (Saxo Bank): Favoritem v regionu střední a východní Evropy je Rusko, český trh je atraktivní svými dividendami

Střední a východní Evropa se líbí. Ekonomiky v regionu překonaly krizi a rostou. Ceny akcií jsou přitom v porovnání s okolními trhy na férových úrovních. Což platí jak o Rusku, tak o menších trzích, jako je pražská burza. Sázka na některý z českých titulů, například na NWR nebo ČEZ, tak nemusí být výstřelem do prázdna, radí akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

ČEZ NWR Eurozóna Rusko Energetika Akcie ČR
Peter Garnry

Ekonomiky střední a východní Evropy (CEE) jsou alespoň na pohled od turbulencí v eurozóně izolovány. Dá se čekat, že akcie na těchto trzích neutrpí problémy Řecka a spol.?

Peter Garnry (PG): Většina evropských akciových trhů je poměrně těsně propojena. To platí i pro střední a východní Evropu. Ta je tak na vývoj ve svém okolí citlivá. Proto, pokud Řecko ohlásí restrukturalizaci vládního dluhu, srazí to pravděpodobně akciové trhy eurozóny – a společně s nimi i indexy v regionu CEE. Tomu nelze uniknout.

Otázkou zůstává, zda by k restrukturalizaci po Řecku přistoupily i Portugalsko a Irsko. V tuto chvíli se pozornost pochopitelně soustředí na Řecko, které je na tom nejhůře. Ale zároveň je nutné sledovat Španělsko, to se musí udržet. Jinak by to s eurozónou nevypadalo moc dobře.

Vycházejme z toho, že se Řecko skutečně rozhodne restrukturalizovat dluh. Obecně se čeká, že na to nejvíce doplatí finanční tituly. Bude to platit i ve střední a východní Evropě?

krach Řecka je v cenách už v podstatě zahrnut, je ovšem potřeba sledovat další země - Španělsko, Irsko a Portugalsko; především finanční sektor by mohl mít další problémy

PG: Restrukturalizace řeckého dluhu východoevropské banky přímo tak tvrdě nezasáhne. Mají totiž dostatek kapitálu na to, aby se s tím vyrovnaly. Nicméně, pokud v Řecku nastane skutečný chaos, může tím trpět celý bankovní trh; celý evropský finanční systém by se mohl dostat pod tlak. A to by banky ve střední a východní Evropě mohlo do jisté míry nepřímo poškodit.

líbí se nám region CEE, a to kvůli valuacím; favoritem je jednoznačně Rusko

My však čekáme, že se politici budou snažit udělat, co bude v jejich silách, pro to, aby bylo vše na podobný krok "nachystáno". A že proto restrukturalizace řeckého dluhu – až k ní dojde – nabude mít na trh zásadní vliv. Trh už ji ostatně do cen započítal.

Berme v potaz situaci v eurozóně a další vnější i vnitřní faktory. Které trhy v regionu střední a východní Evropy se vám v tuto chvíli jeví jako nejzajímavější? Na které sázíte?

PG: Nám se líbí region CEE jako takový, a to kvůli valuacím. A také kvůli tomu, že se zemím v tomto regionu vcelku dobře povedlo překonat krizi a nastartovat hospodářský růst. Pokud bych měl vypíchnout jednu zemi, bylo by to Rusko. To je v porovnání s ostatními rozvíjejícími se trhy obrovsky nedoceněné; to platí i v porovnání s ostatními trhy ve východoevropském regionu. Pochopitelně, je tam jistá riziková prémie daná politickým rizikem, ale i tak považujeme Rusko za velmi zajímavé místo.

A co menší trhy v regionu CEE – například Česká republika?

český trh nabízí velice atraktivní dividendy; pro nás jsou zajímavé například energetické tituly - ČEZ a NWR

PG: I Česko se nám líbí. Pokud se podíváme na valuace na českém trhu, a to zejména patnáctky největších titulů, jde podle mého názoru o férové hodnoty; mírně pod evropským průměrem. Což je zajímavé. Prostě proto, že valuace, pokud se bavíme o budoucích ziscích, jsou to nejpodstatnější. Navíc české tituly nabízejí zajímavé dividendy – myslím, že tuto chvíli jde o 5,3 procenta za celý index PX. To je hodně zajímavé.

Máte mezi českými tituly nějaké oblíbence?

PG: ČEZ je zajímavý, protože nabízí stabilní růst, vysoký dividendový výnos a férovou valuaci. To samé platí o NWR. I ta se zdá být atraktivní. Měla vcelku dobré 1. čtvrtletí. Navíc čeká, že za koks bude dostávat v příštích čtvrtletích víc. Zdá se, že jí zákazníci platí více než konkurenci. To je dobrý signál.

inkorporace do Londýna bude pro NWR jednoznačně výhodná, protože vyvolá zájem o titul ze strany velkých investorů

Navíc poptávka po produktech NWR ve střední Evropě roste. Jinými slovy, ČEZ a NWR jsou tituly, na které bychom se zaměřili. I proto, že energetika a suroviny jsou sektory, které se nám obecně libí.

NWR se rozhodla přestěhovat do Londýna. Může to přispět k zájmu investorů, a tím růstu jejích akcií?

PG: Inkorporace ve Spojeném království bude pro tento titul bezpochyby výhodná. Umožní totiž zařazení do indexu FTSE. Trh očekává, že by k tomu mohlo dojít zhruba v září. To bude jistě pozitivní a přispěje to ke zvýšenému zájmu o koupi titulu. Kdykoli je totiž firma zařazena do podobných indexů, životní pojišťovny, penzijní fondy a asset management společnosti ji prostě musejí koupit. Proto je možné v důsledku očekávaného zařazení, respektive v důsledku inkorporace očekávat jistý tlak na růst ceny NWR. Určitě.