Raffaella Tenconi (Bank of America Merril Lynch): Koruna je v regionu (na krátko) premiantem
|

Raffaella Tenconi (Bank of America Merril Lynch): Koruna je v regionu (na krátko) premiantem

Měny z regionu střední a východní Evropy (CEE) jsou kvůli dluhům bohatých zemí pod tlakem. Minulý týden globálním investorům na nervy brnkala krize na periferii eurozóny a také neschopnost Američanů dohodnout se na navýšení dluhového stropu. Riziková aktiva proto zasáhly výprodeje, které odskákaly i maďarský forint a polský zlotý. Koruna naopak potvrdila pozici regionálního šampiona. A jak Investičnímu webu řekla ekonomka Bank of America Merril Lynch Raffaella Tenconi, nemělo by se na tom v dohledné době nic měnit.

Střední a východní Evropa Česká koruna
Raffaella Tenconi

I přes vysokou míru nervozity, kterou způsobuje pokračující dluhová krize v eurozóně, některé měny z regionu CEE – jako koruna – na konci minulého týdne posilovaly. Jak to?

K posílení sice došlo. Ale to byla krátkodobá záležitost. Jistě, české koruně se celkem daří. A to proto, že je považována za bezpečný přístav. Stejně tak se může opřít o objem dlouhodobých investic, například přímých zahraničních investic, který stále roste, což drží korunu na silných úrovních. Výsledky dalších měn z regionu, jako třeba forintu a zlotého, jsou ale smíšené. Jejich kurzy přitom diktuje chuť riskovat a ne ekonomické fundamenty.

Co tedy od měn z regionu střední a východní Evropy očekáváte napříště?

Ani u forintu ani u zlotého nečekáme žádné výraznější zhodnocení. Naopak, v nadcházejících čtvrtletích si myslíme, že dojde k dalšímu oslabení. Co se pak rumunského ronu týče, ten je stabilní. I proto, že se do jeho pozice výrazně snaží promlouvat centrální banka. Navíc, Rumunsko na dluhopisových trzích není až tak závislé, což ho do jisté míry izoluje od krize eurozóny. Ale i tak by ho bezpochyby případný default Řecka zasáhl.

Krize eurozóny a její dopady na Střední a Východní Evropu

Znamená to, že byste v tuto chvíli sázela na českou korunu? Anebo jsme na tom nejen kvůli dluhové krizi na periferii eurozóny tak, že byste nesázela na žádnou z měn zemí CEE?

V tuto chvíli jsme bullish u české koruny. Což bude platit, dokavad bude situace v eurozóně udržitelná. Pokud se věci vyhrotí, pak všechny měny z regionu zasáhnou výprodeje. Přidržme se standardního scénáře: které měně ani za současných podmínek nevěříte?

V krátkodobém výhledu jde o forint. A to proto, že se domníváme, že se země potýká se dvěma problémy naráz. Jednak budí nedůvěru příprava rozpočtu, což je ryze domácí věc. No a k tomu je třeba přičíst nejistotu způsobenou situací za hranicemi země.

A co se týče střednědobého výhledu – mění se nějak váš žebříček regionálních favoritů?

Ve střednědobém výhledu čekáme od forintu a zlotého to samé – jakousi obecnou stabilitu. Pokud se zaměříte na dlouhodobé trendy, tak během posledních deseti let docházelo k postupnému posilování. A to proto, že do regionu prostřednictvím bankovního sektoru přicházely velké peníze. V korporátním sektoru se objevil konvergenční potenciál. A politikům posilování měn nevadilo, protože ekonomiky rostly nad očekávání dobře. To se ale podle nás napříště změní. Nebudeme svědky dalšího posilování, ale spíše stability.