Investujte do amerických akcií s malou volatilitou
|

Investujte do amerických akcií s malou volatilitou

Akcie amerických firem nalezneme v každém dynamičtěji laděném investičním portfoliu. Kdo se obává výraznějšího propadu hodnoty akcií z indexu S&P 500, může zvolit produkt, který vybírá pouze méně kolísající tituly. Například SPDR S&P 500 Low Volatility ETF vybírá sto akcií, které vykázaly za posledních 252 obchodních dnů nejnižší volatilitu.

Světové akcie ETF Volatilita

Pravděpodobně každý zkušenější investor zná index S&P 500. Ten reprezentuje vývoj předních amerických společností s velkou tržní kapitalizací. Pokrývá přibližně tři čtvrtiny amerických společností ve vedoucích sektorech, proto je využíván jako ukazatel vývoje celého trhu.

V nabídce burz nalezneme řadu ETF (burzovně obchodovaných fondů), které kopírují vývoj tohoto indexu. Poměrně čerstvou novinkou jsou burzovně obchodované fondy zaměřené pouze na akcie firem z indexu S&P 500, které vykazují nižší kolísavost (volatilitu).

Investice do akcií z indexu S&P 500 Low Volatility

V současné době jsou na trhu dva ETF, která kopírují vývoj indexu S&P 500 Low Volatility, a to PowerShares S&P 500 Low Volatility Portfolio a SPDR S&P 500 Low Volatility. Druhý z uvedených produktů je od letošního října nabízen na německém trhu Xetra – jedná se o první fond tohoto typu prodávaný v Evropě.

Powershares S&P 500 Low Volatility CAD Hedged Index ETF

Oba produkty využívají index S&P 500 Low Volatility. Tento index reprezentuje 100 společností z širokého indexu S&P 500, jejichž akcie vykázaly za posledních 252 obchodních dnů nejnižší volatilitu. Kolísavost tohoto indexu byla na pětileté periodě přibližně 12,7 % (v případě indexu S&P 500 to bylo 15,1 %). Dividendový výnos se v případě úžeji zaměřeného indexu pohybuje na úrovni 3,2 %, což je v současné době přibližně o 1,1 procentního bodu více, než nabízí index S&P 500.

S&P 500 Low Volatility Index

Zaměření na defenzivní sektory

V širším indexu S&P 500 mají největší váhu společnosti podnikající v oblasti informačních technologií, finančním sektoru a zdravotnictví. U burzovně obchodovaného fondu SPDR S&P 500 Low Volatility ETF mají nejvyšší váhu akcie společností ze sektoru spotřebního zboží (31 % versus 11 %), utilit (29 % versus 3,7 %) a zdravotní péče (14 % versus 12 %). Z uvedeného srovnání je patrné zaměření na akcie, které lépe odolávají negativnímu vývoji ekonomiky.

Burzovně obchodovaný fond nabízející "výběr akcií", jejichž ceny méně kolísají, ocení především investoři s vyšší averzí k riziku. Fond lze zařadit do spravovaného portfolia i v situacích, kdy vzrůstá nervozita na trzích a je očekáváno výraznější kolísání cen akcií.

Kompletní článek najdete na serveru ETFs.cz

Funguje diverzifikace jen do chvíle, než přijde bouřka?
Harry Markowitz v padesátých letech představil teorii, jak lze využít diverzifikace při investování. Na základě matematických korelací mezi výnosy různých akcií konstruoval vyvážené portfolio, aby dosáhl minimalizace volatility a určitého očekávaného výnosu. Diverzifikace portfolia ale přestává v neklidných dobách fungovat.

Malá volatilita? Nenechte se mýlit, tradeři dlouhodobě akciím nevěří
Část investorů zůstává relativně v klidu, když sleduje, jak akciovému trhu v posledních dnech dochází dech. Vždyť index VIX (index strachu), který měří volatilitu na trhu s opcemi na index S&P 500, zůstává na velice nízkých úrovních. Jiní to považují naopak za znak uspokojení trhu, které předchází propadu. Alternativní (a opodstatněný) názor nabízí analýza z dílny Société Générale.