Burzovní kalendář 5. 11. - 9. 11. 2012
|

Burzovní kalendář 5. 11. - 9. 11. 2012

Americké prezidentské volby, vrchol výsledkové sezóny evropských bank, setkání G20 v Mexiku, sjezd komunistů v Číně a zasedání Evropské centrální banky - tak by se dal ve pěti bodech popsat příští týden ve světové politice a ekonomice. Český investor k tomu dostane "dárek" v podobě výsledků čtyř firem z hlavního trhu pražské burzy - Telefóniky, ČEZ, Komerční banky a Fortuny - a možná i pádu vlády.

Wall Street

5-9/11 Výsledková sezóna (Time Warner, Kraft Foods, Walt Disney, Marathon Oil, News Corporation, J. C. Penney, Qualcomm, Macy's)

5/11 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

6/11 Prezidentské volby (a volby několika guvernérů, senátorů, kongresmenů a dalších)

7/11 Spotřebitelské úvěry

8/11 Obchodní bilance

8/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

9/11 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie dokázaly v týdnu, který měl kvůli bouři Sandy jen tři obchodní dny, mírně posílit (S&P 500 +0,16 %). Pomohla jim především solidní makrodata (trh práce, indexy nákupních manažerů) a přece jen mírně se zlepšující statistika firemních výsledků. Zklamala sice například čísla Chevronu, potěšily ovšem Visa nebo General Motors nebo Ford. Pod 600 USD na akcii pokračuje pokles Applu po menším zemětřesení v managementu.

Výsledková sezóna se v USA pomalu chýlí ke konci, v příštím týdnu zveřejní svá čísla mimo jiné několik významných maloobchodních řetězců. Například Macy's v uplynulém týdnu potvrdila pozitivní výhledy na celé druhé pololetí. Dopad bouře Sandy na některé firmy může být paradoxně pozitivní, pro některé naopak zdrcující. Celkové ztráty se aktuálně odhadují na 50 miliard USD.

Makrokalendář bude tentokrát popsaný jen mírně, a to spíše v druhé polovině týdne. Ta první totiž bude ve Spojených státech ve znamení prezidentských voleb.

Analytici se víceméně shodují, že ať se stane novým prezidentem kdokoli, bude před ním v krátkodobém horizontu stát nejpodstatnější úkol - shodnout se s parlamentem na omezení předpokládaných dopadů hrozícího fiskálního útesu. Které sektory, akcie a komodity a by mohly posilovat, nebo naopak trpět v závislosti na výsledku voleb, a jaké mohou být dopady na ekonomiku Spojených států, si můžete přečíst v našem mimořádném volebním speciálu.

Speciál IW: Americké prezidentské volby, fiskální útes a dopad na ekonomiku, akcie a komodity
V úterý večer (ve středu ráno našeho času) budou Američané a s nimi zbytek světa znát jméno svého nového prezidenta a viceprezidenta. Ať bude novým nejmocnějším mužem světa Obama, nebo Romney, před budoucím nájemníkem Bílého domu bude stát řada důležitých politických i ekonomických rozhodnutí. Fiskální útes klepe na dveře a trhy hledají nové impulzy.

Vítězové velké recese - 10. díl: Špatní proroci americké ekonomiky
Upadá Amerika? Kdo ví. Spojené státy udělaly chyby, které přispěly k Velké recesi, to nikdo nepopírá. Rozhodně bychom však neměli na cyklických událostech uplynulého desetiletí stavět svá čísla a malovat čerta na zeď. Jisté však je, že ti, kteří katastrofu predikují, se v současnosti těší velké popularitě.

Sandy nebude mít zásadní vliv na americkou ekonomiku
Několik grafů od analytiků Citigroup, které ukazují, jak malý vliv na důležitá makrodata mělo pět největších hurikánů v USA v posledních letech. Samozřejmě to nijak nepopisuje vliv na jednotlivé oblasti a města, statistika nesnižuje význam a utrpení, které podobné katastrofy způsobují konkrétním lidem.

Čína

5/11 Index nákupních manažerů ve službách

8/11 18. sjezd Komunistické strany Číny

9/11 Index spotřebitelských cen

9/11 Index cen výrobců

9/11 Průmyslová výroba

9/11 Maloobchodní tržby

Závěr týdne na světových trzích může výrazně ovlivnit série čínských makrodat. V posledních týdnech se rojí komentáře, podle nichž by probíhající stimulace ekonomiky (nižší sazby, velké infrastrukturní projekty, nižší povinné rezervy bank) mohla postupně zrychlit ekonomický růst v Číně.

Ve čtvrtek navíc začíná sjezd komunistické strany, který má za úkol provést generační výměnu vedení. Zhruba dva tisíce delegátů budou volit nové vedení strany. Favoritem na předsedu je stávající čínský viceprezident Si Ťin-pching, v čele KSČ by nahradil prezidenta Chu Ťin-tchaa. Druhým nejvyšším představitelem strany se má stát vicepremiér Li Kche-čchiang, který vystřídá premiéra Wen Ťia-paa.

Nálada mezi politiky se vyostřila i kvůli nedávnému článku v The New York Times, podle kterého rodina premiéra Wen Ťia-paa nashromáždila 2,7 miliardy dolarů. Wen si přitom zakládal na image obyčejného člověka, který vede boj s korupcí.

Japonsko a Indie pokračují v uvolňování měnové politiky, stimulace ekonomiky má začít fungovat v Číně
Centrální banky všude na světě se snaží zastavit propad ekonomiky. V Indii nechala národní banka sazby dnes beze změny, ale snížila povinné rezervy v bankách o 25 bazických bodů. V Japonsku tamní národní regulátor podle očekávání navýšil program odkupu aktiv a podpory úvěrů o 11 bilionů jenů na celkem 66 bilionů.

Evropa

5-9/11 Výsledková sezóna (HSBC, BMW, Telefónica, BNP Paribas, ING, KBC, Commerzbank, Siemens, Adidas, Deutsche Telekom, Société Générale, Crédit Agricole)

5/11 Eurozóna - investorská důvěra Sentix

6/11 Eurozóna - indexy nákupních manažerů ve službách a celkové s průmyslem (i v jednotlivých zemích)

6/11 Spojené království - průmyslová výroba

6/11 Eurozóna - index cen výrobců

6/11 Německo - podnikové objednávky

7/11 Eurozóna - maloobchodní tržby

7/11 Německo - průmyslová výroba

8/11 Německo, Francie - obchodní bilance

8/11 ECB a Bank of England - rozhodnutí o sazbách

9/11 Německo - index spotřebitelských cen

9/11 Francie, Itálie - průmyslová výroba

Evropské akcie dokázaly v uplynulém týdnu těžit z dobrých makrodat především z USA, údaje z Evropy (PMI v průmyslu) byly naopak stále hluboko v pásmu, které znamená očekávaní dalšího zpomalení ekonomické aktivity. Index DJ EuroStoxx 50 přidal za týden 2,05 %.

V novém týdnu se investoři zaměří především na vrchol výsledkové sezóny evropských bank. Ty v eurozóně by měla od příštího roku "hlídat" Evropská centrální banka jako hlavní dozorový orgán připravované bankovní unie. Na čtvrtečním zasedání se ovšem čeká především komentář k probíhající dluhové krizi v Evropě, se sazbami (0,75 %) by guvernéři hýbat neměli, stejně jako v případě Bank of England (aktuálně základní sazba 0,5 %).

Napjatá je stále situace v Řecku, kde politici horko těžko hledají shodu v tom, které státní podniky a další aktiva "obětovat" za další dávky zahraniční finanční pomoci. Nepřehlednou situaci v uplynulém týdnu ilustrovaly neshody vládní koalice, snížení očekávaného výnosu z privatizace a spekulace o jednáních o další restrukturalizaci řeckých dluhů.

Ve Španělsku pak není situace o mnoho růžovější, řada autonomních regionů v posledních týdnech zažádala o pomoc centrální vládu v Madridu.

V týdnu budou kromě firemních výsledků důležité především aktuální údaje z německé ekonomiky a indexy nákupních manažerů. Pro světovou ekonomiku jako celek mohou být dlouhodobě důležité také výstupy zasedání G20 v Mexico City, kde se má do úterý mimo jiné mluvit o připravované bankovní unii a požadavcích na kapitál ve 28 systémově důležitých bankách světa.

Erik Nielsen (UniCredit): Eurogedon je zažehnán, ale Ameriku čeká pád z fiskálního útesu, i když kontrolovaný
Situace v Evropě se začíná zlepšovat, peníze tak přitékají z bezpečných přístavů zpátky do rizika. Pokud se včas podaří nastartovat růst, najde tento proces oporu a bude pokračovat. V opačném případě nás v první polovině roku 2013 čeká volatilita a korekce, říká v exkluzivním londýnském rozhovoru pro Investiční web hlavní globální ekonom UniCredit Bank Erik Nielsen. Jak dodává, aktuálně jistě stojí za úvahu investice do dluhopisů zemí na periferii eurozóny.

Do zemí PIIGS se začínají vracet peníze
Španělský dluhopisový trh se pomalu staví na nohy. Kombinace globálních supernízkých výnosů a aktivnější ECB pomalu vrací na španělský trh zahraniční kupce. Podle ministra financí Iniga Fernandeze v posledních aukcích podíl zahraničních kupců přesahoval skoro pokaždé polovinu.

Německo na dopingu
Německo je extrémně otevřená ekonomika vzhledem ke své velikosti. Její podíl vývozů na HDP je více než 50 %. Například USA má tento podíl 14%. Japonsko, které je bráno za exportní ekonomiku, je na 15 %, Francie, která je velikostí podobná Německu, je na 27 %. A co je zajímavé - on ten podíl nad 50 % není normální ještě z jednoho hlediska. Je totiž relativně nový.

Pražská burza

6/11 Telefónica C.R. - hospodářské výsledky

8/11 Komerční banka - hospodářské výsledky

8/11 ČEZ - hospodářské výsledky

8/11 Fortuna - hospodářské výsledky

8/11 ČNB - zápis z jednání bankovní rady

9/11 Telefónica C.R. - poslední den s nárokem na mimořádnou dividendu 13 Kč

Index PX za uplynulý týden díky akciím Erste dokázal posílit o 1,74 %. Ve SPAD po odchodu KIT digital nejvíce rostly právě akcie Erste Group (+7,7 %), když firma oznámila výsledky v rámci očekávání, ale komentáře k Rumunsku a k celkovému provoznímu zisku titulu pomohly výrazně do plusu.

Naopak poraženým týdne byly akcie CME, která po překvapivě špatných výsledcích a negativních komentářích ztratila za celý týden 20 %. Naopak pokračující zlepšování firemního hospodaření pomohlo k více než 5% zisku během týdne akciím AAA Auto. Negativní sentiment po odchodu Kimberly-Clark z Evropy dokázala svou prodanou produkcí během týdne vyvážit společnost Pegas Nonwovens (za týden +1,66 %).

Z domácích zpráv se investoři znovu zaměří především na výsledkovou sezónu. V úterý zveřejní čísla Telefónica CR. "Čekáme 21% propad čistého zisku díky absenci jednorázových položek prodeje aktiv a pokračující pokles v obou telefoniích," napsal v týdenním výhledu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. S akciemi operátora se pravděpodobně bude obchodovat především v závislosti na pátku, kdy je poslední den s nárokem na mimořádnou dividendu 13 Kč na akcii ze snížení základního jmění. Na titul působí i probíhající zpětný odkup akcií ze strany firmy.

Ve čtvrtek svá hospodářská čísla zveřejní Komerční banka, Fortuna a ČEZ. "U Komerční banky očekáváme stabilní hospodaření s nízkým potenciálem překvapení. Projektujeme růst čistého zisku na 3,5 miliardy Kč (+122 % meziročně) díky absenci jednorázových položek z minulého roku (řecké dluhopisy)," tvrdí Vaníček.

U Fortuny bude investory zajímat, jak se na jejím hospodaření projevila olympiáda v Londýně, dominantními tématy zůstávají vývoj online sázení v Polsku a další strategie u loterie.

"ČEZ by měl představit 2,7% růst provozního zisku EBITDA díky vyšší produkci elektřiny," míní Vaníček. Společnost pravděpodobně potvrdí cíle, investory bude zajímat výhled na ceny elektřiny a prodeje na příští roky. Investoři by pravděpodobně ocenili odchod firmy z Albánie, která je velice ztrátovou investicí s malou nadějí na zlepšení vývoje.

Z mimofiremních zpráv bude jistě zajímavý zápis z posledního jednání ČNB, která snížila repo sazbu na historické minimum 0,05 %. Spekuluje se o možnostech další podpory pro českou ekonomiku, například o oslabení koruny měnovými intervencemi. Jak blízko mohou být, by mohl napovědět právě podrobný zápis z jednání bankovní rady.

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro listopadové obchodování?

ČNB s rekordně nízkými sazbami předpokládá problémy exportu a další zpomalení růstu HDP
Bankovní rada ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu o 20 bazických bodů na rekordní minimum 0,05 %, kde má zůstat delší dobu. Hlasovalo pro to 5 ze 7 členů rady. Lombardní sazba byla snížena o 50 bazických bodů na 0,25 % a diskontní sazba byla snížena o 5 bazických bodů na 0,05 %.

Telefónica C.R.: Za třetí čtvrtletí se čeká další pokles, ale dařilo se na Slovensku. V centru pozornosti dividenda a odkup akcií
Také ve 3. čtvrtletí čelila Telefónica C.R. silné konkurenci vzhledem k vysoké saturaci telefonního trhu. Podle našeho názoru se nezmírnilo meziroční tempo poklesu tržeb, když po poklesu o 2,4 % ve druhém čtvrtletí očekáváme v uplynulém čtvrtletí propad o 3,2 % (konsenzus -3,5 %). Snížení tržeb očekáváme jak v pevném segmentu (-6,4 % meziročně), tak i v mobilním segmentu (-5,5 %). Naopak stále silný růst tržeb (+32,3 %) predikujeme na Slovensku.

Nižší doporučení pro NWR, ale Dębieńsko může být pro akcie i vzpruhou
V naší nové analýze těžební společnosti NWR jsme přistoupili ke snížení cílové ceny akcie ze 148 Kč na úroveň 93 Kč. Na základě tohoto snížení cílové ceny rovněž měníme investiční doporučení na tento titul, a to z předchozího stupně "koupit" na stupeň "akumulovat".