Burzovní kalendář 14. 5. - 18. 5. 2012
|

Burzovní kalendář 14. 5. - 18. 5. 2012

Politická jednání v Řecku určí náladu, s jakou trhy vstoupí do nového týdne. Svůj význam budou mít v dalších dnech i makrodata z obou stran Atlantiku a hospodářské výsledky amerických maloobchodních řetězců. V každém případě lze čekat velice kolísavé obchodování. Na pražské burze bude pokračovat výsledková sezóna čísly KIT digital a NWR.

Wall Street

Americké akciové trhy zažily hodně kolísavé obchodování, z týdenních minim se ovšem dokázaly odrazit a ztratily v součtu jen 1,14 % (S&P 500). Solidní výkonnost americké ekonomiky nedokázala vyvážit obavy z budoucí pozice Řecka v Evropě, kterým celý týden zmítaly politické turbulence po volbách, které skončily porážkou stran hájících význam úsporných opatření.

Výprodeje na trzích: Panika investorů naznačuje jejich hloupost
Politická nejistota obchází Evropu. V Řecku se podle všeho schyluje k druhému volebnímu pokusu, vládu se dost možná nepodaří sestavit, polovina voličů však o víkendu řekla NE dalším úsporným opatřením, což je vážné riziko nejen pro Řecko, ale i celou eurozónu. Jim Cramer, známý investor a moderátor pořadu Mad Money na CNBC, byl ovšem v posledních dnech hodně zklamán tím, jak houfní byl úprk investorů směrem k "nouzovým východům" z trhu, především k americkému dolaru.

Zděšení mezi investory, především ve finančním sektoru, vyvolala zpráva, že banka JPMorgan kvůli špatné zajišťovací strategii přišla o 2 miliardy dolarů. Akcie JPMorgan po zveřejnění informací ztratily zhruba 10 %.

JPMorgan: Investoři vyděšení 2miliardovou ztrátou z obchodování. Poslechněte si, co řekl samotný Jamie Dimon
Americká investiční banka JPMorgan Chase ve čtvrtek po závěru obchodování na Wall Street propadla skoro o 7 % poté, co oznámila, že během šesti týdnů přišla minimálně o dvě miliardy dolarů. Jde o ztrátu, kterou utrpěla z obchodování. Je za ní zřejmě nevhodný hedging.

"Před týdnem cena uzavřela pod supportem 1 390, ale silná a důležitá hladina podpory 1 340 zůstává v platnosti. Pokud cena sestoupí pod ni, index zřejmě zamíří směrem k psychologickému kulatému číslu 1 300. Nejbližší rezistence je v pásmu 1 390 až 1 400," uvedl ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Ať se to někomu líbí, nebo ne, investoři budou kromě novinek z Evropy nepochybně řešit vstup Facebooku na Burzu. Ten je naplánován na 18. května. Podle zpráv z konce týdne je emise akcií za 28 až 35 USD výrazně přeupsaná, mluví se o zvýšení upisovací ceny. Známí investoři vidí Facebook většinou jako bublinu, mánie ale nejspíše bude během týdne teprve vrcholit.

Marka Zuckerberga IPO Facebooku zajímá. Ale jenom trochu...
Přijel na setkání s investory - bezva. V mikině s kapucí - důvod pro pár jízlivých poznámek na CNBC i jinde. V dopisu potenciálním akcionářům se ale vyjádřil jasně: Moc mě nezajímáte.

Nebude nouze ani o údaje z americké ekonomiky. Z makrokalendáře vyčnívají především úterní maloobchodní tržby (čeká se růst o 0,2 %) a inflace (+2,4 %). V uplynulém týdnu přiživované spekulace o 3. kole kvantitativního uvolňování (QE3) může zchladit, nebo naopak přiživit zápis z posledního jednání Fedu.

QE3: Kvantitativní uvolňování je jako crack, který nabídnete člověku na kokainu, míní stratég
Podle investičního stratéga BMO Capital Briana Belskiho je kvantitativní uvolňování něco jako pro kokainistu crack. Pouze oddaluje něco, co je naprosto nevyhnutelné - pomalý dojezd. V případě třetí vlny QE, o které se během týdne znovu začalo mluvit, předpokládá rychlý nárůst ceny akcií, který ovšem zdaleka nebude trvalý. "USA budou potřebovat dříve či později prodat dluhopisy, které Fed nakupil a nakoupí," uvedl pro Bloomberg TV.

Závěr výsledkové sezóny firem z indexu S&P 500 obstarají firmy ze sektoru prodeje spotřebního zboží jako Walmart nebo GAP, průmysl zastoupí výrobce těžké techniky Deere.

Americká výsledková sezóna: V týdnu se představí hlavně firmy ze sektoru spotřebního zboží
V dalším týdnu americké výsledkové sezóny se investoři mohou těšit na čísla společností ze spotřebního sektoru, ale také z průmyslu. V úterý přijdou na řadu Home Depot a J. C. Penney, ve středu Deere a Target a ve čtvrtek Applied Materials, Gap a Walmart. Jako obvykle přinášíme dosažené čtvrtletní výsledky a očekávaný zisk a tržby v přehledných grafech.

14/5 až 18/5 Výsledková sezóna (Home Depot, J. C. Penney, GAP, Walmart, Target, Deere)

15/5 Index spotřebitelských cen

15/5 Maloobchodní tržby

16/5 Zahájené stavby domů a stavební povolení

16/5 Průmyslová výroba

16/5 Zápis z dubnového zasedání Fedu

17/5 Index nákupních manažerů filadelfského Fedu

18/5 Poprvé se obchoduje s akciemi Facebooku

Akcie, ekonomika, forex: Víte, co si aktuálně myslí velcí investoři?
Banka Morgan Stanley provedla v dubnu výzkum mezi investory a ptala se jich, jak vidí budoucnost akcií, komodit, měn a světové ekonomiky. Několik čísel se od březnového dotazování významně posunulo. A není divu.

S&P 500 na konci roku 1 475 bodů, ale zásadní růst přijde až po prezidentských volbách, předpokládá kontroverzní stratég
Stratég David Bianco ještě "v dresu" Bank of America rozvířil tehdy již velice divoké investiční vody silně býčím výhledem na americké akcie. Index S&P 500 se jeho tehdejší cílové ceně (1 450) již přiblížil, Bianco je ovšem zpátky, dnes již v barvách Deutsche Bank. A býčí nálada ho za uplynulý půlrok opravdu neopustila.

Spojené státy: Mistr světa v zadlužení může závidět i Řecku
V populárních ekonomických magazínech, kde jsou analyzovány a následně vyjadřovány v dolarech veřejné dluhy států, bývá jedna země často vynechávána – Spojené státy. Nebojme se uvést věci na pravou míru a zařaďme Ameriku na seznam největších světových hříšníků, kam bezpochyby už dlouhou dobu patří.

Evropa

Evropské akcie za týden měřeno indexem DJ EuroStoxx 50 dokázaly nakonec posílit (+0,24 %), ale investoři se pořádně zapotili. Politické neshody v Řecku doplnily v druhé polovině týdne obavy o španělský bankovní sektor.

Výsledky francouzských prezidentských voleb nepřekvapily, nový prezident Hollande ovšem "nadhodil" témata jako podpora růstu na dluh, o čemž německá kancléřka Merkelová nechce ani slyšet. Vztah obou zemí je přitom pro eurozónu určující.

Shrnutí uplynulého týdne a výhled na další dny v podání Patrika Komárka z brokerjetu ČS:

Řecký odchod z eurozóny? Býčí signál pro všechny
Řecký odchod z eurozóny se v současnosti zdá být výrazně pravděpodobnější než před pár měsíci, kdy bylo Řecko "zachráněno" schváleným druhým balíkem půjček. Podle UBS by případný odchod země z měnové unie stál každého řeka včetně důchodců a kojenců okolo 11 tisíc eur v prvním roce a zhruba 4 tisíce v letech následujících. Jde zhruba o polovinu HDP Řecka. Podle mnohých by ovšem řecký odchod z eurozóny pomohl společné evropské měně. Ta přitom během týdne spadla na několikaměsíční minima.
Španělské banky: Ve skříni může číhat daleko větší nemovitostní kostlivec, banky musejí zvýšit rezervy o 30 miliard eur
Španělsko vypouští další kostlivce z bankovních skříní. Vedle nesolventního Řecka flirtujícího s odchodem z eurozóny je druhou časovanou bombou pro eurozónu právě situace ve španělském bankovním sektoru. Důkazem budiž události tohoto týdne, kterým vévodí prozatím jen částečné znárodnění španělské banky Bankia.

Nový týden bude především ve znamení dění v Řecku, hlavně výsledkem jednání o sestavení proevropské vlády. Alternativou by byly jedině předčasné volby a jistota (pokud by Evropa nebyla mimořádně shovívavá) zastavení finanční pomoci zemi.

Evropská komise předpokládá v Evropě mírnou recesi, ale její výhled obsahuje body, které mezi analytiky vyvolaly nejeden úsměv. Za všechny uveďme například předpoklad pozitivního růstu HDP v Portugalsku již v roce 2013. Současný výkon HDP v zemích eurozóny bude poodhalen v úterý (meziročně se čeká v Německu +0,9 %, ve Francii +0,5 %, v Itálii -1,2 % a v celé měnové unii -0,2 %).

Sledovaný bude také index ekonomické nálady v Německu a v celé unii ZEW. V Německu se čeká pokles z 23,4 na 19 bodů. Makrokalendář doplní inflační čísla za celou eurozónu.

Evropská válka mezi generacemi o pracovní místa
Nenajde-li se řešení pro pracovní trh, nebude se příští boj odehrávat mezi proletariátem a kapitálem, ale zaměstnanými a nezaměstnanými.

14/5 až 18/5 Výsledková sezóna (Vivendi, Merck, Allianz, Intesa Sanpaolo)

15/5 Eurozóna, Německo, Francie - HDP za 1. čtvrtletí 2012

15/5 Německo - index ekonomické nálady ZEW

16/5 Eurozóna - index spotřebitelských cen

18/5 Německo - index cen výrobců

Snižujeme daně, volá pankáč mezi evropskými ministry financí
Evropou se šíří mánie fiskálních úspor, škrtů a zvyšování daní. Ministři financí Evropské unie se předbíhají v tom, kdo zavede větší škrty a více zvýší daně. Největší fiskální úspory probíhají na jihu Evropy. Nicméně tato medicína snižuje výkon ekonomiky. Plánovaný deficit je pak revidován směrem k horšímu výsledku, reakcí jsou další úspory a růst daní. Začarovaný kruh.

Pražská burza

Index PX za týden odepsal 1,02 %, když se z velkých emisí nedařilo hlavně NWR a Erste Group (-3,28 %, respektive -3,00 %). Nejvíce klesly akcie CETV (přes 6 %), ale šlo spíše o korekci předchozího rychlého růstu.

Čtvrtek byl ve znamení výsledkové sezóny. Telefónica oznámila výsledky zhruba podle očekávání, ale oznámila odkup akcií za 2 miliardy korun, který bude podporou pro cenu akcií. ČEZ oznámil nižší než očekávaný zisk, ale potvrdil výhled na celý rok.

ČEZ, Telefónica, Fortuna: Výsledkový servis
Čtvrtek ve znamení výsledků na pražské burze. Hospodářské výsledky ČEZ, Telefóniky C.R. a Fortuny. Výsledky ČEZ komentuje z investičního pohledu hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban, výsledky Telefóniky makléř Aleš Jandejsek.

Výsledky oznámila také Fortuna. Překonala očekávání na úrovni provozního zisku. Zkráceně řečeno - loterie zatím nic moc, ale sázkařům se nedaří, což nahrává zisku Fortuny. Navíc firma očekává až 9% růst tržeb ve 2Q2012 díky fotbalovému mistrovství Evropy. Akcie za týden posílily o 1,62 %.

Výsledková sezóna pokračuje i během příštího týdne. V úterý zveřejní podrobné výsledky za 1Q2012 společnost KIT digital spolu s revidovaným (sníženým) výhledem na rok 2012. "Očekáváme, že společnost spíše nastíní nepříznivé zprávy, nicméně až tento krok může více určit, zda současná úroveň obchodování již odpovídá negativním scénářům. Nepříznivě bychom vnímali výrazně slabší peněžní pozici či případnou potřebu zvyšování kapitálu. Pouhá úprava výhledu se stále solidním finančním postavením společnosti bez nutnosti žádat trh o kapitál by mohla být trhem vnímána pozitivně," napsal ve svém týdenním výhledu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Ve středu ráno si vezme slovo uhelná NWR. Sledované budou výhledy celého sektoru. Očekávané výsledky NWR pro Investiční web komentuje Petr Bártek, analytik z České spořitelny:

NWR: Nižší ceny i objemy, ale potvrzení výhledu na rok 2012
Těžební společnost NWR v pondělí ráno oznámila objemy produkce a prodejů za první kvartál 2012 a sjednané ceny koksovatelného uhlí a koksu pro druhé čtvrtletí. Společnost v prvním čtvrtletí vyprodukovala celkem 2 389 tisíc tun uhlí, mezikvartálně o 8 % méně, a 175 tisíc tun koksu, což bylo o 6 % níže než ve čtvrtém kvartálu 2011.

Jinak bude pražská burza ve vleku dění na okolních evropských trzích. Vzhledem k obavám z pokračující dluhové krize se dá očekávat velice kolísavé obchodování především s bankovními tituly.

15/5 KIT digital - hospodářské výsledky

15/5 HDP za 1. čtvrtletí 2012

16/5 NWR - hospodářské výsledky

Burza Praha: Přehled cílových cen českých akcií
Přehled cílových cen titulů obchodovaných na pražské burze (k 7. květnu 2012).

Novinka z Kalouskovy dílny: Protiinflační dluhopis
Právě dnes, ve čtvrtek 10. května, se spouští emise státních dluhopisů pro veřejnost. Novinkou je sedmiletý dluhopis, který bude úročen podle míry inflace (v případě deflace je úročení nulové). Tento typ bude určen pouze pro fyzické osoby nebo občanská sdružení fyzických osob. Maximální limit objednávky na osobu bude pět milionů Kč.