Doušek optimismu: Co může trh do konce roku potěšit a jak na víru v lepší zítřky sázet?
|

Doušek optimismu: Co může trh do konce roku potěšit a jak na víru v lepší zítřky sázet?

Špatných zpráv bylo dost. Namísto katastrofických scénářů a titulů poslední záchrany jsem se proto rozhodl ostřílených expertů zeptat na opak: Které zprávy z domova i ze světa by mohly investory potěšit? A které investiční strategie a investice se jim i proto nyní líbí? Z odpovědí ekonoma ERA Poštovní spořitelny Jana Bureše a akciového analytika z BH Securities Petra Hlinomaze vyplývá, že existují důvody k optimismu. Jejich sázky jsou pak mixem tradičně bezpečných přístavů, jako je například dolar, a adrenalinových zážitků tipu IPO Twitteru.

Česká ekonomika ČEZ Česká koruna Investiční a ekonomický výhled Světová ekonomika

Svět: A přece se točí. A točit nepřestanou (největší světové tiskárny peněz)

Hlinomaz: Snad se ukáže, že oživení není krátkodobé, že je tu potenciál alespoň střednědobého růstu. To by se mělo projevit v cenách komodit a na celkové stabilizaci. Určitě to bude do značné míry ovlivněno tištěním peněz. ECB asi bude muset přikročit k nějakému uvolňování, což znamená, že se tiskárny nezastaví. Poté, co pomyslná stavidla otevřeli Američané, Japonci a další se přidají i Evropané. Otázkou je, do jaké míry to pomůže.

Bureš: Díky očekávanému vývoji má podle mě poměrně slušné šance na posílení americký dolar vůči euru. V ročním horizontu bude ECB nucena reagovat na to, že bude potřeba splácet LTRO; bude nucena opět vymyslet, jak uvolnit měnové podmínky. Fed se podle mě naopak – i s novým vedením – odhodlá ke kroku opačným směrem. Nejen proto, že je to podle mě nyní správné, ale i proto, že nazraje čas podle kritérií, která si nastavili samotní američtí centrální bankéři. Čekám, že k obratu dojde na konci tohoto, případně začátku příštího roku, tedy až se ve Spojených státech uklidní debaty kolem rozpočtu a dluhového stropu. To všechno jsou věci, které by měly nahrávat dolaru.

Spojené státy: Shutdown, dluhový strop a další (politické) kotrmelce

Hlinomaz: Na straně republikánů jsem v posledních dnech cítil hodně velkou chuť "to zkusit". Nevylučoval jsem tudíž možnost, že nějaký ten den ve zvláštním režimu ekonomika pojede. Související komentáře byly katastrofické, mám ale pocit, že by to Americe prošlo. Trhy by mohly dramaticky zareagovat, ale nečekal bych zásadní změnu onoho přesvědčení, že když se něco děje, jsou Spojené státy bezpečný přístav. To by možná mohly změnit až dlouhodobější věci, například prudká změna makroekonomické situace.

Evropa: Španělsko může překvapit příjemně, v případě německé vlády to může být opačně

Hlinomaz: V Evropě kromě makra může zradit politika. V Německu stále není vládní koalice, a je proto otázka, jaké podoby nakonec nabude, jaký bude mít vláda prostor a co bude schopna dělat nebo nedělat. Nedělání je nyní asi tou horší variantou. Často se v této souvislosti zmiňuje regulace ve finančním a bankovním sektoru. Upozornil bych i na energetický sektor, kde také vyvstala řada témat, která by měla být řešena. Jde o sektor, který potřebuje pracovat s dlouhodobou vizí, a všechna opatření, která byla v poslední době udělána – ústup od jádra, někdy neúčelná podpora obnovitelných zdrojů, tanečky kolem emisních povolenek a tak dále –, tříští snahy a výhledy energetického sektoru. Myslím si přitom, že v samotném Německu to vadí podnikům, domácnostem, a nakonec i Zeleným – každému svým způsobem. Teď po volbách by se to mělo dořešit, měl by se objevit nějaký dlouhodobý rámec. Pokud k tomu nedojde, pojede se dále podle špatného scénáře.

Bureš: V eurozóně jsou periferie, které procházejí strukturálními změnami. Zmínil bych Irsko a Španělsko. Zejména Španělsko zažívá skutečně rychlý růst exportu, vlastně podobný, jaký hlásí Německo. I přes všechny problémy, které země má, je vidět pozitivní strukturální změnu, která by časem mohla překvapit. Nemusí tedy nadále platit to, že jsou Mezinárodní měnový fond a další instituce překvapovány nepříjemně, že korigují své prognózy směrem dolů. Země jako Španělsko by mohly vyslat pozitivní signál, což by konkrétně v jeho případě – vzhledem k velikosti tamní ekonomiky – bylo dobré pro celou Evropu.

Investiční strategie: Hra na jistotu i sázky na neznámé jako Twitter

Hlinomaz: V tomto prostředí je asi dobré se držet fundamentu, přirozených a základních sektorů. Na akciových trzích jde o nápoje, tabák, mezi komoditami o potraviny. Technologický sektor má asi lepší šance v zámoří. Zároveň si myslím, že když se nedostává odpovědi na otázku, kam investovat, ve standardním, známém spektru, je dobré sledovat nové emise. Ty teď nejvíce přicházejí ze zámoří. Tamní trh tradičně každou emisi hodně vysaje, takže je otázka, jak člověk z Evropy uspěje s potenciální investicí. Ale možná by se nějaká příležitost objevila. Hodně se mluví o Twitteru; zatím se zdá, že nepůjde o fiasko jako v případě Facebooku. Je otázka, jak vypjaté budou emoce, ale podle mě je to příklad příležitosti, jež má potenciál příjemně překvapit.

Česko: Na makro úrovni se blýská na lepší časy, i díky evropské periferii

Bureš: Nyní je to hodně o regionech. V Evropě – tedy i v Česku – by bylo pozitivní, kdybychom se na začátku roku 2014 dočkali toho, že exportně úspěšné firmy, kterým se už tři až šest měsíců daří navyšovat objednávky a produkci, začnou ve větší míře investovat a nabírat lidi. Neopakoval by se tak scénář z roku 2011, kdy to na začátku vypadalo nadějně, ale skončilo špatně. Proexportně orientované firmy se tehdy totiž bály. Vysoká nezaměstnanost pokračovala a ve chvíli, kdy se zhoršily podmínky v zahraničí, ekonomika spadla do recese, na její druhé dno. Tentokrát to může být jiné, na evropských periferiích je totiž větší klid. Svědčí o tom rizikové marže, které jsou výrazně nižší než v roce 2011 a na začátku roku 2012, kdy se v Evropě hrálo o to, zda euro vůbec přežije. To byl černý scénář, který mohl nejen evropskou ekonomiku rozhodit nebývalým způsobem.

Česko: ČEZká ekonomika pojede, i koruně by to mělo prospět

Hlinomaz: Mezi možné příležitosti bych zařadil ČEZ. V okamžiku, kdy by se nějakým způsobem situace stabilizovala – i kdyby se objevila jen jiskřička naděje, že podmínky v sektoru budou transparentnější a dlouhodobě čitelné –, bude mít najednou výhled pro tento titul jaksi jistější podloží, což by firmě mělo pomoci. Nehledě na to, jakým způsobem bude probíhat dostavba Temelína.

Bureš: Česká ekonomika projde sílícím oživením. Věřím tomu, že v roce 2014 naskočí domácí poptávka, i když ne v tempu, z jakého by se nám zatočila hlava. Samo o sobě to, že naskočí, bude nicméně argumentem pro ČNB, aby zastavila své verbální intervence proti koruně. To by mohlo koruně otevřít prostor k posílení, ne ale nějak závratný – v ročním horizontu očekávám korunu okolo 25,20 EUR/CZK.

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
před hodinou

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
před hodinou

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus