Co musíte ráno vědět (10. října)
|

Co musíte ráno vědět (10. října)

Jak burzy reagovaly na jmenování Janet Yellenové budoucí předsedkyní Fedu, co hrozí podle MMF jihoevropským bankám a jak efektivně nalákat zákazníky kavárny do kina? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Ceny amerických akcií ve středu kolísaly. Investoři sledují jmenování Janet Yellenové do čela Fedu a blížící se dluhový strop

Americké akcie ve středu v reakci na jmenování Janet Yellenové oficiální nástupkyní Bena Bernankeho hledaly směr. Zaoceánské burzy otevřely v mírném plusu, ale krátce poté zamířily do červených čísel. Následně však mezi investory převážil optimismus a akcie začaly znovu posilovat. Dow nakonec posílil o 0,18 %, širší S&P 500 přidal 0,06 %, avšak technologický Nasdaq oslabil o 0,46 %. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům a sektoru financí. Kolem půl procenta naopak odepsal sektor zdravotnictví s odstupem následovaný sektorem průmyslu.

Zveřejněn byl zápis z posledního zasedání měnového výboru FOMC, podle kterého se většina účastníků jednání shodla, že bude vhodné se snižováním tempa nákupů vládních dluhopisů v rámci QE začít ještě letos. Překvapivé zářijové rozhodnutí americké centrální banky nezahájit omezování podpory ekonomiky bylo podle zápisu "relativně těsné". Guvernéři se prý celkem báli, že rozhodnutí neomezit QE trhy zmate a znepřehlední komunikaci banky s investory. Většina účastníků zasedání se shodla, že bude vhodné začít se snižováním tempa nákupů ještě letos a ukončit je v polovině roku 2014.

S&P 500 může spadnout na 850 bodů, když se ve Washingtonu nedojde k dohodě včas

2. Evropské akcie ve středu prohlubovaly ztráty kvůli politickému vakuu ve Spojených státech a blížícímu se dluhovému stropu

Burzy v Evropě ve středu dále oslabovaly kvůli obavám z toho, že se američtí politici nedohodnou na rozpočtu a 17. října dojde k úvěrovému kolapsu Spojených států. Britský FTSE 100 odepsal 0,44 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,16 % a německý DAX klesl o 0,46 %. Dařilo se síťovému odvětví a bankám, ztrácel naopak technologický sektor, stavební společnosti a sektor základních materiálů.

Akcie pohledem technické analýzy: Balancování nad propastí

3. Pražská burza ve středu uzavřela mírně v mínusu. Dolů se zřítily akcie CME

Index PX ve středu mírně oslabil (-0,08 %) na 961,47 bodu. Dolů ho stáhly především akcie CME. Ty po předchozích ziscích ve středu obrátily a zamířily hluboko do mínusu (-5,07 %). Podle Josefa Němého z Komerční banky bylo důvodem dohánění úterního poklesu na americkém trhu Nasdaq. Akcie navíc nepodpořila ani zpráva, že se ceníkové reklamní investice televize Nova letos propadly na polovinu. Nedařilo se ani Telefónice C.R., jejíž akcie byly sice nejobchodovanější, ale zlevnily o téměř procento na 320,30 Kč. Ve středu se navíc naposledy obchodovaly s nárokem na dividendu 30 Kč. Většina akcií však mírně posilovala, nejvýrazněji zpevnily cenné papíry znojemské společnosti Pegas Nonwovens, které podražily o 0,82 % na 590 Kč.

Erste zvyšuje doporučení na akcie ČEZ z "držet" na "akumulovat"

4. Očekávané události

Vládní agentury ve Spojených státech jsou nadále uzavřeny, data z americké ekonomiky tak vydána nebudou. Itálie zveřejní údaje o průmyslové produkci a Bank of England zasedne k jednání o měnové politice. V Jižní Koreji se poprvé bude prodávat Samsung Galaxy Round, první telefon se zahnutým displejem. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Apple začne příští pátek prodávat nový iPhone v ČR

Americká firma Apple začne v pátek 25. října prodávat nové verze svého chytrého telefonu iPhone pod označením 5S a 5C v Česku a dalších třech desítkách zemí. Na první trhy (například USA, Francie, Spojené království, Německo) se telefony dostaly již 20. září. Apple uvedl, že příští týden telefony uvede například v Itálii, Rusku, Španělsku a dalších více než 25 zemích. Na začátku listopadu přístroje zamíří také do Indie a Mexika.

Apple 22. října odhalí nový iPad

6. MMF varuje, že jihoevropské banky mohou v příštích dvou letech ztratit až 250 miliard z půjček firmám

Podle Mezinárodního měnového fondu by banky v Itálii, Španělsku a Portugalsku mohly v příštích dvou letech čelit ztrátám ve výši 250 miliard eur kvůli firemním půjčkám. "Až pětina všech firemních půjček těchto tří zemí je riziková," konstatuje zpráva MMF. Jediný španělský bankovní systém má však podle MMF dost rezerv na to, aby tyto ztráty pokryl.

MMF varoval před riziky zpřísňování měnové politiky v USA

MMF: Vyspělé země snižují fiskální deficity rychleji než loni, tlak na nižší schodky ale nesmí zadusit ekonomické oživení

7. Prodá Čína americké dluhopisy, pokud by USA dosáhly dluhového stropu? Experti tvrdí, že se není čeho bát

Za osm dní by podle propočtů amerického ministerstva financí měla vláda dosáhnout dluhového stropu. Pokud se do té doby politici nedomluví a limit zadlužení nezvýší, dojde k úvěrovému kolapsu země. Čína už Spojené státy vyzvala, aby urychleně krizi vyřešily a ochránily čínské investice. Zatím se však američtí politici stále nemohou dohodnout. Analytici tvrdí, že existuje jen malá pravděpodobnost, že by nakonec k nárazu do dluhového stropu opravdu došlo. Pokud by se však nepravděpodobné stalo skutečností, znamenalo by to, že by Čína a Japonsko začaly prodávat americké dluhopisy?

Moody's: Možnost nesplácení dluhů USA je krajně nepravděpodobná

Demokrati v americkém Senátu se pokusí obejít nespolupracující Sněmovnu reprezentantů a zvýšit dluhový strop sami

8. Asmussen (ECB): Spojené státy se na zvýšení dluhového stropu dohodnou

Jörg Asmussen, člen rady guvernérů ECB, prohlásil, že Američané najdou řešení současného shutdownu dříve, než přijdou kritické momenty. Asmussen zároveň vyjádřil důvěru v americkou centrální banku Fed a prohlásil, že by si Fed měl být vědom své důležitosti pro globální ekonomiku. Z evropského pohledu vyjádřil obavy, že evropští střadatelé mohou být zasaženi, pokud si záchrana zemí jako Řecko a Portugalsko vyžádá výběry vkladů v těchto zemích. Tuto možnost však vidí jako velmi nepravděpodobnou.

Konfiskace majetku po vzoru Kypru pokračuje v dalších částech světa

9. Inflace v ČR zpomaluje, sázejte na oslabení koruny

Spotřebitelské ceny klesly v září proti srpnu o 0,4 %. Tento pokles ovlivnilo zejména sezónní snížení cen v oddíle rekreace a kultury a mírné snížení cen v dalších oddílech spotřebního koše. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v září na 1,0 % (z 1,3 % v srpnu) a byl nejnižší od března 2010. Česká spořitelna po datech nově doporučuje sázet na oslabení koruny k euru.

10. Janet Yellenová bude novou prezidentkou Fedu

Prezident Barack Obama oficiálně nominoval Janet Yellenovou na post šéfky Fedu. Podle analytiků bude Fed pod vedením Yellenové pokračovat v politice podpory americké ekonomiky prostřednictvím rozsáhlého nákupu dluhopisů, kterou uplatňuje současný guvernér Ben Bernanke. "Trhy nominaci Yellenové přivítaly, je totiž velkou podporovatelkou kvantitativního uvolňování," uvedl pro Reuters Sean Callow, stratég ze společnosti Westpac. "Její nástup na Bernankeho místo byl očekávaný, Fed nyní vzhledem k situaci v americké administrativě nebude spěchat s exitem."

Co mají trhy od jmenování Janet Yellenové do čela Fedu čekat?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Návštěvníci kavárny se na vlastní oči přesvědčili, že telekineze existuje

V polovině října přichází do kin remake slavného hororu Carrie podle knižní předlohy od Stephena Kinga. Kdo by však tušil, že telekineze je skutečně možná? Návštěvníci jedné z newyorských kaváren by určitě přísahali, že ano. Alespoň na pár vteřin, než si uvědomili, že jsou oběťmi propracovaného žertíku.

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus