Co musíte ráno vědět (30. července)
|

Co musíte ráno vědět (30. července)

Jak vstoupily světové burzy do nového týdne, které firmy kromě Erste v úterý zveřejní hospodářské výsledky a inspirace pro všechny, kterým se jejich cíle zdají být nedosažitelné. Nic z toho byste v úterý ráno neměli přehlédnout.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí mírně oslabily. Trhy vyčkávají, s čím přijde Fed

Americké akcie zahájily nový týden poklesem. Investory nepřesvědčily zejména čerstvé údaje z realitního trhu, které poukázaly na červnové zpomalení prodejů domů. Index Dow v pondělí oslabil o 0,24 %, širší S&P 500 odepsal 0,37 % a technologický Nasdaq uzavřel níže o 0,39 %. Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech a index aktivity dallaského Fedu nenaplnily očekávání analytiků, to hlavní se ale na trzích začne dít až zítra. Investoři vyčkávají, co přinese blížící se dvoudenní zasedání FOMC, které začíná již v úterý.

2. Evropské akciové trhy zahájily týden mírnými zisky

Evropské akcie zahájily pondělní obchodování výše. V průběhu dne ale většinu zisků odevzdaly a uzavřely poblíž nuly. DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,01 %. Nejvíce se dařilo automobilkám, sektoru základních materiálů a akciím potravinářských společností. Ztrácely naopak služby a bankovní sektor. Britský FTSE 100 zakončil se ziskem 0,08 %, francouzský CAC 40 uzavřel na nule a německý DAX posílil o 0,17 %.

Poměrně vysoké ztráty zaznamenala britská banka Barclays, která v reakci na zprávu, že zvažuje vydání nových akcií nebo konvertibilních dluhopisů v hodnotě nejméně 11 miliard USD, odepsala 3,47 %.

3. Pražská burza v pondělí odepsala 0,24 %

Ze 13 hlavních emisí na pražské burze posilovaly v pondělí pouze tři. Nejlépe se dařilo akcím Komerční banky (+1,73 %), Fortuně (+0,29 %) a Unipetrolu (+0,29 %). O více než procento naopak oslabily akcie firem CETV (-4,56 %), Orco (-1,81 %), Telefónica C.R. (-1,65 %), Pegas Nonwovens (-1,55 %) a TMR (-1,18 %). Český telekomunikační úřad oznámil, že finální podmínky aukce kmitočtů pro LTE oznámí v půlce srpna. Předseda ČTÚ Jaromír Novák naznačil, že by mezi novými zájemci o vstup na mobilní trh nemusela být jen společnost PPF.

4. Očekávané události

V úterý ráno zveřejní hospodářské výsledky za druhý kvartál Erste Group Bank.

Erste Bank - očekávané výsledky 2Q2013

"Na úrovni čistého zisku očekáváme 133 milionů eur, nicméně čísla budou ovlivněna množstvím jednorázových vlivů. Celkově by měl pokračovat prudký meziroční propad úrokových výnosů, který je částečně kompenzován úsporami na straně nákladů a nižšími rizikovými náklady. Ostatní výnosy by mimo jiné měly zahrnovat ztrátu z dříve oznámeného prodeje ukrajinské divize, banka zároveň ve zaúčtuje bankovní daň v Maďarsku za celý letošní rok (asi 50 milionů eur). Další jednorázovou položkou je rozpuštění odložené daně (+120 milionů eur), která vznikla v souvislosti se změnou účetních pravidel v Rumunsku v 1Q2012. Kromě čísel budou investoři sledovat vývoj kapitálových ukazatelů, pokračování restrukturalizace v Rumunsku a komentáře k poslednímu vývoji a dalším možným ztrátám v Maďarsku, kde vláda plánuje další kroky na podporu dlužníků v cizích měnách," píše analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Výsledková sezóna pokračuje také v Asii, Evropě a USA, mimo jiné čísly Pfizeru, Mercku, UBS, BP, Deutsche Bank, Fiatu nebo Barclays. Začíná také dvoudenní zasedání FOMC, v USA budou zveřejněny index cen domů S&P/Case-Shiller a spotřebitelská důvěra. Vývoj spotřebitelské inflace bude oznámen v Německu a v Itálii, série důležitých ekonomických údajů dorazí nad ránem také z Japonska. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

5. Exitu Fedu se není potřeba bát, uklidňuje ekonom z UBS

Podle Mauryho Harrise, uznávaného ekonoma z UBS, se žádná katastrofa v případě utlumení QE konat nebude. Zaprvé, Fed dal jasně najevo, že neomezí program odkupu dluhopisů, dokud ekonomika bude potřebovat tuto podporu. Zadruhé, kvantitativní uvolňování je dlouhodobý program s dlouhodobým efektem. I kdyby centrální banka omezila své nákupy, americké banky budou ještě dlouho napěchované penězi. A zatřetí, růst sazeb u hypoték v důsledku pravděpodobnějšího exitu Fedu by mohl postrašit nerozhodné zájemce o nové bydlení a přimět je ke sjednání hypotéky.

Exit Fedu jako stará story: Jak jsou na tom investice od 22. května?

Fed: Normální trh práce bude v USA v roce 2015

6. Bude ECB transparentnější?

Dva členové rady ECB navrhují zveřejňování zápisů z jejího jednání. Benoît Cœuré a Jörg Asmussen navrhují, aby byl ze zasedání rady ECB zveřejňován zápis, jako je tomu v případě Fedu nebo Bank of Japan. "Pro zajištění efektivity monetární politiky je transparentnost zcela nezbytná," řekl Benoît Cœuré. Zápisy z jednání by mimo jiné poskytly informace o tom, jak jednotliví členové rady v rámci zasedání hlasovali. Informaci oba bankéři sdělili listům Le Figaro a Süddeutsche Zeitung. Tento týden se ale investoři budou muset spokojit "jen" s tiskovou konferencí Maria Draghiho. Nic velkého se ale od ECB nečeká, sazby by se měnit neměly.

7. EK chce tvrdší restrukturalizaci italské banky Monte Paschi

Evropská komise podle listu Financial Times podmiňuje schválení rozsáhlé státní pomoci pro italskou banku Monte Paschi tvrdší restrukturalizací tohoto problémového podniku. Komise prý považuje navrhovanou restrukturalizaci za příliš mírnou ve snižování nákladů i v přístupu k věřitelům a mzdám vedoucích pracovníků. Monte Paschi loni utrpěla rozsáhlé ztráty při obchodování s deriváty, které nyní vyšetřují italské úřady.

8. Evropští bankéři by mohli přijít o část svých bonusů

Bankéři v Evropské unii by mohli přijít o část svého bonusu, pokud kapitálové rezervy jejich banky klesnou pod určitou úroveň. Vyplývá to z návrhu evropského bankovního regulátora. Opatření má podle agentury Reuters pomoci chránit daňové poplatníky před nutností zachraňovat krachující banky. Vysoké odměny v bankovním sektoru jsou v posledních letech pro mnoho daňových poplatníků trnem v oku. Řada evropských politiků se domnívá, že vysoké odměny motivovaly bankéře k rizikovým obchodům, které dostaly některé významné evropské banky na pokraj kolapsu.

9. V ústřední roli Mezinárodní měnový fond

Maďarská vláda splatí zbývající půjčku od Mezinárodního měnového fondu v částce 2,2 miliardy eur do 12. srpna, o sedm měsíců dříve, než musí. MMF schválil uvolnění další části finanční pomoci pro Řecko, tentokrát 1,72 miliardy eur. Nejnověji schválenou tranší se celková pomoc MMF ve prospěch Řecka zvýšila na 8,24 miliardy eur. Úhrnná výše finanční pomoci, kterou má nyní Řecko dostat od všech věřitelů, činí 5,8 miliardy eur. Rumunská vláda v pondělí uzavřela jednání s Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou komisí a Světovou bankou o nové dohodě o pohotovostním úvěru. Země ale nepředpokládá, že by peníze z nového pohotovostního úvěru čerpala. MMF posvětil zvýšení rozpočtového schodku Rumunska a snížení DPH z potravin.

Bonus

Automobilový inženýr bez rukou

Richie Parker nemá ruce, ale i bez nich již několik let pracuje v jedné ze stájí amerického automobilového seriálu Nascar jako inženýr, a to jedné z nejúspěšnějších. Jeho příběh je hodně inspirativní.