Abeceda investora na druhé pololetí aneb Co prostě (ne)musíte vědět

Fundamenty jsou mrtvé, ať žijí fundamenty. A s nimi řada obskurních ukazatelů, událostí a postav, které hýbají a budou hýbat trhem. Na prahu druhého pololetí jsem proto udělal výběr těch více i méně známých – na každé písmeno abecedy jeden pojem – a požádal analytika z X-Trade Brokers Jiřího Tylečka o stručné dojmy a termíny, které se mu s nimi pojí. Něco málo doplnila i redakce Investičního webu.
A – akcie: Nemají žádné skvělé vyhlídky. Centrální banky hrozí zpomalením tištění peněz, ale růsty by potřebovaly novou likviditu. Dosáhli jsme tak letošních maxim už v květnu?
B – Brusel: Stále čekáte, co smysluplného z něj vypadne? Na boj s nezaměstnaností mladých se má dát 8 miliard eur. Takže nejdříve se od podnikatelů vyberou peníze, odbory a další zájmové organizace znepružní pracovní trh, a následně se ty vybrané prostředky vyhodí oknem.
C – Čína: Asijský tygr zpomaluje a globální ekonomice se orosuje čelo. Ceny průmyslových komodit padají na letitá minima. Když léta žijete na úkor svých obyvatel, tak prostě narazíte na pomyslný strop.
D – dluhopisy: Po roce klidu se opět dostávají do centra dění. Úrokové sazby rostou po celém světě. Jak se budou platit dluhy, je stále větší záhadou. Asi se bude nakonec tisknout stále více peněz, až do konce finančního světa.
E – euro: Euro od Draghiho "whatever it takes" prožilo rok v relativním poklidu. Bezprostřední konec nehrozí a evropští politici oslavují. Ještě aby evropská měna přestala škodit a přinesla slibované výhody.
F – Fed: Bernankemu teče do bot, ještěže mu do konce mandátu zbývá jen pár měsíců. Úkol opustit politiku levných peněz zůstane na jeho nástupci (dost možná nástupkyni). Alespoň se bude mít příští hlava Fedu na koho vymluvit, až se svou snahou uhasit letitou plamennou politiku banky pohoří.
G – geopolitika: Lidé protestují a vládnoucí třídy dostávají na frak – ať už v pohodové Brazílii, nebo bouřících arabských zemích. Sociální sítě jsou důležitým generátorem nespokojenosti. Kdo by řekl, že sociální weby budou měnit svět?
H – HFT: Mnoho negativního bylo napsáno o HFT, tedy vysokofrekvenčním obchodování. Naštěstí nebylo zakázáno. HFT mění pravidla hry, ale celkové dopady jsou přinejmenším k diskuzi. Stroje nemají emoce, a proto dovedou často nad živými (a pomalejšími) investory zvítězit.
I – IPO: Z nějakého důvodu vznikl mezi investory dojem, že na IPO nelze prodělat. Proč by ale nějaká firma umisťovala na trh podhodnocené akcie? Snadná cesta ke zbohatnutí na trzích neexistuje.
J – Japonsko: V Japonsku jim "šiblo". Do té míry, do jaké preferují krátkodobé zisky na úkor dlouhodobých ztrát. Tu jen trošku přerozdělit tištěním peněz bohatství, onde zase oslabit měnu a vyhnat ceny akcií na mnohaleté rekordy. Jen aby znali své hranice a stihli ten vlak zastavit před propastí.
K – koruna (česká): Je prý dobrá, když je levná. Náš hlavní ochránce pevné a stabilní měny hrozí intervencemi, jen aby si toho turista v zahraničí moc nekoupil. Raději ať něco vyveze dotacemi zasypaný exportér, jehož přínos pro českou ekonomiku je po několika letech, než odejde, "šul nul".
L – labutě (černé): Role náhody a nečekaných událostí se často výrazně podceňuje. Svět se přitom často vychýlí z očekávaných modelů. Co třeba Čína? Její ekonomické statistiky mají hodnotu sběrného papíru a než se dozvíme o nějakém průšvihu, může být pozdě začít prodávat.
M – Merkelová: Fenomén současnosti. Přestože jí ekonomika stagnuje, finanční porobou dobývá Evropu. V podzimních volbách bude potvrzena ve funkci kancléřky. Finanční "záchranné" balíčky budou s odstupem let označeny za trojské koně. A pro mnohé "Trójany" již bude pozdě.
N – NWR: Těm chacharům ostravským to moc nejde. Těží draze a EU směřuje své dotace do ještě špinavějších obnovitelných zdrojů. Amerika navíc prochází plynovou revolucí a její uhlí plní přístav v Rotterdamu. Uhlí se nakonec zmátoří, snad bude NWR ještě u toho.
O – Orbán: Maličký evropský diktátor snižuje pomocí nastrčených loutek před volbami v roce 2014 úrokové sazby na bezprecedentní minima. Levnými penězi si chce zajistit přízeň voličů. Inflační tlaky? Ty se projeví až po volbách.
P – páka: Má být pomocníkem, často se však stává nepřítelem. Jako oheň. Takže pozor na popáleniny, pokud to s ním neumíte. Díky ohni se ale také můžete zahřát a uvařit si, pokud si jej tedy nenecháte přerůst přes hlavu.
Q – QE(3): Nic nezajímá investory do akcií v horizontu příštího půlroku více než to, zda Fed omezí velkorysý program odkupu dluhopisů, jímž dodává na trhy likviditu. Poslední týdny jsou ve znamení příprav na podobný krok, trh očekává první sešlápnutí brzdy již na podzim.
R – Řecko: Ekonomický vazal číslo jedna. Snad brzy pochopí, že s eurem bez dotací dlouhodobě nepřežije. A to předtím, než jeho ekonomika bude poloviční a národní hrdost rozšlapána v prach.
S – stříbro: Tváří se jako zlato, ale není to zlato. Většina stříbra se používá v průmyslu a pokles ceny ještě nemusí být u konce. Chytří investoři stále vyčkávají, ale doly na stříbro nabízejí už nyní luxusní vstupní ceny.
T – testosteron: Testosteron hraje na trzích roli a ženám investorkám jeho nedostatek dává výhodu – nemusejí totiž nic dobývat a vnímat investování jako boj. Stačí jim vydělat, jak prosté.
U – utahování: Utahování opasků je podle politiků v Evropě u konce, nahradí ho ovšem utahování měnových opasků. Tak dlouho se chodí s kolečkem do tiskárny cenin, až jsou potřeba kolečka dvě, tři, čtyři... Exit strategie z tištění peněz bude tím největším úkolem finančních trhů v následujících letech. Úspěch je minimálně nejistý.
V – volatilita: Pokud si trh běží svým tempem, důvodů k výkyvům je pomálu. Čím více se však do trhů navážejí centrální instituce, volatilita v dlouhodobém měřítku roste. Máme za sebou klidné období. Co myslíte, že bude následovat?
W – recese s dvojitým dnem: Ekonomická realita v řadě evropských zemí, i když druhé dno je výrazně mělčí.
X – X-faktor: Svůj X-faktor nabízejí v současné době sázky na nenápadné úrokové sazby. Za poslední dva měsíce zažily výjimečné růsty. Přitom právě na nízkých úrocích stojí současné oživení a centrální banky vědí, že si další růsty úrokových měr nemohou dovolit. Shora jsou růsty omezeny a nabízejí se poklesy až o stovky bazických bodů.
Y – neznámá: Populární označení matematické neznámé, pro čtenáře možnost doplnit si uvedený výběr o minimálně jednu nejistotu, která hýbe s kurzy investic.
Z – zlato: Poražený prvního pololetí zatím marně chytá druhý dech. Donedávna nejuznávanější ochrana před inflací (ale kde tu inflaci hledat?) se propadla na několikaletá cenová minima a po 12 letech má nakročeno k prvnímu ročnímu poklesu. A to hned o desítky procent.
Aktuality
