Abeceda investora na druhé pololetí aneb Co prostě (ne)musíte vědět
|

Abeceda investora na druhé pololetí aneb Co prostě (ne)musíte vědět

Fundamenty jsou mrtvé, ať žijí fundamenty. A s nimi řada obskurních ukazatelů, událostí a postav, které hýbají a budou hýbat trhem. Na prahu druhého pololetí jsem proto udělal výběr těch více i méně známých – na každé písmeno abecedy jeden pojem – a požádal analytika z X-Trade Brokers Jiřího Tylečka o stručné dojmy a termíny, které se mu s nimi pojí. Něco málo doplnila i redakce Investičního webu.

Ponaučení pro investory Investiční a ekonomický výhled Světová ekonomika

A – akcie: Nemají žádné skvělé vyhlídky. Centrální banky hrozí zpomalením tištění peněz, ale růsty by potřebovaly novou likviditu. Dosáhli jsme tak letošních maxim už v květnu?

B – Brusel: Stále čekáte, co smysluplného z něj vypadne? Na boj s nezaměstnaností mladých se má dát 8 miliard eur. Takže nejdříve se od podnikatelů vyberou peníze, odbory a další zájmové organizace znepružní pracovní trh, a následně se ty vybrané prostředky vyhodí oknem.

C – Čína: Asijský tygr zpomaluje a globální ekonomice se orosuje čelo. Ceny průmyslových komodit padají na letitá minima. Když léta žijete na úkor svých obyvatel, tak prostě narazíte na pomyslný strop.

D – dluhopisy: Po roce klidu se opět dostávají do centra dění. Úrokové sazby rostou po celém světě. Jak se budou platit dluhy, je stále větší záhadou. Asi se bude nakonec tisknout stále více peněz, až do konce finančního světa.

E – euro: Euro od Draghiho "whatever it takes" prožilo rok v relativním poklidu. Bezprostřední konec nehrozí a evropští politici oslavují. Ještě aby evropská měna přestala škodit a přinesla slibované výhody.

F – Fed: Bernankemu teče do bot, ještěže mu do konce mandátu zbývá jen pár měsíců. Úkol opustit politiku levných peněz zůstane na jeho nástupci (dost možná nástupkyni). Alespoň se bude mít příští hlava Fedu na koho vymluvit, až se svou snahou uhasit letitou plamennou politiku banky pohoří.

G – geopolitika: Lidé protestují a vládnoucí třídy dostávají na frak – ať už v pohodové Brazílii, nebo bouřících arabských zemích. Sociální sítě jsou důležitým generátorem nespokojenosti. Kdo by řekl, že sociální weby budou měnit svět?

H – HFT: Mnoho negativního bylo napsáno o HFT, tedy vysokofrekvenčním obchodování. Naštěstí nebylo zakázáno. HFT mění pravidla hry, ale celkové dopady jsou přinejmenším k diskuzi. Stroje nemají emoce, a proto dovedou často nad živými (a pomalejšími) investory zvítězit.

I – IPO: Z nějakého důvodu vznikl mezi investory dojem, že na IPO nelze prodělat. Proč by ale nějaká firma umisťovala na trh podhodnocené akcie? Snadná cesta ke zbohatnutí na trzích neexistuje.

J – Japonsko: V Japonsku jim "šiblo". Do té míry, do jaké preferují krátkodobé zisky na úkor dlouhodobých ztrát. Tu jen trošku přerozdělit tištěním peněz bohatství, onde zase oslabit měnu a vyhnat ceny akcií na mnohaleté rekordy. Jen aby znali své hranice a stihli ten vlak zastavit před propastí.

K – koruna (česká): Je prý dobrá, když je levná. Náš hlavní ochránce pevné a stabilní měny hrozí intervencemi, jen aby si toho turista v zahraničí moc nekoupil. Raději ať něco vyveze dotacemi zasypaný exportér, jehož přínos pro českou ekonomiku je po několika letech, než odejde, "šul nul".

L – labutě (černé): Role náhody a nečekaných událostí se často výrazně podceňuje. Svět se přitom často vychýlí z očekávaných modelů. Co třeba Čína? Její ekonomické statistiky mají hodnotu sběrného papíru a než se dozvíme o nějakém průšvihu, může být pozdě začít prodávat.

M – Merkelová: Fenomén současnosti. Přestože jí ekonomika stagnuje, finanční porobou dobývá Evropu. V podzimních volbách bude potvrzena ve funkci kancléřky. Finanční "záchranné" balíčky budou s odstupem let označeny za trojské koně. A pro mnohé "Trójany" již bude pozdě.

N – NWR: Těm chacharům ostravským to moc nejde. Těží draze a EU směřuje své dotace do ještě špinavějších obnovitelných zdrojů. Amerika navíc prochází plynovou revolucí a její uhlí plní přístav v Rotterdamu. Uhlí se nakonec zmátoří, snad bude NWR ještě u toho.

O – Orbán: Maličký evropský diktátor snižuje pomocí nastrčených loutek před volbami v roce 2014 úrokové sazby na bezprecedentní minima. Levnými penězi si chce zajistit přízeň voličů. Inflační tlaky? Ty se projeví až po volbách.

P – páka: Má být pomocníkem, často se však stává nepřítelem. Jako oheň. Takže pozor na popáleniny, pokud to s ním neumíte. Díky ohni se ale také můžete zahřát a uvařit si, pokud si jej tedy nenecháte přerůst přes hlavu.

Q – QE(3): Nic nezajímá investory do akcií v horizontu příštího půlroku více než to, zda Fed omezí velkorysý program odkupu dluhopisů, jímž dodává na trhy likviditu. Poslední týdny jsou ve znamení příprav na podobný krok, trh očekává první sešlápnutí brzdy již na podzim.

R – Řecko: Ekonomický vazal číslo jedna. Snad brzy pochopí, že s eurem bez dotací dlouhodobě nepřežije. A to předtím, než jeho ekonomika bude poloviční a národní hrdost rozšlapána v prach.

S – stříbro: Tváří se jako zlato, ale není to zlato. Většina stříbra se používá v průmyslu a pokles ceny ještě nemusí být u konce. Chytří investoři stále vyčkávají, ale doly na stříbro nabízejí už nyní luxusní vstupní ceny.

T – testosteron: Testosteron hraje na trzích roli a ženám investorkám jeho nedostatek dává výhodu – nemusejí totiž nic dobývat a vnímat investování jako boj. Stačí jim vydělat, jak prosté.

U – utahování: Utahování opasků je podle politiků v Evropě u konce, nahradí ho ovšem utahování měnových opasků. Tak dlouho se chodí s kolečkem do tiskárny cenin, až jsou potřeba kolečka dvě, tři, čtyři... Exit strategie z tištění peněz bude tím největším úkolem finančních trhů v následujících letech. Úspěch je minimálně nejistý.

V – volatilita: Pokud si trh běží svým tempem, důvodů k výkyvům je pomálu. Čím více se však do trhů navážejí centrální instituce, volatilita v dlouhodobém měřítku roste. Máme za sebou klidné období. Co myslíte, že bude následovat?

W – recese s dvojitým dnem: Ekonomická realita v řadě evropských zemí, i když druhé dno je výrazně mělčí.

X – X-faktor: Svůj X-faktor nabízejí v současné době sázky na nenápadné úrokové sazby. Za poslední dva měsíce zažily výjimečné růsty. Přitom právě na nízkých úrocích stojí současné oživení a centrální banky vědí, že si další růsty úrokových měr nemohou dovolit. Shora jsou růsty omezeny a nabízejí se poklesy až o stovky bazických bodů.

Y – neznámá: Populární označení matematické neznámé, pro čtenáře možnost doplnit si uvedený výběr o minimálně jednu nejistotu, která hýbe s kurzy investic.

Z – zlato: Poražený prvního pololetí zatím marně chytá druhý dech. Donedávna nejuznávanější ochrana před inflací (ale kde tu inflaci hledat?) se propadla na několikaletá cenová minima a po 12 letech má nakročeno k prvnímu ročnímu poklesu. A to hned o desítky procent.

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus