Jak to vidí Citi: Česká i světová ekonomika, eurozóna a Fed
|

Jak to vidí Citi: Česká i světová ekonomika, eurozóna a Fed

V srpnu jsme mírně snížili výhled globálního růstu HDP v letošním roce o 0,1 procentního bodu na 2,4%, ale stejnou měrou jsme zlepšili výhled růstu v roce 2014 na 3,2 %. Snížení výhledu na rok 2013 způsobil horší výhled růstu mladých ekonomik, u nichž jsme snížili i výhled na rok 2014.

Česká ekonomika Centrální banky Investiční a ekonomický výhled Světová ekonomika

Další restrukturalizace dluhů v eurozóně, ale vyšší růst

Na druhou stranu jsme zlepšili výhled růstu ekonomik eurozóny, a to pro roky 2013 i 2014. Jedná se o nejsilnější pozitivní revizi výhledu v těchto ekonomikách od roku 2009. Avšak očekáváme návrat nutného řešení fiskální udržitelnosti v periferních ekonomikách eurozóny (další restrukturalizace vládního dluhu v Řecku, asi rovněž i v Portugalsku, společně s restrukturalizací závazků bank).

Mladé trhy: Pesimističtější názor než většina trhu

Naše vyhlídky růstu jsou v případě mladých ekonomik pod konsenzem, zvláště pro všechny země BRIC. Ovšem pod konsenzem zůstává i náš výhled jak na eurozónu, tak na českou ekonomiku. Řada emerging markets zůstává zranitelných zpomalením v Číně, mírným růstem vyspělých ekonomik a pravděpodobným zmenšením objemu nákupu aktiv ze strany Fedu. Možnosti hospodářské politiky pro oživení růstu v mnoha rozvíjejících se ekonomikách jsou navíc pravděpodobně omezené kvůli zhoršení běžného účtu platební bilance a fiskální situace.

Měnová politika stále uvolněná, ale zpřísnění se přiblížilo

Měnová politika zůstane v případě nejsilnějších světových ekonomik (G4 - USA, eurozóna, Japonsko a Spojené království) uvolněná, s ohledem na zlepšení výhledu růstu ekonomiky eurozóny však již neočekáváme snížení hlavní refinanční úrokové sazby ECB, ačkoliv očekávání dalšího uvolnění měnové politiky se může vrátit, pokud se finanční podmínky výrazně zpřísní kvůli nechtěnému nárůstu tržních úrokových sazeb, případně pokud dojde ke zhoršení výhledu ekonomiky či k výraznému posílení eura. Ale v těchto případech asi ECB nejprve přistoupí ke změně rétoriky.

Očekáváme, že k prvnímu zvýšení úrokových sazeb centrálních bank G4 dojde v roce 2015 v případě Fedu, zatímco v případě ECB, Bank of Japan a Bank of England zůstanou nízké úrokové sazby nezměněny po delší dobu. Ovšem měnová politika amerického Fedu bude méně uvolněná již dříve. Pokud nedojde k překvapení, Fed asi začne snižovat objem odkupů aktiv na zářijovém zasedání. Zřejmě však spojí toto snižování se zesíleným závazkem podržení své základní krátkodobé úrokové sazby beze změny až do úplného oživení a pouze pozvolného zpřísnění měnové politiky v následujícím období.

Japonská vláda se bude muset brzy rozhodnout, zda v roce 2014 opravdu výrazně zvýší spotřební daně. V současnosti očekáváme, že k tomu dojde, což výrazně sníží vyhlídky růstu a oživí očekávání obnoveného uvolnění měnové politiky Bank of Japan.

Čínský drak poletí vzhůru stále pomaleji, americké hospodářství zrychlí

V případě americké ekonomiky se zdá, že se dostává z nejhoršího negativního dopadu fiskální škrtů s ročním růstem o 1,5 % v prvním pololetí letošního roku, jsou zde náznaky zrychlení ve třetím čtvrtletí. Fiskální deficity mohou v roce 2014 poklesnout pod 3,5 % HDP, čímž se sníží apetit po klíčových rozpočtových reformách na výdajové straně. Výhled inflace zůstává mírnější než 2% střednědobý politický cíl. Pomalejší růst v zahraničí snižuje tlaky na domácí ceny zboží a náklady na pracovní sílu zůstávají utlumené, ačkoli čekáme jejich pozvolný růst s ohledem na oživení trhu práce.

Nadále čekáme zpomalení čínské ekonomiky, jelikož se hospodářsko-politické autority snaží vyvarovat nadměrné úvěrové aktivity. Reálná ekonomická aktivita se v červenci zlepšila se stabilním nominálním růstem investic a maloobchodních tržeb, jakož i zlepšením průmyslové produkce, která těží z nízké základny v loňském roce, letního tempa (vyšší spotřeba elektřiny) a závazku vlády vůči minimálnímu růstu ekonomiky (letos 7,5 %). Třetí čtvrtletí by mohlo mírně překvapit směrem nahoru, ale stále očekáváme zpomalení růstu ve čtvrtém čtvrtletí kvůli přísnějším úvěrovým podmínkám ve druhém pololetí letošního roku (růst úvěrů zpomaluje z 15 až 16 % v prvních pěti měsících roku na 14 až 15 % v červnu a červenci; navíc dochází k poklesu u dalších forem financování kvůli červnovému zamrznutí likvidity na mezibankovním trhu). Udržujeme tak odhad růstu čínské ekonomiky v roce 2013 na 7,4 %, 7,1 % v roce 2014 a 7 % v roce 2015.

Eurozóna z nejhoršího venku?

V případě eurozóny jsme opět mírně zlepšili výhled vývoje HDP, a to o 0,2 procentního bodu na -0,5 % v roce 2013 a o 0,4 bodu na +0,6 % v roce 2014, čímž reagujeme na lepší HDP za druhé čtvrtletí 2013. Růst HDP zůstane pod potenciálem a utlumená domácí poptávka, nemožnost zafixování dluhových problémů a výrazný přebytek kapacit (který nemůže být rychle absorbován) znemožní pokles nezaměstnanosti.

To udrží v pozornosti sledování politických rizik, zvláště v Itálii. Rovněž volby v Německu budou klíčové pro jednání o dalších pomocných programech na periferii eurozóny, ať již v podobě restrukturalizace vládního dluhu Řecka (OSI, zahrnující i veřejné věřitele), druhého programu pro Portugalsko, či předběžné kreditní linky v rámci ESM pro Irsko.

Došlo ke zlepšení výhledu růstu německé ekonomiky, který jsme revidovali pro rok 2013 na 0,6 % (0,3 % původně) a 1,7 % v roce 2014 (z 1,5 %). Růst ve druhém čtvrtletí (o 0,7 % mezikvartálně) byl o něco silnější, než se očekávalo, a aktuální údaje zůstávají rovněž poměrně silné, zejména u průmyslové výroby, což naznačuje pozitivní (i když mírnější) růst ve třetím čtvrtletí. Čistý vývoz bude pravděpodobně mírnou brzdou pro růst HDP v roce 2013, a to kvůli vyšší spotřebě domácnosti tažené vysokou důvěrou spotřebitelů a robustním růstem mezd. Podnikatelské investice, které v druhém kvartálu pravděpodobně zaregistrovaly první nárůst za sedm čtvrtletí, pravděpodobně rovněž získávají jistý impulz. Předvolební trendy naznačují, že šance na udržení současné vládnoucí koalice CDU/CSU a FDP se přinejmenším vyrovnávají s možností velké koalice CDU/CSU a SPD.

Česká ekonomika příliš nepotěší, ale rok 2014 bude růstový

Rozhodli jsme se zhoršit prognózu poklesu HDP v roce 2013 na -1 % z -0,8 % meziročně kvůli silnějšímu poklesu HDP v 1Q2013, poklesu využití výrobních kapacit v průmyslu ve 3Q2013 a lehce slabšímu růstu HDP ve 2Q2013, než jsme očekávali. Na druhou stranu jsme zvýšili odhad růstu v roce 2014 na 1,6 % z původních 1,3 % díky zlepšenému výhledu na zahraniční poptávku. I přes snížený odhad růstu v roce 2013 čekáme pozitivní mezičtvrtletní růst v následujících čtvrtletích, i když slabší než ve 2Q2013, který byl podle nás tažen obnovením zásob.

Naše prognóza růstu v roce 2014 zůstává poněkud utlumená (v průměru o 0,4 % mezičtvrtletně), jelikož očekáváme pokles podílu německých exportů na světovém trhu, což pravděpodobně bude negativní pro české dodavatele. Domácí poptávka ožije pozvolna s pomalým oživením na trhu práce, kde se pravděpodobně bude nejprve kompenzovat předchozí pokles odpracovaných hodin. Avšak fixní investice zřejmě zůstanou utlumené. Fiskální politika pravděpodobně zůstane neutrální pro hospodářský růst kvůli pokračující politické krizi (předčasné volby se mají konat koncem října).

Ačkoli čekáme v srpnu zrychlení růstu spotřebitelských cen, domníváme se, že růst zůstane ve 4Q2013 a i v roce 2014 (i díky pomalejšímu růstu regulovaných cen) pod predikcí ČNB. Lepší než očekávané údaje o HDP za 2Q2013 (v porovnání s konsenzem a odhadem ČNB) snížily pravděpodobnost zahájení intervencí ČNB pro oslabení koruny, ale tato možnost stále není úplně "mrtvá".

Ponecháváme predikci EUR/CZK okolo 26 pro 3-12měsíční výhled a posílení ke 24,3 v dvouletém horizontu, který bude podpořen námi očekávaným oslabením amerického dolaru vůči euru.

Konsolidace směnných kurzů amerického dolaru během 0 až 3 měsíců pravděpodobně poskytne cestu pro další pozvolné posílení dolaru v 6-12měsíčním horizontu. Dolar je poněkud překoupený spekulanty, což může vést ke krátkodobé korekci. Ale naše ekonomická predikce stále počítá s tím, že fundamentální charakter oživení americké ekonomiky zůstává zdravý a snížení objemu nákupů aktiv ze strany americké centrální banky od září (a ukončení okolo poloviny příštího roku) v kombinaci s pokračující uvolněnou politikou ostatních centrálních bank by měly podpořit dolar.

Očekáváme relativně silné euro vůči měnám G10 díky příznivějším tokům v platební bilanci, lepším datům z ekonomiky a lepšímu výhledu na ni, rostoucím cenám bankovních akcií a nečinnosti ECB.

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 20 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 30 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět