Co musíte ráno vědět (2. září)
|

Co musíte ráno vědět (2. září)

V jaké náladě burzy uzavřely letní prázdniny, jak vypadá rázný vojevůdce Obama, co čeká trhy na úvod září a jak to vypadá, když se žení ruský break-dancer? To všechno bystě měli vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie mají za sebou nejhorší měsíc od května 2012

Americké akcie v pátek dopoledne oslabovaly kvůli neuspokojivým údajům o ekonomice Spojených států, po projevech Johna Kerryho a Baracka Obamy ztráty mírně napravily a uzavřely slabší jen zhruba o půl procenta (Dow -0,21 %, S&P 500 -0,32 %, Nasdaq -0,84 %). Za týden ztratily necelá 2 %, čímž uzavřely srpnové obchodování. Uplynulý měsíc byl přitom pro americké akcie nejhorší za více než rok.

Uplynulý týden na americkém trhu

Válečný faktor na trzích

2. Evropské burzy zažily drsný závěr měsíce

Burzy v Evropě v pátek ztrácely kvůli zlevňující ropě (DAX -1,12 %, CAC 40 -1,32 %, FTSE 100 -1,08 %). Britský parlament ve čtvrtek rozhodl, že se země intervence v Sýrii nezúčastní, na což reagovaly poklesem ceny ropy. Akcie na evropských burzách nezachránila ani lepší než očekávaná ekonomická nálada a stagnující míra nezaměstnanosti (12,1 % v eurozóně). Index DJ EuroStoxx 50 za týden ztratil 3,7 %, za celý srpen pak 1,69 %.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Evropa je stále Achillovou patou světové ekonomiky. Za pět let můžeme pochybovat, zda má EU smysl

3. Pražská burza za měsíc posílila o 3 %, závěr srpna byla ale negativní

Index PX v pátek odepsal 0,54 % a uzavřel letní prázdniny na 945,21 bodu. Za týden ztratil 2,35 %. Nejvíce rostoucí akcií byla v týdnu CME, která přidala zhruba 4,2 % na 89,45 Kč. Podle Petra Sklenáře, hlavního ekonoma J&T Banky, šlo pravděpodobně stále o dozvuk odchodu kontroverzního ředitele Adriana Sarbua. Naopak největší pokles zaznamenaly akcie pojišťovny VIG, jež ztratily 5,8 % na 991 Kč. Čtyři společnosti svými čísly uzavřely výsledkovou sezónu za druhý kvartál.

Uplynulý týden na pražské burze

4. Očekávané události

Americké trhy jsou v pondělí kvůli státnímu svátku zavřené, na světových trzích lze tedy očekávat celkově menší aktivitu. Jinak ale bude celkem živo - od rána budou investory zaměstnávat finální údaje indexů nákupních manažerů v průmyslu od Číny (o víkendu zveřejněný vládní PMI v Číně vzrostl na 51 bodů, analytici čekali jen 50,6 bodu) přes Rusko a Indii až po jednotlivé evropské země. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Obama počká s případným útokem na Sýrii na názor Kongresu

Dostal košem od Britů, má podporu Francie nebo Turecka, na domácí scéně čelí kritice za nejisté rozhodování a ekonomickou náročnost případného otevření třetí bojové fronty. Barack Obama v sobotu potvrdil, že by USA měly provést omezený vojenský úder proti cílům syrského režimu, pro jeho provedení ale bude žádat souhlas Kongresu. V pravomoci prezidenta sice je, aby vojenskou akci nařídil bez schválení Kongresem, podle Obamy je ale důležité, aby se o věci diskutovalo a země měla jednotný názor. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner sdělil, že se dolní komora Kongresu bude vojenskou akcí v Sýrii zabývat v týdnu od 9. září. Podle všeho tedy okamžitý úder USA v Sýrii nehrozí, ačkoli se povstalecké skupiny nepřestávají připravovat na to, jak na oslabenou Asadovu armádu budou následně útočit. Ve čtvrtek v Petrohradě chtějí otázku diskutovat jak ruský prezident Putin, tak britský premiér Cameron.

6. EU a Rusko se neshodují, zda má summit G20 řešit syrskou krizi

Evropská unie a Rusko se neshodují v tom, zda by blížící se summit lídrů skupiny G20 v Petrohradě měl koncem příštího týdne probírat také syrskou krizi. Zatímco v pátek dobře informovaný zdroj z Evropské komise v Bruselu novinářům řekl, že toto téma by na summitu být nemělo, navrhl o den později ruský prezident Vladimir Putin pravý opak. Zástupci unie, kterými ve čtvrtek a v pátek budou předseda Evropské komise José Barroso a evropský prezident Herman Van Rompuy, chtějí především to, aby summit trhům vyslal jasný signál o posilující ekonomice.

7. Radiace ve Fukušimě roste, zabila by vás za 4 hodiny

Radiace ve skladovacích nádržích s vodou v jaderné elektrárně Fukušima je 18krát vyšší než při minulém měření. Oznámila to v neděli Tepco, společnost provozující elektrárnu. Z nádrží prý uniká voda. Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií v uplynulém týdnu zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoce radioaktivní vody používané k chlazení z jedné z nádrží z původního prvního stupně, který označuje pouhou anomálii, na třetí stupeň, který na mezinárodní stupnici jaderných události znamená "závažný incident". V neděli provozovatel elektrárny oznámil, že radioaktivita naměřená u dna jedné z nádrží dosahuje hodnoty 1 800 milisievertů za hodinu, což je dávka, která by byla pro člověka vystaveného tomuto záření smrtelná za čtyři hodiny.

8. Byla zahájena třetí letošní odstávka v JE Dukovany

V Jaderné elektrárně Dukovany začala plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku, která je plánovaná na 27 dnů. Energetici budou v reaktoru měnit pětinu jaderného paliva za nové. Budou také dělat revize zařízení a pokračovat v investičních akcích. "Nejzajímavější z investičních akcí bude pokračování seizmického zodolňování prvního výrobního bloku. Z dalších akcí dojde například i k výměně bezpečnostní kabeláže a revizi vybraných částí hlavních cirkulačních čerpadel," uvedl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

9. Google koupil specialistu na chytré hodinky WIMM

Americký internetový gigant Google koupil firmu WIMM, která se specializuje na chytré hodinky. Společnost WIMM uvedla na trh chytré hodinky založené na operačním systému Android firmy Google již na podzim roku 2011. Loni v létě oznámila, že vytvořila exkluzivní partnerství. Určitou dobu se spekulovalo, ze WIMM koupila společnost Apple, nyní se ale ukázalo, že skutečným kupcem byl Google.

Chytré hodinky čeká rozmach, na trh míří Samsung i Apple

10. Solárníci podle ERÚ manipulovali s údaji o výrobě proudu

Energetický regulační úřad se domnívá, že někteří majitelé solárních elektráren manipulovali s údaji o výrobě proudu, aby dostali větší příspěvky od státu. Uvedla to Česká televize v pořadu Události. Prověrka podle ČT odhalila elektrárny, které udávaly takovou dobu slunečního záření, jež v Česku není možná.

11. Jste sběratel nebo investor? Toto je veletrh pro vás!

Od 5. do 7. září proběhne na pražském výstavišti v Letňanech veletrh Investor. Na akci si můžete doplnit nebo prodat svoji sbírku, případně ji nechat ohodnotit. Pro návštěvníky bude k dispozici také možnost vidět a vyfotit se s největší zlatou mincí Evropy. Na akci zve čtenáře Investičního webu ředitel veletrhu Jindřich Jirásek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Takhle se slaví svatba

Když ženich překvapí. Když ne nevěstu, tak svatební hosty. Bonusem je i trocha ruštiny na úvod týdne, nemusíte aspoň do Karlových Varů.

Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace