Co musíte ráno vědět (7. října)
|

Co musíte ráno vědět (7. října)

Jak zahájily akcie v Evropě i zámoří nový týden, jak by si mohla Evropská komise došlápnout na francouzský rozpočet a jak dlouho trvá, než se spáří dva samci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden rozpačitě a pohybovaly se v červených číslech

Americké akcie zahájily týden rozpačitě a kolísaly po předchozím ztrátovém týdnu, který nezachránila ani páteční rally. Náladu na trzích mírně zmrazila zpráva o tom, že už i Španělsko má prvního potvrzeného pacienta nakaženého ebolou mimo africké území. Je jím zdravotní sestra, která v nemocnici v Madridu pečovala o kněze, který viru podlehl před měsícem. Dow ztratil 0,10 %, S&P 500 0,16 % a technologický Nasdaq 0,47 %. Nejvíce se v rámci indexu Dow dařilo akciím společností Coca-Cola a Verizon Communications, ztrácely naopak cenné papíry Nike, Cisco Systems a McDonald's.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční rally dala býkům naději, pokles z maxim je ale výrazný

Před šílenstvím na trzích není v bezpečí téměř nikdo. Vydělejte na tom

2. Evropské akcie zahájily týden růstem, v poslední hodině však část zisků smazaly

Britský FTSE 100 zpevnil o 0,55 %, francouzský CAC 40 o 0,11 % a německý DAX o 0,15 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,15 %. Přes procento posiloval sektor základních materiálů, ztrácely naopak automobilky a sektor zdravotní péče. Akcie ICA Gruppen posilovaly nejvíce od února 2013 poté, co největší švédský maloobchodní prodejce potravin prodal svou norskou divizi společnosti Coop Norway. Erste Group Bank připsala přes 1,5 % na burze ve Vídni v reakci na zvýšení doporučení ze strany Goldman Sachs na "kupovat" z "neutral". Akciím se dařilo i na pražské burze.

Akcie pohledem technické analýzy: Boj o klouzavé průměry pokračuje, po krátkém oživení lze spíše čekat další poklesy

David Stockman: Politika ECB připomíná honbu za dluhovou fata morgánou

Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle

3. Pražská burza zahájila týden mírným růstem, objem obchodování byl utlumený

Index PX v pondělí posílil o 0,16 % na 977,82 bodu. Objem obchodů byl v pondělí utlumený, nedosáhl ani 400 milionů korun. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které zpevnily o 0,16 % na 643 Kč. Druhý největší objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie naopak oslabily o 0,79 %, zatímco druhému bankovnímu titulu na burze, Erste Group Bank, se dařilo - zpevnil o 1,37 % poté, co na něj banka Goldman Sachs zvýšila doporučení. Zbývající emise kolísaly kolem nuly.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní oblíbenou statistiku Janet Yellenové o počtu nových pracovních míst JOLT (Job Openings and Labor Turnover Survey; odhad srpen: 4,71 milionu, červenec: 4,67 milionu), spotřebitelské úvěry (odhad srpen: +20,3 miliardy USD, červenec: +26 miliard USD) a s projevy vystoupí členové Fedu Narayana Kocherlakota a William Dudley. Německo vydá zprávu o průmyslové výrobě (odhad srpen meziměsíčně: -1,5 %, červenec: +1,9 %), stejně jako Spojené království (odhad srpen meziročně: +2,6 %, červenec: +1,7 %). Končí dvoudenní zasedání japonské centrální banky, neočekává se však, že by na něm změnila svou politiku. Český statistický úřad odhalí průmyslovou výrobu za srpen (odhad srpen meziročně: +1 %, červenec: 8,6 %) a dozvíme se také, jak na tom v srpnu byla česká obchodní bilance (odhad srpen: 28,3 miliardy Kč, červenec: 36,3 miliardy Kč). MMF aktualizuje svou globální ekonomickou prognózu, od níž se především v Evropě čeká zhoršení výhledu. Pokračují protesty v Hongkongu i vojenské konflikty v Iráku a Sýrii, klid není ani na Ukrajině, Spojené státy vedle válečných událostí řeší také první případy eboly na svém území. Nejdůležitější události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. října (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise nejspíše zamítne rozpočet Francie na rok 2015, bude požadovat přísnější

Evropská komise nejspíše na konci října zamítne francouzský návrh rozpočtu na rok 2015 a bude požadovat nový, který by lépe reflektoval snahu Paříže o snížení deficitu a splnění evropských pravidel. Agentuře Reuters to řeklo několik evropských politiků. Pokud by Evropská komise francouzský rozpočet zamítla, bylo by to poprvé, co by využila své pravomoci vyžadovat změny v národním rozpočtu, kterou jí členské státy udělily v roce 2013.

6. Návrh řeckého rozpočtu slibuje daňové úlevy a oživení ekonomiky

Řecká vláda v pondělí představila parlamentu návrh rozpočtu na příští rok, který počítá s daňovými úlevami a pokračujícím oživováním ekonomiky. Návrh potvrzuje dřívější vládní prognózy, podle nichž by měl napřesrok hospodářský růst v Řecku zrychlit na 2,9 % z letošních 0,6 %.

7. EU by podle testů zvládla měsíc i déle výpadek toku plynu z Ruska

Evropa by se snadno vyrovnala s měsíčním výpadkem dodávek ruského plynu a zvládla by i delší narušení. Podle náměstka italského ministra energetiky Claudia De Vincentiho to ukázaly výsledky zátěžových testů evropského energetického systému. Obavy z delšího výpadku vyvolává dlouhý rusko-ukrajinský spor o ceny plynu a nedávné omezování dodávek ruského plynu do některých zemí střední a východní Evropy.

8. Program nákupu dluhopisů vyvolává rozpory i v samotné ECB

Ohlášený plán nákupu dluhopisů jištěných aktivy (ABS), který Evropská centrální banka hodlá spustit v následujících týdnech, vyvolává rozbroje i uvnitř samotné banky. Odpor šéfa německé centrální banky Jense Weidmanna vůči programu není tajemstvím, kritizoval ho už od chvíle, kdy o něm ECB začínala teprve spekulovat. Podle něj by centrální banka neměla snímat riziko z beder evropských bank a uvalovat ho na daňové poplatníky. Námitky proti programu mají i němečtí politici. Weidmann ale podle všeho není sám. Ani šéf francouzské centrální banky Christian Noyer není s programem zcela spokojen. Obecně s ním sice souhlasí, nelíbí se mu však způsob, kterým chce ECB dluhopisy nakupovat.

9. Hewlett-Packard se rozdělí do dvou samostatných společností

Před třemi lety generální ředitelka Hewlett-Packard Meg Whitmanová odložila plány na rozdělení firmy a ještě loni je důrazně zamítala. Nyní mění názor. Jedna z divizí se zaměří na osobní počítače a tiskárny a druhá na technologické služby, jako je ukládání dat, servery a software. Od roku 2011, kdy se stala ředitelkou, se Whitmanová snažila postavit Hewlett-Packard na nohy. Loni plán na rozdělení zamítla s tím, že je zapotřebí více času na obnovení postavení společnosti. Cílem tohoto kroku je zlepšení ziskovosti, oznámila firma.

10. Maloobchodní tržby v České republice v srpnu vzrostly o 2,7 % meziročně, čekalo se +3,4 %

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy vzrostly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,6 % a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní o 4,4 %. K meziročnímu růstu tržeb bez očištění o 2,7 % nejvíce přispěl prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V japonské zoo se roky snažili spářit dvě hyeny, posléze zjistili, že jsou to samci

Pracovníci zoologického parku Maruyama po dvou letech marných snah zjistili, že jedna a jedna nebudou nikdy tři a více, když v rovnici chybí samice. Hyeny Kami a Kamutori dorazily do zoo jako pár z Jižní Korey v roce 2010. V roce 2012 je pracovníci zoo přestěhovali do společné klece, aby se spářily. Po dvou letech marného snažení však zjistili, že nutí k rozmnožování dva samce. Podle prohlášení zoo oba jednici nikdy nevykazovali známky touhy po množení, naopak se často prali, a proto zoo nikdy zcela nevyloučila možnost, že se jedná o dva samce. Testy se však pracovníci rozhodli provést až po dvou letech, když Kami ani po dosažení reprodukčního věku nejevil(a) o svého druha zájem. Pohlaví hyeny je obtížné určit podle vnějších pohlavních znaků, proto zoo získala jistotu až díky zprávě hokkaidské univerzity, která provedla ultrazvuk a hormonální testy. Samci jsou nyní v oddělených klecích a zoo zvažuje, že sežene samici, aby konečně mohla hyeny rozmnožit.

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii