Co musíte ráno vědět (7. října)
|

Co musíte ráno vědět (7. října)

Jak zahájily akcie v Evropě i zámoří nový týden, jak by si mohla Evropská komise došlápnout na francouzský rozpočet a jak dlouho trvá, než se spáří dva samci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden rozpačitě a pohybovaly se v červených číslech

Americké akcie zahájily týden rozpačitě a kolísaly po předchozím ztrátovém týdnu, který nezachránila ani páteční rally. Náladu na trzích mírně zmrazila zpráva o tom, že už i Španělsko má prvního potvrzeného pacienta nakaženého ebolou mimo africké území. Je jím zdravotní sestra, která v nemocnici v Madridu pečovala o kněze, který viru podlehl před měsícem. Dow ztratil 0,10 %, S&P 500 0,16 % a technologický Nasdaq 0,47 %. Nejvíce se v rámci indexu Dow dařilo akciím společností Coca-Cola a Verizon Communications, ztrácely naopak cenné papíry Nike, Cisco Systems a McDonald's.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční rally dala býkům naději, pokles z maxim je ale výrazný

Před šílenstvím na trzích není v bezpečí téměř nikdo. Vydělejte na tom

2. Evropské akcie zahájily týden růstem, v poslední hodině však část zisků smazaly

Britský FTSE 100 zpevnil o 0,55 %, francouzský CAC 40 o 0,11 % a německý DAX o 0,15 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,15 %. Přes procento posiloval sektor základních materiálů, ztrácely naopak automobilky a sektor zdravotní péče. Akcie ICA Gruppen posilovaly nejvíce od února 2013 poté, co největší švédský maloobchodní prodejce potravin prodal svou norskou divizi společnosti Coop Norway. Erste Group Bank připsala přes 1,5 % na burze ve Vídni v reakci na zvýšení doporučení ze strany Goldman Sachs na "kupovat" z "neutral". Akciím se dařilo i na pražské burze.

Akcie pohledem technické analýzy: Boj o klouzavé průměry pokračuje, po krátkém oživení lze spíše čekat další poklesy

David Stockman: Politika ECB připomíná honbu za dluhovou fata morgánou

Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle

3. Pražská burza zahájila týden mírným růstem, objem obchodování byl utlumený

Index PX v pondělí posílil o 0,16 % na 977,82 bodu. Objem obchodů byl v pondělí utlumený, nedosáhl ani 400 milionů korun. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které zpevnily o 0,16 % na 643 Kč. Druhý největší objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie naopak oslabily o 0,79 %, zatímco druhému bankovnímu titulu na burze, Erste Group Bank, se dařilo - zpevnil o 1,37 % poté, co na něj banka Goldman Sachs zvýšila doporučení. Zbývající emise kolísaly kolem nuly.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní oblíbenou statistiku Janet Yellenové o počtu nových pracovních míst JOLT (Job Openings and Labor Turnover Survey; odhad srpen: 4,71 milionu, červenec: 4,67 milionu), spotřebitelské úvěry (odhad srpen: +20,3 miliardy USD, červenec: +26 miliard USD) a s projevy vystoupí členové Fedu Narayana Kocherlakota a William Dudley. Německo vydá zprávu o průmyslové výrobě (odhad srpen meziměsíčně: -1,5 %, červenec: +1,9 %), stejně jako Spojené království (odhad srpen meziročně: +2,6 %, červenec: +1,7 %). Končí dvoudenní zasedání japonské centrální banky, neočekává se však, že by na něm změnila svou politiku. Český statistický úřad odhalí průmyslovou výrobu za srpen (odhad srpen meziročně: +1 %, červenec: 8,6 %) a dozvíme se také, jak na tom v srpnu byla česká obchodní bilance (odhad srpen: 28,3 miliardy Kč, červenec: 36,3 miliardy Kč). MMF aktualizuje svou globální ekonomickou prognózu, od níž se především v Evropě čeká zhoršení výhledu. Pokračují protesty v Hongkongu i vojenské konflikty v Iráku a Sýrii, klid není ani na Ukrajině, Spojené státy vedle válečných událostí řeší také první případy eboly na svém území. Nejdůležitější události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. října (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise nejspíše zamítne rozpočet Francie na rok 2015, bude požadovat přísnější

Evropská komise nejspíše na konci října zamítne francouzský návrh rozpočtu na rok 2015 a bude požadovat nový, který by lépe reflektoval snahu Paříže o snížení deficitu a splnění evropských pravidel. Agentuře Reuters to řeklo několik evropských politiků. Pokud by Evropská komise francouzský rozpočet zamítla, bylo by to poprvé, co by využila své pravomoci vyžadovat změny v národním rozpočtu, kterou jí členské státy udělily v roce 2013.

6. Návrh řeckého rozpočtu slibuje daňové úlevy a oživení ekonomiky

Řecká vláda v pondělí představila parlamentu návrh rozpočtu na příští rok, který počítá s daňovými úlevami a pokračujícím oživováním ekonomiky. Návrh potvrzuje dřívější vládní prognózy, podle nichž by měl napřesrok hospodářský růst v Řecku zrychlit na 2,9 % z letošních 0,6 %.

7. EU by podle testů zvládla měsíc i déle výpadek toku plynu z Ruska

Evropa by se snadno vyrovnala s měsíčním výpadkem dodávek ruského plynu a zvládla by i delší narušení. Podle náměstka italského ministra energetiky Claudia De Vincentiho to ukázaly výsledky zátěžových testů evropského energetického systému. Obavy z delšího výpadku vyvolává dlouhý rusko-ukrajinský spor o ceny plynu a nedávné omezování dodávek ruského plynu do některých zemí střední a východní Evropy.

8. Program nákupu dluhopisů vyvolává rozpory i v samotné ECB

Ohlášený plán nákupu dluhopisů jištěných aktivy (ABS), který Evropská centrální banka hodlá spustit v následujících týdnech, vyvolává rozbroje i uvnitř samotné banky. Odpor šéfa německé centrální banky Jense Weidmanna vůči programu není tajemstvím, kritizoval ho už od chvíle, kdy o něm ECB začínala teprve spekulovat. Podle něj by centrální banka neměla snímat riziko z beder evropských bank a uvalovat ho na daňové poplatníky. Námitky proti programu mají i němečtí politici. Weidmann ale podle všeho není sám. Ani šéf francouzské centrální banky Christian Noyer není s programem zcela spokojen. Obecně s ním sice souhlasí, nelíbí se mu však způsob, kterým chce ECB dluhopisy nakupovat.

9. Hewlett-Packard se rozdělí do dvou samostatných společností

Před třemi lety generální ředitelka Hewlett-Packard Meg Whitmanová odložila plány na rozdělení firmy a ještě loni je důrazně zamítala. Nyní mění názor. Jedna z divizí se zaměří na osobní počítače a tiskárny a druhá na technologické služby, jako je ukládání dat, servery a software. Od roku 2011, kdy se stala ředitelkou, se Whitmanová snažila postavit Hewlett-Packard na nohy. Loni plán na rozdělení zamítla s tím, že je zapotřebí více času na obnovení postavení společnosti. Cílem tohoto kroku je zlepšení ziskovosti, oznámila firma.

10. Maloobchodní tržby v České republice v srpnu vzrostly o 2,7 % meziročně, čekalo se +3,4 %

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy vzrostly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,6 % a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní o 4,4 %. K meziročnímu růstu tržeb bez očištění o 2,7 % nejvíce přispěl prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V japonské zoo se roky snažili spářit dvě hyeny, posléze zjistili, že jsou to samci

Pracovníci zoologického parku Maruyama po dvou letech marných snah zjistili, že jedna a jedna nebudou nikdy tři a více, když v rovnici chybí samice. Hyeny Kami a Kamutori dorazily do zoo jako pár z Jižní Korey v roce 2010. V roce 2012 je pracovníci zoo přestěhovali do společné klece, aby se spářily. Po dvou letech marného snažení však zjistili, že nutí k rozmnožování dva samce. Podle prohlášení zoo oba jednici nikdy nevykazovali známky touhy po množení, naopak se často prali, a proto zoo nikdy zcela nevyloučila možnost, že se jedná o dva samce. Testy se však pracovníci rozhodli provést až po dvou letech, když Kami ani po dosažení reprodukčního věku nejevil(a) o svého druha zájem. Pohlaví hyeny je obtížné určit podle vnějších pohlavních znaků, proto zoo získala jistotu až díky zprávě hokkaidské univerzity, která provedla ultrazvuk a hormonální testy. Samci jsou nyní v oddělených klecích a zoo zvažuje, že sežene samici, aby konečně mohla hyeny rozmnožit.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus