Burzovní kalendář (21. 7. - 25. 7. 2014)
|

Burzovní kalendář (21. 7. - 25. 7. 2014)

Naplno se rozjíždí výsledková sezóna. V USA zveřejní údaje o hospodaření v 2Q2014 Apple, Microsoft nebo Coca-Cola, v Evropě Unilever nebo Credit Suisse. V Česku zahájí výsledkovou sezónu Unipetrol. Trhy budou bedlivě sledovat také dění na východní Ukrajině. Z makrodat zaujmou především předběžné indexy nákupních manažerů nebo americká inflace.

Investiční a ekonomický výhled

USA

21/7 až 25/7 Výsledková sezóna (Apple, Microsoft, Coca-Cola, Boeing, McDonald's, Verizon, AT&T, Facebook)

21/7 Index aktivity chicagského Fedu

22/7 Index spotřebitelských cen (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen +0,4 %, meziročně: +2,1 %, květen +2,1 %)

22/7 Prodeje existujících domů (odhad červen: 4,97 milionu, květen: 4,89 milionu)

22/7 Index cen domů FHFA (odhad květen meziměsíčně: +0,3 %, duben: 0 %)

22/7 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu (odhad červenec: 5,5 bodu, červen: 3 body)

23/7 Žádosti o hypotéky (předchozí -2,6 %)

24/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 304 tisíc nových, předchozí: 302 tisíc nových)

24/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH; odhad červenec: 57,5 bodu, červen: 57,3 bodu)

24/7 Prodeje nových domů (odhad červen: 480 tisíc, květen: 504 tisíc)

24/7 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad červenec: 6 bodů, červen: 6 bodů)

25/7 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad červen +0,4 %, květen: -1 %)

Americké akcie především díky pátečnímu návratu optimismu za uplynulý týden posílily. Dow vzrostl o 0,9 %, když se nejlépe dařilo akciím Johnson & Johnson. S&P 500 posílil o 0,52 % v čele s technologickými a zdravotnickými firmami. Nasdaq vzrostl za týden o 0,36 %.

"Čtvrteční pokles o 1,2 % v pátek vystřídal růst o 1 %. Nervozita na trhu je patrná, ale k výprodeji zřejmě chybí správný důvod. Na grafu indexu S&P 500 je sice vidět dvojitý vrchol, ale otestování hladiny 2 000 je na spadnutí. Negativní výhled a volání po korekci ze strany analytiků se opět ukazuje jako fungující býčí signál," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Trhy budou v novém týdnu ovlivňovat především dvě věci - výsledková sezóna a geopolitické napětí. Po pádu malajsijského letadla na Ukrajině začali sice investoři panikařit, již v pátek se však uklidnili, protože si uvědomili, že konflikt dále neeskaluje. Jakékoli další zhoršení se však může na trzích velmi rychle projevit. Je vidět, že investoři začínají být na vyhrocující se dění citlivější. Situace kolem sestřeleného letadla je nepřehledná, světoví lídři žádají okamžité vyšetření situace, separatisté s podporou Ruska však znemožňují vyšetřovatelům přístup k troskám.

Další vývoj trhu lze predikovat i z indexu volatility VIX. V posledních 22 případech, kdy index vyskočil o 30 % nebo více (to se stalo ve čtvrtek právě kvůli pádu malajsijského letadla), posílil index S&P 500 během následujícího týdne v průměru o 0,77 %.

Pokud nepřeváží geopolitické problémy, bude mít v dalších dnech hlavní slovo výsledková sezóna. Údaje o hospodaření v 2Q2014 zveřejňuje přes 100 firem z indexu S&P 500. Na řadě jsou velká jména - v úterý například Coca-Cola, McDonald's a technologičtí obři Microsoft a Apple. U Microsoftu bude zajímavé sledovat komentář k masivnímu propouštění, které firma oznámila minulý týden. Společnost má opustit 18 000 lidí především z Nokie, kterou firma nedávno převzala.

U Applu se tradičně bude čekat na jakoukoli zmínku o nových produktech. Očekávané jsou informace o iPhonu 6. Čeká se, že přístroj s větším displejem spatří světlo světa koncem září. Podle odhadů agentury Bloomberg by měl Apple zvýšit upravený zisk na akcii meziročně o 15 % na 1,23 USD a tržby o 7 % na 37,88 miliardy USD. Microsoftu by měl zisk na akcii klesnout na 0,61 centů na akcii a tržby vzrůst na 23 miliard USD.

Tím ale výčet zajímavých výsledků nekončí. O den později přijdou na řadu Boeing, AT&T nebo Facebook, ve čtvrtek General Motors či Starbucks. Odhady všech výsledků si můžete prohlédnout ZDE.

Výsledková sezóna je především díky bankám zatím poměrně úspěšná a dále podporuje trhy v růstu. Velké množství amerických firem překonává odhady i na úrovni tržeb. Z indexu S&P 500 je to zatím 57 % firem, na úrovni zisku dokonce 64 %.

Co si o výsledkové sezóně myslí hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban?

Z amerických makrodat zaujmou čísla o inflaci, údaje o prodejích domů nebo předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

12 akciových tipů od muže, který umí trefit jackpot
Leon Cooperman, zakladatel více než 10miliardového hedgeového fondu Omega Advisors, na středeční konferenci Delivering Alpha představil 12 aktuálních investičních tipů.
Co vám Janet Yellenová neřekne aneb Proč je status quo neudržitelný, v několika grafech
Trhy rostou, americká ekonomika oživuje, Fed v čele s Janet Yellenovou stále pumpuje peníze do systému a všichni jsou zdánlivě spokojení. Jenže tato situace musí jednou skončit. I kdyby rostla ekonomika USA ještě rychleji, nestíhá vykompenzovat růst úrokových plateb ze zvyšujícího se dluhu.
Když se řekne akcie, většina si představí ty americké. USA ale nedrží primát, jinde se obchoduje aktivněji
S tržní kapitalizací okolo 24 bilionů USD je americký akciový trh s přehledem největší na světě. Podíl hodnoty zobchodovaných akcií na celkové tržní kapitalizaci ale řadí Ameriku například až za země jako Japonsko a Itálie, ve vedení jsou trhy v Číně a Turecku.
11 ekonomických mýtů, které přežívají argumentům navzdory
Cullen Roche, zakladatel Orcam Financial Group, se v osmé kapitole knihy "Pragmatic Capitalism" zabývá všeobecně přijímanými ekonomickými koncepty, které jsou mylné a velmi nebezpečné pro vnímání finančního světa. Sekce s názvem "Economic And Monetary Myths That Persist" identifikuje 11 zavádějících tvrzení o ekonomice a finančním systému.

Evropa

21/7 až 25/7 Výsledková sezóna (Credit Suisse, GlaxoSmithKline, Roche, Unilever, Air France-KLM, Danone)

21/7 Německo - index výrobních cen (odhad červen meziměsíčně: 0 %, meziročně: -0,7 %, květen meziměsíčně: -0,2 %, meziročně: -0,8 %)

23/7 Francie - indikátor podnikatelského klimatu (odhad červen: 98, květen: 98)

23/7 Spojené království - zápis z jednání centrální banky

23/7 Eurozóna - spotřebitelská důvěra (FLASH; odhad červenec: -7,5)

24/7 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, ve službách a celkový (FLASH; odhad červenec: Německo služby 54,5 bodu, průmysl: 51,9 bodu, Francie služby: 48,2 bodu, průmysl: 48 bodů, eurozóna služby: 52,7 bodu, eurozóna průmysl: 51,7 bodu)

24/7 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad červen meziměsíčně: 0,3 %, květen: -0,7 %)

24/7 Itálie - maloobchodní tržby (odhad červen meziročně: 1 %, květen: 2,6 %)

25/7 Německo - index spotřebitelské důvěry GfK (odhad červenec: 8,9 bodu, červen: 8,9 bodu)

25/7 Německo - index podnikatelské nálady Ifo (odhad červenec: 109,4 bodu, červen: 109,7 bodu)

25/7 Spojené království - HDP v 2Q2014 (odhad: +0,8 % mezikvartálně a +3,1 % meziročně)

Za uplynulý týden se index DJ EuroStoxx 50 udržel mírně v zisku, posílil o 0,23 %. Až do středy se obchodování na evropských trzích neslo v relativně klidném duchu. Tento vývoj však zásadním způsobem narušily čtvrteční události. Prvním varováním bylo rozhodnutí Evropské unie a Spojených států amerických uvalit na Rusko další hospodářské sankce. Na sankčním seznamu americké vlády se objevila řada klíčových ruských firem, například ropný monopol Rosněfť, banky Gazprombank a Vněšekonombank, finanční a investiční společnost Novatek, která je zároveň druhým největším producentem zemního plynu v Rusku, a řada ruských zbrojovek, včetně firmy Kalašnikov, obří uralské zbrojovky Uralvagonzavod a výrobce vojenské raketové a radiolokační techniky Almaz-Antej. Druhým šokem bylo pro trhy sestřelení civilního letadla Boeing 777 malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou.

Žádný obrovský nápor makrodat se v novém týdnu nečeká, nicméně vyjdou některé údaje, které by mohly napovědět více o míře oživení evropské ekonomiky. Ekonomika eurozóny sice oživuje, nadále ji ale sužuje vysoká nezaměstnanost a zadlužení. Země eura navíc potřebují pokročit ve strukturálních reformách. Finanční trhy jsou tak nyní "možná až příliš optimistické", varovala v pátek šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. "Dobrou zprávou je, že evropská ekonomika se zotavuje z krize. Důvěra se zlepšila a finanční trhy jsou naladěny optimisticky. Možná až příliš optimisticky," řekla dále na konferenci v Paříži.

Sledované budou ve středu spotřebitelská důvěra v eurozóně a ve čtvrtek předběžné indexy nákupních manažerů v hlavních evropských zemích. V pátek vyjdou dva důležité indexy v Německu. Půjde o index spotřebitelské důvěry GfK (odhad červenec: 8,9 bodu, červen: 8,9 bodu) a index podnikatelské nálady Ifo (odhad červenec: 109,4 bodu, červen: 109,7 bodu). Z německé ekonomiky přitom v poslední době přicházejí horší čísla, která hovoří o zpomalení růstu. Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červenci dále zhoršila. Index budoucích očekávání nečekaně klesl na 27,1 bodu z červnových 29,8 bodu, očekával se pokles na 28,2 bodu. Hodnocení současné situace se propadlo na 61,8 bodu z červnových 67,7 bodu, očekával se pokles na 67,4 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž zhoršilo - index klesl na 48,1 bodu z 58,4 bodu.

Zajímavý bude zápis z jednání Bank of England. Její šéf Mark Carney již naznačil, že by úroky mohly začít růst dříve, než se očekávalo. V tom by mohla britskou centrální banku podpořit i data z ekonomiky. Inflace ve Spojeném království v červnu nečekaně zrychlila. Tempo růstu spotřebitelských cen se zvýšilo na 1,9 % meziročně z květnových 1,5 %, očekával se jen 1,6% růst. Inflace je tak nejvyšší od letošního ledna. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %, čekal se 0,1% pokles po květnovém poklesu o 0,1 %. V pátek potom Spojené království uveřejní údaje o HDP za 2Q2014.

I v Evropě už se rozjela výsledková sezóna. V týdnu investory čekají čísla o hospodaření za 2Q2014 od švýcarské banky Credit Suisse, koncernu Unilever nebo výrobce mléčných výrobků Danone.

Zajímavé bude sledovat další vývoj kolem bank v Portugalsku. Portugalské úřady vyšetřují podnikatelské impérium rodiny Espírito Santo, která je hlavním akcionářem finančního domu Banco Espirito Santo. Agentuře Reuters to v pátek sdělila portugalská prokuratura. BES má nyní problémy a investoři mezitím chystají žalobu kvůli nesplaceným dluhům jedné z firem patřících do propojené sítě holdingových společností Espírito Santo.

Do vývoje trhů bude také dále výrazně promlouvat situace na východní Ukrajině.

A jak vidí další obchodní týden makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek?

Asie, Austrálie a emerging markets

23/7 Austrálie - index spotřebitelských cen

24/7 Japonsko - obchodní bilance

24/7 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

24/7 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

Letní mozaika zajímavých postřehů: Co vám možná uniklo, ale nemělo by
Připravované utažení monetárních kohoutů podrazí nohy zlatu, z Íránu začnou do Evropy proudit ropa a plyn, což oslabí pozici Moskvy, a prezidentce Brazílie se krutě vymstí sázka na populistickou fotbalovou kartu. I tyto faktory by mohly zanedlouho zahýbat globálními trhy. Nasvědčují tomu signály, které by vám během letní pohody neměly uniknout.
Deset firem, které kontrolují skoro celý svět
Téměř všechny významné značky na světě kontroluje hrstka korporací. Podívejte se, jak je vše propojené se vším.
Proč se nevyhneme obchodování s vodou. Možná i celkem drsnému
Půda, voda a vzduch jsou tři základní složky nezbytné pro existenci pozemského života. Ne všech je ale na naší planetě dostatek. S dýchatelným vzduchem nejsou s výjimkou vysoce industriálních oblastí problémy, v případě půdy a vzduchu to ale neplatí. Díky tomu se tyto komodity stávají stále častěji předmětem zájmu investorů. Zatímco na nedostatku půdy lze již dnes jejím nákupem poměrně jednoduše vydělat, voda na své cestě na finanční trhy bude muset překonat ještě hodně překážek. Přesto se někteří odborníci domnívají, že před sebou má "modré zlato" zářnou budoucnost.

Česká republika

21/7 Pegas Nonwovens - valná hromada

23/7 Unipetrol - hospodářské výsledky za 2Q2014

24/7 Spotřebitelská důvěra

Za uplynulý týden klesl hlavní index pražské burzy PX o 1,71 %.

Týden byl na důležité zprávy z ČR chudý. Největší růst zaznamenaly akcie uhelné společnosti NWR, které po zprávách o pokračující restrukturalizaci podstatně posílily během prvních dvou obchodních dní, ale ve zbytku týdne oslabovaly. Firma nejprve v pondělí oznámila změnu vlastnických podílů svých majitelů, v úterý potom podrobnosti ke schvalování plánu restrukturalizace. Do pátku se NWR dohodla s 84 % držitelů zajištěných dluhopisů a s 65 % držitelů nezajištěných dluhopisů. V pátek předtím skončilo období, kdy věřitelé za schválení plánu získali úrokový bonus ve výši 0,25 % nominálu. Dohoda však musí být schválena 75 % obou skupin věřitelů. Analytici nicméně očekávají, že k dohodě nakonec dojde. Cenné papíry těžařské firmy tak za týden přidaly 12 % a byly na burze nejvýkonnější.

Nejhorší výkon byl naopak k vidění u cenných papírů developera Orco, které zlevnily o 3,9 %. Bez kurzotvorných zpráv zaostaly také akcie pojišťovny VIG (-3,7 %), z hlavních titulů mírně oslabily cenné papíry ČEZ (-0,8 %) a za výkonem z předchozího týdne zaostaly akcie O2 C.R. (-1,7 %). Obě banky stály na opačných stranách spektra, když Erste posílila o 0,6 %, zatímco Komerční banka 3,4 % ztratila.

Pegas Nonwovens pořádá v pondělí mimořádnou valnou hromadu, na které by se měl schválit nový manažerský akciový program a možnost navýšení kapitálu.

V novém týdnu zahájí i pražská burza výsledkovou sezónu za 2Q2014. Čísla o hospodaření odhalí ve středu Unipetrol.

Ve čtvrtek potom bude zveřejněna spotřebitelská důvěra, jinak je týden chudý na makrodata.

Všichni věří, že se NWR s věřiteli dohodne. Pro akcie to však nic dobrého neznamená
Dohodne se nakonec uhelná NWR s věřiteli a uskuteční restrukturalizaci? A dá se na akciích NWR ještě vydělat? To jsou dvě otázky, které teď trápí investory. Na první pohled se zdá, že na obě se dá odpovědět "ano". Což ale neznamená, že to s firmou dopadne dobře.
Fotbalové MS Fortuně pomohlo. Investoři mohou být jejími výsledky příjemně překvapeni
Letošní rok bude pro české sázkaře zřejmě rekordní. Z toho samozřejmě mohou těžit i akcie společnosti Fortuna, které se obchodují na pražské burze. Sázkaři u Fortuny prosázeli na fotbalové MS půl miliardy korun. Co si o akciích Fortuny v tomto světle myslí analytici?
NWR: Korunový titul může posílit klidně o desítky procent
Akcie NWR jsou nyní jen pro velice odvážné investory. Podle portfoliomanažera Jiřího Hrabala z ING Investment Management jde ovšem v případě úspěšné restrukturalizace společnosti titul zajímavou příležitostí s potenciálem zhodnocení o desítky procent.
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu meziročně stouply o 4,3 % (odhad…
před hodinou

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu meziročně stouply o 4,3 % (odhad: +2,7 %, září: +2,5 %)

Meziměsíčně tržby maloobchodních prodejců v eurozóně v říjnu stouply o 1,5 % (odhad: +0,8 %, září: -1,7 %).
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod
Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA
08:53

Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA

Americký Kongres ve středu večer schválil zákon, který umožňuje stáhnout čínské firmy z obchodování na amerických...
Spojené státy americké (USA) Čína Americké akcie
Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook
08:19

Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook

Skupina amerických států v čele s New Yorkem vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení antimonopolních zákonů a...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
včera v 17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
včera v 16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
včera v 15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
včera v 15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika