Co musíte ráno vědět (1. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (1. srpna)

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování na burzách v Evropě a Americe, co od tuzemské ekonomiky v letošním a příštím roce očekává Česká národní banka a jak to vypadá, když 5leté dítě zjistí, že musí každý vyrůst? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Takový den Wall Street dlouho nezažila, americké akcie ve čtvrtek zlevnily o 2 %

Finanční trhy obecně ve čtvrtek zažily výrazný výprodej. Investory znepokojil bankrot Argentiny, část z nich navíc reagovala i na data z americké ekonomiky, která zvyšují pravděpodobnost dřívějšího růstu úrokových sazeb. Nadále působí také geopolitické faktory (Gaza, Ukrajina, Libye), mezi Riskem a Evropou se nadále vyostřuje sankční souboj. Býčí trh trvající přes pět let se pro tento den zkrátka zdál být příliš dlouhý. Index Dow odepsal přes 300 bodů, celkem 1,88 % na 16 563,37 bodu, S&P 500 ztratil rovná 2 % na 1 930,67 bodu a Nasdaq klesl o 2,09 % na 4 369,77 bodu. Hluboký propad způsobil v případě indexů Dow a S&P 500 první měsíční ztrátu (v kalendářním měsíci) za půl roku. Ve čtvrtek ztrácely všechny hlavní sektory, nejvíce energetika, technologie a finanční odvětví. Kdo měl vsazeno na volatilitu, vyhrál - index VIX posílil o 27 % na 16,92 bodu. Tak vysoko nezavíral od první půlky dubna. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů zůstaly zhruba na středeční úrovni 2,56 %.

Současný býčí trh má překvapivého lídra, který ještě leccos předvede

Americké akcie jsou stále mnohem "levnější" než v roce 1999. Biotechnologické a internetové společnosti obzvlášť

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na pokles inflace v eurozóně zlevnily

Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely výrazně v mínusu. Investoři tak reagovali na údaje o inflace v eurozóně, které na trh poslal Eurostat. Inflace v eurozóně v červenci podle předběžných údajů nečekaně klesla o desetinu procentního bodu na 0,4 % při očekávání stagnace. Propad evropských burzovních indexů nedokázaly zvrátit ani slušné hospodářské výsledky velkých firem, ani zpráva, podle které v eurozóně míra nezaměstnanosti v červnu klesla nejníže za dva roky. Britský FTSE 100 oslabil o 0,64 %, německý DAX spadl o 1,94 % a francouzský CAC 40 odepsal 1,53 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,70 % na 3 115,51 bodu.** Pokles zasáhl všechny hlavní sektory, nejvíce odepsaly akcie bank, chemiček a cenné papíry ze sektoru zboží osobní spotřeby, nejméně klesl sektor zdravotnictví. V reakci na hospodářské výsledky posílily například akcie britsko-nizozemské ropné společnost Royal Dutch Shell (+2,46 %), téměř o tři procenta se naopak propadla cena britské bankovní skupiny Lloyds (-2,83 %).

Akcie: Pro a proti střední a východní Evropy aneb Proč na jednotlivých trzích (ne)investovat

Některé evropské banky se kvůli protiruským sankcím mohou dostat do problémů

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla o půl procenta, cenné papíry NWR po zveřejnění podrobností k úpisu nových akcií zlevnily o čtvrtinu

Index PX klesl o 0,53 % na 956,69 bodu. Nejvíce se propadly akcie uhelné společnosti NWR, které zlevnily téměř o čtvrtinu na 2,90 Kč. Společnost zveřejnila podrobnosti plánovaného úpisu svých akcií, prostřednictvmí kterého chce získat zhruba 118 milionů eur. Za jednu akcii bude NWR požadovat přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč. Podíly investorů, kteří si nové akcie nekoupí, navíc budou brutálně naředěny, současných 264 milionů vydaných akcií totiž bude po transakci přestavovat jen 4 % celku. Poměrně výrazně oslabily také cenné papíry Komerční banky (-2,22 %) a pokles ceny se nevyhnul ani akciím mediální společnosti CME (-1,60 %), developera Orco (-2,82 %), tabákového podniku Philip Morris ČR (-0,95 %) nebo pojišťovny VIG (-0,77 %). Po čtvrtletních výsledcích naopak zpevnily cenné papíry Erste Group Bank, jejichž cena vzrostla o 1,41 % na 545 korun. Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,03 miliardy eur. Provozní zisk jí vzrostl na 798 milionů eur. Po profit warningu ze začátku měsíce se čekala čistá ztráta 1,1 miliardy eur a provozní zisk 763 milionů eur. Dařilo se i akciím telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+1,68 %), která své výsledky zveřejní v pátek před otevřením trhu, a mírné zisky si připsaly i cenné papíry skupiny Pivovary Lobkowicz (+0,66 %).

4. Očekávané události

Čína v noci na pátek zveřejní indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit/HSBC - odhad červenec: 52 bodů, červen: 50,7 bodu; oficiální - odhad červenec: 51,4 bodu, červen: 51 bodů). Stejné údaje doplní i Japonsko (červen: 51,5 bodu), Indie a další země. Také v Evropě na trhy přiteče série PMI. Údaje ze zpracovatelského sektoru zveřejní Španělsko (odhad červenec: 54,7 bodu, červen: 54,6 bodu), Itálie (odhad červenec: 52,6 bodu, červen: 52,6 bodu), Francie (odhad červenec: 47,6 bodu, červen: 48,2 bodu), Německo (odhad červenec: 52,9 bodu, červen: 52 bodů), Řecko (červen: 49,4 bodu), Velká Británie (odhad červenec: 57,2 bodu, červen: 57,5 bodu), Česká republika i celá eurozóna (odhad červenec: 51,9 bodu, červen: 51,8 bodu). Ze Spojených států odpoledne dorazí klíčová statistika z trhu práce (celková míra nezaměstnanosti - odhad červenec: 6,1 %, nových míst mimo zemědělství 233 tisíc, nových míst v soukromé sféře 233 tisíc, průměrná hodinová mzda +0,2 % meziměsíčně, červen: 6,1 %, 288 tisíc, 262 tisíc, +0,2 % meziměsíčně). Investoři budou v USA sledovat také související údaje o osobních příjmech a výdajích (odhad červen meziměsíčně: příjmy +0,4 %, výdaje +0,4 %, index cen výdajů na osobní spotřebu +0,2 %, jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu +0,1 %, květen: +0,4 %, +0,2 %, +0,2 %, +0,2 %) a pozornost budou věnovat i indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit - odhad červenec: 56 bodů, červen: 57,3 bodu; ISM - odhad červenec: 56 bodů, červen: 55,3 bodu), indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad červenec: 81,5 bodu, předběžně červenec: 81,3 bodu) a údajům o vývoji stavebních výdajů (odhad červen meziměsíčně: +0,5 %, květen: +0,1 %). Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Výsledky svého hospodaření zveřejní v Evropě například AXA, ArcelorMittal, Royal Bank of Scotland nebo Société Générale. Ve Spojených státech se přidají Procter & Gamble, Berkshire Hathaway či Chevron. Očekávané páteční výsledky světových firem si můžete prohlédnout ZDE. Výsledková sezóna bude pokračovat také na pražské burze. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření představí společnosti O2 Czech Republic a Komerční banka.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Erste Group Bank hospodařila v 2Q2014 s čistou ztrátou 1,03 miliardy EUR, provozní zisk vzrostl na 798 milionů EUR

Bankovní skupina Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,03 miliardy eur. Provozní zisk vzrostl na 798 milionů eur. Po profit warningu ze začátku měsíce se čekala čistá ztráta 1,1 miliardy EUR a provozní zisk 763 milionů EUR. Výsledky tedy mírně překonaly velmi pesimistická očekávání. Čisté úrokové výnosy Erste ve 2Q2014 klesly na 1,12 miliardy EUR, příjmy z poplatků a provizí naopak vzrostly na 455 milionů EUR. Oba tyto údaje byly v souladu s očekáváním. Banka zdůvodnila pokles úrokových výnosů přetrvávajícím prostředím nízkých sazeb a kurzovými výkyvy. Erste se podařilo snížit provozní náklady na 933 milionů EUR (očekávání 951 milionů EUR).

6. NWR plánuje vydat přes 5 miliard nových akcií při ceně 0,0235 eura za kus (cca 0,65 Kč)

Uhelná společnost NWR zveřejnila prospekt plánované emise nových akcií. Firma chce prodejem nově vydaných cenných papírů získat zhruba 118 milionů eur. Za jednu akcii bude požadovat přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč. To představuje jen zhruba 17 % středeční zavírací ceny na pražské burze. Podíly investorů, kteří si nové akcie nekoupí, navíc budou brutálně naředěny, současných 264 milionů vydaných akcií totiž bude po transakci přestavovat jen 4 % celku. Společnost zároveň oznámila výhled na výsledky za 1H2014. V USA požádala o ochranu před věřiteli.

7. ČNB bude využívat intervence minimálně do roku 2016

ČNB na svém červencovém zasedání rozhodla, že hlavní úrokovou sazbu ponechá na rekordním minimu 0,05 %. Centrální bankéři také potvrdili zájem držet korunu nad 27 EUR/CZK. Guvernér ČNB Miroslav Singer následně během své tiskové konference uvedl, že banka hodlá měnový kurz jako nástroj měnové politiky používat minimálně do roku 2016. V nové ekonomické prognóze ČNB uvedla, že letos čeká posílení české ekonomiky o 2,9 %, což je oproti předchozí prognóze zvýšení o 0,3 procentního bodu.

8. Inflace v eurozóně v červenci nečekaně klesla

Inflace v eurozóně v červenci podle předběžných údajů dále zpomalila, když její tempo kleslo o desetinu procentního bodu na 0,4 %. Očekávala se stagnace na 0,5 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil Eurostat. Zpráva zvyšuje pravděpodobnost zavádění dalších opatření na podporu růstu cen ze strany Evropské centrální banky. Eurostat zveřejnil také údaje o vývoji nezaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti se v červnu v Evropské unii i eurozóně dostala nejníže za dva roky. V EU klesla na 10,2 %, nejníže od března 2012, a v zemích platících eurem na 11,5 %, nejníže od září 2012.

9. Adidas varuje před poklesem zisku, jedním z důvodů je Rusko

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas vydal profit warning, v rámci kterého snížil svůj celoroční výhled zisku na 650 milionů eur. Předchozí odhad firmy počítal s celoročním čistým ziskem 830 až 930 milionů eur. Společnost uvedla, že za očekávaným poklesem zisku stojí slábnoucí poptávka spotřebitelů v Rusku, negativní dopady měnových kurzů a pomalý prodej některých starých zásob, zejména golfového oblečení. Akcie Adidasu na zprávu na burze ve Frankfurtu zareagovaly prudkým poklesem až o 15 %.

10. Američtí republikáni chtějí na Obamu podat žalobu kvůli zdravotnické reformě

Američtí republikáni obviňují prezidenta Baracka Obamu z překročení pravomocí při prosazování zdravotnické reformy známé jako Obamacare. Demokrati, kteří se proti žalobě ohradili, uvedli, že se jedná o součást politické kampaně, která je má zdiskreditovat. To republikáni odmítli a uvedli, že jim jde pouze o dodržování ústavy. Překročení svých pravomocí se měl Obama podle republikánů dopustit tím, že svévolně a v přímém rozporu s americkou ústavou prosazoval jednotlivé části zdravotnické reformy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nechci, aby můj bratříček vyrostl

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko