Co musíte ráno vědět (28. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (28. srpna)

Jak si ve středu vedly burzy v Evropě i Spojených státech, co plánuje Rusko se zemním plynem a co se objevilo v mexické poušti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americkým akciím ve středu docházel dech, S&P 500 však v závěru jednou desetinou bodu překonal předchozí rekord

Americké akcie ve středu kolísaly kolem nuly a snažily se najít ztracenou energii. Akciové rally, která vyhnala index S&P 500 v úterý k rekordnímu závěru nad 2 tisíci bodů, ve středu mírně docházel dech, v závěru však index S&P 500 přece jen uzavřel na novém maximu. Dow připsal 0,09 % na 17 122,01 bodu, S&P 500 v úplném závěru seance přeskočil znovu hranici dvou tisíc bodů a předchozí rekord (2 000,02 bodu) překonal o 0,10 bodu. Technologický Nasdaq naopak odevzdal 0,02 % na 4 569,62 bodu. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie společností UnitedHealth, Pfizer a AT&T, ztrácely naopak cenné papíry firem United Technologies, Microsoft nebo 3M.

Proč Fed nemůže spustit QE4, ani když bude hrozit nová globální recese

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly

Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly po největším dvoudenním zisku od dubna letošního roku. Investory uklidnil pokrok v dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, který převážil i nad slabými daty o německé spotřebitelské důvěře. Britský FTSE 100 připsal 0,12 % a francouzský CAC 40 0,04 %, německý DAX naopak 0,19 % ztratil. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,1 %, nejvíce se dařilo sektoru cestovního ruchu, telekomunikacím a finančním službám, ztrácely naopak automobilky, chemický sektor a maloobchod.

Stanislav Kubáček (BXR): Evropská realitní periferie nabídne zajímavé výnosy, Afriku (zatím) raději nebrat

Akciový tip: Elektřině navzdory E.ON

3. Pražská burza ve středu zakončila lehce pod nulou, dolů ji stáhly akcie Komerční banky

Index PX ve středu odepsal 0,07 % na 992,72 bodu. Nejvíce se obchodovalo s akciemi společnosti ČEZ, které oslabovaly o 0,21 %, v závěrečné aukci však vyskočily nad nulu se ziskem 0,03 %. Druhou nejobchodovanější akcií byla Komerční banka, jež ztratila 0,33 %. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, naopak o 0,38 % posílil. Největší ztrátu vykazovaly před uzavřením burzy cenné papíry těžařské společnosti NWR, které zlevňovaly o 1,61 %, v závěrečné aukci však vyskočily na zelenou nulu. Největší zisk si připsal developer Orco (+2,14 %). Pivovary Lobkowicz po zveřejnění hospodářských výsledků posílily o 0,23 %. Fortuna před čtvrtečním zveřejněním čísel přidala 1,31 %, Pegas Nonwovens 0,94 % a likérka Stock 0,10 %.

Výsledková sezóna v Praze spěje do finále. Co čekat od Pivovarů Lobkowicz, Fortuny a Pegasu?

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál (odhad: mezičtvrtletně +4 %, první odhad: +4 %, 1Q2014: -2,1 %), pokračující prodeje domů (odhad červenec: meziměsíčně +0,5 %, červen: -1,1 %), index aktivity ve výrobě kansaského Fedu (odhad srpen: 9 bodů, červenec: 9 bodů) a jako každý čtvrtek i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc, předchozí týden: 298 tisíc). O vývoji HDP bude informovat i Španělsko, které přidá předběžná data o inflaci (odhad srpen: -0,5 %, červenec: -0,3 %). Německo zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti (odhad srpen: 6,7 %, červenec: 6,7 %) a předběžný index spotřebitelských cen (odhad srpen: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +0,8 %, červenec: meziměsíčně +0,3 % a meziročně +0,8 %). Eurozóna se přidá s předběžným indexem spotřebitelské důvěry (srpen: -10 bodů, červenec: -8,4 bodu) a v noci na čtvrtek ještě zjistíme, jak je na tom index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (srpen; červenec: 50,5 bodu) v Japonsku.

Čtvrtek bude pro pražskou burzu dnem hospodářských výsledků. Čísla před otevřením burzy zveřejní Fortuna, Stock a Pegas Nonwovens, po ukončení obchodování by navíc měla výsledky vydat i společnost Orco. Výsledky Pegasu Nonwovens podle Milana Lávičky, burzovního analytika z J&T Banky, budou v meziročním srovnání kvůli spuštění nové výrobní egyptské linky lepší. Očekává se růst zisku EBITDA přes 10 % a také potvrzení celoročního výhledu na růst zisku EBITDA v rozmezí 12 až 22 %. Taktéž Fortuna by podle něj svými výsledky měla investory uspokojit. "Očekáváme za první pololetí růst objemu přijatých sázek o 20 % na 335 milionů eur," uvedl. Kromě pokračujícího růstu on-line sázení na všech třech hlavních trzích podle něj společnosti pomohly i dvě velké sportovní události - zimní olympijské hry v Soči a brazilské MS ve fotbale. "Provozní zisk EBITDA očekáváme na úrovni 14,5 milionu eur a čistý zisk by měl dosáhnout 8,4 milionu eur," dodal.

Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Finsko zhoršilo odhad vývoje ekonomiky, letos čeká stagnaci

Finská ekonomika letos neporoste. V novém odhadu vývoje ekonomiky to uvedla finská vláda, která tak zhoršila svou dosavadní prognózu. Ještě v červnu Helsinky počítaly s růstem hrubého domácího produktu o 0,2 %. Ke snížení na nulu dochází na pozadí ukrajinské krize a slabšího růstu v ostatních zemích.

6. Jaceňuk: Rusko chce letos v zimě zastavit dodávky plynu do Evropy

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ve středu prohlásil, že Rusko plánuje přerušit dodávky plynu pro Evropu letos v zimě. Dodávky pro Ukrajinu Rusko zastavilo už v červnu kvůli sporům o cenu plynu, do Evropy však dosud proudil dál. Moskva toto tvrzení důrazně popřela.

7. Šéfka Mezinárodního měnového fondu je oficiálně vyšetřována francouzskými úřady pro podezření z účasti na podvodu

Christine Lagardeová byla nejdříve považovaná za svědka, následně se zvažovalo pochybení z nedbalosti, pro něž je nyní vyšetřována. Vyšetřování se týká případu Bernarda Tapieho, který podporoval kandidaturu prezidenta Sarkozyho a za vlády jeho administrativy získal odškodnění v arbitráži se státem vlastněnou bankou Crédit Lyonnais ve výši 403 milionů eur.

8. Irský Ryanair se bude ucházet o kyperskou Cyprus Airways

Irský nízkonákladový přepravce Ryanair předloží nabídku na koupi kyperského vlajkového přepravce Cyprus Airways, jehož vláda v Nikósii nabízí k prodeji. Stanici BBC to ve středu řekl marketingový ředitel Ryanairu Kenny Jacobs. Uzávěrka nabídek je v pátek a Nikósie čeká, že se do soutěže přihlásí asi 15 uchazečů.

9. Bank of New York Mellon se ocitla mezi mlýnskými kameny, hedgeové fondy na ni podaly žalobu

Bank of New York Mellon, které v úterý Argentina odebrala povolení operovat v zemi, se ocitla mezi mlýnskými kameny. Banka je správcem dluhu, o nějž se Argentina pře se svými věřiteli. Čtyři hedgeové fondy - Knighthead Master Fund, RGY Investments LLC, Quantum Partners George Sorose a Hayman Capital Master Fund - nyní podaly žalobu u Nejvyššího soudu v Londýně kvůli tomu, že "jednání Banky of New York Mellon po celou dobu chránilo pouze její vlastní zájmy".

10. Akcie developerské firmy Orco v září opustí pražskou burzu

Česko-lucemburská developerská společnost Orco Property Group stáhne své akcie z pražské burzy 22. září. Naposledy se s nimi bude na tomto trhu obchodovat 19. září. Oznámila to ve středu firma. S akciemi společnosti se na pražské burze obchoduje od roku 2005.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V mexické poušti se objevila prasklina v zemi. Není se čeho bát, tvrdí vědci

V mexické poušti se na začátku srpna objevila bez zjevné příčiny kilometr dlouhá a čtyři metry hluboká prasklina v zemi. Podle vědců se nemusíme ničeho obávat, jedná se o "běžný projev destabilizace půdy". "Kdyby to byla seismologická zóna, byl by důvod k obavám, ale tohle je oblast s nízkou seismologickou aktivitou," říká Inocente Guadalupe Espinoza Maldonado, ředitel geologického oddělení na Sonorské univerzitě.

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus