Burzovní kalendář (26. 1. - 30. 1. 2015)
|

Burzovní kalendář (26. 1. - 30. 1. 2015)

Úvod nového týdne bude na trzích ve znamení reakcí na výsledky nedělních parlamentních voleb v Řecku. V týdnu o jejich dopadech budou diskutovat například ministři financí zemí eurozóny. Z Evropy dále zaujme podnikatelský index Ifo v Německu. Investoři se dále dozví, jak se v posledním čtvrtletí 2014 dařilo ekonomice USA nebo třeba společnostem Apple, Chevron, Facebook nebo Boeing. V úterý a ve středu zasedá FOMC, významná změna názoru guvernérů na načasování zvyšování sazeb by ale byla velkým překvapením. V úterý oznamuje část svých hospodářských čísel pojišťovna VIG.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Americké akcie ve zkráceném obchodním týdnu od úterý do čtvrtka posílily. Stejně jako pro cenné papíry v Evropě (za týden v plusu až o 6 %, index PX +1,36 %) pro ně byl vítanou vzpruhou ve čtvrtek oznámený program odkupů dluhopisů Evropskou centrální bankou. Ceny ropy nadále balancují mezi 40 a 50 USD za barel, rally zažívají zlato, americký dolar i vládní dluhopisy vyspělých zemí.

Výsledková sezóna v USA zatím vyznívá nejasně, když zatím 60 % firem překonalo odhady na úrovni zisku, stejně tak 3 z 5 společností reportovaly lepší tržby, zklamáním ale byla čísla některých velkých firem. V posledním týdnu se k dřívějším zklamáním ve finančním sektoru připojila například společnost McDonald's.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka otevírá stavidla. Trhy zaplaví vlnou likvidity
ECB na lednovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho, na které bylo oznámeno kvantitativní uvolňování, jsme sledovali živě.
Expert ze Société Générale: Navyšování bilance ECB a zvyšování peněžní zásoby v ekonomice jsou dvě různé věci, a proto QE nemusí zajistit růst inflace
Evropské ekonomice se i bez kvantitativního uvolňování dařilo o chloupek lépe než v některých obdobích loňského roku, napsal ještě před oznámením evropského kvantitativního uvolňování Kit Juckes ze Société Générale. Ekonomika ale stále pouze stagnuje a ceny nerostou. Druhý problém si právě ECB svými podpůrnými opatřeními bere na starost.
10 nenáviděných akcií, které budou slušet vašemu portfoliu
Jsou společnosti, jejichž akcie nakupují všichni, a jsou firmy, které Wall Street ignoruje. Zaměřte se na druhou skupinu. Budete překvapeni, jak se vašemu portfoliu zahrnujícímu takové tituly bude dařit.
Unipetrol v loňském roce snížil ztrátu na 556 milionů korun
Petrochemický holding Unipetrol v loňském roce snížil ztrátu na 556 milionů korun z předloňských 1,396 miliardy Kč. Tržby vzrostly o čtvrtinu na 124,2 miliardy korun. V posledních třech měsících roku firma vykázala zisk 598 milionů Kč. Společnost to v pátek oznámila na svých webových stránkách. Analytici lepší meziroční výsledky očekávali.
Vláda uvažuje o rozdělení OKD
Vláda se údajně připravuje na možný bankrot dolů OKD. Nejrealističtější reakcí je údajně rozdělení firmy na zdravou a nezdravou část. Zdravá část by byla státem převzata a řízena společností ČEZ po zbytek její životnosti.
CME: Návrat inzerentů na Novu pokračoval
Na televizi Nova se loni vraceli inzerenti, kteří v roce 2013 odešli kvůli výraznému zdražení reklamního prostoru. Svou reklamu vrátily na Novu například společnosti L'Oréal Česká republika, Nestlé Česko nebo Ahold. Podle ceníkových cen inzerenti proinzerovali 10,4 miliardy Kč (+63 % meziročně). Počet odvysílaných reklam se více než zdvojnásobil na 426 tisíc.
Stock Spirits zveřejní hospodářské výsledky za fiskální rok 12. března. Zisk by měl být na nižší hranici původně očekávaného rozmezí
Stock Spirits v úterý oznámila, že problémy v produkčním řetězci v Polsku přetrvávaly i ve 4. kvartálu loňského roku a že za celý rok očekává výsledky na dolní hraně konsenzuálních odhadů.
Růst čínské ekonomiky zůstal ve 4Q2014 nejníže za šest let na 7,3 %, překonal ale odhady. Překvapily i maloobchod a průmysl
Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 %, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 let. Předpokládá se navíc, že růst druhé největší ekonomiky světa zpomalí také v letošním roce. To posiluje očekávání, že Peking bude muset přijít s novými stimulačními opatřeními.

Výhled

Volatilita zůstává vysoká. Ani týdenní růst indexu S&P 500 o 1,63 % nepřinesl výraznější dominanci býků. "Velmi pozitivním signálem by bylo pokračování severním směrem nad rezistenci 2 065 bodů, kde byla maxima 8. ledna a ve čtvrtek tento týden. Jakmile se cena dostane na tuto hladinu, vrací se níže. Graf je v neutrálním nastavení, po vystoupení z rozpětí mezi 1 990 a 2 065 budeme možná vědět více. Důležitými hladinami se stanou support na říjnových minimech a rezistence na historických maximech okolo 2 090," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Investory čeká poslední lednový týden. První měsíc je někdy považován za indikátor výhledu pro zbytek roku, příliš bych to ale nepřeceňoval – leden 2014 skončil ztrátou 3,5 %, celý loňský rok byl ale pro akcie úspěšný. Závěr letošního ledna mohou ovlivnit nedělní parlamentní volby v Řecku."

V Řecku se očekává vítězství levicové koalice SYRIZA, která měla v posledních průzkumech náskok zhruba pěti procentních bodů před dosud vládnoucí Novou demokracií premiéra Antonise Samarase. Ten v pátek opět varoval před očekávaným vítězstvím opoziční levicové strany SYRIZA. Prý hrozí, že toto uskupení "vyhodí zemi do povětří". Alexis Tsipras, vůdce levicové koalice, opakovaně přislíbil zvyšování platů a důchodů a odmítl současný úsporný režim. Jeho cílem je dojednání odpuštění většiny současných dluhů země až na úroveň 60 % HDP (v současnosti přes 200 %). Politici v eurozóně něco takového odmítají a proklamují, že ani případný odchod Řecka z měnové unie by nebyl velkým problémem, protože unie je na problémy jižního křídla připravena lépe než před třemi lety.

V úvodu týdne lze očekávat v reakci na výsledky řeckých voleb vyšší volatilitu na světových trzích. Očekává se další posilování amerického dolaru v páru s eurem (evropská měna je na 12letém minimu), rozjitřená atmosféra by měla nadále svědčit také zlatu a vládním dluhopisům USA a většiny velkých zemí eurozóny.

Žádný významný zvrat v rétorice se nečeká od americké centrální banky, jejíž měnový výbor zasedá v úterý a ve středu. Silný dolar a nízká inflace by ale mohly banku přimět k odkládání zvyšování sazeb.

Stručný výhled na další obchodí týden nabídl Investičnímu webu makléř Josef Novotný z brokerjetu České spořitelny.

Akciové trhy by mohly načerpat síly potřebné pro další růst z případných pozitivních překvapení v rámci výsledkové sezóny. Ta v týdnu pokračuje především více než 400 firmami, jejichž akcie se obchodují v USA. V centru pozornosti budou technologičtí giganti jako Apple, Google, Microsoft, Facebook, dále pak čínská Alibaba, Caterpillar, MasterCard nebo Chevron.

Největší firmy obchodované na americkém trhu, které v týdnu od 26. ledna 2015 oznamují výsledky hospodaření
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál v týdnu od 26. ledna? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Pražská, respektive Vídeňská burza přispěje do mozaiky hospodářských výsledků úterními daty o hrubém předepsaném pojistném společnosti VIG. To podle odhadů analytiků z J&T Banky bylo loni zhruba stejné jako o rok dříve, tedy asi 9,4 miliardy eur. Pojišťovna tentokrát nemá zveřejnit odhad zisku před zdaněním, a tedy ani návrh dividendy za loňský rok.

Z makroekonomických dat budou v posledním lednovém týdnu podstatné v USA v úterý objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelská důvěra, ve středu výsledek jednání guvernérů Fedu, ve čtvrtek pravidelná statistika z trhu práce a v pátek první odhad vývoje HDP v posledním kvartálu loňského roku. V Německu bude podstatný hned v pondělí index podnikatelské nálady Ifo a v týdnu pak data z trhu práce a předběžné údaje o inflaci. Její první odhad za leden vyjde v pátek také za celou eurozónu, ve stejný den se investoři dozví také míru nezaměstnanosti v unii.

Přehled hlavních událostí jednotlivých obchodních dnů a tabulky oznamovaných makrodat včetně odhadů analytiků najdete na druhé stránce.

V pondělí Rozpočtový výbor amerického Kongresu vydá roční ekonomický výhled a zprávu o rozpočtu. Ministři financí zemí eurozóny se na schůzce v Bruselu budou věnovat výsledku řeckých voleb. Angela Merkelová přednese projev při příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi. Zástupci syrské vlády a několika opozičních frakcí by se měli sejít v Moskvě, aby celkem čtyři dny jednali o bezpečnostní situaci v zemi. Izraelská centrální banka rozhodne o měnové politice. Hospodářské výsledky odhalí například Microsoft nebo Texas Instruments.

Úterý nabídne řadu důležitých makrodat i firemních výsledků. Z ekonomiky to budou v USA spotřebitelská důvěra (čeká se posílení na 7leté maximum), prodeje nových domů (měly by vzrůst z listopadového 4měsíčního minima), index cen domů S&P/Case-Shiller a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Ministři financí Evropské unie budou v Bruselu diskutovat o ekonomice Ukrajiny a návrhu investičního programu ve výší 315 miliard eur. O sazbách rozhodne centrální banka v Maďarsku, její turecká kolegyně vydá inflační zprávu. Hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku zveřejní mimo jiné Apple, Yahoo!, Pfizer, Procter & Gamble, v Evropě pak Siemens, Novartis nebo Ericsson. Světoví politici si v Osvětimi připomenou 70. výročí osvobození tohoto koncentračního tábora.

Středeční večer (SEČ) bude ve znamení oznámení výsledku zasedání měnového výboru americké centrální banky. Americká EIA vydá pravidelnou zprávu o zásobách ropy v USA. Kvartální výsledky svého hospodaření zveřejní Facebook, Boeing, Qualcomm, Roche Holding nebo Nordea Bank. V Thajsku a Malajsii rozhodnou centrální banky o úrokových sazbách.

Čtvrtek bude na makrodata velice bohatý. V USA budou zveřejněny týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a pokračující prodeje domů. Vyjde také pravidelná zpráva o zemním plynu. Japonsko hned nad ránem přidá maloobchodní tržby, ty pak dopoledne doplní také Španělsko. Dozvíme se také, jaká je v eurozóně aktuálně ekonomická důvěra. V Itálii se poprvé sejdou zákonodárci a zástupci regionů, aby se pokusili zvolit nového prezidenta (ke zvolení je potřeba dvoutřetinová většina). Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Royal Dutch Shell, Deutsche Bank, Samsung, Amazon.com, Ford Motor, Google, Visa nebo ConocoPhillips. O úrokových sazbách rozhodnou národní banky Nového Zélandu, JAR a Mexika.

Pátečním datům dominuje první odhad vývoje amerického HDP na konci loňského roku. Spotřebitelé podle analytiků těžili z levnějšího benzínu a zlepšující se situace na trhu práce, růst ale zbrzdilo omezení firemních investic. Vycházejí také index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. V Japonsku bude oznámena inflace za leden a dále nezaměstnanost, spotřeba domácností a průmyslová výroba za prosinec. V Evropě zaujme především první odhad vývoje cen v eurozóně během ledna a HDP Španělska za 4Q2014. O sazbách rozhodnou centrální banky v Rusku a Kolumbii. Hospodářské výsledky zveřejní například MasterCard, Chevron, Honda Motor nebo BT Group. Budou také aktualizovány ratingy řady zemí, mimo jiné Belgie (Fitch), EFSF a ESM (Moody's), Islandu (Fitch) nebo Slovenska (S&P).

26/1 Mexiko - maloobchodní tržby (listopad), Tchaj-wan - peněžní zásoba (prosinec), Španělsko - index cen výrobců (prosinec), Rusko - průmyslová výroba (prosinec)

27/1 Brazílie - úvěry (prosinec), Jižní Korea - spotřebitelská důvěra (leden), Čína - zisky v průmyslu (prosinec), Hongkong - obchodní bilance (prosinec)

28/1 Rusko - maloobchodní tržby (prosinec), Rusko - nezaměstnanost (prosinec)

29/1 Brazílie - inflace (leden), Brazílie - nezaměstnanost (prosinec), Filipíny - HDP (4Q2014), JAR - index cen výrobců (prosinec), Ukrajina - HDP (4Q2014)

30/1 Jižní Korea - podnikatelská důvěra (únor), Jižní Korea - průmyslová výroba (prosinec), Tchaj-wan - HDP (4Q2014), Hongkong - peněžní zásoba (prosinec)

Burzovní kalendář (26. 1. - 1. 2. 2015) Burzovní kalendář (25. 1. - 1. 2. 2015)
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
před hodinou

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus
Podpora vlády je dle Prouzy nedostatečná, čeká masové propouštění
13:39

Podpora vlády je dle Prouzy nedostatečná, čeká masové propouštění

Podpora vlády pro zaměstnavatele je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy nedostatečná....
Podpora ekonomiky Pracovní trh Byznys a podnikání