Burzovní kalendář (30. 11. - 4. 12. 2015)
|

Burzovní kalendář (30. 11. - 4. 12. 2015)

Nejsledovanější událostí prvního prosincového týdne bude zasedání Evropské centrální banky, na kterém by mohlo dojít k navýšení nebo rozšíření programu nákupu aktiv a dalším změnám sazeb. Dále v eurozóně i USA vyjdou data z trhu práce, všude ve světě finální indexy nákupních manažerů za listopad a v eurozóně také HDP, inflace a maloobchodní tržby. Na pražské burze se začne obchodovat s novými akciemi Kofoly ČeskoSlovensko a akcie Pegasu Nonwovens a O2 Czech Republic mohou reagovat na změny v důležitém indexu MSCI.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl pro vyspělé akciové trhy veskrze úspěšný, byť americké indexy zůstaly prakticky na nule. Geopolitická rizika se totiž zvýraznila po sestřelení ruského vojenského letounu tureckou armádou. Překvapivě ovšem trhy na tuto významnou událost reagovaly jen tlumeně, v oblasti Blízkého východu je na všech stranách možné koalice proti Islámskému státu (jakkoli je toto vidění velice zjednodušující) cítit snaha o klidná řešení jakýchkoli vzájemných neshod a problémů. Volatilita se i proto nijak výrazně nezvýšila.

Riziková aktiva v čele s akciemi reagují převážně pozitivně na očekávané kroky centrálních bank v eurozóně a v USA, rozdílný by napříště mohl být vývoj cen a výnosů státních dluhopisů v obou regionech (v USA se čeká nárůst výnosů a další mírné posilování dolaru, v eurozóně naopak růst cen dluhopisů a oslabování eura). Politika těchto centrálních bank je vedle geopolitiky a kondice čínské ekonomiky dominantním faktorem ovlivňujícím dění na trzích.

Silný dolar a zatím stále mizivé riziko vysoké míry inflace srazilo cenu zlata na šestileté minimum okolo 1 050 USD za trojskou unci. Ceny ropy se pohybují u letošních minim mezi 40 a 45 USD za barel, když jim vedle silného dolaru nejvíce škodí především výrazný převis nabídky nad poptávkou (světová ekonomika neroste příliš rychle, nenaplňuje očekávání) a nebývale vysoká úroveň zásob.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, investoři čekají na výsledky nákupního šílenství Black Friday
Americké akcie zakončily páteční obchodní seanci kolem nuly. Ve čtvrtek zůstaly trhy celý den zavřené kvůli oslavám Dne díkůvzdání a v pátek se obchodovalo netradičně pouze do 19.00 SEČ. Investoři v závěru týdne sledovali hlavně nákupní apetit amerických spotřebitelů během slevové akce Black Friday. Ani v týdenním horizontu akcie nenašly jednoznačný směr.
Evropské akcie zakončily páteční obchodování v červených číslech, celý týden pro ně ale byl ziskový
Evropské akcie zakončily páteční obchodování v červených číslech. Objem obchodování byl kvůli zkrácené seanci ve Spojených státech opět utlumený. Za celý týden západoevropské akciové indexy přidaly až 1,5 %.

Na pražské burze akcie celkově oslabily (PX -1,64 %). V týdnu zaujaly především překvapivě špatné výsledky společnosti Pegas Nonwovens, a to především na úrovni provozních nákladů. Výrobce netkaných textilií oznámil, že se mu v letošním třetím čtvrtletí v meziročním srovnání propadl čistý zisk o 94,3 % na 507 tisíc eur. Tržby společnosti meziročně poklesly o 4 % na 58 milionů eur. Zisk EBITDA ve třetím čtvrtletí činil 8,2 milionu eur, meziročně tak klesl o 31,4 %. Firma slabé výsledky vysvětlila kurzovými rozdíly, souvisejícími s posilováním dolaru, přeceněním opčního akciového plánu a přenosovým mechanismem. Pro Investiční web je okomentoval Petr Bártek z České spořitelny.

Negativně překvapila i VIG. Největší rakouské pojišťovnické skupině klesl za devět měsíců letošního roku zisk před zdaněním meziročně o 60,2 % na 175,3 milionu eur. Důvodem byly nízké úrokové sazby a mimořádné odpisy spojené s počítačovým systémem. Podle analytika z J&T Banky Milana Lávičky, který akcie VIG doporučuje kupovat, výsledky nic nemění na tom, že je pojišťovna podhodnocená vůči své konkurenci, a cena jejích akcií tak má potenciál růst. V týdnu ale několik analytiků snížilo hodnocení akcií firmy.

Po celý týden probíhal úpis akcií Kofoly ČeskoSlovensko, se kterými se na hlavním trhu pražské burzy začne obchodovat začátkem prosince.

IPO Kofoly na pražské burze: Vše na jednom místě
V prvním prosincovém týdnu se na pražské burze začne obchodovat s nově upsanými akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Upisovací období končí 1. prosince. Investiční web nabízí (nejen) na tomto místě veškeré dostupné informace a jednotlivé články průběžně rozšiřuje a aktualizuje.

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla NWR, která klesla o 33,3 % na 0,10 Kč. Firma zveřejnila své výsledky už předminulý týden, ale investoři nadále zvažují, zda je vhodné i po relativně slabších číslech titul držet. Situace je velmi obtížná a riziko bankrotu je stále velmi vysoké.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol, který přidal 5,2 % na 155,10 Kč. Mateřská společnost PKN Orlen uvedla, že stále zvažuje možnost výplaty dividendy ze zisku Unipetrolu vzhledem k dosavadním dobrým číslům, a to i přes nedávnou havárii v Chemparku Záluží u Litvínova.

Výhled

První adventní týden bude hlavně o dalším vývoji geopolitické situace na Blízkém východě, zasedání ECB a makroekonomických datech v čele s těmi z amerického trhu práce.

Z makrodat budou nejdůležitější v USA listopadové údaje z trhu práce. Výrazně negativní překvapení by mohlo asi jako jediné výrazněji ovlivnit očekávání investorů ohledně prosincového zasedání FOMC (za dva týdny), naplnění nebo překonání odhadů by pravděpodobně znamenalo podpis pod prvním zvýšením základní úrokové sazby za bezmála deset let. V Americe budou ještě důležité finální údaje o indexech nákupních manažerů za listopad (ty vyjdou také v Číně, Japonsku, za celou eurozónu a v jednotlivých evropských a asijských zemích) nebo data související s ropným trhem (zásoby, počty vrtů). Důležité budou také údaje o mezinárodním obchodě nebo o listopadových tržbách maloobchodníků.

Investoři budou také pozorně číst poslední velkou zprávu Fedu o stavu americké ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu, která vyjde ve středu. Ve stejný den a o den později (v tomto případě před americkými kongresmany) má veřejná vystoupení naplánována šéfka centrální banky Janet Yellenová.

"Úroveň podpory indexu S&P 500 je okolo 2 020 (listopadová minima), rezistence leží v pásmu 2 120 až 2 135 (letošní a historická maxima). Graf je stejný jako před týdnem, nabízejí se tedy stále tři varianty – index S&P 500 by mohl atakovat 2 120 (případně historická maxima na 2 135), nebo by mohl nějakou dobu zůstat v úzkém rozpětí poblíž 2 100, poslední možností je pak návrat k 2 020," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. Chleba by se podle něj mohl začít lámat právě na začátku prosince. Závěr roku sice bývá pro akcie úspěšný, v prostředí ovládaném centrálními bankami a v nepřehledné geopolitické situaci ale letošní rok může být výjimečný.

S&P 500 - technická analýza

Výsledková sezóna za třetí kvartál prakticky skončila. Ve Spojených státech budou investoři sledovat čísla od několika málo firem (v přehledu níže), zajímavější budou statistiky maloobchodníků, kterým v uplynulém týdnu začala předvánoční prodejní sezóna. Ta by mohla naznačit mnohé o spotřebitelské náladě v USA.

název společnostidatumčas zveřejněníobdobíodhad zisku na akcii
Brown-Forman2. 12. 201514.00Q2 20161,002 USD
Dollar General3. 12. 2015před trhemQ3 20160,872 USD
Kroger3. 12. 2015Q3 20160,391 USD

I jinde ve světě budou vycházet důležité ekonomické údaje. V Německu například maloobchodní tržby, míra nezaměstnanosti nebo průmyslové objednávky, v celé eurozóně výrobní i spotřebitelská inflace. Právě tu se snaží svou politikou zvednout Evropská centrální banka, jejíž čtvrteční zasedání je jednou z hlavních očekávaných událostí závěru roku.

Většina trhu očekává nějakou formu navýšení či prodloužení programu odkupu aktiv a s tím spojené oslabení eura. 70 % respondentů průzkumu agentury Bloomberg počítá s tím, že euro do konce roku k 12letému minimu vůči dolaru. Ještě před měsícem tomu věřilo jen 18 % trhu. Analytici v této souvislosti míní, že by se Mario Draghi měl "vytasit" s nějakým překvapením, jinak po řadě "slibných" vyjádření banky směrem k dalšímu uvolnění měnové politiky riskuje zklamání investorů a posílení eura. Překvapením by bylo výraznější sníženi depozitní sazby (mluví se také o dvou různých sazbách podle výše vkladu) nebo rozšíření programu odkupu aktiv o další typy cenných papírů, například firemní dluhopisy, úvěry a podobně.

ECB se do konce roku asi rozhoupe k akci: 3 + 3 důvody, proč vyhlížet prosincové zasedání
Inflace se v eurozóně motá kolem nuly, a tak není překvapivé, že ECB již od září naznačuje možnosti dalšího uvolnění měnové politiky. V říjnu přislíbila, že na svém prosincovém zasedání "přehodnotí" svůj měnově-politický postoj, tedy že seriózně zhodnotí, zda a jak upravit stávající program kvantitativního uvolňování či zda ještě snížit depozitní sazbu.

Ropný kartel OPEC bude mít od prosince o jednoho člena více (celkem jich tedy bude 13). Jde o Indonésii, která z organizace vystoupila před sedmi lety. Země si od obnoveného členství slibuje především to, že se stane důležitou spojkou kartelu na rychle se rozvíjejícím asijském trhu, a dále chce nepochybně oživit vlastní energetický sektor a pomoci státní pokladně. Indonésie je ale celkově dovozcem ropy, a proto nelze z její strany očekávat snahu o omezení produkce ropy. Členství Indonésie tedy může být signálem, že OPEC nadále usiluje spíše o podíl na trhu, nikoli o roli tvůrce světových cen ropy.

Z dalších důležitých událostí týdne zmiňme například pondělní začátek konference o klimatu v Paříži za účasti nejvýznamnějších světových politiků (potrvá do 11. prosince), ve stejný den by MMF mohl rozhodnout o zařazení čínského jüanu do koše hlavních světových měn po bok dolaru, libry, eura a japonského jenu a v americkém Kongresu budou probíhat jednání o financování vlády po 11. prosinci. V úterý Bank of England zveřejní výsledky zátěžových testů britských bank, ve čtvrtek pak američtí soudci rozhodnou, zda projednávat společně všechny žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s podvody s emisemi u dieselových motorů. V pátek se ve Vídni sejdou představitelé zemí OPEC, aby jednali o nastavení politiky kartelu včetně limitu produkce, a také projdou revizí ratingy řady zemí, například Kypru, Irska, Švédska nebo Turecka.

Pražská burza bude zřejmě celkovou náladou reagovat na dění jinde ve světě, nabídne ale i několik zajímavých "domácích" událostí. Hned v pondělí po závěru obchodování se očekává změna v indexu MSCI Czech Republic, do kterého se na úkor Pegasu Nonwovens vrátí akcie O2 Czech Republic. Pro první jmenovanou firmu to bude nejspíše znamenat opětovný tlak na cenu akcií, pro druhou naopak podporu v podobě technického přílivu peněz velkých indexových investorů.

Ve středu by se pak mělo začít obchodovat s akciemi Kofoly. Ta byla zatím v Praze na kurzovém lístku pouze "technicky", nyní by mělo jít o výrazně likvidnější titul. V probíhajícím IPO je upisovací cena nastavena na 500-650 Kč, akcie by měly být zařazeny do indexu PX se zhruba 2% vahou.

O výhled na další obchodní týden jsme tentokrát požádali Martina Krajhanzla, analytika z České spořitelny.

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před hodinou

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating