Co musíte ráno vědět (6. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (6. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, jak rozhodly na svém zasedání česká a britská centrální banka a kdo se stal podnikatelkou roku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, cena akcií Facebooku se ale po výsledcích vyšplhala na nový rekord

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily kolem nuly a v úvodu hledaly směr. Brzy ale všechny tři hlavní indexy přešly do červených čísel a nakonec s mírnými ztrátami i uzavřely. Trh reagoval na slabé výsledky některých firem. Například akcie v sektoru zdravotní péče klesly poté, co bylo zahájeno vyšetřování cen léčiv. Slavili naopak akcionáři sociální sítě Facebook, jejíž cenné papíry přepisovaly historii. Dow klesl o 0,02 % na 17 863,43 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 099,93 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,29 % na 5 127,74 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,97 % na 15,05 bodu a výnos 10letývh vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,235 %. V mínusu seanci zakončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a sektor veřejných služeb, dařilo se naopak finančnímu odvětví či sektoru necyklického spotřebního zboží.

Zopakuje se srpnový akciový výplach? Signál bychom měli

Too big to fail 2015: To jsou ony!

2. Evropské akcie ve čtvrtek přerušily třídenní růst kvůli akciím těžařů a energetickému sektoru

Evropské akcie ve čtvrtek přerušily třídenní rally a spadly do červených čísel. Dolů je stahovali těžaři a energetický sektor. STOXX Europe 600 ztratil 0,4 % a uzavřel na 378,76 bodu. Britský FTSE 100 odepsal 0,75 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,64 % a německý DAX přidal 0,39 %. Akcie Anglo American a ArcelorMittal ztratily přes 4 % a stáhly dolů všechny těžaře. Energetický sektor zastavil třídenní růst kvůli cenným papírům Amec Foster Wheeler, které se propadly o 22,5 % poté, co firma oznámila, že o polovinu sníží dividendu kvůli klesajícím cenám ropy. Akcie Société Générale a adidasu naopak díky zveřejněným hospodářským výsledkům posílily o více než 4 %.

Evropské QE se míjí účinkem, jedno eso v rukávu ale ECB stále má

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila půl procenta

Index PX ve čtvrtek klesl o 0,54 % a zakončil seanci na 975,63 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala ve čtvrtek Komerční banka, jejíž akcie po zveřejnění hospodářských výsledků oslabily o 1,3 %. KB v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 3,25 miliardy Kč. Meziročně jí tak čistý zisk klesl o 0,7 %. Čisté příjmy KB meziročně klesly o 3,7 % na 7,43 miliardy Kč. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, naopak posílila o 0,65 %. Čísla za uplynulý kvartál zveřejnila i Fortuna, jejíž akcie naopak podražily o více než 3 %. Fortuně ve třetím kvartálu meziročně překvapivě vzrostl zisk EBITDA o čtvrtinu na 8,7 milionu eur. Firma ponechala výhled na celý rok, čeká pokles EBITDA o 25-30 %. Druhý největší zobchodovaný objem na burze si ve čtvrtek připsala skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 1,27 %. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová upozornila, že by odstávka obou dukovanských reaktorů mohla trvat až o tři týdny déle, než avizuje ČEZ. Telekomunikační společnost O2 Czech Republic oznámila plán investovat v roce 2017 do vybudování 5G sítě. Síť nové generace by měla přinést až padesátkrát vyšší rychlost stahování dat než současná technologie LTE. Akcie O2 C.R. čtvrteční seanci zakončily jen lehce nad nulou se ziskem 0,09 %. Unipetrol stále vidí šanci na vyplacení dividendy ze zisku za rok 2015, a to navzdory havárii v Záluží. Je však prý stále příliš brzy na to, aby firma sdělila konečné rozhodnutí. Akcie Unipetrolu na zprávu reagovaly 3% posílením. Modelové marže Unipetrolu za říjen klesly. Rafinérská marže dosáhla 2,90 USD na barel, meziměsíčně se tak snížila o 42 %, avšak meziročně stoupla o 38 %. Rozdíl mezi cenou ropy Brent a Ural dosáhl v říjnu 2,50 USD na barel (meziměsíčně +67 %, meziročně +92 %). Společná petrochemická marže dosáhla 797 eur na tunu (meziměsíčně -5,3 %, meziročně +12 %).

Jaké hospodářské výsledky čekají analytici od Erste Group Bank a Komerční banky?

Investorská abeceda s finančními experty aneb Co potřebujete vědět, (nejen) když začínáte

4. Očekávané události

Německo v pátek zveřejní údaje o průmyslové výrobě, stejně jako Česká republika, Španělsko a Spojené království, které přidá spolu s Francií ještě výsledek obchodní bilance. ČNB odhalí, kolik peněz v září případně vydala za intervence proti silné koruně a palubní personál z Lufthansy zahájí stávkou. Trhy budou ale nejvíce sledovat zprávu o nezaměstnanosti, kterou odpoledne zveřejní Spojené státy. Hospodářské výsledky odtajní například firma Warrena Buffetta Berkshire Hathaway. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v týdnu od 2. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB na listopadovém zasedání politiku nezměnila, režim devizových intervencí zřejmě potrvá do konce roku 2016

Bankovní rada ČNB se na svém listopadovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Současně ČNB zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,7 % z předchozích 3,8 %. Pro příští rok centrální banka odhad tempa růstu ponechala na 2,8 %. Rada se rovněž shodla na tom, že ukončení režimu devizových intervencí se pravděpodobně odsouvá až do období kolem konce roku 2016.

6. Bank of England ponechala na listopadovém zasedání politiku beze změny

Britská centrální banka (BoE) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na svém listopadovém zasedání beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Pro zachování sazby hlasoval měnový výbor opět v poměru 8 ku 1. Ian McCafferty znovu hlasoval pro zvýšení sazby. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala program odkupů aktiv, pro toto rozhodnutí hlasovali jednomyslně všichni členové výboru. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se očekávalo.

7. Britské referendum o vystoupení z EU by se mohlo konat až v roce 2018, Cameron se začíná potit

Britská volební komise, která dohlíží na podmínky a průběh veřejných hlasování v ostrovním království, upozornila, že pokud se budou moci referenda o vystoupení Spojeného království z EU účastnit i 16letí a 17letí, nebude se zřejmě moci hlasování konat dříve než v roce 2018. Snížení věkové hranice pro účast v referendu si přeje Sněmovna lordů, naopak vláda v čele s premiérem Cameronem něco takového razantně odmítá, stejně jako odmítala účast mladých v referendu o nezávislosti Skotska.

8. Senát asi schválí postupné zvyšování daně z cigaret

Senát asi schválí postupné zvyšování spotřební daně z cigaret v příštích třech letech. Krabička může příští rok zdražit až o čtyři koruny. Počítá s tím vládní novela, kterou ve čtvrtek senátní hospodářský výbor podpořil. Horní komora o novele rozhodne příští týden.

9. Evropská komise: EU letos poroste o 1,9 %, eurozóna o 1,6 %

Ekonomika celé Evropské unie letos vykáže růst o 1,9 %, v eurozóně bude růst činit 1,6 %. V pravidelné podzimní makroekonomické předpovědi to ve čtvrtek uvedla Evropská komise. Odhad je tak v obou základních číslech o desetinu procentního bodu optimističtější než předcházející prognóza z května. Dále přetrvává velmi nízká míra inflace, pro celou EU má být letos nulová a v zemích platících eurem pouze 0,1 %.

10. Maloobchodní tržby v eurozóně v září nečekaně klesly

Maloobchodní tržby v eurozóně v září nečekaně meziměsíčně klesly o 0,1 %, očekával se 0,2% růst po předchozí stagnaci. Meziročně růst tržeb zrychlil na 2,9 % z předchozích revidovaných 2,2 %, očekával se však 3% růst. V celé Evropské unii objem tržeb v maloobchodním sektoru vzrostl o 0,3 % meziměsíčně po srpnové stagnaci, meziročně se zvýšil o 3,7 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Podnikatelkou roku se stala Jaroslava Valová ze SIKO koupelen

Podnikatelkou roku v kategorii velkých firem se letos stala zakladatelka společnosti SIKO koupelny Jaroslava Valová. Soutěže Ocenění českých podnikatelek se mohou zúčastnit jen Češky, které podnikají déle než čtyři roky a roční obrat jejich společnosti je minimálně deset milionů korun. Valová zvítězila v kategorii firem s ročním obratem přes 80 milionů korun. Ve čtvrtek to oznámila Agentura Helas, která soutěž pořádá.

Mezi podnikatelkami ze středních firem, které mají roční obrat od 30 do 80 milionů korun, se prosadila Ivana Černohorská ze společnosti NC WEGA. První příčku v kategorii malých firem s obratem 10 až 30 milionů Kč obsadila Lucie Viterová z Home Care Promedica.

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus