Překročila Evropa finanční rubikon? Současný populismus se jí za deset let může vymstít
|

Překročila Evropa finanční rubikon? Současný populismus se jí za deset let může vymstít

Před týdnem se Řecko se zbytkem eurozóny dohodlo na zakopání válečné sekery. Ve čtvrtek řecký ministr financí Varufakis provokoval evropské partnery oživením myšlenky částečného smazání dluhu své země, na což jeho německý protějšek Schäuble zareagoval podrážděně i proto, že se to stalo den před hlasováním o prodloužení záchranného programu pro Athény v německém parlamentu. Není to zřejmě naposledy, kdy Řekové Evropu nepříjemně překvapili, shodují se hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová a ekonom z ČSOB Petr Dufek.

Eurozóna Řecko PIIGS Politika Dluhová krize

Řešení řeckých problémů v mnohém připomíná často zmiňovanou krizovou strategii nakopávání plechovky s červy. Každých pár let je potřeba se s nimi vypořádat, pokaždé se konečné řešení mohutným nákopem odsune. Dočkáme se toho, že červi, tedy řecké problémy, postupně zmizí, nebo ona plechovka jeden z kopů nevydrží a výsledkem bude velký třesk, při němž se její obsah rozletí do všech stran?

Eva Zamrazilová: Nedávno jsem četla dopis řeckého ministra financí Varufakise pro The New York Times. Emotivita sdělení odvolávajícího se na Immanuela Kanta ostře kontrastovala s prázdnotou slibů, že Řecko může vygenerovat růst, vše napravit, když dostane ještě trochu času. Podle mě se toto děje již příliš dlouho. Řecko je prostě zbankrotovaná země. Na druhou stranu je jasné, že se to evropští lídři budou snažit ještě chvíli vydržet. Nicméně myslím si, že není jiné řešení, než že jednoho dne Řecko z eurozóny odejde. Ta země opakovaně bankrotuje, má to v genetické výbavě, jen se teď tomu uměle brání.

Petr Dufek: Pro mě je Řecko zajímavou ukázkou toho, jak moc trpěliví dokážou všichni být. I proto si myslím, že Řecko v rámci nějakého programu pomoci opět dostane peníze. Strana, která je u moci, musí splnit svůj zajímavý vládní program včetně elektřiny a potravin zdarma, třináctých důchodů, najmutí desítek tisíc státních zaměstnanců, kteří jsou nepotřební, ale je potřeba je přijmout zpět, a tak dále. Takže země dostane nějaké peníze a řecký problém se za pár měsíců vrátí, jako se to děje posledních pět let.

V souvislosti s Řeckem se v poslední době často zmiňuje nebezpečí dominového efektu, tedy hrozba, že by případný úspěch Athén při jednání se zástupci Trojky mohl vést k vítězství přinejmenším z pohledu ekonoma extrémních politických stran v dalších zemích, například Podemos ve Španělsku. Obáváte se něčeho podobného?

Petr Dufek: On to z pohledu dalších zemí nemůže být dobrý příklad ani v jednom případě, tedy ani v případě, že by se Řecku ústupky udělaly, ani v případě, že se neudělají a Řekové zkrachují. Řecko totiž dostalo největší pomoc s nejlepším úrokem, část je úplně bezúročná. Všichni ostatní, včetně těch, kteří si půjčovali na to, aby mohli půjčit Řecku, budou v nevýhodě, vládám těchto zemí se to bude předhazovat. Současná situace tak z pohledu Španělska, Portugalska a dalších prostě nemá dobré vyústění. Na druhou stranu se jistě nabízí čisté řešení, rychlý, čistý řez, byť ten by byl nepopulární. Pokud jde o zmíněný dominový efekt, nic takového v hospodářské oblasti nečekám. Po pěti letech problémů by už nemohlo nikoho překvapit, kdyby Řecko samo, samovolně a samospádem z eurozóny vystoupilo. Možná by to překvapilo nějakého turistu, který nečte noviny, přijede do Řecka a najednou zjistí, že tam mají nové papírky, kterými platí.

Eva Zamrazilová: Co se týče dominového efektu, s Petrem souhlasím. A stejně tak s tím, že současná situace nemá dobré řešení. Sdílím obavy z možné populistické nákazy. Dominový efekt šířící se přes finanční trhy, přes banky a přes dluhovou krizi už nevnímám jako pravděpodobný. Populistické nálady ve společnosti, taková ta sociálně-levicová nákaza, ale hrozí. Zmíněná strana Podemos je podobná hnutí SYRIZA a já se nerada dívám na to, jak se socialismus takto vrací zadními vrátky.

Petr Dufek: On je to socialismus, který vždy bude muset někdo zaplatit, což je na tom to tragické. Obávám se, že ať to dopadne jakkoli, populisty v Evropě to posílí – ať kvůli levným penězům, nebo kvůli tomu, že SYRIZA opravdu zajistí nějaké krátkodobé, hezké řešení pro své voliče. Podle mě by se proto měla Evropa zamyslet nad tím, zda již nebyla překročena maximální únosná hranice populismu, finančně z hlediska ne příštích padesáti let, ale třeba deseti let. Zda již nejsme za hranicí naprosté nezodpovědnosti. Země s rozpočtovým přebytkem, která se snaží snižovat svůj dluh, je považována za vyvrhele! Je to o to vtipnější, že jde o zemi, která bude financovat dluhy všech ostatních.

Eva Zamrazilová: Přesně tak. Napadá mě výraz, který řecký premiér nebo ministr financí použili ve spojitosti s Německem – obsese úsporami. Podle mě my Češi máme v genech něco podobného. Vzpomeneme-li si na začátky samostatného státu, na začátky první republiky, na rašínovské "pracovat a šetřit", můžeme těžko uvažovat jinak a souhlasit s názory těch, kteří kritizují Němce za to, že rozumně hospodaří a snaží se – podle mě jemným způsobem – klady rozumného hospodaření rozšířit i na jih Evropy.

Posledních několik dnů jednání s Řeckem jen potvrdilo, jak obtížně se v této oblasti v Evropě hledá konsenzus. A vezmeme-li v potaz vysokou míru nezaměstnanosti mladých v mnoha státech na jihu eurozóny a zmíněný populismus, který i s touto skupinou a jejími emocemi pracuje, asi nelze čekat prudký obrat k lepšímu. Co by k němu nicméně nakonec mělo přispět, co by podle vás pomohlo?

Eva Zamrazilová: Budeme se muset podívat více a hlouběji do historie. Ony tendence jak politického populismu, levicových ideí, tak života na dluh mají své kořeny. A je dost těžké vytvořit společnou a jednotnou Evropu bez toho, aby došlo k jejich pochopení. Je těžké najít jednotný hlas bez toho, aby postupně docházelo k chápání hodnot a postojů severu a jihu, ke vzájemnému pochopení, respektování a sbližování. Zatím mám ale pocit, že se situace spíše vyostřuje, než že by se strany sbližovaly. A to se promítá i do ekonomických ukazatelů.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 10 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus