Co musíte ráno vědět (3. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách na obou stranách Atlantského oceánu, co si investoři myslí o českých dluhopisech a co to znamená mít z pekla štěstí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zdražily, investoři čekají na důležitá data z trhu práce. Ve zkráceném týdnu akcie převážně posílily

Americké akciové trhy ve čtvrtek oživily ze ztrát z předešlých dvou dní. Náladu na Wall Street podpořily příznivé dílčí údaje z trhu práce před páteční klíčovou zprávou o březnovém vývoji nezaměstnanosti v USA. Obchodováním s ropou hýbala pokračující jednání o íránském jaderném programu, která podle všeho spějí úspěšně do finále. V pátek zůstanou americké burzy kvůli velikonočním svátkům zavřené. Dow posílil o 0,37 % na 17 763,24 bodu, širší S&P 500 přidal 0,35 % na 2 066,96 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,14 % na 4 886,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,91 % na 14,67 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,91 %. V zelených číslech uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům, akciím ze sektoru necyklického spotřebního zboží a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží. Klesl pouze sektor základních materiálů. Za celý zkrácený obchodní týden americké akcie nepatrně posílily. Dow vzrostl o 0,3 % a S&P 500 přidal 0,31 %, zatímco Nasdaq o 0,09 % klesl.

Burzovní almanach: Co čekat od amerických akcií po slabém prvním kvartálu? Duben by měl být silný

Kulhající americká ekonomika aneb Proč nečekám výrazný růst sazeb v USA

2 Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně, za celý zkrácený týden převážně posílily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Burzy v Londýně a Paříži rostly, hlavní index frankfurtské burzy ale klesl. Čtvrtek byl posledním obchodním dnem tohoto týdne, v pátek zůstanou evropské burzy zavřené kvůli oslavám Velikonoc. Britský FTSE 100 ve čtvrtek vzrostl o 0,35 % a francouzský CAC 40 přidal 0,24 %, zatímco německý DAX 0,28 % odepsal. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 uzavřel s minimálním ziskem 0,01 % na 3 715,27 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,18 % na 397,80 bodu. Dařilo se cenným papírům z potravinářského odvětví, maloobchodním titulům a akciím ze sektoru stavebnictví. Zaostaly naopak automobilky, akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a tituly ze sektoru základních materiálů. Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 0,52 % na 6 833,46 bodu, CAC 40 ale přidal 0,62 % na 5 074,14 bodu a DAX stoupl o 0,83 % na 11 967,39 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za čtyři obchodní dny přidal 0,99 % a STOXX Europe 600 vzrostl o 0,48 %.

Největší akciové trhy světa: Evropa ustupuje Asii, v rámci mladých trhů jsou patrní velcí vítězové i poražení

Záporné sazby v eurozóně mají efekt. Na tento graf může být Draghi pyšný

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila přes půl procenta, za celý zkrácený obchodní týden přidala 2,5 %

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,51 % na 1 049,24 bodu. V pátek burza kvůli velikonočním svátkům zůstane po vzoru hlavních evropských trhů zavřená. Největšího zobchodovaného objemu ve čtvrtek dosáhly akcie Komerční banky. Jejich cena se ale výrazně nezměnila, snížila se o necelou desetinu procenta na 5 530 korun. Druhým nejobchodovanějším titulem byly akcie energetické společnosti ČEZ, které zdražily o 0,52 % na 639,80 Kč, a třetí v pořadí byly cenné papíry rakouské Erste Group Bank, jež zdražily o 1,22 % na 648,70 koruny. V procentuálním vyjádření nejvíce stoupla cena akcií uhelné společnosti NWR (+6,25 %) a o více než procento posílily ještě akcie petrochemického podniku Unipetrol (+1,51 %). V zelených číslech skončila naprostá většina titulů. Pod nulou zůstaly kromě akcií Komerční banky pouze cenné papíry likérky Stock Spirits (-0,45 %), mediální společnosti CME (-0,44 %) a skupiny Pivovary Lobkowicz (-0,05 %). Za celý uplynulý týden vzrostl hlavní index pražské burzy o 2,5 %. Nejvýrazněji od pondělí do čtvrtka zdražily akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank (+ 5 % na 648,70 Kč), nejhlouběji v červených číslech naopak skončily akcie likérky Stock Spirits (-5 % na 77,10 Kč). V předchozím týdnu akcie na pražské burze klesly o 2,1 %.

Na jaké dividendy se letos mohou těšit investoři na pražské burze?

Kompletní ekonomický výhled pro ČR na dva roky dopředu

4. Očekávané události

Hlavní burzy v Evropě zůstanou v pátek kvůli velikonočním svátkům zavřené. Obchodovat se nebude ani na pražské burze a volno budou mít i investoři ve Spojených státech. V Evropě nebudou vycházet ani žádná zásadní data, pouze Česká republika zveřejní statistiku maloobchodních tržeb za únor. V Japonsku a Číně vyjde index nákupních manažerů v sektoru služeb. Důležitá statistika ale odpoledne přijde ze Spojených států - zveřejněna bude měsíční zpráva o vývoji situace na trhu práce. Analytici v průměru očekávají, že americká ekonomika v březnu vytvořila 245 tisíc pracovních míst po únorovém přírůstku 295 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 5,5 %. Středeční zpráva agentury ADP nicméně naznačila, že by výsledek mohl za očekáváním zaostat. Podle ADP soukromý sektor v USA v březnu vytvořil 189 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 225 tisíc. Zaznamenal tak nejnižší přírůstek od loňského ledna, kdy pracovní trh i celou ekonomiku podkopalo nezvykle chladné počasí. Se svým projevem také v závěru týdne vystoupí šéf pobočky Fedu v Minneapolis a hlasitý kritik utahování měnové politiky americké centrální banky Narayana Kocherlakota. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výnos 2letého českého vládního dluhopisu se propadl pod nulu na historické minimum

Výnos 2letého českého vládního dluhopisu se ve čtvrtek dopoledne propadl pod nulu na -0,01 %. Následně se ale odrazil a vystoupil zpět do pozitivního pásma. Rovněž výnosy 10letých státních dluhopisů se v posledních dnech začaly přibližovat k rekordním minimům, když se dostaly až pod 0,5 %. Rekordně nízké výnosy přitom státu snižují náklady na obsluhu dluhu. "Takzvaný generický bond, tedy neexistující dluhopis, který má aproximovat z výnosové křivky dvouletku, k nule skutečně dorazil. Ale když se podíváme na skutečný dluhopis, zjistíme, že se situace má trochu jinak," píše David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. "Takzvaná ask cena je v záporu už nějaký ten pátek. A ask cena říká, za kolik je prodávající ochoten prodat. A protože dluhopisy jsou vzácným zbožím (vzhledem k přebytku likvidity), požadovaný výnos je v záporu. Ale takzvaná bid cena, za kterou je nakupující ochoten koupit, je nadále na asi 9 bazických bodech. Důležitou hranici v těchto obchodech vytyčuje ČNB se svou sazbou 0,05 %. Proč by se měly výnosy dlouhodobě dostat pod sazbu ČNB, když tam můžu zaparkovat své peníze? Neměly."

6. Goldman Sachs: Těžbu ropy musejí omezit Spojené státy, ne OPEC

Pokud se mají ceny ropy odrazit ode dna, musejí těžbu v první řadě snížit Spojené státy, ne OPEC. V rozhovoru pro televizi CNBC to ve čtvrtek řekl Michele Della Vigna z evropské divize americké investiční banky Goldman Sachs. Přebytek ropy na trzích je podle něj primárně důsledkem vysoké těžby v zemích mimo OPEC.

7. Citigroup: Hospodářské výsledky Applu i prodeje iPhonů opět rozdrtí odhady

Americká technologická firma Apple zveřejní své hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí 27. dubna. Podle analytiků z americké finanční skupiny Citigroup společnost opět představí velmi silná čísla, která strčí odhady trhu s přehledem do kapsy.

8. Řecko prý upozornilo, že mu za týden dojdou peníze. Později to ale dementovalo

Pokud Řecko neobdrží další peníze ze záchranného programu, dojdou mu přesně za týden finance. Vyplývá to z upozornění, se kterým se země ve čtvrtek obrátila na ministry financí eurozóny. Mluvčí řecké vlády ale později popřel, že je ve hře scénář, kdy země nedodrží své závazky vůči MMF. Pokud se Řecku podaří přesvědčit věřitele o efektivitě připraveného balíku reforem, může od eurozóny a MMF získat až 7,2 miliardy eur.

9. Objem ruských rezerv se minulý týden výrazně zvýšil

Ruské devizové a zlaté rezervy v minulém týdnu výrazně oživily z blízkosti minim za osm let a jejich hodnota vzrostla o 7,9 miliardy dolarů na 360,8 miliardy USD. Byl to jejich nejrychlejší nárůst za zhruba jeden a půl roku, sdělila ve čtvrtek ruská centrální banka.

10. Evropská komise prý chystá nové kroky v antimonopolním sporu s Googlem

Evropská komise se v příštích několika týdnech chystá učinit nové kroky v antimonopolním sporu s americkou internetovou společností Google. Listu The Wall Street Journal to řekl zdroj obeznámený se situací. Komise začala v roce 2010 vyšetřovat, zda Google nezneužívá svého dominantního postavení v oblasti internetového vyhledávání. Nyní podle listu žádá firmy, které si na Google stěžovaly, aby povolily zveřejnění některých důvěrně poskytnutých informací. To podle odborníků signalizuje, že komise připravuje oficiální obvinění Googlu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejšťastnější pár na světě vyhrál 2 miliony liber během dvou let

David a Kathleen Longovi z Velké Británie před dvěma roky vyhráli hlavní cenu v loterii EuroMillions. Málem si ji ale ani neužili. V domnění, že získali jen tři libry, lístek vyhodili do koše. Pak si chybu uvědomili a milion liber si vyzvedli. Tím nicméně jejich pohádkový příběh neskončil. Před několika dny manželé Longovi pokořili pravděpodobnost 283 miliard ku jedné a v loterii vyhráli opět milion liber.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada