Co musíte ráno vědět (6. května)
|

Co musíte ráno vědět (6. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak vidí letošní a příští rok Evropská komise a s jakou novinkou přišel McDonald's?

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po datech zpochybňujících růst HDP Spojených států spadly pod nulu

Akcie ve Spojených státech v úterý po dvou ziskových dnech zamířily na jih. Trh podkopala statistika obchodního deficitu USA, která naznačila, že největší světová ekonomika v prvním čtvrtletí navzdory dosavadním odhadům možná klesla. Nečekaně slabá data zmírnila pozitivní vliv, který na akciové trhy měly jiné úterní údaje, a sice o silném dubnovém oživení v americkém sektoru služeb. Dow klesl o 0,79 % na 17 928,20 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,18 % na 2 089,46 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,55 % na 4 939,33 bodu. Index volatility VIX vyskočil o více než 11 % na 14,31 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o tři bazické body na 2,17 %. V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly tituly ze sektoru veřejných služeb, cenné papíry z telekomunikačního odvětví a akcie z technologického sektoru. Relativně nejlépe si vedly akcie ze sektorů necyklického spotřebního zboží a základních materiálů.

Medvědí trh není Ježíš, z neposkvrněného početí se nenarodí aneb Aktuální akciové tipy od proslulého investora Leona Coopermana

Sell in May? Ne tak zhurta, dá se klidně počkat do června

2. Evropské akcie v úterý vedlo dolů Řecko

Řecký akciový trh vedl v úterý evropské burzy do mínusu kvůli obavám z toho, že jednání Atén se zahraničními věřiteli selžou, země si nestihne zajistit další financování a zbankrotuje. Britský FTSE 100 odepsal 0,84 %, francouzský CAC 40 2,12 % a německý DAX 2,51 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,46 %, dříve přitom posiloval i o více než procento. Ztrátu prohloubil poté, co nejmenovaný řecký představitel prohlásil, že nebude možné dosáhnout dohody, dokud zahraniční věřitelé neschválí jednotný balík požadavků. Jen ropný sektor zakončil úterý v plusu, zbývající sektory uzavřely se ztrátou, dolů je vedlo síťové odvětví. Řecký index ASE oslabil o bezmála 4 %, nejvíce za posledních sedm týdnů.

Akcie pohledem technické analýzy: V Americe nelze vyloučit testování historických maxim, v Evropě se probouzejí medvědi

FX výhled: Citigroup očekává konsolidaci hlavních měnových párů

3. Pražská burza v úterý neudržela počáteční zisky a zamířila do červených čísel

Index PX odepsal v úterý 0,35 % na 1 025,40 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, která před středečním zveřejněním hospodářských výsledků ztratila 0,2 %. V těsném závěsu za ní se co do objemu držely cenné papíry skupiny ČEZ, které rovněž oslabovaly, avšak v závěrečné aukci změnily směr a zakončily 0,16 % v plusu. Trojici nejoblíbenějších titulů doplnila s mnohem skromnějším objemem Erste Group Bank, jejíž akcie oslabily o 0,54 %. Cenné papíry likérky Stock Spirits odevzdaly 2,76 % poté, co analytici z Numis Securities snížili jejich cílovou cenu na 92,90 Kč ze 102,40 Kč. Kromě akcií skupiny ČEZ se v plusu udržely ještě akcie O2 C.R. (+1,69 %) a Philip Morris ČR (+0,19 %) a v závěrečné aukci se do plusu vyšplhaly i cenné papíry firmy Pegas Nonwovens (+0,12 %).

Mojmír Hampl (ČNB): Vývoj mezd může být černým Petrem, ale i trumfem české ekonomiky

4. Očekávané události

Středa se ve světě ponese ve znamení indexů nákupních manažerů v sektoru služeb - zveřejněn bude ukazatel v Číně, ČR, Španělsku, Itálii, Francii, Německu, eurozóně či Spojeném království. Investoři v Austrálii budou vyhodnocovat data z trhu práce a údaje o maloobchodních tržbách. Den volna si užijí trhy v Japonsku. V Británii ve středu dopoledne vyjde index cen domů, v ČR kromě PMI ještě maloobchodní tržby, které zveřejní i eurozóna. Evropská centrální banka má v plánu zasedání, na kterém ale nebude řešit nastavení měnové politiky. V USA budou investoři s napětím očekávat výsledek zprávy agentury ADP, která ukáže, kolik pracovních míst v dubnu v zámoří vytvořil soukromý sektor. Kromě toho budou zveřejněny statistiky produktivity práce a nákladů na práci. Jako každou středu v USA vyjdou i údaje o vývoji zásob ropy a statistika počtu žádostí o hypotéku a veřejně vystoupí šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Hospodářské výsledky na trh pošlou ve Spojených státech Chesapeake Energy, Twenty-First Century Fox, Whole Foods Market, Keurig Green Mountain, Prudential Financial, MetLife nebo TripAdvisor či Tesla Motors, v Evropě Crédit Agricole, BMW, Anheuser-Busch InBev, GlaxoSmithKline či Société Générale a na pražské burze Komerční banka. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Schodek obchodní bilance USA se v březnu prohloubil o 43 % na nejvyšší hladinu od finanční krize

Obchodní bilance Spojených států v březnu vykázala nejvyšší schodek od roku 2008 kvůli prudkému nárůstu importu a zároveň se nejvíce minula s odhady analytiků v historii sledování ukazatele. Bilance skončila se schodkem 51,37 miliardy dolarů, čekalo se přitom jen -41,2 miliardy dolarů po únorových -35,9 miliardy dolarů (revidováno z -35,4 miliardy dolarů). Procentuální nárůst o 43 % byl nejvyšší od roku 1996. Import USA v březnu vzrostl o 7,7 % na 239,2 miliardy dolarů, zatímco export se zvýšil pouze o 0,9 % na 187,8 miliardy dolarů.

6. Wolfgang Schäuble: Eurozóna chce zabránit odchodu Řecka

Eurozóna se ze všech sil snaží zabránit tomu, aby se Řecko muselo vzdát jednotné evropské měny. Podpora Řecku je však možná pouze na základě dřívějších dohod, které byly s Aténami uzavřeny. Zahraničním novinářům v Berlíně to v úterý řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Odchod Řecka si nepřejeme. To ale neznamená, že uděláme úplně všechno pro to, abychom mu v tom zabránili," řekl ministr.

7. Počet nezaměstnaných ve Španělsku v dubnu rekordně klesl

Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku se v dubnu snížil ve srovnání s předchozím měsícem o 2,7 %, což byl pro tento měsíc rekordní pokles. Podle údajů, které zveřejnilo španělské ministerstvo práce, zůstává bez práce jeden ze čtyř Španělů. Na konci dubna bylo na úřadech práce registrováno asi 4,33 milionu Španělů. To bylo o 118 923 méně než v předchozím měsíci. Meziročně byl počet nezaměstnaných nižší o 351 285 osob, tedy o 7,5 %.

8. EK zlepšila odhad růstu evropské ekonomiky v letošním roce

Evropská komise ve své nové prognóze zlepšila predikci růstu ekonomiky eurozóny. Hospodářství společenství zemí platících eurem podle komise bude těžit především ze slabšího eura a monetárních stimulů ze strany Evropské centrální banky (ECB), které by měly vyvážit krizi v Řecku.

9. Reuters: Řecko je ochotno pokročit ve slíbené privatizaci

Řecko je ochotno rychle dokončit dohodu za 1,2 miliardy eur, na jejímž základě má německá společnost Fraport provozovat regionální letiště v Řecku, a připraveno je i znovu otevřít privatizaci velkého podílu v přístavu Pireus. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, která se odvolává na vysoce postavený zdroj z řecké privatizační agentury HRADF.

10. Francie jedná se Saúdskou Arábií o kontraktech za desítky miliard eur, uzavření prvních dohod se blíží

Francie intenzivně jedná se Saúdskou Arábií o kontraktech v hodnotě miliard eur. Napsala to v úterý zpravodajská agentura Reuters. Země jednají asi o dvaceti projektech v odvětví zbrojního průmyslu, civilního letectví, pozemní dopravy či sektoru energetiky.

Ceny ropy jsou podle saúdskoarabského ropného ministra v Alláhových rukou

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

McDonald's přišel s novým inovativním obalem pro objednávky s sebou

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 20 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus