Co musíte ráno vědět (1. února)
|

Co musíte ráno vědět (1. února)

Jak uplynulý týden a první měsíc nového roku zakončily akcie v Evropě a USA, jak se Saúdská Arábie staví k možnosti snížit těžbu ropy a jak se změnila legendární panenka Barbie? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, podobně jako zbytek světa reagovaly na další uvolnění měnové politiky v Japonsku

Americké akcie leden zakončily slušnou rally. Všechny tři nejsledovanější indexy přidaly v pátek téměř dvě a půl procenta. Náladu na světových trzích podpořilo nečekané rozhodnutí japonské centrální banky srazit úrokové sazby do záporu s cílem vyhnat inflaci ke dvěma procentům. Americký dolar výrazně zpevnil v reakci na prudké zpomalení růstu americké ekonomiky v posledních třech měsících loňského roku. Také za celý uplynulý týden americké akcie skončily v plusu, od začátku roku ale indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq ztrácejí více než pět procent. Index Dow nakonec v pátek vyskočil o 2,47 % na 16 466,30 bodu, širší S&P 500 připsal 2,48 %, nejvíce od začátku loňského září, na 1 940,24 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 2,38 % na 4 613,95 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,9 % na 20,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,926 %. Od pondělí do pátku Dow přidal 2,32 %, S&P 500 vzrostl o 1,75 % a Nasdaq Composite posílil o 0,5 %. Za celý měsíc ale Dow přišel o 5,5 %, S&P 500 klesl o 5,07 % a Nasdaq Composite oslabil o 7,86 %. Pro S&P 500 byl letošní leden nejhorší od roku 2009 a Nasdaq za sebou má nejslabší měsíc od května 2010. Akciové trhy po celém světě se v úvodu nového roku ocitly pod tlakem kvůli klesajícím cenám ropy a obavám ohledně zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Leden po tragickém začátku skončil na pozitivní vlně

Ozvěny letošního Davosu: 4 postřehy, o kterých se tolik nemluví

2. Evropské akcie v pátek díky Bank of Japan přidaly kolem 2 %

Také evropské akcie v pátek vystřelily prudce vzhůru v reakci na nečekaný krok japonské centrální banky na podporu návratu meziročního tempa inflace ke dvěma procentům. Britský FTSE 100 zpevnil o 2,56 %, francouzský CAC 40 o 2,19 % a německý DAX o 1,64 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 2,2 % na 342,27 bodu a panevropský index FTSEurofirst 300 si připsal 2,3 % a uzavřel na 1 348,08 bodu, za celý měsíc však ztratil přes šest procent, což představuje nejprudší lednový pokles od roku 2008. Italská Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS) poprvé po pěti letech vykázala díky jednorázovému účetnímu zisku způsobenému kontroverzním obchodem s deriváty celoroční zisk. Akcie BMPS v pátek kolísaly, nakonec ale připsaly přes procento. Ostatní italské banky byly v pátek pod tlakem kvůli obavám o jejich portfolia nesplácených úvěrů, díky růstu akcií BMPS však rovněž nakonec zamířily vzhůru. Banco Popolare přidala přes 9 % a Intesa Sanpaolo přes 4 %. Španělská CaixaBank reportovala za čtvrtý kvartál čistou ztrátu ve výši 182 milionů eur, její akcie však přesto připsaly více než 3 %. Banco de Sabadell pak ohlásila 91% nárůst celoročního čistého zisku, což vyslalo její akcie 12 % vzhůru a téměř do čela indexu STOXX Europe 600.

Britské akcie: Straší investory možnost Brexitu?

PIIGS & emerging markets: Škatulky nefungují, tyto tři příběhy mohou (nejen) letos potěšit investory

3. Pražská burza v pátek připsala více než procento, podpořily ji akcie ČEZ a Komerční banky. Za celý týden vzrostla téměř o 4 %

Index PX v pátek vzrostl o 1,28 % na 921,07 bodu a za celý týden přidal 3,9 %. Největšího zobchodovaného objemu, bezmála 470 milionů korun, dosáhly v pátek akcie Komerční banky, které připsaly 1,93 % na 5 239 Kč. Druhé v pořadí skončily podle zobchodovaného objemu akcie ČEZ, které zpevnily o 1,6 % na 414 korun, a třetí akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,26 % na 715,80 Kč. V procentuálním vyjádření nejvíce zpevnily akcie tabákové firmy Philip Morris ČR, které připsaly 4 % na rovných 13 000 korun. Dařilo se i akciím mediální firmy CME (+1,55 %), pojišťovny VIG (+1,01 %) či výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+2,1 %), který oznámil, že v rámci pokračujícího programu zpětného odkupu akcií vykoupil v období od 21. do 27. ledna 7 333 vlastních akcií za průměrnou cenu 704,99 Kč. V mínusu skončily pouze čtyři emise - Kofola ČS, O2 C.R., Stock Spirits a Unipetrol. Za celý uplynulý týden nejvíce posílily akcie elektrárenské společnosti ČEZ (+8,2 % na 414 Kč), naopak nejvíce ztratily akcie Kofoly ČeskoSlovensko (-3,2 % na 468 Kč).

Je tohle nejvýnosnější akcie na pražské burze?

David Marek (Deloitte): ČNB může opustit kurzový závazek podstatně později, než naznačuje

4. Očekávané události

Pondělí bude patřit finálním indexům nákupních manažerů za leden. V Evropě a USA vyjdou ukazatele za zpracovatelský sektor, v Číně v noci na pondělí i mimo něj. Japonsko dále v noci na pondělí zveřejní údaje o prodejích aut a v ČR později vyjde bilance státního rozpočtu za leden. Ve Spojených státech vyjdou kromě PMI od společnosti Markit a institutu ISM ještě statistiky osobních příjmů a výdajů a stavebních výdajů a jádrová inflace. Promluví navíc šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a viceprezident Fedu Stanley Fischer. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě například Bankia či Ryanair Holdings a v USA Alphabet, Aetna nebo Anadarko Petroleum. Ve Spojených státech se navíc v Iowě rozjedou takzvané primárky, v nichž budou uchazeči o Bílý dům bojovat o nominaci svých stran. Demokratickou favoritkou je Hillary Clintonová, čeká se ale tvrdý boj mezi republikánskými kandidáty Donaldem Trumpem a Tedem Cruzem. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Al-Arabíja: Saúdové chtějí spolupracovat při podpoře cen ropy

Saúdská Arábie má zájem spolupracovat s dalšími producenty ropy na podpoře cen suroviny. S odkazem na nejmenované zdroje to v neděli uvedla televizní stanice Al-Arabíja. Z království ale prý nevzešel návrh snížit produkci tak, jak o tom informovalo Rusko. Ceny ropy za poslední rok a půl klesly asi o 70 % v důsledku přetrvávajícího převisu nabídky nad poptávkou.

6. Inflace v eurozóně v lednu podle předběžných dat zrychlila na 0,4 % a růst americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí prudce zpomalil

V pátek vyšla v eurozóně i Spojených státech důležitá ekonomická data. Evropský statistický úřad Eurostat vydal předběžnou zprávu o lednovém vývoji inflace ve společenství zemí platících eurem a ministerstvo obchodu USA údaje o vývoji HDP v posledním loňském kvartálu. Spotřebitelské ceny v eurozóně se v lednu podle rychlého odhadu Eurostatu zvýšily v souladu s odhadem meziročně o 0,4 %. V prosinci bylo tempo inflace 0,2 %. Jádrová inflace zrychlila na jedno procento z 0,9 % v prosinci. K růstu nejvíce přispěly ceny ve službách a ceny potravin, alkoholu a tabáku. Ceny energií klesly. Americká ekonomika pak v posledních třech měsících loňského roku zpevnila o 0,7 % anualizovaně. Čekal se 0,8% růst po 2% růstu ve třetím kvartálu. Jádrové výdaje na osobní spotřebu se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 1,2 % mezikvartálně, v souladu s odhady, po 1,4% zvýšení ve třetím čtvrtletí.

7. Reuters: Portoriko požádá věřitele o odpis až 45 % dluhu

Portoriko předložilo svým věřitelům návrh, ve kterém je žádá, aby mu odpustili výraznou část dluhu, v úhrnu až zhruba 45 %. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Státní dluh Portorika dosahuje zhruba 72 miliard dolarů a vláda již loni oznámila, že není schopna jej splácet, takže jí nezbývá, než své závazky restrukturalizovat.

8. Akciová loď jde ke dnu. Investoři berou záchranné čluny útokem

Poslední půlrok akciím zrovna nepřál. Loni v létě burzy po celém světě zasáhly výprodeje poté, co zesílily obavy o sílu světové ekonomiky. Když už se zdálo, že se situace uklidnila, a akcie ztráty smazaly, zopakovalo se prakticky totéž na přelomu loňského a letošního roku. Není se proto co divit, že se investoři na akciové trhy nehrnou.

9. SÚJB chce, aby dodavatelé ČEZ měli jen jednoho subdodavatele

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) bude po energetické skupině ČEZ chtít, aby si ve smlouvách vymezila, že její dodavatelé budou mít vždy pouze jednoho subdodavatele. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekla předsedkyně úřadu Dana Drábová. Právě nedůslednou kontrolou dodavatelů ze strany ČEZ Drábová už dříve odůvodňovala současné problémy Jaderné elektrárny Dukovany.

10. Volkswagen navzdory problémům neplánuje prodej žádné značky

Navzdory současné krizi a úsporným opatřením neplánuje německá automobilka Volkswagen prodej žádné ze svých dvanácti značek. V rozhovoru s německým listem Neue Presse to řekl generální ředitel koncernu Matthias Müller. Součástí skupiny Volkswagen je i česká automobilka Škoda Auto. "Máme dvanáct úspěšných značek, které jsou konkurenceschopné," řekl Müller. V současné době podle něj není důvod, aby se firma některé značky zbavovala.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Barbie prošla změnou, je vysoká, menší i s křivkami

Barbie dostala nové tělo. Americká společnost Mattel ve čtvrtek představila nové varianty nejslavnější panenky světa - kritizované často kvůli nesmyslným tělesným proporcím -, vysokou, malou a s křivkami. Podle firmy to lépe odráží proměny ve světě.

Veřejnosti byla Barbie poprvé představena na veletrhu v New Yorku před zhruba 57 lety. Její podoba se ale časem stala terčem kritiky. Řada rodičů tvrdí, že panenka s vosím pasem a velkýma očima vyvolává u dětí nerealistickou představu o dokonalém těle.

Ke klasické Barbie se nyní připojily nové varianty panenek se třemi různými typy těl a sedmi různými odstíny pleti. Na výběr jsou panenky s 22 různými barvami očí a 24 typy účesu.

Nová oblejší Barbie má větší ňadra a pozadí, silnější stehna a výraznější bříško. Časopis Time, který o proměně informoval jako první, ji umístil na obálku svého čísla s titulkem "Můžeme teď už přestat mluvit o mém těle?".

Mattel pracoval na nových typech těl poslední dva roky, řekla mluvčí největšího světového výrobce hraček Michelle Chidoniová. Firmu trápí klesající obliba těchto panenek, kterým konkurují počítačové tablety a interaktivní elektronické hračky. V loňském třetím čtvrtletí klesl prodej Barbie o čtyři procenta.

Panenky s novými tvary těl je nyní možné si předobjednat na internetu. Do kamenných obchodů v USA by se měly dostat během března. Ve zbytku světa by měly být k dispozici později.

Panenky Barbie více se podobající skutečným ženám
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
před 16 minutami

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví

Zdraví je pro každého priorita. A kdo by nechtěl žít déle díky zachování skvělého zdraví? Na míru tvořený program...
Trendy Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče
Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk
před 42 minutami

Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Největší švýcarská banka UBS v letošním třetím čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 2,1 miliardy dolarů....
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna