Co musíte ráno vědět (1. února)
|

Co musíte ráno vědět (1. února)

Jak uplynulý týden a první měsíc nového roku zakončily akcie v Evropě a USA, jak se Saúdská Arábie staví k možnosti snížit těžbu ropy a jak se změnila legendární panenka Barbie? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, podobně jako zbytek světa reagovaly na další uvolnění měnové politiky v Japonsku

Americké akcie leden zakončily slušnou rally. Všechny tři nejsledovanější indexy přidaly v pátek téměř dvě a půl procenta. Náladu na světových trzích podpořilo nečekané rozhodnutí japonské centrální banky srazit úrokové sazby do záporu s cílem vyhnat inflaci ke dvěma procentům. Americký dolar výrazně zpevnil v reakci na prudké zpomalení růstu americké ekonomiky v posledních třech měsících loňského roku. Také za celý uplynulý týden americké akcie skončily v plusu, od začátku roku ale indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq ztrácejí více než pět procent. Index Dow nakonec v pátek vyskočil o 2,47 % na 16 466,30 bodu, širší S&P 500 připsal 2,48 %, nejvíce od začátku loňského září, na 1 940,24 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 2,38 % na 4 613,95 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,9 % na 20,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,926 %. Od pondělí do pátku Dow přidal 2,32 %, S&P 500 vzrostl o 1,75 % a Nasdaq Composite posílil o 0,5 %. Za celý měsíc ale Dow přišel o 5,5 %, S&P 500 klesl o 5,07 % a Nasdaq Composite oslabil o 7,86 %. Pro S&P 500 byl letošní leden nejhorší od roku 2009 a Nasdaq za sebou má nejslabší měsíc od května 2010. Akciové trhy po celém světě se v úvodu nového roku ocitly pod tlakem kvůli klesajícím cenám ropy a obavám ohledně zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Leden po tragickém začátku skončil na pozitivní vlně

Ozvěny letošního Davosu: 4 postřehy, o kterých se tolik nemluví

2. Evropské akcie v pátek díky Bank of Japan přidaly kolem 2 %

Také evropské akcie v pátek vystřelily prudce vzhůru v reakci na nečekaný krok japonské centrální banky na podporu návratu meziročního tempa inflace ke dvěma procentům. Britský FTSE 100 zpevnil o 2,56 %, francouzský CAC 40 o 2,19 % a německý DAX o 1,64 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 2,2 % na 342,27 bodu a panevropský index FTSEurofirst 300 si připsal 2,3 % a uzavřel na 1 348,08 bodu, za celý měsíc však ztratil přes šest procent, což představuje nejprudší lednový pokles od roku 2008. Italská Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS) poprvé po pěti letech vykázala díky jednorázovému účetnímu zisku způsobenému kontroverzním obchodem s deriváty celoroční zisk. Akcie BMPS v pátek kolísaly, nakonec ale připsaly přes procento. Ostatní italské banky byly v pátek pod tlakem kvůli obavám o jejich portfolia nesplácených úvěrů, díky růstu akcií BMPS však rovněž nakonec zamířily vzhůru. Banco Popolare přidala přes 9 % a Intesa Sanpaolo přes 4 %. Španělská CaixaBank reportovala za čtvrtý kvartál čistou ztrátu ve výši 182 milionů eur, její akcie však přesto připsaly více než 3 %. Banco de Sabadell pak ohlásila 91% nárůst celoročního čistého zisku, což vyslalo její akcie 12 % vzhůru a téměř do čela indexu STOXX Europe 600.

Britské akcie: Straší investory možnost Brexitu?

PIIGS & emerging markets: Škatulky nefungují, tyto tři příběhy mohou (nejen) letos potěšit investory

3. Pražská burza v pátek připsala více než procento, podpořily ji akcie ČEZ a Komerční banky. Za celý týden vzrostla téměř o 4 %

Index PX v pátek vzrostl o 1,28 % na 921,07 bodu a za celý týden přidal 3,9 %. Největšího zobchodovaného objemu, bezmála 470 milionů korun, dosáhly v pátek akcie Komerční banky, které připsaly 1,93 % na 5 239 Kč. Druhé v pořadí skončily podle zobchodovaného objemu akcie ČEZ, které zpevnily o 1,6 % na 414 korun, a třetí akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,26 % na 715,80 Kč. V procentuálním vyjádření nejvíce zpevnily akcie tabákové firmy Philip Morris ČR, které připsaly 4 % na rovných 13 000 korun. Dařilo se i akciím mediální firmy CME (+1,55 %), pojišťovny VIG (+1,01 %) či výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+2,1 %), který oznámil, že v rámci pokračujícího programu zpětného odkupu akcií vykoupil v období od 21. do 27. ledna 7 333 vlastních akcií za průměrnou cenu 704,99 Kč. V mínusu skončily pouze čtyři emise - Kofola ČS, O2 C.R., Stock Spirits a Unipetrol. Za celý uplynulý týden nejvíce posílily akcie elektrárenské společnosti ČEZ (+8,2 % na 414 Kč), naopak nejvíce ztratily akcie Kofoly ČeskoSlovensko (-3,2 % na 468 Kč).

Je tohle nejvýnosnější akcie na pražské burze?

David Marek (Deloitte): ČNB může opustit kurzový závazek podstatně později, než naznačuje

4. Očekávané události

Pondělí bude patřit finálním indexům nákupních manažerů za leden. V Evropě a USA vyjdou ukazatele za zpracovatelský sektor, v Číně v noci na pondělí i mimo něj. Japonsko dále v noci na pondělí zveřejní údaje o prodejích aut a v ČR později vyjde bilance státního rozpočtu za leden. Ve Spojených státech vyjdou kromě PMI od společnosti Markit a institutu ISM ještě statistiky osobních příjmů a výdajů a stavebních výdajů a jádrová inflace. Promluví navíc šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a viceprezident Fedu Stanley Fischer. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě například Bankia či Ryanair Holdings a v USA Alphabet, Aetna nebo Anadarko Petroleum. Ve Spojených státech se navíc v Iowě rozjedou takzvané primárky, v nichž budou uchazeči o Bílý dům bojovat o nominaci svých stran. Demokratickou favoritkou je Hillary Clintonová, čeká se ale tvrdý boj mezi republikánskými kandidáty Donaldem Trumpem a Tedem Cruzem. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Al-Arabíja: Saúdové chtějí spolupracovat při podpoře cen ropy

Saúdská Arábie má zájem spolupracovat s dalšími producenty ropy na podpoře cen suroviny. S odkazem na nejmenované zdroje to v neděli uvedla televizní stanice Al-Arabíja. Z království ale prý nevzešel návrh snížit produkci tak, jak o tom informovalo Rusko. Ceny ropy za poslední rok a půl klesly asi o 70 % v důsledku přetrvávajícího převisu nabídky nad poptávkou.

6. Inflace v eurozóně v lednu podle předběžných dat zrychlila na 0,4 % a růst americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí prudce zpomalil

V pátek vyšla v eurozóně i Spojených státech důležitá ekonomická data. Evropský statistický úřad Eurostat vydal předběžnou zprávu o lednovém vývoji inflace ve společenství zemí platících eurem a ministerstvo obchodu USA údaje o vývoji HDP v posledním loňském kvartálu. Spotřebitelské ceny v eurozóně se v lednu podle rychlého odhadu Eurostatu zvýšily v souladu s odhadem meziročně o 0,4 %. V prosinci bylo tempo inflace 0,2 %. Jádrová inflace zrychlila na jedno procento z 0,9 % v prosinci. K růstu nejvíce přispěly ceny ve službách a ceny potravin, alkoholu a tabáku. Ceny energií klesly. Americká ekonomika pak v posledních třech měsících loňského roku zpevnila o 0,7 % anualizovaně. Čekal se 0,8% růst po 2% růstu ve třetím kvartálu. Jádrové výdaje na osobní spotřebu se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 1,2 % mezikvartálně, v souladu s odhady, po 1,4% zvýšení ve třetím čtvrtletí.

7. Reuters: Portoriko požádá věřitele o odpis až 45 % dluhu

Portoriko předložilo svým věřitelům návrh, ve kterém je žádá, aby mu odpustili výraznou část dluhu, v úhrnu až zhruba 45 %. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Státní dluh Portorika dosahuje zhruba 72 miliard dolarů a vláda již loni oznámila, že není schopna jej splácet, takže jí nezbývá, než své závazky restrukturalizovat.

8. Akciová loď jde ke dnu. Investoři berou záchranné čluny útokem

Poslední půlrok akciím zrovna nepřál. Loni v létě burzy po celém světě zasáhly výprodeje poté, co zesílily obavy o sílu světové ekonomiky. Když už se zdálo, že se situace uklidnila, a akcie ztráty smazaly, zopakovalo se prakticky totéž na přelomu loňského a letošního roku. Není se proto co divit, že se investoři na akciové trhy nehrnou.

9. SÚJB chce, aby dodavatelé ČEZ měli jen jednoho subdodavatele

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) bude po energetické skupině ČEZ chtít, aby si ve smlouvách vymezila, že její dodavatelé budou mít vždy pouze jednoho subdodavatele. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekla předsedkyně úřadu Dana Drábová. Právě nedůslednou kontrolou dodavatelů ze strany ČEZ Drábová už dříve odůvodňovala současné problémy Jaderné elektrárny Dukovany.

10. Volkswagen navzdory problémům neplánuje prodej žádné značky

Navzdory současné krizi a úsporným opatřením neplánuje německá automobilka Volkswagen prodej žádné ze svých dvanácti značek. V rozhovoru s německým listem Neue Presse to řekl generální ředitel koncernu Matthias Müller. Součástí skupiny Volkswagen je i česká automobilka Škoda Auto. "Máme dvanáct úspěšných značek, které jsou konkurenceschopné," řekl Müller. V současné době podle něj není důvod, aby se firma některé značky zbavovala.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Barbie prošla změnou, je vysoká, menší i s křivkami

Barbie dostala nové tělo. Americká společnost Mattel ve čtvrtek představila nové varianty nejslavnější panenky světa - kritizované často kvůli nesmyslným tělesným proporcím -, vysokou, malou a s křivkami. Podle firmy to lépe odráží proměny ve světě.

Veřejnosti byla Barbie poprvé představena na veletrhu v New Yorku před zhruba 57 lety. Její podoba se ale časem stala terčem kritiky. Řada rodičů tvrdí, že panenka s vosím pasem a velkýma očima vyvolává u dětí nerealistickou představu o dokonalém těle.

Ke klasické Barbie se nyní připojily nové varianty panenek se třemi různými typy těl a sedmi různými odstíny pleti. Na výběr jsou panenky s 22 různými barvami očí a 24 typy účesu.

Nová oblejší Barbie má větší ňadra a pozadí, silnější stehna a výraznější bříško. Časopis Time, který o proměně informoval jako první, ji umístil na obálku svého čísla s titulkem "Můžeme teď už přestat mluvit o mém těle?".

Mattel pracoval na nových typech těl poslední dva roky, řekla mluvčí největšího světového výrobce hraček Michelle Chidoniová. Firmu trápí klesající obliba těchto panenek, kterým konkurují počítačové tablety a interaktivní elektronické hračky. V loňském třetím čtvrtletí klesl prodej Barbie o čtyři procenta.

Panenky s novými tvary těl je nyní možné si předobjednat na internetu. Do kamenných obchodů v USA by se měly dostat během března. Ve zbytku světa by měly být k dispozici později.

Panenky Barbie více se podobající skutečným ženám
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před 19 minutami

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč
před 31 minutami

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25.000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před 41 minutami

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
před hodinou

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny