Co musíte ráno vědět (23. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (23. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se ve třetím čtvrtletí dařilo pojišťovně VIG a jakou technologickou novinku v Česku vyzkoušel jeden z internetových prodejců? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý znovu posouvaly rekordy, Dow se poprvé v historii dostal nad 19 000 bodů

Americké akcie v úterý dál rostly a všechny tři hlavní indexy opět skončily na nových maximech. Index Dow navíc poprvé v historii pokořil úroveň 19 000 bodů a S&P 500 se vůbec poprvé vyšplhal nad 2 200 bodů. Dow posílil o 0,35 % na nové zavírací maximum 19 023,87 bodu (historické maximum posunul na 19 043,90 bodu), širší S&P 500 zpevnil o 0,22 % na nové zavírací maximum 2 202,94 bodu (absolutní rekord navýšil na 2 204,80 bodu) a index Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,33 % na novém zavíracím maximu 5 386,35 bodu (absolutní maximum posunul na 5 392,26 bodu). Index firem s menší tržní kapitalizací Russell 2000 v úterý stoupl již potřinácté v řadě, což je nejdelší růstová série od února 1996. Index volatility VIX v úterý klesl o 0,08 % na 12,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 2,312 %. Index Dow uzavřel na nové rekordní hodnotě za poslední dva týdny šestkrát. Objem obchodování ale nyní klesá, protože akciové trhy v USA budou ve čtvrtek zavřené a v pátek obchodní seance skončí dříve.

Velká rotace (opět) ve hře: Hurá do akcií a pryč z dluhopisů!

Americké akcie jsou na rekordu. Nebojte se toho!

2. Evropské akciové trhy v úterý skončily v zelených číslech, nahoru je táhl zejména sektor základních materiálů

Evropské akcie v úterý navázaly na pondělní zisky, když všechny velké evropské burzy uzavřely v plusu. Dobré výsledky podpořily zejména rekordní začátek obchodování na Wall Street a spekulace, že dohoda kartelu OPEC o omezení produkce ropy je velmi blízko. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,23 % na 341,02 bodu, nahoru jej táhl zejména sektor základních materiálů, který byl více než 3,4 % v plusu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,62 % na 6 819,72 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,41 % a uzavřel na 4 548,35 bodu a německý DAX vzrostl o 0,27 % na 10 713,85 bodu. Závěr seance v Evropě povzbudil úvod obchodování na Wall Street, kde se index Dow Jones poprvé v historii dostal nad hranici 19 000 bodů.

KONTEXT: Poločas evropského rozpadu aneb Je Trump začátkem konce, nebo koncem začátku unie?

Vysmívané algoritmy pomáhají spravovat desítky miliard dolarů, největší boom robotických poradců ale teprve přijde

3. Pražská burza v úterý zpevnila téměř o procento, nahoru ji táhl ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní nuly, index PX si připsal zisk 0,94 %. Nahoru ji táhl energetický gigant ČEZ, výrazně naopak ztrácel operátor O2 Czech Republic. Nejvyšší zobchodovaný objem v úterní seanci zaznamenaly MONETA Money Bank a polostátní ČEZ. Akcie Monety klesly o 0,61 % na 82 Kč, ČEZ však vyskočil o 4,5 % na 429,80 Kč. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka akcie elektrárenské skupiny pozitivně reagovaly zejména na oživení cen elektřiny, které vzrostly zhruba o 2,3 %, a částečně tak umazaly více než 10% pokles z posledních dvou týdnů. Zdražení akcií ČEZ bylo ale podle analytika ČS podpořeno také růstem akcií Enelu a Uniperu, které investory potěšily čtvrtletními hospodářskými výsledky a oznámeným snižováním nákladů. MONETA byla mezi finančními tituly na pražské burze výjimkou, neboť zbývající emise z tohoto sektoru skončily v plusu. Erste Group Bank uzavřela na zelené nule a Komerční banka zdražila o 0,2 % na 854,90 Kč. Dařilo se obzvláště pojišťovně VIG, která zpevnila o 2,8 % na 543 Kč. Společnost před začátkem obchodování zveřejnila lepší než očekávaná hospodářská čísla za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku a potvrdila svůj celoroční výhled. V pozitivním pásmu skončily také mediální CME, jež vzrostla o 1,82 % na 67,20 Kč, nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko, která si polepšila o 2,09 % na 385,90 Kč, likérka Stock Spirits, jejíž akcie stouply o 1,64 % na 52,75 Kč, a tabáková firma Philip Morris ČR, která zpevnila o 0,25 % na 12 961 Kč. Vedle Monety se ve středu nedařilo ani operátorovi O2 Czech Republic (-3,1 % na 231,50 Kč), petrochemickému holdingu Unipetrol (-1,07 % na 180,05 Kč), sázkové kanceláři Fortuna (-0,63 % na 87,20 Kč) a výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,03 % na 773,80 Kč).

Exit ČNB: Rusnok a spol. slibují, že švýcarský scénář nenastane. Zajištění je ale namístě v každém případě, a není drahé!

Trump efekt: Koruna není mrtvá!

4. Očekávané události

V noci na středu v Číně vyjde index ekonomického sentimentu za listopad. Japonsko žádná makrodata nepřidá, neboť tamní trhy zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Dopoledne bude v Evropě patřit předběžným indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a v sektoru služeb. V Americe vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kromě toho budou zveřejněny také říjnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, zářijový index cen domů, říjnové prodeje nových domů, finální listopadový index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity a předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za listopad. Večer sérii amerických ekonomických údajů doplní pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy v USA od vládní energetické agentury EIA a večer Fed zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí budou ve středu reportovat například Deere & Co, Infineon Technologies nebo National Bank of Greece. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Jak by namíchali portfolio na rok 2017 dva investiční odborníci?

5. Pojišťovnické skupině VIG v prvních devíti měsících roku vyskočil zisk před zdaněním o téměř 90 % na 301,3 milionu eur

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku hrubé předepsané pojistné 6,96 miliardy eur. V meziročním srovnání jde o navýšení o 0,7 %. Výrazný nárůst společnost zaznamenala na úrovni zisku před zdaněním a čistého zisku. Slušný růst vykazují zejména menší trhy.

6. Unipetrol napojí Českou republiku na ropovod Adria

Ropa má v budoucnu do České republiky téct nově také ropovodem Adria z Chorvatska. Zástupci společnosti Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou petrochemického holdingu Unipetrol, v úterý podepsali v Praze rámcovou smlouvu se společností Jadranski Naftovod, která umožní přepravu ropy po chorvatském úseku ropovodu. Smlouva s chorvatskou stranou byla uzavřena na tři roky. Kdy začne ropa do Česka téct, firma neuvedla.

7. Volkswagen chce být jedničkou v oblasti elektrického pohonu

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá ze své hlavní značky VW do roku 2025 učinit světovou jedničku v oblasti elektrického pohonu aut. Při prezentaci dlouhodobých strategických plánů s označením Transform 2025+ to v úterý řekl šéf značky VW Herbert Diess.

8. EU: Ukrajina je klíčová tranzitní země pro dodávky plynu

Evropská unie pokládá Ukrajinu za tranzitní zemi s klíčovým významem pro nepřerušené dodávky plynu do Evropy během letošní zimy. Význam země jako strategického partnera EU v energetice zdůrazní podpis příslušného memoranda o porozumění na summitu EU-Ukrajina tento čtvrtek v Bruselu. Novinářům to v úterý řekli vysocí unijní činitelé obeznámení s přípravou schůzky.

9. Britské domácnosti čekají negativní dopady brexitu

Téměř polovina britských domácností se domnívá, že rozhodnutí opustit Evropskou unii v dlouhodobém horizontu poškodí národní ekonomiku Británie. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Markit. Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v červnovém referendu.

10. Ekologové chtějí variantu energetické koncepce bez jádra

Ekologové chtějí po české vládě, aby připravila alternativní variantu Státní energetické koncepce, která by nepočítala s rozvojem jaderné energetiky v České republice. Na úterní tiskové konferenci to uvedli zástupci Hnutí DUHA. Podle nejreálnějšího scénáře koncepce, kterou kabinet schválil loni, má přitom od druhé poloviny 20. let tohoto století jádro předehnat uhlí a tvořit největší část elektřiny vyrobené v ČR. V polovině 21. století pak mají jaderné zdroje zajišťovat polovinu v tuzemsku vyrobené elektřiny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Budoucnost dorazila do Česka

Druhý největší tuzemský e-shop Mall.cz v úterý poprvé doručil zásilku pomocí dronu. Malý bezpilotní stroj letěl z distribučního centra v Jirnech u Prahy asi 1,7 kilometru k zákaznici v Zelenči. Cestu dron zvládl zhruba za tři minuty a přistál na trávníku před domem, kde balíček odložil. V zásilce byly hračky. K zavedení doručování drony do běžné praxe ale bude podle společnosti ještě nutná změna zákonů, která bude dlouhá a složitá.

Dron vyletěl krátce po 11.00. "Pokud započítáme i čas na přípravu startu, doručil dron zboží k zákazníkovi za zhruba pět minut," sdělil mluvčí e-shopu Jan Řezáč. Na testovací let dohlížel i Úřad pro civilní letectví.

Doručování zboží drony by podle e-shopu přineslo snížení nákladů a zrychlení celého procesu. "Při dostatečném počtu dronů se můžeme dostat až na 20 Kč za doručení, což je výrazně nižší částka, než v současné době firmy platí dopravcům. Z dnů a hodin zkrátíme doručovací dobu na hodiny a minuty," sdělil e-shop.

Dron, který Mall.cz vybral pro úterní test po dohodě s Úřadem pro civilní letectví a odborníky z ČVUT a z praxe, unese zásilku o maximální hmotnosti jeden kilogram a maximálních rozměrech 5 x 25 x 17 centimetrů. Ve vzduchu vydrží, podle hmotnosti zásilky, až půl hodiny. V zahraničí doručování bezpilotním letounem úspěšně otestovali Amazon, DHL nebo Švýcarská pošta.

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před 43 minutami

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25.000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před hodinou

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
před hodinou

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii