Co musíte ráno vědět (28. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (28. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, jak se Rusko staví k jednání kartelu OPEC o snížení těžby a jak vypadá (ne)obyčejná koupelna indického ministra? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek vystoupily na nové rekordní hodnoty, začátek vánoční nákupní sezóny podpořil maloobchodníky

Hlavní americké akciové indexy zakončily zkrácený týden dalším vzestupem na nové rekordní hodnoty. Páteční seance byla ale po čtvrtečním svátku klidnější a netradičně skončila již v 19.00 SEČ. Trh na prahu předvánoční sezóny táhly vzhůru zejména akcie maloobchodních prodejců a producentů spotřebního zboží. Index Dow v pátek vzrostl o 0,36 % na nové zavírací maximum 19 152,14 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,39 % na nové zavírací maximum 2 213,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite připsal 0,34 % na nové zavírací maximum 5 398,92 bodu. Pro všechny tři indexy jsou závěrečné hodnoty zároveň absolutními maximy. Index volatility VIX se snížil o 0,72 % na 12,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 2,357 %. Index menších společností Russell 2000 stoupl již popatnácté v řadě, tentokrát se zvýšil o 0,38 % na 1 347,20 bodu. Od začátku nejdelší růstové série od února 1996 se index zvýšil o 16,4 %. V plusu skončilo deset z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, nejvýrazněji stouply síťové odvětví, průmyslový sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončilo energetické odvětví. Za celý týden index Dow vzrostl o 1,51 %, S&P 500 přidal 1,44 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,45 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 je na rekordu, býci hledají nové překážky

Výsledková sezóna: Dobrá zpráva ve vší opatrnosti

2. Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, za celý týden si připsaly necelé procento

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážné v plusu. Obchodování ovlivňovaly zejména dění na Wall Street a pokračující jednání ropného kartelu OPEC s nečlenskými exportéry černého zlata. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,18 % na 342,45 bodu, když jej nahoru táhly akcie ze sektoru zdravotní péče, jenž přidal 1,4 %. Zásluhu na tom měla především švýcarská biotechnologická firma Actelion, jejíž akcie vyletěly o téměř 17 % po oznámení, že se o ni zajímá americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson. Za celý týden index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,9 %. Britský FTSE 100 si v pátek polepšil o 0,17 % na 6 840,75 bodu (za celý týden se zvýšil o 0,96 %), francouzský CAC 40 rovněž stoupl o 0,17 % na 4 550,27 bodu (za celý týden +1,01 %) a německý DAX uzavřel se ziskem 0,09 % na 10 699,27 bodu (za celý týden +0,33 %). Páteční seance byla poznamenána nižší aktivitou investorů, která byla způsobena zkrácenou seancí v USA.

Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy

Teď, nebo nikdy aneb Proč se po dlouhých 14 letech blíží parita eura a dolaru?

3. Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden však klesla o 0,4 %

Pražská burza se v závěru týdne odrazila od ztrát z předcházejících dnů a index PX vzrostl o 0,21 % na 888,14 bodu. V červených číslech skončily v pátek pouze tři tituly, mezi nimi nejvíce ztratila pojišťovna VIG. Ze zobchodovaného objemu více než 700 milionů korun, což je mírně nadprůměrná hodnota, si většinu ukrojila MONETA Money Bank, jež zpevnila o 0,79 % na 83 Kč. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka růst Monety a také dalších bankovních titulů podpořily především pozvolně rostoucí výnosy státních dluhopisů. Nad 100 milionů korun zobchodovaného objemu se dostaly také akcie skupiny ČEZ, které zdražily o 0,24 % na 425,50 Kč. Největší ztrátu v pátek zaznamenala pojišťovna VIG, jež odepsala 1,13 % na 525,90 Kč. Její třetí ztráta v řadě je podle analytika ČS způsobena tím, že investoři po solidních výsledcích za třetí čtvrtletí vybírají zisky. V červených číslech kromě pojišťovny VIG uzavřely také sázkařská Fortuna, která přišla o 0,45 %, a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, jež zlevnila o 0,19 % na 377,30 Kč. Růst naopak zaznamenaly Komerční banka (+0,48 % na 845 Kč), Erste Group Bank (+0,17 % na 718,90 Kč), Philip Morris ČR (+0,37 % na 12 949 Kč) a O2 Czech Republic (+0,38 % na 235 Kč). "Akcie O2 C.R. pozitivně reagovaly na oznámení, že firma v rámci zpětného odkupu získala již více než jedno procento vlastních akcií. To znamená, že O2 zpětný odkup vlastních akcií v posledních dvou týdnech výrazně zrychlila," dodal Bártek. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX oslabily o 0,4 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG se ztrátou 1,7 %, naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME se ziskem 5,8 %.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se bude v roce 2017 vyvíjet měnová politika ČNB?

4. Očekávané události

Pondělí bude patřit tržním informacím, které pravidelně zveřejňuje Evropská centrální banka. Informovat bude ECB například o aktuální výši peněžní zásoby v ekonomice nebo o objemu soukromého dluhu. Začíst se investoři budou moci také do zprávy o finanční stabilitě eurozóny. Kromě toho na trh dopoledne Německo pošle index dovozních cen a Itálie přidá index podnikatelské důvěry a v eurozóně vyjdou ještě index spotřebitelské důvěry, index podnikatelského klimatu či index ekonomického sentimentu a s projevem vystoupí šéf ECB Mario Draghi. Odpoledne vyjde v USA index aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruští experti nejspíš nepojedou do Vídně na pondělní schůzku s ropným kartelem OPEC

Rusko nevyšle experty na vídeňskou schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), na které se má 28. listopadu jednat o snížení těžby suroviny. Informovala o tom v sobotu ruská tisková agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj. Schůzka expertů má předcházet jednání ministrů členských i nečlenských zemí OPEC, jakož i středečnímu summitu celého kartelu.

6. O2 podala podnět k ÚOHS kvůli zakázce na volání vězňů

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podnět kvůli prošetření veřejné zakázky na volání vězňů. Zakázku na telekomunikační služby, které několik posledních let poskytovala O2, získala švédská Telia prostřednictvím společnosti BVfon Czech Telecommunication s výrazně nižší nabídnutou cenou volání.

7. Tisk: Čína plánuje přísnější kontrolu zahraničích investic

Peking plánuje zpřísnit kontrolu čínských firem investujících v zahraničí, aby tak zpomalil odliv kapitálu v době slábnoucího růstu domácí ekonomiky a nejistých hospodářských vyhlídek. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

8. Analytici: Lidé zaplatí za energie příští rok stejně nebo méně

Tuzemské domácnosti zaplatí příští rok za elektřinu a plyn stejně jako letos, případně mírně ušetří. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila agentura ČTK. Výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2017 oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý. Zbylou část ceny si pak určují jednotliví dodavatelé sami. A ti slibují, že energie zákazníkům nezdraží.

9. Firmy kvůli nedostatku zaměstnanců nestíhají pokrýt zakázky

Na českém pracovním trhu přetrvává nedostatek zaměstnanců, který umocňuje poptávka po brigádnících pro předvánoční prodeje. Shodly se na tom personální agentury oslovené ČTK. Nedostatek lidí podle nich již vážně ohrožuje výkonnost firem, neboť ty nejsou z kapacitních důvodů schopny pokrýt své zakázky či dostát obchodním plánům. Hrozí třeba i zpoždění v doručování zboží.

10. Stávka pilotů Lufthansy skončila, není ale vyloučena další

Německá letecká společnost Lufthansa v neděli musela z organizačních důvodů zrušit 35 plánovaných letů, třebaže čtyřdenní stávka pilotů nespokojených s výší platů již nepokračuje. Vedení společnosti zároveň vyzvalo odboráře k novému jednání o jejich požadavcích. Odborová organizace Vereinigung Cockpit (VC) požadující nárůst platů pilotů o 22 % naposledy v pátek odmítla nabídku aerolinek, které připouštějí zvýšení mezd v řádu jednotek procent. "Musíme dostat nabídku, o které se dá jednat. Jinak jsou možné další stávky," varoval v sobotu před novináři Jörg Handwerg z vedení odborů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nový dům indického ministra má neprůstřelnou koupelnu

Posměch i kritiku sklidil předseda vlády jihoindického státu Telangana, který se přestěhoval do nového domu, jenž daňové poplatníky přišel v přepočtu na více než sedm milionů dolarů.

Dům, který si premiér na státní náklady nechal postavit, má nejen posluchárnu pro 250 osob či zasedací sál pro 500 osob, ale také neprůstřelnou koupelnu, napsal zpravodajský server BBC News.

Budova se rozkládá na ploše více než 9 000 čtverečních metrů na jednom z nejlukrativnějších pozemků ve městě Hajdarábád a premiérův speciální guru jí požehnal sérií náboženských rituálů.

Nejde o první kontroverzi, kterou premiér státu Telangana vyvolal. Do zpráv nejen místních médií pronikly jeho snahy nechat srovnat se zemí sídlo státní vlády, kde podle něj panují nepříznivé okultní vlivy.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst