Co musíte ráno vědět (28. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, jak se Rusko staví k jednání kartelu OPEC o snížení těžby a jak vypadá (ne)obyčejná koupelna indického ministra? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek vystoupily na nové rekordní hodnoty, začátek vánoční nákupní sezóny podpořil maloobchodníky
Hlavní americké akciové indexy zakončily zkrácený týden dalším vzestupem na nové rekordní hodnoty. Páteční seance byla ale po čtvrtečním svátku klidnější a netradičně skončila již v 19.00 SEČ. Trh na prahu předvánoční sezóny táhly vzhůru zejména akcie maloobchodních prodejců a producentů spotřebního zboží. Index Dow v pátek vzrostl o 0,36 % na nové zavírací maximum 19 152,14 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,39 % na nové zavírací maximum 2 213,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite připsal 0,34 % na nové zavírací maximum 5 398,92 bodu. Pro všechny tři indexy jsou závěrečné hodnoty zároveň absolutními maximy. Index volatility VIX se snížil o 0,72 % na 12,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 2,357 %. Index menších společností Russell 2000 stoupl již popatnácté v řadě, tentokrát se zvýšil o 0,38 % na 1 347,20 bodu. Od začátku nejdelší růstové série od února 1996 se index zvýšil o 16,4 %. V plusu skončilo deset z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, nejvýrazněji stouply síťové odvětví, průmyslový sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončilo energetické odvětví. Za celý týden index Dow vzrostl o 1,51 %, S&P 500 přidal 1,44 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,45 %.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 je na rekordu, býci hledají nové překážky
Výsledková sezóna: Dobrá zpráva ve vší opatrnosti
2. Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, za celý týden si připsaly necelé procento
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážné v plusu. Obchodování ovlivňovaly zejména dění na Wall Street a pokračující jednání ropného kartelu OPEC s nečlenskými exportéry černého zlata. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,18 % na 342,45 bodu, když jej nahoru táhly akcie ze sektoru zdravotní péče, jenž přidal 1,4 %. Zásluhu na tom měla především švýcarská biotechnologická firma Actelion, jejíž akcie vyletěly o téměř 17 % po oznámení, že se o ni zajímá americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson. Za celý týden index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,9 %. Britský FTSE 100 si v pátek polepšil o 0,17 % na 6 840,75 bodu (za celý týden se zvýšil o 0,96 %), francouzský CAC 40 rovněž stoupl o 0,17 % na 4 550,27 bodu (za celý týden +1,01 %) a německý DAX uzavřel se ziskem 0,09 % na 10 699,27 bodu (za celý týden +0,33 %). Páteční seance byla poznamenána nižší aktivitou investorů, která byla způsobena zkrácenou seancí v USA.
Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy
Teď, nebo nikdy aneb Proč se po dlouhých 14 letech blíží parita eura a dolaru?
3. Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden však klesla o 0,4 %
Pražská burza se v závěru týdne odrazila od ztrát z předcházejících dnů a index PX vzrostl o 0,21 % na 888,14 bodu. V červených číslech skončily v pátek pouze tři tituly, mezi nimi nejvíce ztratila pojišťovna VIG. Ze zobchodovaného objemu více než 700 milionů korun, což je mírně nadprůměrná hodnota, si většinu ukrojila MONETA Money Bank, jež zpevnila o 0,79 % na 83 Kč. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka růst Monety a také dalších bankovních titulů podpořily především pozvolně rostoucí výnosy státních dluhopisů. Nad 100 milionů korun zobchodovaného objemu se dostaly také akcie skupiny ČEZ, které zdražily o 0,24 % na 425,50 Kč. Největší ztrátu v pátek zaznamenala pojišťovna VIG, jež odepsala 1,13 % na 525,90 Kč. Její třetí ztráta v řadě je podle analytika ČS způsobena tím, že investoři po solidních výsledcích za třetí čtvrtletí vybírají zisky. V červených číslech kromě pojišťovny VIG uzavřely také sázkařská Fortuna, která přišla o 0,45 %, a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, jež zlevnila o 0,19 % na 377,30 Kč. Růst naopak zaznamenaly Komerční banka (+0,48 % na 845 Kč), Erste Group Bank (+0,17 % na 718,90 Kč), Philip Morris ČR (+0,37 % na 12 949 Kč) a O2 Czech Republic (+0,38 % na 235 Kč). "Akcie O2 C.R. pozitivně reagovaly na oznámení, že firma v rámci zpětného odkupu získala již více než jedno procento vlastních akcií. To znamená, že O2 zpětný odkup vlastních akcií v posledních dvou týdnech výrazně zrychlila," dodal Bártek. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX oslabily o 0,4 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG se ztrátou 1,7 %, naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME se ziskem 5,8 %.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se bude v roce 2017 vyvíjet měnová politika ČNB?
4. Očekávané události
Pondělí bude patřit tržním informacím, které pravidelně zveřejňuje Evropská centrální banka. Informovat bude ECB například o aktuální výši peněžní zásoby v ekonomice nebo o objemu soukromého dluhu. Začíst se investoři budou moci také do zprávy o finanční stabilitě eurozóny. Kromě toho na trh dopoledne Německo pošle index dovozních cen a Itálie přidá index podnikatelské důvěry a v eurozóně vyjdou ještě index spotřebitelské důvěry, index podnikatelského klimatu či index ekonomického sentimentu a s projevem vystoupí šéf ECB Mario Draghi. Odpoledne vyjde v USA index aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ruští experti nejspíš nepojedou do Vídně na pondělní schůzku s ropným kartelem OPEC
Rusko nevyšle experty na vídeňskou schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), na které se má 28. listopadu jednat o snížení těžby suroviny. Informovala o tom v sobotu ruská tisková agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj. Schůzka expertů má předcházet jednání ministrů členských i nečlenských zemí OPEC, jakož i středečnímu summitu celého kartelu.
6. O2 podala podnět k ÚOHS kvůli zakázce na volání vězňů
Telekomunikační společnost O2 Czech Republic podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podnět kvůli prošetření veřejné zakázky na volání vězňů. Zakázku na telekomunikační služby, které několik posledních let poskytovala O2, získala švédská Telia prostřednictvím společnosti BVfon Czech Telecommunication s výrazně nižší nabídnutou cenou volání.
7. Tisk: Čína plánuje přísnější kontrolu zahraničích investic
Peking plánuje zpřísnit kontrolu čínských firem investujících v zahraničí, aby tak zpomalil odliv kapitálu v době slábnoucího růstu domácí ekonomiky a nejistých hospodářských vyhlídek. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
8. Analytici: Lidé zaplatí za energie příští rok stejně nebo méně
Tuzemské domácnosti zaplatí příští rok za elektřinu a plyn stejně jako letos, případně mírně ušetří. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila agentura ČTK. Výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2017 oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý. Zbylou část ceny si pak určují jednotliví dodavatelé sami. A ti slibují, že energie zákazníkům nezdraží.
9. Firmy kvůli nedostatku zaměstnanců nestíhají pokrýt zakázky
Na českém pracovním trhu přetrvává nedostatek zaměstnanců, který umocňuje poptávka po brigádnících pro předvánoční prodeje. Shodly se na tom personální agentury oslovené ČTK. Nedostatek lidí podle nich již vážně ohrožuje výkonnost firem, neboť ty nejsou z kapacitních důvodů schopny pokrýt své zakázky či dostát obchodním plánům. Hrozí třeba i zpoždění v doručování zboží.
10. Stávka pilotů Lufthansy skončila, není ale vyloučena další
Německá letecká společnost Lufthansa v neděli musela z organizačních důvodů zrušit 35 plánovaných letů, třebaže čtyřdenní stávka pilotů nespokojených s výší platů již nepokračuje. Vedení společnosti zároveň vyzvalo odboráře k novému jednání o jejich požadavcích. Odborová organizace Vereinigung Cockpit (VC) požadující nárůst platů pilotů o 22 % naposledy v pátek odmítla nabídku aerolinek, které připouštějí zvýšení mezd v řádu jednotek procent. "Musíme dostat nabídku, o které se dá jednat. Jinak jsou možné další stávky," varoval v sobotu před novináři Jörg Handwerg z vedení odborů.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nový dům indického ministra má neprůstřelnou koupelnu
Posměch i kritiku sklidil předseda vlády jihoindického státu Telangana, který se přestěhoval do nového domu, jenž daňové poplatníky přišel v přepočtu na více než sedm milionů dolarů.
Dům, který si premiér na státní náklady nechal postavit, má nejen posluchárnu pro 250 osob či zasedací sál pro 500 osob, ale také neprůstřelnou koupelnu, napsal zpravodajský server BBC News.
Budova se rozkládá na ploše více než 9 000 čtverečních metrů na jednom z nejlukrativnějších pozemků ve městě Hajdarábád a premiérův speciální guru jí požehnal sérií náboženských rituálů.
Nejde o první kontroverzi, kterou premiér státu Telangana vyvolal. Do zpráv nejen místních médií pronikly jeho snahy nechat srovnat se zemí sídlo státní vlády, kde podle něj panují nepříznivé okultní vlivy.