Co musíte ráno vědět (28. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (28. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, jak se Rusko staví k jednání kartelu OPEC o snížení těžby a jak vypadá (ne)obyčejná koupelna indického ministra? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek vystoupily na nové rekordní hodnoty, začátek vánoční nákupní sezóny podpořil maloobchodníky

Hlavní americké akciové indexy zakončily zkrácený týden dalším vzestupem na nové rekordní hodnoty. Páteční seance byla ale po čtvrtečním svátku klidnější a netradičně skončila již v 19.00 SEČ. Trh na prahu předvánoční sezóny táhly vzhůru zejména akcie maloobchodních prodejců a producentů spotřebního zboží. Index Dow v pátek vzrostl o 0,36 % na nové zavírací maximum 19 152,14 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,39 % na nové zavírací maximum 2 213,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite připsal 0,34 % na nové zavírací maximum 5 398,92 bodu. Pro všechny tři indexy jsou závěrečné hodnoty zároveň absolutními maximy. Index volatility VIX se snížil o 0,72 % na 12,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 2,357 %. Index menších společností Russell 2000 stoupl již popatnácté v řadě, tentokrát se zvýšil o 0,38 % na 1 347,20 bodu. Od začátku nejdelší růstové série od února 1996 se index zvýšil o 16,4 %. V plusu skončilo deset z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, nejvýrazněji stouply síťové odvětví, průmyslový sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončilo energetické odvětví. Za celý týden index Dow vzrostl o 1,51 %, S&P 500 přidal 1,44 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,45 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 je na rekordu, býci hledají nové překážky

Výsledková sezóna: Dobrá zpráva ve vší opatrnosti

2. Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, za celý týden si připsaly necelé procento

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážné v plusu. Obchodování ovlivňovaly zejména dění na Wall Street a pokračující jednání ropného kartelu OPEC s nečlenskými exportéry černého zlata. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,18 % na 342,45 bodu, když jej nahoru táhly akcie ze sektoru zdravotní péče, jenž přidal 1,4 %. Zásluhu na tom měla především švýcarská biotechnologická firma Actelion, jejíž akcie vyletěly o téměř 17 % po oznámení, že se o ni zajímá americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson. Za celý týden index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,9 %. Britský FTSE 100 si v pátek polepšil o 0,17 % na 6 840,75 bodu (za celý týden se zvýšil o 0,96 %), francouzský CAC 40 rovněž stoupl o 0,17 % na 4 550,27 bodu (za celý týden +1,01 %) a německý DAX uzavřel se ziskem 0,09 % na 10 699,27 bodu (za celý týden +0,33 %). Páteční seance byla poznamenána nižší aktivitou investorů, která byla způsobena zkrácenou seancí v USA.

Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy

Teď, nebo nikdy aneb Proč se po dlouhých 14 letech blíží parita eura a dolaru?

3. Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden však klesla o 0,4 %

Pražská burza se v závěru týdne odrazila od ztrát z předcházejících dnů a index PX vzrostl o 0,21 % na 888,14 bodu. V červených číslech skončily v pátek pouze tři tituly, mezi nimi nejvíce ztratila pojišťovna VIG. Ze zobchodovaného objemu více než 700 milionů korun, což je mírně nadprůměrná hodnota, si většinu ukrojila MONETA Money Bank, jež zpevnila o 0,79 % na 83 Kč. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka růst Monety a také dalších bankovních titulů podpořily především pozvolně rostoucí výnosy státních dluhopisů. Nad 100 milionů korun zobchodovaného objemu se dostaly také akcie skupiny ČEZ, které zdražily o 0,24 % na 425,50 Kč. Největší ztrátu v pátek zaznamenala pojišťovna VIG, jež odepsala 1,13 % na 525,90 Kč. Její třetí ztráta v řadě je podle analytika ČS způsobena tím, že investoři po solidních výsledcích za třetí čtvrtletí vybírají zisky. V červených číslech kromě pojišťovny VIG uzavřely také sázkařská Fortuna, která přišla o 0,45 %, a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, jež zlevnila o 0,19 % na 377,30 Kč. Růst naopak zaznamenaly Komerční banka (+0,48 % na 845 Kč), Erste Group Bank (+0,17 % na 718,90 Kč), Philip Morris ČR (+0,37 % na 12 949 Kč) a O2 Czech Republic (+0,38 % na 235 Kč). "Akcie O2 C.R. pozitivně reagovaly na oznámení, že firma v rámci zpětného odkupu získala již více než jedno procento vlastních akcií. To znamená, že O2 zpětný odkup vlastních akcií v posledních dvou týdnech výrazně zrychlila," dodal Bártek. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX oslabily o 0,4 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG se ztrátou 1,7 %, naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME se ziskem 5,8 %.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se bude v roce 2017 vyvíjet měnová politika ČNB?

4. Očekávané události

Pondělí bude patřit tržním informacím, které pravidelně zveřejňuje Evropská centrální banka. Informovat bude ECB například o aktuální výši peněžní zásoby v ekonomice nebo o objemu soukromého dluhu. Začíst se investoři budou moci také do zprávy o finanční stabilitě eurozóny. Kromě toho na trh dopoledne Německo pošle index dovozních cen a Itálie přidá index podnikatelské důvěry a v eurozóně vyjdou ještě index spotřebitelské důvěry, index podnikatelského klimatu či index ekonomického sentimentu a s projevem vystoupí šéf ECB Mario Draghi. Odpoledne vyjde v USA index aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruští experti nejspíš nepojedou do Vídně na pondělní schůzku s ropným kartelem OPEC

Rusko nevyšle experty na vídeňskou schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), na které se má 28. listopadu jednat o snížení těžby suroviny. Informovala o tom v sobotu ruská tisková agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj. Schůzka expertů má předcházet jednání ministrů členských i nečlenských zemí OPEC, jakož i středečnímu summitu celého kartelu.

6. O2 podala podnět k ÚOHS kvůli zakázce na volání vězňů

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podnět kvůli prošetření veřejné zakázky na volání vězňů. Zakázku na telekomunikační služby, které několik posledních let poskytovala O2, získala švédská Telia prostřednictvím společnosti BVfon Czech Telecommunication s výrazně nižší nabídnutou cenou volání.

7. Tisk: Čína plánuje přísnější kontrolu zahraničích investic

Peking plánuje zpřísnit kontrolu čínských firem investujících v zahraničí, aby tak zpomalil odliv kapitálu v době slábnoucího růstu domácí ekonomiky a nejistých hospodářských vyhlídek. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

8. Analytici: Lidé zaplatí za energie příští rok stejně nebo méně

Tuzemské domácnosti zaplatí příští rok za elektřinu a plyn stejně jako letos, případně mírně ušetří. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila agentura ČTK. Výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2017 oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý. Zbylou část ceny si pak určují jednotliví dodavatelé sami. A ti slibují, že energie zákazníkům nezdraží.

9. Firmy kvůli nedostatku zaměstnanců nestíhají pokrýt zakázky

Na českém pracovním trhu přetrvává nedostatek zaměstnanců, který umocňuje poptávka po brigádnících pro předvánoční prodeje. Shodly se na tom personální agentury oslovené ČTK. Nedostatek lidí podle nich již vážně ohrožuje výkonnost firem, neboť ty nejsou z kapacitních důvodů schopny pokrýt své zakázky či dostát obchodním plánům. Hrozí třeba i zpoždění v doručování zboží.

10. Stávka pilotů Lufthansy skončila, není ale vyloučena další

Německá letecká společnost Lufthansa v neděli musela z organizačních důvodů zrušit 35 plánovaných letů, třebaže čtyřdenní stávka pilotů nespokojených s výší platů již nepokračuje. Vedení společnosti zároveň vyzvalo odboráře k novému jednání o jejich požadavcích. Odborová organizace Vereinigung Cockpit (VC) požadující nárůst platů pilotů o 22 % naposledy v pátek odmítla nabídku aerolinek, které připouštějí zvýšení mezd v řádu jednotek procent. "Musíme dostat nabídku, o které se dá jednat. Jinak jsou možné další stávky," varoval v sobotu před novináři Jörg Handwerg z vedení odborů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nový dům indického ministra má neprůstřelnou koupelnu

Posměch i kritiku sklidil předseda vlády jihoindického státu Telangana, který se přestěhoval do nového domu, jenž daňové poplatníky přišel v přepočtu na více než sedm milionů dolarů.

Dům, který si premiér na státní náklady nechal postavit, má nejen posluchárnu pro 250 osob či zasedací sál pro 500 osob, ale také neprůstřelnou koupelnu, napsal zpravodajský server BBC News.

Budova se rozkládá na ploše více než 9 000 čtverečních metrů na jednom z nejlukrativnějších pozemků ve městě Hajdarábád a premiérův speciální guru jí požehnal sérií náboženských rituálů.

Nejde o první kontroverzi, kterou premiér státu Telangana vyvolal. Do zpráv nejen místních médií pronikly jeho snahy nechat srovnat se zemí sídlo státní vlády, kde podle něj panují nepříznivé okultní vlivy.

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
před hodinou

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království