Co musíte ráno vědět (10. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (10. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě i za mořem, jak experti z České spořitelny vnímají výsledky amerických prezidentských voleb a jaký byl vítězný projev Donalda Trumpa? I to musíte nejpozději ve čtvrtek ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie na překvapivé vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách zareagovaly růstem, nad ránem přitom futures ztrácely až kolem čtyř procent

Futures na americké akcie v noci na středu po zprávách, že ve volbách na post prezidenta USA zřejmě zvítězí Donald Trump, padaly a naznačovaly, že začátek řádného obchodování v USA bude připomínat krvavá jatka. Obavy se ale nakonec nenaplnily. Poté, co bylo Trumpovo vítězství potvrzeno, investoři přehodnotili svůj postoj a vzali budoucího amerického prezidenta na milost. Index Dow nakonec posílil o 1,4 % na 18 589,69 bodu, zhruba půl hodiny před koncem obchodování se benchmark dokonce dostal nad své zavírací maximum z poloviny srpna. S&P 500 nakonec přidal 1,11 % na 2 163,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil rovněž o 1,11 % na 5 251,07 bodu. Index volatility VIX ve středu spadl o 23,27 % na 14,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o 21 bazických bodů na 2,068 %. V zelených číslech skončilo sedm z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500. Nejvíce se dařilo odvětví finančních služeb, sektoru zdravotní péče a průmyslovému odvětví, v mínusu den zakončily odvětví necyklického spotřebního zboží, realitní odvětví, technologický sektor a sektor veřejných služeb. Nočního propadu na trzích využil mimo jiné aktivistický investor Carl Icahn. "Viděl jsem, že trh jde dolů jako šílený, tak jsem šel domů a koupil v noci velké množství akcií. Osobně si myslím, že Trump není pro trh nezbytně špatný," řekl Icahn v rozhovoru pro finanční televizi CNBC.

Pan Býk neskládá zbraně: Ani vítězství Trumpa nemusí vykolejit akciový vlak jedoucí na sever. Zde je 8 důvodů

Prezident Donald Trump: Co čeká trhy, americkou politiku a ekonomiku?

Příběh amerického realitního trhu ve třech grafech

2. Evropské akciové trhy ve středu po amerických prezidentských volbách uzavřely v plusu

Evropské akcie ve středu odpoledne po ranním propadu o 3 % vymazaly ztráty a skončily obchodování v pozitivním pásmu. Středeční seance se nesla ve znamení vyhodnocování výsledků prezidentských voleb v USA. Překvapivé vítězství Donalda Trumpa naplnilo noční můry investorů a analytiků, trhy však volbu přijaly více než smířlivě. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 1,46 % na 339,81 bodu, německý DAX připsal 1,26 % na 10 646,01 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,49 % na 4 543,48 bodu a britský FTSE 100 si polepšil o 1 % na 6 911,84 bodu. Indexy nahoru táhl zejména sektor zdravotní péče, který se vezl na vlně Trumpova vítězství. Farmaceutické společnosti nyní spoléhají na to, že po vítězství republikánského kandidáta nedojde k reformě cen léků, kterou navrhovala Hillary Clintonová. Nejvíce z toho těžily zejména švýcarské akcie, které nahoru vedly farmaceutické giganty Roche a Novartis. Sektory stavebnictví a základních materiálů rovněž zaznamenaly solidní zisky. Podepsala se na nich dobrá ekonomická data z Číny. Hospodářské výsledky ve středu reportovaly například E.ON a maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air. E.ON vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku rekordní ztrátu 9,3 miliardy eur, a jeho akcie proto klesly o 0,22 %. Wizz Air zvýšila za prvních šest měsíců svého fiskálního roku zisk o 39,1 % na 253,3 milionu eur, akcie společnosti na to reagovaly růstem o 3,16 %. O nastavení úrokových sazeb ve středu jednali zástupci polské centrální banky. Podle očekávání však základní úrokovou sazbu ponechali na 1,5 %.

Je po amerických volbách. Na co se teď (také) musejí soustředit investoři?

Damoklův meč nevisí vysoko. Toto jsou evropské ekonomiky, které čelí největším politickým rizikům

3. Pražská burza ve středu uzavřela na červené nule, dařilo se Erste Group Bank

Pražská burza skončila středeční seanci prakticky na nule. Index PX ztratil 0,02 %, když jej dolů táhly akcie Monety Money Bank, dařilo se naopak Erste Group Bank a Philip Morris ČR. Největší zobchodovaný objem ve středu zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zlevnily o 0,51 % na 899,90 Kč. Nejvíce však ztratil jiný finanční titul. MONETA Money Bank před čtvrtečním oznámením kvartálních hospodářských výsledků odepsala 1,14 % na 82,30 Kč. Rakouským finančním titulům se ve středu naopak dařilo. Erste Group Bank si připsala 1,8 % na 723,90 Kč a pojišťovna VIG zdražila o 0,67 % na 492,40 Kč. Dařilo se i nápojářské Kofole ČeskoSlovensko, která si polepšila o 1,49 % na 389 Kč, tabákové firmě Philip Morris ČR, jejíž akcie zpevnily o 1,29 % na 12 443 Kč, a textilce Pegas Nonwovens, která stoupla o 0,26 % na 771,50 Kč. V negativním pásmu kromě výše zmíněných bankovních titulů uzavřely také energetická skupina ČEZ (-0,99 % na 450 Kč), sázkařská společnost Fortuna (-0,4 % na 88,15 Kč), likérka Stock Spirits (-1,1 % na 49,45 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (-0,33 % na 181,40 Kč).

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Čtvrtek bude z pohledu makrodat slabším dnem. Francie a Itálie zveřejní zářijovou průmyslovou výrobu, Řecko odtajní říjnový index spotřebitelských cen a srpnovou míru nezaměstnanosti. Říjnovou inflaci pošle na trhy i Portugalsko. V Americe vyjdou pravidelná týdenní zpráva o vývoji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a říjnový rozpočet, Kanada zveřejní zářijový index cen nových domů. Za řečnický pultík se odpoledne postaví šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Kvartální hospodářské výsledky budou reportovat například Bombardier, Ralph Lauren, Walt Disney, Kingstone, NVIDIA, Michael Kors Holdings, Siemens, Raiffeisen Bank International, Deutsche Telekom, Puma nebo UniCredit.

České investory bude zajímat zejména výsledková zpráva Monety Money Bank. "Makroekonomické prostředí zůstává pro banky příznivé, přesto nízké úrokové sazby dále tlačí na snižování úrokových marží, a to jak v meziročním, tak v mezičtvrtletním srovnání. Čekáme tak, že MONETA Money Bank vykáže v meziročním srovnání pokles čistého úrokového výnosu o 8,7 %. Silná konkurence stojí i za očekávaným téměř 11% propadem čistého výnosu z poplatků a provizí. Provozní náklady předpokládáme ve srovnání s loňským rokem mírně vyšší z důvodu rebrandingu (z GE Money Bank) a IT výdajů v souvislosti s oddělováním informační infrastruktury od GE. Na úrovni čistého zisku čekáme meziroční pokles výsledku o více než 15 % na 956 milionů korun, respektive na 1,87 Kč na akcii," odhaduje analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Podíl nesplácených úvěrů (NPL) na celkovém portfoliu Monety by měl podle něj opět klesnout, přestože již ne takovým tempem jako v první polovině letošního roku. "Podíl úvěrů v selhání očekáváme na úrovni 6,7 % (v polovině roku 6,9 %, před rokem 12,2 %). Kapitálová přiměřenost banky CET1 by měla oproti předešlému kvartálu mírně klesnout na 17 %, což ale znamená stále dostatečný polštář nad regulatorním požadavkem a cílem managementu. Podíl rizikově vážených aktiv by měl činit zhruba 87 %," říká Frayer.

Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komentář expertů: Amerika si vybrala, vládnout bude miliardář Donald Trump. Co na to akcie a ekonomika?

Donald Trump se 20. ledna 2017 stane 45. americkým prezidentem. Reakce trhů na jeho zvolení byla bouřlivá. Jak bude kontroverzní byznysmen a nyní již opravdu i politik působit na ekonomiku a finanční trhy dlouhodobě? A dotkne se jeho zvolení také české ekonomiky? Nejen o tom jsme hovořili s Jánem Hájkem z Erste Asset Management a Romanem Sedmerou z České spořitelny.

6. Úspěch Trumpa by podle analytiků mohl vést k prodloužení intervencí ČNB

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách by mohlo vést k pokračování uvolněné měnové politiky americké centrální banky i Evropské centrální banky. To by mohlo způsobit i prodloužení režimu devizových intervencí České národní banky. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Ekonomové zároveň upozorňují, že se stejné úvahy objevily po brexitu, ale nenaplnily se.

7. Spotřebitelské ceny v Česku zrychlily meziroční růst na 0,8 %

Meziroční inflace v Česku v říjnu zrychlila na 0,8 % ze zářijových 0,5 %. Takto rychle spotřebitelské ceny rostly naposledy loni v červnu. Stojí za tím zejména vývoj cen pohonných hmot, které v říjnu u čerpacích stanic zlevnily méně než v září. Proti září spotřebitelské ceny stouply o 0,3 %, když v září klesaly. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad. Analytici očekávali, že meziroční míra inflace vzroste mírněji na 0,6 %.

8. Poptávka po zlatých špercích byla ve třetím čtvrtletí nejnižší za pět let, táhly ale zlaté fondy

Celosvětová poptávka po zlatě se v letošním třetím čtvrtletí snížila o deset procent na 992,8 tuny. Poptávka ve šperkařském průmyslu se propadla na nejnižší úroveň za pět let. Zájem investoři neprojevovali ani o zlaté slitky a mince, dařilo se naopak zlatým ETF. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy Světové rady pro zlato.

9. Penta prodala budovu Florentinum čínské CEFC

Investiční skupina Penta ve středu podepsala dohodu o prodeji svého pražského administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily, ale podle informací ČTK se cena pohybuje kolem 283 milionů eur. CEFC ve finálovém souboji porazila německou Allianz.

10. České hospodářství letos podle prognózy Evropské komise poroste o 2,2 %

České hospodářství letos poroste o 2,2 %, uvedla ve své pravidelné podzimní makroekonomické předpovědi Evropská komise. Pro příští rok čeká růst českého HDP o 2,6 % a v roce 2018 ještě o desetinu procentního bodu vyšší. Růst podpoří rostoucí investice i posilování soukromé a veřejné spotřeby.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Otcovská kázání jsou většinou nuda. Obzvlášť pokud se jedná o projev nového prezidenta Spojených států

Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
před 42 minutami

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus