Co musíte ráno vědět (10. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (10. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě i za mořem, jak experti z České spořitelny vnímají výsledky amerických prezidentských voleb a jaký byl vítězný projev Donalda Trumpa? I to musíte nejpozději ve čtvrtek ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie na překvapivé vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách zareagovaly růstem, nad ránem přitom futures ztrácely až kolem čtyř procent

Futures na americké akcie v noci na středu po zprávách, že ve volbách na post prezidenta USA zřejmě zvítězí Donald Trump, padaly a naznačovaly, že začátek řádného obchodování v USA bude připomínat krvavá jatka. Obavy se ale nakonec nenaplnily. Poté, co bylo Trumpovo vítězství potvrzeno, investoři přehodnotili svůj postoj a vzali budoucího amerického prezidenta na milost. Index Dow nakonec posílil o 1,4 % na 18 589,69 bodu, zhruba půl hodiny před koncem obchodování se benchmark dokonce dostal nad své zavírací maximum z poloviny srpna. S&P 500 nakonec přidal 1,11 % na 2 163,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil rovněž o 1,11 % na 5 251,07 bodu. Index volatility VIX ve středu spadl o 23,27 % na 14,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o 21 bazických bodů na 2,068 %. V zelených číslech skončilo sedm z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500. Nejvíce se dařilo odvětví finančních služeb, sektoru zdravotní péče a průmyslovému odvětví, v mínusu den zakončily odvětví necyklického spotřebního zboží, realitní odvětví, technologický sektor a sektor veřejných služeb. Nočního propadu na trzích využil mimo jiné aktivistický investor Carl Icahn. "Viděl jsem, že trh jde dolů jako šílený, tak jsem šel domů a koupil v noci velké množství akcií. Osobně si myslím, že Trump není pro trh nezbytně špatný," řekl Icahn v rozhovoru pro finanční televizi CNBC.

Pan Býk neskládá zbraně: Ani vítězství Trumpa nemusí vykolejit akciový vlak jedoucí na sever. Zde je 8 důvodů

Prezident Donald Trump: Co čeká trhy, americkou politiku a ekonomiku?

Příběh amerického realitního trhu ve třech grafech

2. Evropské akciové trhy ve středu po amerických prezidentských volbách uzavřely v plusu

Evropské akcie ve středu odpoledne po ranním propadu o 3 % vymazaly ztráty a skončily obchodování v pozitivním pásmu. Středeční seance se nesla ve znamení vyhodnocování výsledků prezidentských voleb v USA. Překvapivé vítězství Donalda Trumpa naplnilo noční můry investorů a analytiků, trhy však volbu přijaly více než smířlivě. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 1,46 % na 339,81 bodu, německý DAX připsal 1,26 % na 10 646,01 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,49 % na 4 543,48 bodu a britský FTSE 100 si polepšil o 1 % na 6 911,84 bodu. Indexy nahoru táhl zejména sektor zdravotní péče, který se vezl na vlně Trumpova vítězství. Farmaceutické společnosti nyní spoléhají na to, že po vítězství republikánského kandidáta nedojde k reformě cen léků, kterou navrhovala Hillary Clintonová. Nejvíce z toho těžily zejména švýcarské akcie, které nahoru vedly farmaceutické giganty Roche a Novartis. Sektory stavebnictví a základních materiálů rovněž zaznamenaly solidní zisky. Podepsala se na nich dobrá ekonomická data z Číny. Hospodářské výsledky ve středu reportovaly například E.ON a maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air. E.ON vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku rekordní ztrátu 9,3 miliardy eur, a jeho akcie proto klesly o 0,22 %. Wizz Air zvýšila za prvních šest měsíců svého fiskálního roku zisk o 39,1 % na 253,3 milionu eur, akcie společnosti na to reagovaly růstem o 3,16 %. O nastavení úrokových sazeb ve středu jednali zástupci polské centrální banky. Podle očekávání však základní úrokovou sazbu ponechali na 1,5 %.

Je po amerických volbách. Na co se teď (také) musejí soustředit investoři?

Damoklův meč nevisí vysoko. Toto jsou evropské ekonomiky, které čelí největším politickým rizikům

3. Pražská burza ve středu uzavřela na červené nule, dařilo se Erste Group Bank

Pražská burza skončila středeční seanci prakticky na nule. Index PX ztratil 0,02 %, když jej dolů táhly akcie Monety Money Bank, dařilo se naopak Erste Group Bank a Philip Morris ČR. Největší zobchodovaný objem ve středu zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zlevnily o 0,51 % na 899,90 Kč. Nejvíce však ztratil jiný finanční titul. MONETA Money Bank před čtvrtečním oznámením kvartálních hospodářských výsledků odepsala 1,14 % na 82,30 Kč. Rakouským finančním titulům se ve středu naopak dařilo. Erste Group Bank si připsala 1,8 % na 723,90 Kč a pojišťovna VIG zdražila o 0,67 % na 492,40 Kč. Dařilo se i nápojářské Kofole ČeskoSlovensko, která si polepšila o 1,49 % na 389 Kč, tabákové firmě Philip Morris ČR, jejíž akcie zpevnily o 1,29 % na 12 443 Kč, a textilce Pegas Nonwovens, která stoupla o 0,26 % na 771,50 Kč. V negativním pásmu kromě výše zmíněných bankovních titulů uzavřely také energetická skupina ČEZ (-0,99 % na 450 Kč), sázkařská společnost Fortuna (-0,4 % na 88,15 Kč), likérka Stock Spirits (-1,1 % na 49,45 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (-0,33 % na 181,40 Kč).

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Čtvrtek bude z pohledu makrodat slabším dnem. Francie a Itálie zveřejní zářijovou průmyslovou výrobu, Řecko odtajní říjnový index spotřebitelských cen a srpnovou míru nezaměstnanosti. Říjnovou inflaci pošle na trhy i Portugalsko. V Americe vyjdou pravidelná týdenní zpráva o vývoji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a říjnový rozpočet, Kanada zveřejní zářijový index cen nových domů. Za řečnický pultík se odpoledne postaví šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Kvartální hospodářské výsledky budou reportovat například Bombardier, Ralph Lauren, Walt Disney, Kingstone, NVIDIA, Michael Kors Holdings, Siemens, Raiffeisen Bank International, Deutsche Telekom, Puma nebo UniCredit.

České investory bude zajímat zejména výsledková zpráva Monety Money Bank. "Makroekonomické prostředí zůstává pro banky příznivé, přesto nízké úrokové sazby dále tlačí na snižování úrokových marží, a to jak v meziročním, tak v mezičtvrtletním srovnání. Čekáme tak, že MONETA Money Bank vykáže v meziročním srovnání pokles čistého úrokového výnosu o 8,7 %. Silná konkurence stojí i za očekávaným téměř 11% propadem čistého výnosu z poplatků a provizí. Provozní náklady předpokládáme ve srovnání s loňským rokem mírně vyšší z důvodu rebrandingu (z GE Money Bank) a IT výdajů v souvislosti s oddělováním informační infrastruktury od GE. Na úrovni čistého zisku čekáme meziroční pokles výsledku o více než 15 % na 956 milionů korun, respektive na 1,87 Kč na akcii," odhaduje analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Podíl nesplácených úvěrů (NPL) na celkovém portfoliu Monety by měl podle něj opět klesnout, přestože již ne takovým tempem jako v první polovině letošního roku. "Podíl úvěrů v selhání očekáváme na úrovni 6,7 % (v polovině roku 6,9 %, před rokem 12,2 %). Kapitálová přiměřenost banky CET1 by měla oproti předešlému kvartálu mírně klesnout na 17 %, což ale znamená stále dostatečný polštář nad regulatorním požadavkem a cílem managementu. Podíl rizikově vážených aktiv by měl činit zhruba 87 %," říká Frayer.

Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komentář expertů: Amerika si vybrala, vládnout bude miliardář Donald Trump. Co na to akcie a ekonomika?

Donald Trump se 20. ledna 2017 stane 45. americkým prezidentem. Reakce trhů na jeho zvolení byla bouřlivá. Jak bude kontroverzní byznysmen a nyní již opravdu i politik působit na ekonomiku a finanční trhy dlouhodobě? A dotkne se jeho zvolení také české ekonomiky? Nejen o tom jsme hovořili s Jánem Hájkem z Erste Asset Management a Romanem Sedmerou z České spořitelny.

6. Úspěch Trumpa by podle analytiků mohl vést k prodloužení intervencí ČNB

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách by mohlo vést k pokračování uvolněné měnové politiky americké centrální banky i Evropské centrální banky. To by mohlo způsobit i prodloužení režimu devizových intervencí České národní banky. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Ekonomové zároveň upozorňují, že se stejné úvahy objevily po brexitu, ale nenaplnily se.

7. Spotřebitelské ceny v Česku zrychlily meziroční růst na 0,8 %

Meziroční inflace v Česku v říjnu zrychlila na 0,8 % ze zářijových 0,5 %. Takto rychle spotřebitelské ceny rostly naposledy loni v červnu. Stojí za tím zejména vývoj cen pohonných hmot, které v říjnu u čerpacích stanic zlevnily méně než v září. Proti září spotřebitelské ceny stouply o 0,3 %, když v září klesaly. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad. Analytici očekávali, že meziroční míra inflace vzroste mírněji na 0,6 %.

8. Poptávka po zlatých špercích byla ve třetím čtvrtletí nejnižší za pět let, táhly ale zlaté fondy

Celosvětová poptávka po zlatě se v letošním třetím čtvrtletí snížila o deset procent na 992,8 tuny. Poptávka ve šperkařském průmyslu se propadla na nejnižší úroveň za pět let. Zájem investoři neprojevovali ani o zlaté slitky a mince, dařilo se naopak zlatým ETF. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy Světové rady pro zlato.

9. Penta prodala budovu Florentinum čínské CEFC

Investiční skupina Penta ve středu podepsala dohodu o prodeji svého pražského administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily, ale podle informací ČTK se cena pohybuje kolem 283 milionů eur. CEFC ve finálovém souboji porazila německou Allianz.

10. České hospodářství letos podle prognózy Evropské komise poroste o 2,2 %

České hospodářství letos poroste o 2,2 %, uvedla ve své pravidelné podzimní makroekonomické předpovědi Evropská komise. Pro příští rok čeká růst českého HDP o 2,6 % a v roce 2018 ještě o desetinu procentního bodu vyšší. Růst podpoří rostoucí investice i posilování soukromé a veřejné spotřeby.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Otcovská kázání jsou většinou nuda. Obzvlášť pokud se jedná o projev nového prezidenta Spojených států

LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji
před hodinou

LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji

Francouzská skupina LVMH se po roztržce dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co., které zhruba za 15,8...
Americké akcie Evropské akcie Luxus
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo v minusu. Nad nulou se udržela jen Čína. Bank...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Samsung ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk téměř o 60 %
10:21

Samsung ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk téměř o 60 %

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně provozní zisk zhruba o 59 %...
Asijské akcie Samsung Výsledková sezóna
Německo: Nezaměstnanost v říjnu po očištění o sezónní vlivy klesla na…
10:02

Německo: Nezaměstnanost v říjnu po očištění o sezónní vlivy klesla na 6,2 %

Počet nezaměstnaných v Německu se v říjnu podle předběžných a sezónně upravených údajů snížil o 35 000 na 2,86...
Německo Nezaměstnanost
Tuzemská ekonomika letos podle ČBA klesne o 8 %
10:02

Tuzemská ekonomika letos podle ČBA klesne o 8 %

Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů tuzemských bank, že ekonomika letos...
Česká ekonomika Česká republika HDP
Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl ve třetím čtvrtletí…
09:53

Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl ve třetím čtvrtletí do ztráty

Evropský výrobce letadel Airbus se kvůli koronavirové krizi a plánovému zrušení 15 000 pracovních míst propadl ve...
Evropské akcie Airbus Výsledková sezóna
Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo…
09:45

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo zasedání

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že odvolává konání řádné valné hromady naplánované na 2. listopad...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy
ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G
09:43

ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro sítě páté generace (5G)....
Telekomunikace 5G sítě
Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká…
08:58

Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká i za celý rok

Německá automobilová skupina Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Přispěla tomu poptávka po luxusních...
Volkswagen Auta Výsledková sezóna
Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč
08:12

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních...
Česká republika Sázky a hazard Daně