Co musíte ráno vědět (16. února)
|

Co musíte ráno vědět (16. února)

Jak odstartovaly týden evropské akciové trhy, jaký obchodní přebytek má EU a kdo jsou nezdolné želvušky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie v pondělí uzavřely silnější o 3 %, pomohlo jim vyjádření Maria Draghiho

Evropské akciové trhy v pondělí pokračovaly v prudkém růstu. Akcie bankovních společností se dále zotavovaly z dřívějších ztrát. Vzhůru zamířily rovněž akcie francouzských telekomunikačních firem, které těžily z vyhlídek na fúzi operátorů Orange a Bouygues. Panevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel seanci s nárůstem o 2,9 % poté, co v pátek připsal přes tři procenta. Celoevropský STOXX Europe 600 zakončil den 2,99 % v plusu, londýnský FTSE 100 stoupl o 2,04 %, francouzský CAC 40 uzavřel o 3,01 % výše a německý DAX nakonec získal 2,67 %. Investoři v pondělí bedlivě sledovali projev šéfa ECB Maria Draghiho v Evropském parlamentu. Ten uvedl, že je banka připravena v březnu uvolnit svoji měnovou politiku, pokud výkyvy na finančních trzích nebo dopady nízkých cen energií dále sníží inflační očekávání. Vyzval rovněž vlády jednotlivých zemí, aby i ony pomohly zlepšit ekonomickou situaci podpůrnými rozpočtovými politikami.

Stín nad evropskými bankami: CoCosy investorům slibovaly sladkou odměnu, teď jsou jejich noční můrou

2. Pražská burza odstartovala týden silným růstem, dařilo se většině titulů

Pražská burza v pondělí výrazně posílila a smazala část ztrát z minulého týdne. Index PX si připsal nejvíce za poslední půlrok, a to 3,53 % na 875,81 bodu. Z hlavních emisí nepatrně ztratil jen operátor O2. Burze pomohly hlavně finanční emise a akcie energetické společnosti ČEZ. Z hlavních emisí nepatrně ztratil jenom operátor O2. Burze pomohly hlavně finanční emise a akcie energetické společnosti ČEZ. Největší procentuální nárůst ceny akcií zaznamenala NWR, a to o 14,29 %. Vzhledem k minimální ceně i zobchodovanému objemu však podobná volatilita až tak nepřekvapí. Zajímavých 7,41 % přidala CME, Erste Group Bank uzavřela se ziskem 6,59 % a 6,51 % svým investorům vydělala Stock Spirits. Ostatní tituly jako ČEZ, Kofola ČS, Fortuna, Komerční banka, Unipetrol, Pegas Nonwovens a VIG skončily s nárůstem od 2 do 4 %. "Černého Petra" drží v úvodu týdne akcie O2 C.R., které jako jediné zaznamenaly propad, byť jen o 0,04 %. Za slabým výkonem akcií O2 mohou stát spekulace o prodeji společnosti do Číny u příležitosti březnové návštěvy čínského prezidenta v Praze.

Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby

3. Očekávané události

V úterý dopoledne vyjde v Itálii zpráva o obchodní bilanci a Spojené království zveřejní index cen v maloobchodě, index výrobních cen, DCLG index cen domů a inflační data. V Německu bude zveřejněn index ZEW, který sleduje vývoj důvěry analytiků a investorů v tamní ekonomiku. Ukazatel vyjde i pro celou eurozónu. V ČR budou investoři sledovat údaje o HDP za poslední loňské čtvrtletí a ve Spojených státech budou trhy vyhodnocovat index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), index cen domů NAHB a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Hospodářská čísla odtajní v Evropě HeidelbergCement, Anglo American či Orange a v USA Hormel Foods, Devon Energy či Zoetis. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Německá vláda prý nemůže dát záruky na to, jak dlouho budou moci zůstat tamní hnědouhelné elektrárny v provozu

Záruky na provoz hnědouhelných elektráren v Německu tamní vláda zájemcům o koupi hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall dát nemůže. Podle agentury Bloomberg to řekl ředitel sekce pro klimatickou politiku německého ministerstva životního prostředí Franzjosef Schafhausen. Přitom právě perspektiva provozu elektráren je podle Daniela Beneše, ředitele energetické skupiny ČEZ, která se o německá aktiva Vattenfallu uchází, klíčová.

Moody's dala kreditní rating ČEZ k nezajištěným seniorním instrumentům do revize pro potenciální snížení

5. Świtajewski (Unipetrol): Očekáváme meziroční zlepšení finančních výsledků pro rok 2016, ačkoli stále pozorujeme dopady oprav na etylénové jednotce

Výkonný ředitel petrochemické společnosti Unipetrol Marek Świtajewski věří, že společnost letos meziročně ještě zlepší finanční výsledky, ačkoli stále pozoruje dopady oprav na etylénové jednotce. Ty zatím probíhají podle plánu, její spuštění na plný výkon Świtajewski očekává na konci letošního třetího čtvrtletí.

6. Běžný účet platební bilance ČR loni skončil s rekordním přebytkem

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 74,8 miliardy korun. Rok 2015 je teprve druhým rokem, kdy byl běžný účet od vzniku Česka v plusu, předloni činil přebytek 26,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Zpřesněné údaje za loňský rok zveřejní ČNB v polovině března.

7. Obchodní přebytek EU díky levnější energii loni prudce vzrostl

Přebytek Evropské unie v obchodování se zbytkem světa se v loňském roce téměř zpětinásobil. Pomohl zejména prudký pokles cen dovážené energie. Statistický úřad Eurostat v pondělí oznámil, že se přebytek zvýšil na 64,2 miliardy eur z předloňských 13,3 miliardy eur.

8. Německé a britské firmy se obávají možného odchodu Británie z EU

Německé a britské firmy považují možný odchod Británie z Evropské unie za hrozbu. Podle nich by přinesl německé i britské ekonomice velké ztráty, i kdyby se Londýn odloučil od Bruselu jen politicky a ponechal si přístup na vnitřní trh EU. Ukázal to průzkum německé Bertelsmannovy nadace, která oslovila 800 podniků z obou zemí.

9. Boeing: Jihovýchodní Asie bude potřebovat letadla za 550 miliard USD

Jihovýchodní Asie bude v příštích 20 letech počínaje loňským rokem potřebovat 3 750 nových letadel v hodnotě zhruba 550 miliard dolarů. Před začátkem aerosalonu v Singapuru to v pondělí řekl vysoce postavený manažer amerického výrobce letadel Boeing Dinesh Keskar.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nezdolné želvušky

I když má člověk ve své dědičné informaci poměrně hodně cizí DNA, patří v tomto směru v živočišné říši spíše k troškařům. Největším dosud známým sběratelem cizorodého genového materiálu jsou želvušky. Ty si totiž každé šesté písmeno svého genového kódu vypůjčily od jiných organismů.

Geny, které si želvušky přivlastnily, pocházejí nejen od virů, ale také od bakterií a plísní. Přesný způsob přenosu DNA do jejich dědičné informace zůstává nejasný, jisté ale je, že za to nemůže křížení. Možná to je výsledek působení virů, které nejprve nakazily jeden organismus, vzaly část jeho genů, a při nakažení dalšího organismu tyto cizí geny zase předaly.

Vědci spekulují, že podobným výpůjčkám genů želvušky vděčí za svou vysokou odolnost vůči nepříznivým vlivům. Vydrží naprosté vysušení a nezabijí je ani vakuum či třeskutý mráz meziplanetárního prostoru.

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
před 8 minutami

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
před 29 minutami

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
před 44 minutami

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
před hodinou

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
před hodinou

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září,...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
13:32

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24.…
13:31

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. října klesl na 751 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 24. října nově 751 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o…
12:54

Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o dvě třetiny

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více...
Evropské akcie Pivo Výsledková sezóna