Co musíte ráno vědět (16. února)

Jak odstartovaly týden evropské akciové trhy, jaký obchodní přebytek má EU a kdo jsou nezdolné želvušky? To vše musíte ráno vědět.
1. Evropské akcie v pondělí uzavřely silnější o 3 %, pomohlo jim vyjádření Maria Draghiho
Evropské akciové trhy v pondělí pokračovaly v prudkém růstu. Akcie bankovních společností se dále zotavovaly z dřívějších ztrát. Vzhůru zamířily rovněž akcie francouzských telekomunikačních firem, které těžily z vyhlídek na fúzi operátorů Orange a Bouygues. Panevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel seanci s nárůstem o 2,9 % poté, co v pátek připsal přes tři procenta. Celoevropský STOXX Europe 600 zakončil den 2,99 % v plusu, londýnský FTSE 100 stoupl o 2,04 %, francouzský CAC 40 uzavřel o 3,01 % výše a německý DAX nakonec získal 2,67 %. Investoři v pondělí bedlivě sledovali projev šéfa ECB Maria Draghiho v Evropském parlamentu. Ten uvedl, že je banka připravena v březnu uvolnit svoji měnovou politiku, pokud výkyvy na finančních trzích nebo dopady nízkých cen energií dále sníží inflační očekávání. Vyzval rovněž vlády jednotlivých zemí, aby i ony pomohly zlepšit ekonomickou situaci podpůrnými rozpočtovými politikami.
Stín nad evropskými bankami: CoCosy investorům slibovaly sladkou odměnu, teď jsou jejich noční můrou
2. Pražská burza odstartovala týden silným růstem, dařilo se většině titulů
Pražská burza v pondělí výrazně posílila a smazala část ztrát z minulého týdne. Index PX si připsal nejvíce za poslední půlrok, a to 3,53 % na 875,81 bodu. Z hlavních emisí nepatrně ztratil jen operátor O2. Burze pomohly hlavně finanční emise a akcie energetické společnosti ČEZ. Z hlavních emisí nepatrně ztratil jenom operátor O2. Burze pomohly hlavně finanční emise a akcie energetické společnosti ČEZ. Největší procentuální nárůst ceny akcií zaznamenala NWR, a to o 14,29 %. Vzhledem k minimální ceně i zobchodovanému objemu však podobná volatilita až tak nepřekvapí. Zajímavých 7,41 % přidala CME, Erste Group Bank uzavřela se ziskem 6,59 % a 6,51 % svým investorům vydělala Stock Spirits. Ostatní tituly jako ČEZ, Kofola ČS, Fortuna, Komerční banka, Unipetrol, Pegas Nonwovens a VIG skončily s nárůstem od 2 do 4 %. "Černého Petra" drží v úvodu týdne akcie O2 C.R., které jako jediné zaznamenaly propad, byť jen o 0,04 %. Za slabým výkonem akcií O2 mohou stát spekulace o prodeji společnosti do Číny u příležitosti březnové návštěvy čínského prezidenta v Praze.
Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby
3. Očekávané události
V úterý dopoledne vyjde v Itálii zpráva o obchodní bilanci a Spojené království zveřejní index cen v maloobchodě, index výrobních cen, DCLG index cen domů a inflační data. V Německu bude zveřejněn index ZEW, který sleduje vývoj důvěry analytiků a investorů v tamní ekonomiku. Ukazatel vyjde i pro celou eurozónu. V ČR budou investoři sledovat údaje o HDP za poslední loňské čtvrtletí a ve Spojených státech budou trhy vyhodnocovat index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), index cen domů NAHB a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Hospodářská čísla odtajní v Evropě HeidelbergCement, Anglo American či Orange a v USA Hormel Foods, Devon Energy či Zoetis. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Německá vláda prý nemůže dát záruky na to, jak dlouho budou moci zůstat tamní hnědouhelné elektrárny v provozu
Záruky na provoz hnědouhelných elektráren v Německu tamní vláda zájemcům o koupi hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall dát nemůže. Podle agentury Bloomberg to řekl ředitel sekce pro klimatickou politiku německého ministerstva životního prostředí Franzjosef Schafhausen. Přitom právě perspektiva provozu elektráren je podle Daniela Beneše, ředitele energetické skupiny ČEZ, která se o německá aktiva Vattenfallu uchází, klíčová.
5. Świtajewski (Unipetrol): Očekáváme meziroční zlepšení finančních výsledků pro rok 2016, ačkoli stále pozorujeme dopady oprav na etylénové jednotce
Výkonný ředitel petrochemické společnosti Unipetrol Marek Świtajewski věří, že společnost letos meziročně ještě zlepší finanční výsledky, ačkoli stále pozoruje dopady oprav na etylénové jednotce. Ty zatím probíhají podle plánu, její spuštění na plný výkon Świtajewski očekává na konci letošního třetího čtvrtletí.
6. Běžný účet platební bilance ČR loni skončil s rekordním přebytkem
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 74,8 miliardy korun. Rok 2015 je teprve druhým rokem, kdy byl běžný účet od vzniku Česka v plusu, předloni činil přebytek 26,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Zpřesněné údaje za loňský rok zveřejní ČNB v polovině března.
7. Obchodní přebytek EU díky levnější energii loni prudce vzrostl
Přebytek Evropské unie v obchodování se zbytkem světa se v loňském roce téměř zpětinásobil. Pomohl zejména prudký pokles cen dovážené energie. Statistický úřad Eurostat v pondělí oznámil, že se přebytek zvýšil na 64,2 miliardy eur z předloňských 13,3 miliardy eur.
8. Německé a britské firmy se obávají možného odchodu Británie z EU
Německé a britské firmy považují možný odchod Británie z Evropské unie za hrozbu. Podle nich by přinesl německé i britské ekonomice velké ztráty, i kdyby se Londýn odloučil od Bruselu jen politicky a ponechal si přístup na vnitřní trh EU. Ukázal to průzkum německé Bertelsmannovy nadace, která oslovila 800 podniků z obou zemí.
9. Boeing: Jihovýchodní Asie bude potřebovat letadla za 550 miliard USD
Jihovýchodní Asie bude v příštích 20 letech počínaje loňským rokem potřebovat 3 750 nových letadel v hodnotě zhruba 550 miliard dolarů. Před začátkem aerosalonu v Singapuru to v pondělí řekl vysoce postavený manažer amerického výrobce letadel Boeing Dinesh Keskar.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nezdolné želvušky
I když má člověk ve své dědičné informaci poměrně hodně cizí DNA, patří v tomto směru v živočišné říši spíše k troškařům. Největším dosud známým sběratelem cizorodého genového materiálu jsou želvušky. Ty si totiž každé šesté písmeno svého genového kódu vypůjčily od jiných organismů.
Geny, které si želvušky přivlastnily, pocházejí nejen od virů, ale také od bakterií a plísní. Přesný způsob přenosu DNA do jejich dědičné informace zůstává nejasný, jisté ale je, že za to nemůže křížení. Možná to je výsledek působení virů, které nejprve nakazily jeden organismus, vzaly část jeho genů, a při nakažení dalšího organismu tyto cizí geny zase předaly.
Vědci spekulují, že podobným výpůjčkám genů želvušky vděčí za svou vysokou odolnost vůči nepříznivým vlivům. Vydrží naprosté vysušení a nezabijí je ani vakuum či třeskutý mráz meziplanetárního prostoru.