Co musíte ráno vědět (16. února)
|

Co musíte ráno vědět (16. února)

Jak odstartovaly týden evropské akciové trhy, jaký obchodní přebytek má EU a kdo jsou nezdolné želvušky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie v pondělí uzavřely silnější o 3 %, pomohlo jim vyjádření Maria Draghiho

Evropské akciové trhy v pondělí pokračovaly v prudkém růstu. Akcie bankovních společností se dále zotavovaly z dřívějších ztrát. Vzhůru zamířily rovněž akcie francouzských telekomunikačních firem, které těžily z vyhlídek na fúzi operátorů Orange a Bouygues. Panevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel seanci s nárůstem o 2,9 % poté, co v pátek připsal přes tři procenta. Celoevropský STOXX Europe 600 zakončil den 2,99 % v plusu, londýnský FTSE 100 stoupl o 2,04 %, francouzský CAC 40 uzavřel o 3,01 % výše a německý DAX nakonec získal 2,67 %. Investoři v pondělí bedlivě sledovali projev šéfa ECB Maria Draghiho v Evropském parlamentu. Ten uvedl, že je banka připravena v březnu uvolnit svoji měnovou politiku, pokud výkyvy na finančních trzích nebo dopady nízkých cen energií dále sníží inflační očekávání. Vyzval rovněž vlády jednotlivých zemí, aby i ony pomohly zlepšit ekonomickou situaci podpůrnými rozpočtovými politikami.

Stín nad evropskými bankami: CoCosy investorům slibovaly sladkou odměnu, teď jsou jejich noční můrou

2. Pražská burza odstartovala týden silným růstem, dařilo se většině titulů

Pražská burza v pondělí výrazně posílila a smazala část ztrát z minulého týdne. Index PX si připsal nejvíce za poslední půlrok, a to 3,53 % na 875,81 bodu. Z hlavních emisí nepatrně ztratil jen operátor O2. Burze pomohly hlavně finanční emise a akcie energetické společnosti ČEZ. Z hlavních emisí nepatrně ztratil jenom operátor O2. Burze pomohly hlavně finanční emise a akcie energetické společnosti ČEZ. Největší procentuální nárůst ceny akcií zaznamenala NWR, a to o 14,29 %. Vzhledem k minimální ceně i zobchodovanému objemu však podobná volatilita až tak nepřekvapí. Zajímavých 7,41 % přidala CME, Erste Group Bank uzavřela se ziskem 6,59 % a 6,51 % svým investorům vydělala Stock Spirits. Ostatní tituly jako ČEZ, Kofola ČS, Fortuna, Komerční banka, Unipetrol, Pegas Nonwovens a VIG skončily s nárůstem od 2 do 4 %. "Černého Petra" drží v úvodu týdne akcie O2 C.R., které jako jediné zaznamenaly propad, byť jen o 0,04 %. Za slabým výkonem akcií O2 mohou stát spekulace o prodeji společnosti do Číny u příležitosti březnové návštěvy čínského prezidenta v Praze.

Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby

3. Očekávané události

V úterý dopoledne vyjde v Itálii zpráva o obchodní bilanci a Spojené království zveřejní index cen v maloobchodě, index výrobních cen, DCLG index cen domů a inflační data. V Německu bude zveřejněn index ZEW, který sleduje vývoj důvěry analytiků a investorů v tamní ekonomiku. Ukazatel vyjde i pro celou eurozónu. V ČR budou investoři sledovat údaje o HDP za poslední loňské čtvrtletí a ve Spojených státech budou trhy vyhodnocovat index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), index cen domů NAHB a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Hospodářská čísla odtajní v Evropě HeidelbergCement, Anglo American či Orange a v USA Hormel Foods, Devon Energy či Zoetis. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Německá vláda prý nemůže dát záruky na to, jak dlouho budou moci zůstat tamní hnědouhelné elektrárny v provozu

Záruky na provoz hnědouhelných elektráren v Německu tamní vláda zájemcům o koupi hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall dát nemůže. Podle agentury Bloomberg to řekl ředitel sekce pro klimatickou politiku německého ministerstva životního prostředí Franzjosef Schafhausen. Přitom právě perspektiva provozu elektráren je podle Daniela Beneše, ředitele energetické skupiny ČEZ, která se o německá aktiva Vattenfallu uchází, klíčová.

Moody's dala kreditní rating ČEZ k nezajištěným seniorním instrumentům do revize pro potenciální snížení

5. Świtajewski (Unipetrol): Očekáváme meziroční zlepšení finančních výsledků pro rok 2016, ačkoli stále pozorujeme dopady oprav na etylénové jednotce

Výkonný ředitel petrochemické společnosti Unipetrol Marek Świtajewski věří, že společnost letos meziročně ještě zlepší finanční výsledky, ačkoli stále pozoruje dopady oprav na etylénové jednotce. Ty zatím probíhají podle plánu, její spuštění na plný výkon Świtajewski očekává na konci letošního třetího čtvrtletí.

6. Běžný účet platební bilance ČR loni skončil s rekordním přebytkem

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 74,8 miliardy korun. Rok 2015 je teprve druhým rokem, kdy byl běžný účet od vzniku Česka v plusu, předloni činil přebytek 26,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Zpřesněné údaje za loňský rok zveřejní ČNB v polovině března.

7. Obchodní přebytek EU díky levnější energii loni prudce vzrostl

Přebytek Evropské unie v obchodování se zbytkem světa se v loňském roce téměř zpětinásobil. Pomohl zejména prudký pokles cen dovážené energie. Statistický úřad Eurostat v pondělí oznámil, že se přebytek zvýšil na 64,2 miliardy eur z předloňských 13,3 miliardy eur.

8. Německé a britské firmy se obávají možného odchodu Británie z EU

Německé a britské firmy považují možný odchod Británie z Evropské unie za hrozbu. Podle nich by přinesl německé i britské ekonomice velké ztráty, i kdyby se Londýn odloučil od Bruselu jen politicky a ponechal si přístup na vnitřní trh EU. Ukázal to průzkum německé Bertelsmannovy nadace, která oslovila 800 podniků z obou zemí.

9. Boeing: Jihovýchodní Asie bude potřebovat letadla za 550 miliard USD

Jihovýchodní Asie bude v příštích 20 letech počínaje loňským rokem potřebovat 3 750 nových letadel v hodnotě zhruba 550 miliard dolarů. Před začátkem aerosalonu v Singapuru to v pondělí řekl vysoce postavený manažer amerického výrobce letadel Boeing Dinesh Keskar.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nezdolné želvušky

I když má člověk ve své dědičné informaci poměrně hodně cizí DNA, patří v tomto směru v živočišné říši spíše k troškařům. Největším dosud známým sběratelem cizorodého genového materiálu jsou želvušky. Ty si totiž každé šesté písmeno svého genového kódu vypůjčily od jiných organismů.

Geny, které si želvušky přivlastnily, pocházejí nejen od virů, ale také od bakterií a plísní. Přesný způsob přenosu DNA do jejich dědičné informace zůstává nejasný, jisté ale je, že za to nemůže křížení. Možná to je výsledek působení virů, které nejprve nakazily jeden organismus, vzaly část jeho genů, a při nakažení dalšího organismu tyto cizí geny zase předaly.

Vědci spekulují, že podobným výpůjčkám genů želvušky vděčí za svou vysokou odolnost vůči nepříznivým vlivům. Vydrží naprosté vysušení a nezabijí je ani vakuum či třeskutý mráz meziplanetárního prostoru.

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
před 6 minutami

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagují mimo jiné na výzvu Evropské centrální...
Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
před 17 minutami

MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy

MONETA Money Bank se rozhodla revidovat střednědobý výhled, který byl zveřejněn 6. února, z důvodu nových...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Finanční sektor
Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech
před hodinou

Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech

Japonská automobilka Toyota dočasně zastaví kvůli pandemii nemoci COVID-19 všechny závody v Evropě. V ruském závodě...
Auta Koronavirus
Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií
před hodinou

Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším...
Čína Světové akcie Primární úpis akcií (IPO)
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa