Burzovní kalendář (15. 2. - 19. 2. 2016)

Pokračující výsledková sezóna na obou stranách Atlantiku, vývoj cen ropy a zápis z posledního zasedání Fedu budou hlavními hybateli dění na trzích v nadcházejícím obchodním týdnu, v němž budu medvědi usilovat o potvrzení nadvlády nad světovými burzami. Významných makrodat vyjde pomálu, některé statistiky ale mohu náladu na trzích ovlivnit, zveřejněna budou britská, čínská či americká inflační data nebo údaje z amerického realitního trhu.
Ohlédnutí
Světové akcie zastoupené v indexu MSCI All-Country v uplynulém týdnu ovládli medvědi. Ve čtvrtek benchmark sestoupil o 1,3 %, čímž prohloubil kumulativní pokles od května 2015 na 20 %, a přešel tak z pásma korekce do medvědího trendu.
Důležitých ekonomických dat v uplynulém týdnu mnoho nevyšlo, dění na trzích ovlivňovaly především obavy investorů o kondici světové ekonomiky a volatilní vývoj cen ropy.
Zakladatel webu Business Insider Henry Blodget poznamenal, že americké akcie zatím z vrcholu sestoupily jen o zhruba 15 %, upozornil ale zároveň, že jejich ocenění je nadále nadprůměrné a nelze vyloučit výrazný pokles jejich cen během několika příštích let.
Investoři si pomalu začínají zvykat na zvýšenou volatilitu. Index VIX sice v týdnu sestoupil o 2,5 % na 25,40 bodu, proti začátku roku se ale nachází o 40 % výše a za posledních šest měsíců vyskočil téměř o 90 %.
Ekonomická data uplynulého týdne
Z dat investoři více pozornosti věnovali pouze v pátek německé inflaci, údajům o vývoji největší evropské ekonomiky a ekonomiky celé eurozóny a americkým maloobchodním tržbám.
Meziroční tempo inflace v Německu v lednu stouplo na 0,5 % z 0,3 % v prosinci. Výsledek tak byl v souladu s rychlým odhadem z konce ledna. Německá ekonomika ve čtvrtém kvartálu podle předběžných údajů vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 %, tedy stejným tempem jako ve třetím kvartálu. Růst podpořily vyšší státní výdaje, které kompenzovaly slabší zahraniční obchod. Rovněž ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku podle předběžných dat vzrostla stejně jako v předchozím kvartálu o 0,3 %. V celé Evropské unii hrubý domácí produkt stoupl mezičtvrtletně rovněž o 0,3 % po zvýšení o 0,4 % ve třetím kvartálu. Za celý loňský rok se HDP zemí platících eurem zvýšil o 1,5 % a HDP EU o 1,8 %. Odpolední páteční data z USA pak ukázala, že maloobchodní tržby ve Spojených státech v lednu vzrostly stejně jako v prosinci o 0,2 %. Analytici očekávali růst o 0,1 %. Údaj za prosinec byl revidován z -0,1 % na +0,2 %.
Ve středu a ve čtvrtek investoři sledovali rovněž vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové ve Sněmovně reprezentantů a Senátu. Guvernérka americké centrální banky uvedla, že monetární politika Fedu není předem daná a závisí na makrodatech, a poznamenala, že Fed nezavrhuje možnost zavedení záporných úrokových sazeb. Trh práce podle Yellenové vykazuje známky zlepšení, byť má stále rezervy.
Tuzemští investoři věnovali více pozornosti datům z trhu práce, průmyslové a stavební výrobě či zprávám z ČNB, které ukázaly, jak aktivní je česká centrální banka v boji za udržení koruny nad hladinou 27 EUR/CZK.
Nezaměstnanost v ČR v lednu stoupla na 6,4 % z 6,2 % v prosinci, uchazečů o práci bylo 467 403 a volných míst nabízeli zaměstnavatelé 107 779, což je nejvíce za leden od roku 2008. Stavební výroba v posledním měsíci loňského roku stoupla meziročně reálně o 3,4 % a průmyslová výroba v prosinci vzrostla meziročně reálně o 0,7 %. Za celý loňský rok se stavební výroba zvýšila o 5,5 % a průmyslová výroba stoupla o 4,4 %, čímž navázala na růst z roku 2014. Data z centrální banky pak ukázala, že ČNB v prosinci na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu zhruba 42 miliard korun.
Shrnutí uplynulého týdne na hlavních trzích
Americké akcie uplynulý týden zakončily zhruba dvouprocentním růstem, na vysvobození hlavních indexů z červených čísel v týdenním horizontu to ale nestačilo. Dow za celý týden oslabil o 1,4 %, širší S&P 500 ztratil 0,8 % a Nasdaq Composite se propadl o 0,6 %. Dolů akcie srážely zejména obavy o globální ekonomický růst. Nejvíce od pondělí do pátku klesly sektor veřejných služeb (-4,17 %), finanční odvětví (-3,96 %) a sektor telekomunikací (-3 %). V zelených číslech se udržely pouze technologické odvětví (+2,33 %) a sektor cyklického spotřebního zboží (+1,25 %).
Do výsledkové sezóny v týdnu přispěly mimo jiné Coca-Cola, Twitter, Tesla Motors či Walt Disney.
Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance uplynulého týdne zamířily vzhůru poté, co ve čtvrtek sestoupily na nejnižší úroveň za dva a půl roku, za celý týden ale ztratily 4 %. STOXX Europe 600 za celý týden odepsal 4,14 %, když pod tlakem - hlavně v první polovině týdne - byly zejména finanční tituly a ropné společnosti. FTSE 100 od pondělí do pátku klesl o 2,42 %, CAC 40 o 5,09 % a DAX o 3,43 %.
Na dlouhodobá minima se propadly akcie evropských bank. Investoři mají obavy z negativního dopadu nízkých úroků na ziskovost bank v době, kdy se centrální banky snižováním úrokových sazeb snaží podpořit hospodářský růst a inflaci.

Index FTSEurofirst 300, který je hlavním benchmarkem západoevropských akcií, sestoupil ve čtvrtek na nejnižší úroveň za dva a půl roku. Za celý týden odepsal čtyři procenta a od začátku roku ztrácí asi 14 %.
Index PX pražské burzy za celý uplynulý týden klesl o 6,51 % na 845,92 bodu. Nejvíce klesající akcií byla Komerční banka, která spadla o deset procent na 4 770 Kč. Banka zveřejnila hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí 2015, které nedokázaly naplnit odhady trhu, především kvůli přecenění některých budov. Návrh dividendy byl v souladu s očekáváním.
Jedinými neklesajícími tituly týdne byly na pražské burze Tatry Mountain Resorts, NWR a Pivovary Lobkowicz Group. Kurzy všech těchto firem se však pohybují spíše "technicky", tedy nikoli na základě fundamentů.
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v úvodu týdne oznámil, že k 8. únoru ukončil program zpětného odkupu vlastních akcií, který začal loni 13. srpna. Celkem společnost nakoupila 5 % vydaných akcií, což představuje 461 470 kusů.
Petrochemická společnost Unipetrol zveřejnila modelové marže za leden, které se meziročně zvýšily, a analytici z České spořitelny zvýšili cílovou cenu akcií sázkové kanceláře Fortuna, které doporučují "kupovat", a zaktualizovali doporučení na akcie likérky Stock Spirits na "akumulovat".
Cena severoamerické lehké ropy WTI v pátek vzrostla téměř o 11 % na zhruba 29 USD za barel poté, co ve čtvrtek sestoupila na 12leté minimum 26,05 USD za barel. Za celý týden nicméně klesla o 4,7 %. Páteční růst WTI způsobený obnovenými spekulacemi o možném koordinovaném snížení těžby byl největší od února 2009.
Severomořská ropa Brent si v pátek připsala téměř 9 % na 32,65 USD za barel, díky čemuž se její týdenní ztráta snížila na 2 %. Ve čtvrtek Brent sestoupil pod hranici 30 dolarů za barel.
Výhled
Nadcházející obchodní týden bude ve Spojených státech zkrácený kvůli pondělnímu státnímu svátku. Jinak se opět čeká pět dní relativně chudých na významnější události. Investoři se zaměří na středeční zápis z posledního zasedání americké centrální banky a vývoj cen ropy. Zápis Fedu by měl více nastínit, jak vnímají současnou situaci centrální bankéři.
Ropa prudce reaguje na jakékoli zprávy a ovlivňuje celý trh. "Nadále očekáváme zvýšenou rozkolísanost s potenciálním prodejním tlakem, především pokud budou nadále klesat ceny ropy," odhaduje hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Kromě zápisu ze zasedání FOMC a cen ropy budou investoři též pozorně sledovat, zda grafy globálních akciových benchmarků potvrdí medvědí trend, nebo se odrazí výše. Samotné americké akcie ještě medvědi neovládli, Dow ztrácí na květnová maxima necelých 13 %, S&P 500 více než 12 % a Nasdaq Composite se proti maximům z července nachází níže o necelých 17 %. V Evropě je situace horší, britský FTSE 100 dělí od medvědího trendu pouhé čtyři desetiny procenta, německý DAX, francouzský CAC 40 a celoevropský STOXX Europe 600 již v medvědím trendu jsou (DAX na dubnová maxima ztrácí 27,5 %, CAC 40 je níže o 24,2 % a STOXX Europe 600 dosud spadl o 24,1 %).
"Index S&P 500 ve čtvrtek otestoval lednové intradenní minimum lehce nad 1 810 a zamířil výše. Graf je sice nadále v negativním nastavení, ale index zřejmě čeká krátkodobý růst směrem k hladině 1 880, případně až k 1 950. Období plné zvratů bude pravděpodobně pokračovat, lze ale čekat alespoň krátkodobé únorové zklidnění," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Košťál.
Z ekonomických dat budou investoři sledovat britskou, americkou a čínskou inflaci, britské maloobchodní tržby a data z trhu práce a dále indexy ZEW reflektující důvěru analytiků a investorů v ekonomiku Německa a celé eurozóny. V České republice vyjde zpráva o vývoji HDP v posledních třech měsících loňského roku.
V Evropě i USA bude pokračovat výsledková sezóna, v níž podniky představují hospodářská čísla za poslední tři měsíce loňského roku. Na starém kontinentu se výsledky pochlubí Telecom Italia, HeidelbergCement, Enel, Crédit Agricole, KBC Groep, Nestlé či Allianz a ve Spojených státech mimo jiné Devon Energy, Noble Energy, Priceline Group, Newmont Mining, Barrick Gold, Wal-Mart nebo Deere & Co. V ČR si dá výsledková sezóna přestávku, jako další čísla zveřejní až ve středu 24. února uhelná NWR.
Výhled pro jednotlivé dny
Pondělí bude z pohledu ekonomických dat poměrně klidné. Čína a eurozóna vydají zprávy o obchodní bilanci, Japonsko doplní data o průmyslové výrobě a využití kapacit a ve Spojeném království vyjde index cen domů od společnosti Rightmove. K ekonomickému výboru Evropského parlamentu promluví šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a do výsledkové sezóny přispěje v Evropě například Telecom Italia. Ve Spojených státech zůstanou burzy zavřené kvůli oslavám Dne prezidentů, a nevyjdou tedy ani žádná americká data.
V úterý dopoledne vyjde v Itálii zpráva o obchodní bilanci a Spojené království zveřejní index cen v maloobchodě, index výrobních cen, DCLG index cen domů a inflační data. V Německu bude zveřejněn index ZEW, který sleduje vývoj důvěry analytiků a investorů v tamní ekonomiku. Ukazatel vyjde i pro celou eurozónu. V ČR budou investoři sledovat údaje o HDP za poslední loňské čtvrtletí a ve Spojených státech budou trhy vyhodnocovat index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), index cen domů NAHB a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Hospodářská čísla odtajní v Evropě HeidelbergCement, Anglo American či Orange a v USA Hormel Foods, Devon Energy či Zoetis.
V noci na středu zveřejní Japonsko data o objednávkách strojních zařízení, v Číně vyjde předstihový ukazatel a dále promluví šéf pobočky Fedu v Bostonu Eric Rosengren. Dopoledne se bude konat zasedání ECB, na němž se ale nebude rozhodovat o nastavení měnové politiky, Spojené království na trh pošle data z trhu práce (3měsíční míra nezaměstnanosti od ILO, vývoj mezd a změna počtu nezaměstnaných), Řecko odtajní inflační statistiku a eurozóna přidá data o stavební výrobě. Odpoledne vyjdou v USA zprávy o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních a dále index výrobních cen, data o průmyslové výrobě a využití kapacit a zveřejněn bude zápis z posledního zasedání FOMC. Hospodářské výsledky za poslední tři měsíce loňského roku zveřejní v Evropě Euronext, Garmin, Enel nebo Crédit Agricole a v USA Noble Energy, Priceline Group, NVIDIA, Newmont Mining či Barrick Gold.
Ve čtvrtek odtajní Japonsko výsledek obchodní bilance, Austrálie přidá sérii dat z trhu práce a Čína index výrobních cen a index spotřebitelských cen. Zprávu o inflaci vydá též Francie. Itálie na trh pošle zprávu o vývoji maloobchodních tržeb, eurozóna a Portugalsko odtajní výsledky běžného účtu a ECB zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. Odpoledne vyjdou v USA index aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a plynu od vládního Úřadu pro energetické informace (EIA). V Los Angeles dále promluví šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams a do výsledkové sezóny přispějí v Evropě KBC Groep, Air France-KLM, Nestlé či Vivendi a v USA Duke Energy, Wal-Mart, Nordstrom, Applied Materials či Perrigo.
Pátek bude patřit v Německu indexu výrobních cen, ve Spojeném království maloobchodním tržbám a v Řecku výsledku běžného účtu. Kromě toho vyjde předběžný index spotřebitelské důvěry v eurozóně, USA zveřejní inflační data, promluví šéfka clevelandské pobočky Fedu Loretta Mesterová, společnost Baker Hughes vydá jako každý týden údaje o počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu a Kanada na trh pošle údaje o maloobchodních tržbách a inflaci. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Allianz či Aegon a ve Spojených státech například Deere & Co či VF Corp.
O výhled na další obchodní týden jsme požádali Janu Urbánkovou, analytičku z České spořitelny.
Aktuality
