Co musíte ráno vědět (4. března)
|

Co musíte ráno vědět (4. března)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak si vede sektor služeb v eurozóně a jaký je rozdíl mezi americkými výdaji na benzín a zelenou energii? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek před zveřejněním důležitých dat z trhu práce mírně zpevnily

Americké akcie ve čtvrtek zažily druhý den mírných přírůstků a index S&P 500 vystoupil na nejvyšší úroveň za dva měsíce. Investoři nyní čekají na páteční důležitou zprávu z trhu práce. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávají, že v USA v únoru vzniklo zhruba 190 000 pracovních míst. Dow zpevnil o 0,26 % na 16 943,90 bodu, širší S&P 500 přidal 0,35 % na 1 993,40 bodu a Nasdaq Composite připsal 0,09 % na 4 707,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,28 % na 16,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,83 %. V plusu ve čtvrtek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména energetickému odvětví a sektoru základních materiálů, pod nulou skončilo odvětví zdravotní péče. Index S&P 500 je už jenom asi 2,5 % pod úrovní z konce loňského roku. Po lednovém propadu ztrácel benchmark až deset procent, v posledních čtyřech týdnech ale trh postupně ožíval.

Akcie a američtí prezidenti: Mají trhy raději republikány, nebo demokraty?

Akcie jako vynikající volba. S inflací i bez

2. Evropské akcie čtvrtek zakončily v červených číslech

Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, do červených čísel je stáhl především sektor zdravotní péče. Britský FTSE 100 odepsal 0,27 %, francouzský CAC 40 0,2 % a německý DAX 0,25 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 0,45 %. Náladu na trzích nezvrátil ani růst ceny ropy a některých dalších komodit. Sektor zdravotní péče byl ve čtvrtečním obchodování jedním z nejhorších odvětví - odepsal 2,4 % poté, co ratingová agentura Moody's snížila výhled na globální farmaceutický průmysl na "stabilní" z "pozitivního". Akcie společnosti Roche byly nejhorší emisí dne, ztratily 4,7 %. AstraZeneca a Shire rovněž zamířily hluboko do červených čísel. Naproti tomu ropný sektor a sektor základních materiálů si vedly velmi dobře. Seadrill posílila o více než 15 %, Tullow Oil připsala téměř 9 % a Petrofac přes pět procent. Anglo American část zisků umazala, přesto však připsala 1,7 % poté, co Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu titulu. Glencore vyskočila o 5,9 % poté, co na ni zvýšila cílovou cenu UBS.

2016: Více ECB a méně Fedu, než jsme si mysleli

3. Pražská burza ve čtvrtek kolísala, nakonec se jí ale podařilo uzavřít v plusu

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,43 % na 883,06 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie posílily o 2,84 %. Dařilo se také Komerční bance, jejíž cenné papíry připsaly 1,5 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, ztratila procento. Nedařilo se ani akciím O2 C.R., které oslabily o 1,4 %, a přes procento ztratila i společnost Unipetrol. Cenné papíry pojišťovny VIG odepsaly půl procenta, Kofola ČS ztratila 0,4 % a mediální CME 0,3 %. Lehce pod nulou zakončily seanci i akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR a likérky Stock. Pražská burza ve čtvrtek zveřejnila nové složení báze indexu PX, které bude platné od pondělí 21. března. Akcie skupiny Pivovary Lobkowicz budou v indexu nahrazeny akciemi nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko. Váha akcií Kofoly v indexu bude asi 1,16 %.

Co čeká od českých bank finanční ředitel České spořitelny?

4. Očekávané události

V pátek dopoledne vyjde tuzemskými investory netrpělivě očekávaná revize zprávy o vývoji českého HDP v posledním loňském čtvrtletí. Zprávu o vývoji ekonomiky vydá rovněž Itálie a Bank of England na trh pošle index inflačního očekávání britských spotřebitelů. Jinak Evropa na makrodata bohatá nebude. Většinu pozornosti na sebe strhnou klíčová data z amerického trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba nových pracovních míst, míra participace a vývoj mezd), která doplní ještě výsledek obchodní bilance USA. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě například London Stock Exchange Group a v USA společnost Staples. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Singer: ČNB není přesvědčena o tom, že záporné sazby jsou nejlepším nástrojem uvolňování měnové politiky

Česká národní banka (ČNB) není přesvědčena o tom, že záporné úrokové sazby jsou nejlepším nástrojem uvolňování měnové politiky. Ve čtvrtek to v Londýně v rozhovoru pro televizi Bloomberg řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Krátkodobé sražení úrokových sazeb do záporu s úmyslem cílit jimi na omezený objem kapitálu podle Singera může dávat smysl, centrální banka ČR si ale podle něj není jistá dalšími důsledky takového opatření.

6. OKD letos zavře Důl Paskov, z firmy odejde nejméně 1 300 lidí

Společnost OKD chce těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku. Plánuje, že letos sníží počet svých zaměstnanců z aktuálních přibližně 9 800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800. Vyplývá to z vyjádření výkonného ředitele Antonína Klimši ve čtvrtečním vydání firemního týdeníku Horník. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že se tyto informace dozvěděl až z firemních novin a byl jimi velice překvapen.

7. Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu vzrostly více, než se čekalo

Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po prosincovém růstu o 0,6 % (revidováno z +0,3 %), očekával se přitom jen mírný nárůst o 0,1 %. Meziročně se tržby maloobchodních prodejců zvýšily o 2 % po prosincovém růstu o 2,1 % (revidováno z +1,4 %), očekával se přitom výrazně nižší růst o 1,3 %. V celé Evropské unii objem maloobchodu vzrostl v lednu meziměsíčně o 0,8 % po 0,3% růstu v prosinci, meziročně se pak zvýšil o 2,8 %.

8. Kompozitní index nákupních manažerů v eurozóně v únoru klesl na nejnižší úroveň od ledna 2015

Podle finálních dat agentury Markit sektor služeb v eurozóně v únoru expandoval rychleji, než se původně čekalo, avšak přesto pomaleji než v lednu. Index nákupních manažerů klesl na 53,3 bodu z lednových 53,6 bodu, předběžná data predikovala ještě slabší výsledek 53 bodů. Kompozitní index spadl na 53 bodů, tedy nejnižší hladinu od ledna 2015, rovněž však byl lepší, než uváděla předběžná data, která poukazovala na pokles na 52,7 bodu z lednových 53,6 bodu.

9. Zisk ruských firem loni navzdory recesi vzrostl o 53 %

Úhrnný zisk ruských podniků loni navzdory hospodářské recesi vzrostl o 53 % a dosáhl 8,4 bilionu rublů (2,8 bilionu Kč). Vyplývá to ze čtvrteční zprávy ruského statistického úřadu. Údaje podle analytiků ukazují, že ruské podniky jsou odolné vůči ekonomické krizi, kterou na svých bedrech nesou zejména ruští spotřebitelé.

10. Společnost Herbalife špatně odhadla růst nových zákazníků a distributorů kvůli chybám v databázi

Společnost Herbalife oznámila, že kvůli chybám v databázi v loňském roce špatně odhadla dynamiku růstu nových zákazníků a distributorů. V konferenčním hovoru po zveřejnění výsledků za poslední tři měsíce loňského roku například uváděla, že vyjma Číny činil růst nových zákazníků a distributorů 16,7 % meziročně, ve skutečnosti to však bylo jen 3,2 %. Firma nicméně uvedla, že tyto chyby nemají vliv na její finanční výsledky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Spojených státech se za týden utratí více za benzín, než se vynaloží na výzkum v oblasti zelené energie za celý rok

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus
BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
08:52

BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí ve Spojených státech pokutu 18 milionů dolarů, aby urovnal obvinění...
Auta BMW
Co musíte ráno vědět (25. září)
Co musíte ráno vědět (25. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou vyhlídky světové ekonomiky podle MMF a...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými…
Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými podniky

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými společnostmi. Náladu na trhu podpořily...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Koronavirus stáhl britského provozovatele kin Cineworld do hluboké…
včera v 21:42

Koronavirus stáhl britského provozovatele kin Cineworld do hluboké ztráty

Britský provozovatel kin Cineworld, který prostřednictvím své divize Cinema City působí rovněž v České republice, se...
Zábava a zábavní průmysl Evropské akcie Výsledková sezóna