Co musíte ráno vědět (4. března)
|

Co musíte ráno vědět (4. března)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak si vede sektor služeb v eurozóně a jaký je rozdíl mezi americkými výdaji na benzín a zelenou energii? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek před zveřejněním důležitých dat z trhu práce mírně zpevnily

Americké akcie ve čtvrtek zažily druhý den mírných přírůstků a index S&P 500 vystoupil na nejvyšší úroveň za dva měsíce. Investoři nyní čekají na páteční důležitou zprávu z trhu práce. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávají, že v USA v únoru vzniklo zhruba 190 000 pracovních míst. Dow zpevnil o 0,26 % na 16 943,90 bodu, širší S&P 500 přidal 0,35 % na 1 993,40 bodu a Nasdaq Composite připsal 0,09 % na 4 707,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,28 % na 16,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,83 %. V plusu ve čtvrtek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména energetickému odvětví a sektoru základních materiálů, pod nulou skončilo odvětví zdravotní péče. Index S&P 500 je už jenom asi 2,5 % pod úrovní z konce loňského roku. Po lednovém propadu ztrácel benchmark až deset procent, v posledních čtyřech týdnech ale trh postupně ožíval.

Akcie a američtí prezidenti: Mají trhy raději republikány, nebo demokraty?

Akcie jako vynikající volba. S inflací i bez

2. Evropské akcie čtvrtek zakončily v červených číslech

Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, do červených čísel je stáhl především sektor zdravotní péče. Britský FTSE 100 odepsal 0,27 %, francouzský CAC 40 0,2 % a německý DAX 0,25 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 0,45 %. Náladu na trzích nezvrátil ani růst ceny ropy a některých dalších komodit. Sektor zdravotní péče byl ve čtvrtečním obchodování jedním z nejhorších odvětví - odepsal 2,4 % poté, co ratingová agentura Moody's snížila výhled na globální farmaceutický průmysl na "stabilní" z "pozitivního". Akcie společnosti Roche byly nejhorší emisí dne, ztratily 4,7 %. AstraZeneca a Shire rovněž zamířily hluboko do červených čísel. Naproti tomu ropný sektor a sektor základních materiálů si vedly velmi dobře. Seadrill posílila o více než 15 %, Tullow Oil připsala téměř 9 % a Petrofac přes pět procent. Anglo American část zisků umazala, přesto však připsala 1,7 % poté, co Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu titulu. Glencore vyskočila o 5,9 % poté, co na ni zvýšila cílovou cenu UBS.

2016: Více ECB a méně Fedu, než jsme si mysleli

3. Pražská burza ve čtvrtek kolísala, nakonec se jí ale podařilo uzavřít v plusu

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,43 % na 883,06 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie posílily o 2,84 %. Dařilo se také Komerční bance, jejíž cenné papíry připsaly 1,5 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, ztratila procento. Nedařilo se ani akciím O2 C.R., které oslabily o 1,4 %, a přes procento ztratila i společnost Unipetrol. Cenné papíry pojišťovny VIG odepsaly půl procenta, Kofola ČS ztratila 0,4 % a mediální CME 0,3 %. Lehce pod nulou zakončily seanci i akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR a likérky Stock. Pražská burza ve čtvrtek zveřejnila nové složení báze indexu PX, které bude platné od pondělí 21. března. Akcie skupiny Pivovary Lobkowicz budou v indexu nahrazeny akciemi nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko. Váha akcií Kofoly v indexu bude asi 1,16 %.

Co čeká od českých bank finanční ředitel České spořitelny?

4. Očekávané události

V pátek dopoledne vyjde tuzemskými investory netrpělivě očekávaná revize zprávy o vývoji českého HDP v posledním loňském čtvrtletí. Zprávu o vývoji ekonomiky vydá rovněž Itálie a Bank of England na trh pošle index inflačního očekávání britských spotřebitelů. Jinak Evropa na makrodata bohatá nebude. Většinu pozornosti na sebe strhnou klíčová data z amerického trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba nových pracovních míst, míra participace a vývoj mezd), která doplní ještě výsledek obchodní bilance USA. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě například London Stock Exchange Group a v USA společnost Staples. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Singer: ČNB není přesvědčena o tom, že záporné sazby jsou nejlepším nástrojem uvolňování měnové politiky

Česká národní banka (ČNB) není přesvědčena o tom, že záporné úrokové sazby jsou nejlepším nástrojem uvolňování měnové politiky. Ve čtvrtek to v Londýně v rozhovoru pro televizi Bloomberg řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Krátkodobé sražení úrokových sazeb do záporu s úmyslem cílit jimi na omezený objem kapitálu podle Singera může dávat smysl, centrální banka ČR si ale podle něj není jistá dalšími důsledky takového opatření.

6. OKD letos zavře Důl Paskov, z firmy odejde nejméně 1 300 lidí

Společnost OKD chce těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku. Plánuje, že letos sníží počet svých zaměstnanců z aktuálních přibližně 9 800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800. Vyplývá to z vyjádření výkonného ředitele Antonína Klimši ve čtvrtečním vydání firemního týdeníku Horník. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že se tyto informace dozvěděl až z firemních novin a byl jimi velice překvapen.

7. Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu vzrostly více, než se čekalo

Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po prosincovém růstu o 0,6 % (revidováno z +0,3 %), očekával se přitom jen mírný nárůst o 0,1 %. Meziročně se tržby maloobchodních prodejců zvýšily o 2 % po prosincovém růstu o 2,1 % (revidováno z +1,4 %), očekával se přitom výrazně nižší růst o 1,3 %. V celé Evropské unii objem maloobchodu vzrostl v lednu meziměsíčně o 0,8 % po 0,3% růstu v prosinci, meziročně se pak zvýšil o 2,8 %.

8. Kompozitní index nákupních manažerů v eurozóně v únoru klesl na nejnižší úroveň od ledna 2015

Podle finálních dat agentury Markit sektor služeb v eurozóně v únoru expandoval rychleji, než se původně čekalo, avšak přesto pomaleji než v lednu. Index nákupních manažerů klesl na 53,3 bodu z lednových 53,6 bodu, předběžná data predikovala ještě slabší výsledek 53 bodů. Kompozitní index spadl na 53 bodů, tedy nejnižší hladinu od ledna 2015, rovněž však byl lepší, než uváděla předběžná data, která poukazovala na pokles na 52,7 bodu z lednových 53,6 bodu.

9. Zisk ruských firem loni navzdory recesi vzrostl o 53 %

Úhrnný zisk ruských podniků loni navzdory hospodářské recesi vzrostl o 53 % a dosáhl 8,4 bilionu rublů (2,8 bilionu Kč). Vyplývá to ze čtvrteční zprávy ruského statistického úřadu. Údaje podle analytiků ukazují, že ruské podniky jsou odolné vůči ekonomické krizi, kterou na svých bedrech nesou zejména ruští spotřebitelé.

10. Společnost Herbalife špatně odhadla růst nových zákazníků a distributorů kvůli chybám v databázi

Společnost Herbalife oznámila, že kvůli chybám v databázi v loňském roce špatně odhadla dynamiku růstu nových zákazníků a distributorů. V konferenčním hovoru po zveřejnění výsledků za poslední tři měsíce loňského roku například uváděla, že vyjma Číny činil růst nových zákazníků a distributorů 16,7 % meziročně, ve skutečnosti to však bylo jen 3,2 %. Firma nicméně uvedla, že tyto chyby nemají vliv na její finanční výsledky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Spojených státech se za týden utratí více za benzín, než se vynaloží na výzkum v oblasti zelené energie za celý rok

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
před 39 minutami

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
před hodinou

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
20:30

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus