Co musíte ráno vědět (15. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (15. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly evropské a americké trhy, jak se vyvíjí inflace v eurozóně a Spojených státech a kde si můžete koupit ostrov i s vesnicí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek podívaly nad středeční závěrečné hodnoty, v druhé polovině seance ale zamířily k nule

Indexy Dow i S&P 500 udržely nepatrné zisky a první jmenovaný je na nejvyšší hodnotě od loňského července. Finanční sektor uzavřel silnější popáté v řadě. Index Dow nakonec přidal 0,10 % na 17 926,43 bodu, S&P 500 povyrostl o 0,02 % na 2 082,78 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,03 % na 4 945,89 bodu. Deset základních sektorů se rovněž příliš nevzdálilo od středečních závěrečných úrovní, pětici klesajících odvětví vedly základní materiály, do plusu trhy táhly například finanční společnosti a sektor zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl o necelé procento na 13,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o tři bazické body na 1,792 %.

Rok 2016 ve znamení hotovosti? Ano, od akcií ruce pryč, radí Doug Kass

Blankfein vs. Dimon: Ekonomika je na tom dobře, ale čekají nás těžké časy

2. Evropské akcie ve čtvrtek zamířily vzhůru, investoři se začínají soustředit na výsledkovou sezónu

Evropské akcie ve čtvrtek posilovaly, investoři sledovali především vývoj cen ropy a smíšené hospodářské výsledky velkých firem. Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,03 %, francouzský CAC 40 připsal 0,47 % a německý DAX 0,67 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,27 %. Investoři ve čtvrtek sledovali krom ceny ropy i hospodářské výsledky. Akcie švýcarské společnosti Nestlé poskočily o více než 2 % poté, co firma potvrdila celoroční výhled a ohlásila růst tržeb v prvním kvartálu o 3,9 %. Sodexo rovněž zveřejnila hospodářské výsledky - během šesti měsíců do konce února vzrostl její provozní zisk meziročně o 6,1 % na 658 milionů eur, akcie však ztratily 2 %. Mírně posilovaly akcie firmy Unilever poté, co firma uvedla, že její tržby vzrostly o 4,7 % v souladu s odhady analytiků.

5 problémů, které mohou vyústit v rozpad Evropské unie

3. Pražská burza ve čtvrtek zakončila na zelené nule, dolů ji stahovala Komerční banka

Index PX ve čtvrtek zakončil na zelené nule, posunul se jen na 895,62 bodu. Index PX-TR očištěný o dividendy však vzrostl o 1,29 %. Burzu ve čtvrtek držely při zemi akcie Komerční banky, které se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu a propadly se o 4,97 %. O druhý a třetí největší zobchodovaný objem na burze se postaraly cenné papíry skupiny ČEZ (+1,43 %) a Erste Group Bank (+1,35 %). Významnějšího objemu dosáhla také O2 C.R., která zakončila na zelené nule, a likérka Stock, která po zveřejnění předběžných údajů o hospodaření posilovala o zhruba 11 %. Výrobce alkoholických nápojů v letošním prvním čtvrtletí utržil 55,3 milionu eur, meziročně o 29 % více, a dosáhl provozního zisku 6,3 milionu eur po ztrátě 4,2 milionu eur ve stejném období v předchozím roce. Naproti tomu akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR ztrácely 0,75 % a Unipetrol oslabil o 0,54 %. Pokud by skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy převzala závazky černouhelné firmy OKD, je skupina podnikatelů kolem obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera schopna s ní jednat o provozování těžební společnosti. Paukner to ve čtvrtek řekl ČTK. K jednání podle něj zatím nedošlo. Zdůraznil však, že je důležité, jak se zachová stát ve svém postoji vůči skupině Ad Hoc Group (AHG), která nyní vlastní společnost New World Resources (NWR), majitele OKD. Krúpa v reakci pro ČTK řekl, že je připraven s Pauknerem jednat. AHG ale později uvedla, že OKD Krúpovi neprodá minimálě do doby, než frmu s pomocí státu stabilizuje.

IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil

4. Očekávané události

V pátek zveřejní Čína zprávy o vývoji maloobchodních tržeb, průmyslové výrobě a důležitá data o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Údaje o průmyslové výrobě vyjdou i v Japonsku, kde je navíc doplní také čísla o využití výrobních kapacit. Dopoledne čekají investory německý index velkoobchodních cen a obchodní bilance Itálie a celé eurozóny. Odpoledne se ještě Spojené státy přidají s indexem podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), průmyslovou výrobou a využitím kapacit a finálním indexem spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Veřejně vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans a večer doplní společnost Baker Hughes zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Do výsledkové sezóny v závěru týdne přispějí společnosti Charles Schwab, Citigroup či Reynolds American. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. dubna (plus výhled na celou americkou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za první čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace ve Spojených státech v březnu zpomalila na 0,9 % meziročně

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu v meziročním srovnání stouply o 0,9 % po procentním růstu v únoru, čekalo se přitom zrychlení tempa růstu na 1,1 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 % po únorovém poklesu o 0,2 %, čekal se růst o 0,2 %.

6. Podle Mezinárodní energetické agentury bude trh s ropou ve druhé polovině roku 2016 "téměř vyvážený"

Připravovaná dohoda předních těžařů o zmrazení produkce ropy bude mít na celosvětové dodávky suroviny jen omezené dopady. Ve své pravidelné měsíční zprávě to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala, že rovnováha na trhu se pravděpodobně neobnoví dříve než v roce 2017.

7. Spotřebitelské ceny v eurozóně i v EU v březnu stagnovaly

Spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu stagnovaly. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Ceny tak zastavily pokles z předchozího měsíce. Podle prvního odhadu zveřejněného koncem minulého měsíce totiž ceny v obou regionech klesly.

8. Cena ropy by se do Vánoc mohla vyšvihnout na 85 dolarů za barel, tvrdí analytik. A přidává tip, jak aktuálně sázet na ropný sektor

Po zhruba 50% rally cen ropy mezi únorem a březnem jsou investoři při predikování dalšího vývoje cen černého zlata opatrní. Blížící se zasedání členů kartelu OPEC a zástupců dalších významných těžařů v katarském Dauhá podle expertů trh s ropou bez ohledu na výsledek výrazně neovlivní, dny býků ale ještě nemusejí být sečteny.

9. Bank of England na dubnovém zasedání jednomyslně rozhodla o zachování sazeb na stávající úrovni

Britská centrální banka podle očekávání na svém dubnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 %. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala i program odkupů aktiv. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se rovněž očekávalo.

10. V Putinově besedě s občany dominovaly problémy ruské ekonomiky

Nepříznivé dopady prudkého poklesu cen energetických surovin a západních sankcí na stav ruské ekonomiky byly ve čtvrtek hlavním tématem každoroční besedy ruského prezidenta Vladimira Putina s veřejností. Vysoké ceny potravin a spotřebního zboží jsou podle něj dočasné, trend vývoje ekonomiky je ale podle prezidenta pozitivní. Krizový stav nicméně vyřešen nebyl.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Tasmánii je na prodej celá vesnice i s jezerem

V Tasmánii je za 13 milionů australských dolarů na prodej vesnice s několika desítkami domů, jezerem plným ryb a 35hlavým stádem dobytka. Jakmile se nabídka objevila na trhu, vyvolala zájem od Číny po Singapur, napsala agentura AFP.

"Ještě nikdy jsem neprodával celou vesnici," řekl makléř John Blacklow, pověřený prodejem vesnice Terraleah, k níž patří pozemky o rozloze 145 hektarů a která leží v srdci ostrova Tasmánie.

Osada vznikla ve 30. letech jako místo pro ubytování personálu hydroelektrárny. Obývalo ji několik set lidí, ale s postupnou automatizací tasmánských elektráren a přehrad přestal být stálý personál zapotřebí a Terraleah začala koncem 60. let pustnout.

Prodávajícím je Julian Homer, který vesnici v minulosti koupil a postaral se o opravy. "Právě dokončil třináctiletý renovační program. Celá vesnice - všech 33 jejích domů - byla kvalitně opravena. Je připravena pro někoho, kdo ji bude rozvíjet pro účely cestovního ruchu," řekl Blacklow.

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 16 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 26 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět