Co musíte ráno vědět (15. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (15. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly evropské a americké trhy, jak se vyvíjí inflace v eurozóně a Spojených státech a kde si můžete koupit ostrov i s vesnicí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek podívaly nad středeční závěrečné hodnoty, v druhé polovině seance ale zamířily k nule

Indexy Dow i S&P 500 udržely nepatrné zisky a první jmenovaný je na nejvyšší hodnotě od loňského července. Finanční sektor uzavřel silnější popáté v řadě. Index Dow nakonec přidal 0,10 % na 17 926,43 bodu, S&P 500 povyrostl o 0,02 % na 2 082,78 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,03 % na 4 945,89 bodu. Deset základních sektorů se rovněž příliš nevzdálilo od středečních závěrečných úrovní, pětici klesajících odvětví vedly základní materiály, do plusu trhy táhly například finanční společnosti a sektor zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl o necelé procento na 13,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o tři bazické body na 1,792 %.

Rok 2016 ve znamení hotovosti? Ano, od akcií ruce pryč, radí Doug Kass

Blankfein vs. Dimon: Ekonomika je na tom dobře, ale čekají nás těžké časy

2. Evropské akcie ve čtvrtek zamířily vzhůru, investoři se začínají soustředit na výsledkovou sezónu

Evropské akcie ve čtvrtek posilovaly, investoři sledovali především vývoj cen ropy a smíšené hospodářské výsledky velkých firem. Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,03 %, francouzský CAC 40 připsal 0,47 % a německý DAX 0,67 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,27 %. Investoři ve čtvrtek sledovali krom ceny ropy i hospodářské výsledky. Akcie švýcarské společnosti Nestlé poskočily o více než 2 % poté, co firma potvrdila celoroční výhled a ohlásila růst tržeb v prvním kvartálu o 3,9 %. Sodexo rovněž zveřejnila hospodářské výsledky - během šesti měsíců do konce února vzrostl její provozní zisk meziročně o 6,1 % na 658 milionů eur, akcie však ztratily 2 %. Mírně posilovaly akcie firmy Unilever poté, co firma uvedla, že její tržby vzrostly o 4,7 % v souladu s odhady analytiků.

5 problémů, které mohou vyústit v rozpad Evropské unie

3. Pražská burza ve čtvrtek zakončila na zelené nule, dolů ji stahovala Komerční banka

Index PX ve čtvrtek zakončil na zelené nule, posunul se jen na 895,62 bodu. Index PX-TR očištěný o dividendy však vzrostl o 1,29 %. Burzu ve čtvrtek držely při zemi akcie Komerční banky, které se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu a propadly se o 4,97 %. O druhý a třetí největší zobchodovaný objem na burze se postaraly cenné papíry skupiny ČEZ (+1,43 %) a Erste Group Bank (+1,35 %). Významnějšího objemu dosáhla také O2 C.R., která zakončila na zelené nule, a likérka Stock, která po zveřejnění předběžných údajů o hospodaření posilovala o zhruba 11 %. Výrobce alkoholických nápojů v letošním prvním čtvrtletí utržil 55,3 milionu eur, meziročně o 29 % více, a dosáhl provozního zisku 6,3 milionu eur po ztrátě 4,2 milionu eur ve stejném období v předchozím roce. Naproti tomu akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR ztrácely 0,75 % a Unipetrol oslabil o 0,54 %. Pokud by skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy převzala závazky černouhelné firmy OKD, je skupina podnikatelů kolem obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera schopna s ní jednat o provozování těžební společnosti. Paukner to ve čtvrtek řekl ČTK. K jednání podle něj zatím nedošlo. Zdůraznil však, že je důležité, jak se zachová stát ve svém postoji vůči skupině Ad Hoc Group (AHG), která nyní vlastní společnost New World Resources (NWR), majitele OKD. Krúpa v reakci pro ČTK řekl, že je připraven s Pauknerem jednat. AHG ale později uvedla, že OKD Krúpovi neprodá minimálě do doby, než frmu s pomocí státu stabilizuje.

IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil

4. Očekávané události

V pátek zveřejní Čína zprávy o vývoji maloobchodních tržeb, průmyslové výrobě a důležitá data o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Údaje o průmyslové výrobě vyjdou i v Japonsku, kde je navíc doplní také čísla o využití výrobních kapacit. Dopoledne čekají investory německý index velkoobchodních cen a obchodní bilance Itálie a celé eurozóny. Odpoledne se ještě Spojené státy přidají s indexem podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), průmyslovou výrobou a využitím kapacit a finálním indexem spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Veřejně vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans a večer doplní společnost Baker Hughes zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Do výsledkové sezóny v závěru týdne přispějí společnosti Charles Schwab, Citigroup či Reynolds American. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. dubna (plus výhled na celou americkou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za první čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace ve Spojených státech v březnu zpomalila na 0,9 % meziročně

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu v meziročním srovnání stouply o 0,9 % po procentním růstu v únoru, čekalo se přitom zrychlení tempa růstu na 1,1 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 % po únorovém poklesu o 0,2 %, čekal se růst o 0,2 %.

6. Podle Mezinárodní energetické agentury bude trh s ropou ve druhé polovině roku 2016 "téměř vyvážený"

Připravovaná dohoda předních těžařů o zmrazení produkce ropy bude mít na celosvětové dodávky suroviny jen omezené dopady. Ve své pravidelné měsíční zprávě to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala, že rovnováha na trhu se pravděpodobně neobnoví dříve než v roce 2017.

7. Spotřebitelské ceny v eurozóně i v EU v březnu stagnovaly

Spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu stagnovaly. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Ceny tak zastavily pokles z předchozího měsíce. Podle prvního odhadu zveřejněného koncem minulého měsíce totiž ceny v obou regionech klesly.

8. Cena ropy by se do Vánoc mohla vyšvihnout na 85 dolarů za barel, tvrdí analytik. A přidává tip, jak aktuálně sázet na ropný sektor

Po zhruba 50% rally cen ropy mezi únorem a březnem jsou investoři při predikování dalšího vývoje cen černého zlata opatrní. Blížící se zasedání členů kartelu OPEC a zástupců dalších významných těžařů v katarském Dauhá podle expertů trh s ropou bez ohledu na výsledek výrazně neovlivní, dny býků ale ještě nemusejí být sečteny.

9. Bank of England na dubnovém zasedání jednomyslně rozhodla o zachování sazeb na stávající úrovni

Britská centrální banka podle očekávání na svém dubnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 %. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala i program odkupů aktiv. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se rovněž očekávalo.

10. V Putinově besedě s občany dominovaly problémy ruské ekonomiky

Nepříznivé dopady prudkého poklesu cen energetických surovin a západních sankcí na stav ruské ekonomiky byly ve čtvrtek hlavním tématem každoroční besedy ruského prezidenta Vladimira Putina s veřejností. Vysoké ceny potravin a spotřebního zboží jsou podle něj dočasné, trend vývoje ekonomiky je ale podle prezidenta pozitivní. Krizový stav nicméně vyřešen nebyl.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Tasmánii je na prodej celá vesnice i s jezerem

V Tasmánii je za 13 milionů australských dolarů na prodej vesnice s několika desítkami domů, jezerem plným ryb a 35hlavým stádem dobytka. Jakmile se nabídka objevila na trhu, vyvolala zájem od Číny po Singapur, napsala agentura AFP.

"Ještě nikdy jsem neprodával celou vesnici," řekl makléř John Blacklow, pověřený prodejem vesnice Terraleah, k níž patří pozemky o rozloze 145 hektarů a která leží v srdci ostrova Tasmánie.

Osada vznikla ve 30. letech jako místo pro ubytování personálu hydroelektrárny. Obývalo ji několik set lidí, ale s postupnou automatizací tasmánských elektráren a přehrad přestal být stálý personál zapotřebí a Terraleah začala koncem 60. let pustnout.

Prodávajícím je Julian Homer, který vesnici v minulosti koupil a postaral se o opravy. "Právě dokončil třináctiletý renovační program. Celá vesnice - všech 33 jejích domů - byla kvalitně opravena. Je připravena pro někoho, kdo ji bude rozvíjet pro účely cestovního ruchu," řekl Blacklow.

Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna
Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst
včera v 21:43

Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2 083 pracovních míst ve Francii....
Evropské akcie
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
včera v 21:00

Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické tituly napravily část pondělních ztrát

Americké akcie převážně oslabily. Jejich ceny tlačily dolů mimo jiné slabé naděje na brzké dosažení dohody o nových...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
včera v 19:22

Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu

Počet aktivních uživatelů telefonů iPhone od americké technologické společnosti Apple minulý měsíc poprvé překonal...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě od...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
včera v 17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
včera v 16:50

Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %

Pražská burza smazala pondělní pokles a začala opět růst. Index PX přidal 0,56 % na 865,12 bodu. Vzhůru šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
včera v 16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
včera v 15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
včera v 15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
včera v 14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
včera v 14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
včera v 14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
včera v 13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
včera v 13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň