Co musíte ráno vědět (19. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (19. dubna)

Jak zahájily nový týden akcie v Evropě a Spojených státech, která země se vrátila na dluhopisové trhy a kde všude se dá v Německu bydlet? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí smazaly úvodní ztráty a Dow se po devíti měsících vrátil nad 18 000 bodů

Americké akcie v pondělí posílily a index Dow se poprvé od loňského července dostal nad hranici 18 000 bodů. Navzdory neúspěšnému nedělnímu jednání předních ropných producentů o zmrazení těžby černého zlata na lednové úrovni zpevnily akcie ropných podniků. Dow přidal 0,6 % na 18 004,16 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,65 % na 2 094,34 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,44 % na 4 960,02 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,98 % na 13,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé dva bazické body na 1,769 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví a sektoru základních materiálů, nejslabší výkon naopak podaly technologické odvětví, sektor veřejných služeb a telekomunikační odvětví. Po konci obchodování se hospodářskými výsledky za první tři měsíce letošního roku pochlubily například společnosti Netflix a IBM.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Korekce zatím nepřichází, výsledková sezóna zřejmě rozhodne o (ne)dosažení historických maxim

2. Evropské akcie v úvodu týdne mírně posílily, pomáhali jim automobilky a dopravci

Evropské akcie v pondělí zamířily nahoru. Investoři se ze sebe snažili setřást obavy z nízkých cen ropy a zaměřovali se na pozitivní vývoj cen akcií automobilek a cenných papírů v sektoru cestovního ruchu. Britský FTSE 100 připsal 0,15 %, francouzský CAC 40 0,26 % a německý DAX 0,68 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,4 %. Španělská Caixabank učinila novou nabídku na převzetí podílu 56 % v portugalské Banco BPI, který ještě nevlastní. Její akcie však přesto ztratily přes tři procenta. Akcie společností Thomas Cook a TUI vedly nahoru sektor cestovního ruchu poté, co na oba tituly společnost Berenberg zvýšila doporučení a směrem nahoru upravila i jejich cílové ceny. To v kombinaci s klesajícími cenami ropy podpořilo také dopravce včetně aerolinek easyJet. K dalšímu úspěšnému sektoru v pondělí patřily automobilky, nahoru je vedla společnost BMW, jejíž akcie zpevnily o 2 %, když na ně analytici banky Goldman Sachs zvýšili doporučení na "kupovat" z "prodávat".

Trump, Putin, Le Penová a další: Autoritářství na vzestupu

3. Akcie na pražské burze zahájily týden ztrátami, pokles indexu PX brzdila Komerční banka

Index PX v pondělí klesl o 0,22 % na 904,65 bodu, ale index PX-TR očištěný o dividendy naopak 0,3 % připsal. Akcie O2 C.R. se totiž poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu, a jejich propad tak celkový výkon burzy mírně zkreslil. Největší zobchodovaný objem připadl akciím Komerční banky, které zpevnily o bezmála 2 %. Na druhém místě se co do objemu umístila skupina ČEZ, která naopak oslabila o 0,24 %, a trojici "nejobjemnějších" titulů uzavírala Erste Group Bank, jejíž cenné papíry odevzdaly 0,19 %. Významnějšího objemu dosáhla také tabáková společnost Philip Morris ČR, která však odepsala procento. Akcie O2 C.R. se v pondělí propadly o 4,64 %, jejich hrubý dividendový výnos v pátek činil 6,4 % (hrubá dividenda 16 Kč na akcii). Kolem dvou procent ztratily také Fortuna a Pegas Nonwovens, naopak Kofola ČS bezmála procento připsala. Akcie likérky Stock Spirits posílily o 0,19 % a nijak drasticky nereagovaly na zprávu, že generální ředitel podniku Chris Heath s okamžitou platností odstoupil z funkce.

IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil

4. Očekávané události

Úterý bude na makrodata spíše slabé. Z indexu ZEW se investoři dovědí, jak je na tom německá ekonomika a jakým směrem by se mohla dále vyvíjet. Odpoledne Spojené státy přidají statistiku zahájené výstavby doplněnou o počet vydaných stavebních povolení. Hospodářské výsledky zveřejní v USA Johnson & Johnson, Harley-Davidson, Philip Morris International, Goldman Sachs, Intel, Yahoo! či UnitedHealth Group a v Evropě například Perrigo či TomTom. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínská ekonomika rostla v prvním kvartálu mezičtvrtletně nejpomaleji od roku 2010

Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 1,1 %, což byl nejpomalejší růst od roku 2010. Oznámil to v pondělí čínský statistický úřad. Již v pátek Čína uvedla, že meziročně vzrostl její hrubý domácí produkt o 6,7 %, nejméně za sedm let.

6. Průzkum MF: Česká ekonomika poroste do roku 2019 zhruba o 2,5 % ročně

Česká ekonomika v následujících letech poroste tempem kolem 2,5 % ročně. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 20 tuzemských odborných institucí. Letos i příští rok by podle materiálu měl být růst ekonomiky tažen domácí poptávkou.

7. EPH a PPF Investments koupily doly a uhelné elektrárny Vattenfallu v Německu

Konsorcium tvořené Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a společností PPF Investments koupilo německé hnědouhelné doly a uhelné elektrárny, které prodávala švédská společnost Vattenfall. Informoval o tom v pondělí mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu neuvedl. Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Šnobr: EPH představuje investičně zajímavou strategii, ale s obrovským rizikem
Na pražskou burzu míří další společnosti. Po Pivovarech Lobkowicz a Kofole ČeskoSlovensko se o slovo hlásí GE Money Bank a EP Infrastructure, dceřiná firma Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Na čem stojí byznys EPH? A má společnost v prostředí nakloněném čisté energetice vůbec šanci prosperovat? Na to se pro Alter Eko Rádia Zet snažil odpovědět Michal Šnobr, analytik z J&T Banky.

8. Bundesbanka: Německá ekonomika počátkem roku zrychlila růst

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí díky silné domácí poptávce výrazně zrychlila růst. V jarním čtvrtletí však největší evropskou ekonomiku zřejmě čeká zpomalení. Předpověděla to v pondělní měsíční zprávě německá Bundesbanka.

9. Argentina se po 15 letech vrátila na dluhopisové trhy

Argentina se po 15 letech vrací na mezinárodní trh dluhopisů, z něhož byla vyloučena po bankrotu v roce 2002. Argentinská vláda v pondělí oznámila emisi obligací v celkové hodnotě 10-15 miliard dolarů. S její pomocí vyplatí zbylé věřitele, s nimiž se v letošním roce dohodla na řešení jejich pohledávek.

10. Brexit by britské ekonomice způsobil trvalou újmu, tvrdí ministr financí Osborne

Pokud Britové v červnovém referendu podpoří vystoupení země z Evropské unie, způsobí to britské ekonomice trvalou újmu. Uvedl to podle agentury Reuters britský ministr financí George Osborne. Jestliže země vystoupí z EU, zmenší se její ekonomika do roku 2030 o 6 %, upozornil také.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Německé válečné bunkry začínají sloužit jako moderní byty

Válečné bunkry byly řadu let považovány za jizvy na tvářích německých měst, které byly trpěny především kvůli mimořádně vysokým nákladům na jejich odstranění. V poslední době se ale pro ně nachází nové využití a stále častěji je architekti proměňují v atypické byty. Nový trend v bydlení je pro mnoho Němců lákavý i díky tomu, že bunkry jsou často umístěny v atraktivních lokalitách v centrech měst.

Bunkry s 900 metry čtverečními užitné plochy lze podle německého architekta Rainera Mielkeho pořídit i za méně než 100 000 eur. I při zohlednění nákladů na přestavbu tak vyjdou levněji než nákup klasického bytu. Průměrná cena bytu o šedesáti čtverečních metrech se v Berlíně se pohybuje kolem 2 700 eur za metr čtvereční, v celém Německu je průměr 2 300 eur za metr čtvereční.

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
před 21 minutami

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
před 37 minutami

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
před hodinou

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
před hodinou

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
12:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a indexy se v červených číslech držely celé...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
12:02

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko
Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání
11:53

Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání

Finanční správa obdržela ke čtvrtku téměř 1,4 milionu přiznání k dani z příjmu. Loni jich na začátku dubna bylo přes...
Daně Koronavirus
Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací
11:33

Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací

Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to v pátek...
Asijské akcie Doprava Koronavirus
Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje
11:19

Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje

Pražské letiště dál omezuje svůj provoz, zavírány jsou brány a nástupní prsty a jiná dílčí infrastruktura. Celkově...
Doprava Koronavirus
Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní
11:05

Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní

V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
10:37

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
10:17

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
09:50

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR