Burzovní kalendář (30. 5. - 3. 6. 2016)
|

Burzovní kalendář (30. 5. - 3. 6. 2016)

Zasedání ECB, záplava makroekonomických dat v čele s americkou nezaměstnaností a valná hromada ČEZ. Investory ve světě i v České republice čeká na začátku června řada zajímavých událostí.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Finanční trhy prošly v týdnu dynamickým vývojem. Především úterý a středa se nesly ve znamení silného růstu cen akcií. Mění se očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb v USA, trhy se začínaní vracet k variantě, že měnový výbor Fedu již v červnu nebo červenci může odhlasovat jejich zvýšení. Proto opět posiluje dolar a slábne euro, což v týdnu pomohlo k nadvýkonnosti evropským akciovým indexům.

V USA akcie také posílily, když se dařilo mimo jiné finančním titulům díky tomu, že vyšší sazby přispějí k lepším zisků bank. Ceny ropy se po zhruba 7 měsících dostaly nad 50 USD za barel, silný dolar naopak nesvědčil zlatu, které zlevnilo na 3měsíční minimum lehce nad 1 200 USD za trojskou unci.

Americké akcie v pátek obnovily růst, za celý týden stouply hlavní indexy o 2 až 3,5 %
Americké akcie zahájily páteční seanci opatrným růstem a v plusu se držely celý den. V druhé polovině obchodování hlavní indexy ustály i projev šéfky Fedu Janet Yellenové, která během vystoupení na Harvardově univerzitě řekla, že by Fed měl brzy opatrně zvýšit úrokové sazby. Pozornost trhy věnovaly i revidované zprávě o vývoji americké ekonomiky na začátku letošního roku. V týdenním horizontu americké akcie zpevnily nejvíce za poslední dva měsíce.
Evropské akcie zakončily pátek vzestupem. V plusu skončily i za celý týden
Páteční obchodování na evropských trzích se neslo ve znamení očekávání vyjádření šéfky amerického Fedu Janet Yellenové směrem k případnému zvýšení úrokových sazeb. Přesto - a i přes částečný pokles cen ropy - se indexy velkých akciových trhů západní Evropy zmohly k zakončení seance v pozitivním pásmu.

Domácí index PX zakončil týden na 890 bodech, což znamenalo týdenní nárůst o 1,75 %. Nejlepší výkon předvedla Erste Group Bank (+6,3 %), posílily ale také MONETA Money Bank (+2 %) a VIG (+2 %). Komerční banka naopak mírně oslabila (-0,3 %), vůbec nejslabší byla v týdenním srovnání Philip Morris ČR (-4,6 %) a za ní O2 C.R. (-1,3 %).

Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka guvernérem ČNB. Ten se v neděli v Otázkách Václava Moravce rozpovídal o možných plánech i případných změnách ve fungování centrální banky.

Rusnok: Guvernér ČNB by mohl mít jen jediný mandát, a to na 8 či 9 let
Guvernér České národní banky by mohl být volen na osm nebo devět let, ale jen na jedno funkční období. Takovou možnost by v případě změn příslušného zákona preferoval budoucí guvernér centrální banky Jiří Rusnok. Řekl to v České televizi. Nyní jsou funkční období možná dvě, každé na šest let. Již rok je v Poslanecké sněmovně návrh změny ústavy, podle které by jmenování členů bankovní rady, stejně jako samotného guvernéra, musel schválit Senát, a nebyla by to už tedy výlučná pravomoc prezidenta.
Rusnok: Konec intervencí se bude ČNB snažit předem ohlásit
Budoucí guvernér České národní banky Jiří Rusnok preferuje, aby se ČNB snažila ohlásit konec devizových intervencí předem. V případě extrémní rozkolísanosti trhu by si ale i pak měla vyhradit možnost zásahu. Člen bankovní rady Rusnok, který se guvernérem stane od července, to v neděli řekl v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Výsledková sezóna v Praze byla završena zprávami od VIG a Pegasu Nonwovens. Výsledky VIG nepřinesly žádné výraznější překvapení, na všech úrovních víceméně odpovídaly očekávání trhu a výhled byl potvrzen. Pegas oznámil silné výsledky, které taktéž nepřekvapily a odpovídaly odhadům trhu, a stejně jako v případě VIG byl potvrzen i celoroční cíl.

Podle očekávání schválili akcionáři Kofoly na valné hromadě výši zálohy na hrubou dividendu. Navrhovaná dividenda implikuje hrubý dividendový výnos 1,6 % a dividendový výplatní poměr 40 %. Při IPO management firmy deklaroval minimální výplatní poměr 30 %.

Tisk spekuluje o prodlužování odstávek jaderných elektráren i v příštím roce. To by bylo pro ČEZ negativní, neplánované odstávky podstatně ovlivnily výsledky za rok 2015 a budou mít dopad i na hospodaření v letošním roce.

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ale připsala téměř dvě procenta
Pražská burza v pátek stagnovala. Index PX sice klesl, ale jen o 0,09 % na 890,47 bodu. Dařilo se akciím společnosti ČEZ, naopak většina finančních titulů skončila v mínusu. Za celý týden index PX zpevnil o 1,75 %.

Výhled

Obchodní týden bude na trzích v USA a Spojeném království zkrácený o pondělní státní svátek. Trhy aktuálně na denní bázi reagují na měnící se výhled vývoje měnové politiky v USA, nadále důležitý je také vývoj cen ropy.

"Horší údaje z trhu práce i relativně silný dolar v minulých týdnech by měly podle Société Générale snížit pravděpodobnost utahování měnové politiky Fedu na zasedání v polovině června i v červenci (SG nadále předpokládá první zvýšení sazeb až v prosinci). Na základě toho by mohl v následujících týdnech oslabovat i dolar vůči euru," nabízí aktuálně menšinový analytický názor ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.

"My očekáváme jedno až dvě zvýšení sazeb v letošním roce díky solidnímu vývoji ekonomiky. Co ale může zvyšování sazeb zpomalit? Paradoxně vyšší kredibilita Fedu. Od konce dubna totiž dolar posílil o více než 3,5 %. A silnější dolar sám o sobě utahuje měnové podmínky. Takže by Fed nakonec nemusel tolik spěchat se zvyšováním sazeb. Připomínám, že podle odhadů Fedu posílení dolaru o deset procent sníží růst ekonomiky v následujících třech letech o 1,5 procentního bodu a jádrovou PCE inflaci o půl procentního bodu v horizontu dvou kvartálů. Vzhledem k posílení efektivního kurzu dolaru (vůči koši měn) o 18 % od poloviny roku 2014 je logické, že zvýšení sazeb bylo vytlačováno posílením dolaru," přidává hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

"Dolar posiluje paradoxně i proto, že trh očekává zvyšování sazeb. Zapeklité! Každopádně očekáváme, že Fed skutečně v létě zvýší sazby, už jen pro nápravu pošramocené kredibility. A do té doby bude trh bedlivě sledovat makrodata. Minulý pátek byl sice revidován růst ekonomiky USA za první čtvrtletí z původního odhadu růstu o 0,5 % na 0,8 %. Jde o zlepšení obrázku, ale stále si myslíme, že jde o podhodnocení vzhledem ke zbytkové sezónnosti," doplňuje Navrátil.

Názor Fedu na stav americké ekonomiky může být v týdnu ovlivněn řadou dat, těmi hlavními ale budou ta páteční z trhu práce. Trh nečeká, že by mělo přibýt okolo 200 tisíc pracovních míst, reakci na případné údaje na podobné jako dubnové úrovni (160 tisíc) je tedy složité odhadovat. Silnější čísla by ale zvýšila pravděpodobnost červnového, případně červencového zvýšení základní úrokové sazby v USA.

Od zasedání ECB se nečeká nic výrazného, program odkupu aktiv by měl zůstat na 80 miliardách eur a sazby na stávající úrovni. Jako vždy ale bude sledovaná následná tisková konference, trhy bude zajímat názor banky na funkčnost současného programu na podporu inflace a ekonomiky.

"Rada guvernérů by podle očekávání Société Générale i trhu neměla změnit nastavení měnových podmínek, zajímavá však bude tisková konference prezidenta Maria Draghiho. Příznivá ekonomická data v uplynulých týdnech a rostoucí ceny ropy znamenají, že tlak na další uvolnění měnové politiky ustoupil. Spíše naopak, dražší ropa by se měla promítnout do rychlejšího růstu inflace, která by podle výhledu SG měla dosáhnout 1,4 % v prosinci, ve druhém kvartálu 2017 dokonce 2 %. Proto bude trhy zajímat, jaký Mario Draghi naznačí postoj ECB k této pravděpodobné normalizaci inflace," uvedl v týdenním výhledu Marek Dřímal.

V uplynulém týdnu se americké akciové trhy opět přiblížily k maximům a index S&P 500 prakticky dosedl na hladinu 2 100 bodů. Tuto hranici rezistence se mu již několikrát nepodařilo prolomit, část analytiků proto předpokládá minimálně krátkodobý pohyb cen akcií níže.

"Index S&P 500 zůstává v rozpětí z posledních týdnů, vrátil se nad klesající trendovou čáru v rámci rozpětí 2 020 až 2 100 a páteční denní svíčkou testuje hladinu 2 100. Pokud ji překoná, bude to signál narůstajícího býčího hybného momenta. Fundamentální data v USA byla v týdnu příznivá. Objem obchodů je ale stále velice nízký. Do nákupu akcií se investoři momentálně nehrnou, komentáře se ale z chmurných až katastrofických pomalu mění na opatrně optimistické. Důležitým supportem zůstává hladina 2 040. Rezistence 2 070 až 2 080 je minulostí, index S&P 500 je na hodnotách z druhé poloviny dubna," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Jedinou významnou očekávanou událostí na pražské burze je páteční valná hromada ČEZ. Ta rozhodne o dividendě, která byla navržena na úrovni 40 Kč na akcii (hrubý výnos 9 %). Poslední obchodní den s nárokem na dividendu bude 7. červen 2016. Stát jako hlavní akcionář energetické skupiny ČEZ navrhuje podobně jako loni nevyplatit odměny členům představenstva a dozorčí rady firmy. Představenstvo ČEZ, které samo navrhlo výplatu tantiém ve výši 23 milionů korun, vzalo protinávrh na vědomí.

Makroekonomický kalendář je na přelomu května a června velice nabitý. V USA budou důležité úterní osobní výdaje a spotřebitelská důvěra, ve středu budou investoři čekat na index nákupních manažerů ISM v průmyslu a ve čtvrtek na počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Číslem týdne bude přírůstek pracovních míst oznámený v pátek společně s vývojem mezd, v pátek vyjde také index ISM ve službách a průmyslové zakázky.

V Evropě na sebe strhnou pozornost inflační data z eurozóny a z Německa, které během týdne oznámí i další důležité údaje, například z maloobchodu. Finální indexy nákupních manažerů vyjdou po celém světě, mezi nejsledovanější budou vedle těch za celou eurozónu patřit ty z Číny. Ve čtvrtek se ve Vídni sejdou představitelé zemí OPEC, aby jednali o cenách a produkci ropy, prozatím se ale nečekají kroky k omezení produkce suroviny.

V týdnu bude v České republice zveřejněn květnový index nákupních manažerů z průmyslu, který by měl podle očekávání analytiků vzrůst z dubnových 53,6 bodu možná až k 55 bodům. Tomu nasvědčuje dobrá situace v německé ekonomice a trvající poptávka po automobilech v eurozóně. Dočkáme se i zpřesněného odhadu HDP v prvním kvartálu, který podle prvních údajů vzrostl o 0,5 % mezikvartálně. ČSÚ také odhalí strukturu HDP, kde by měl být patrný další propad investic.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Janu Urbánkovou, analytičku z České spořitelny.

 

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna