Burzovní kalendář (30. 5. - 3. 6. 2016)

Zasedání ECB, záplava makroekonomických dat v čele s americkou nezaměstnaností a valná hromada ČEZ. Investory ve světě i v České republice čeká na začátku června řada zajímavých událostí.
Ohlédnutí
Finanční trhy prošly v týdnu dynamickým vývojem. Především úterý a středa se nesly ve znamení silného růstu cen akcií. Mění se očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb v USA, trhy se začínaní vracet k variantě, že měnový výbor Fedu již v červnu nebo červenci může odhlasovat jejich zvýšení. Proto opět posiluje dolar a slábne euro, což v týdnu pomohlo k nadvýkonnosti evropským akciovým indexům.
V USA akcie také posílily, když se dařilo mimo jiné finančním titulům díky tomu, že vyšší sazby přispějí k lepším zisků bank. Ceny ropy se po zhruba 7 měsících dostaly nad 50 USD za barel, silný dolar naopak nesvědčil zlatu, které zlevnilo na 3měsíční minimum lehce nad 1 200 USD za trojskou unci.
Domácí index PX zakončil týden na 890 bodech, což znamenalo týdenní nárůst o 1,75 %. Nejlepší výkon předvedla Erste Group Bank (+6,3 %), posílily ale také MONETA Money Bank (+2 %) a VIG (+2 %). Komerční banka naopak mírně oslabila (-0,3 %), vůbec nejslabší byla v týdenním srovnání Philip Morris ČR (-4,6 %) a za ní O2 C.R. (-1,3 %).
Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka guvernérem ČNB. Ten se v neděli v Otázkách Václava Moravce rozpovídal o možných plánech i případných změnách ve fungování centrální banky.
Výsledková sezóna v Praze byla završena zprávami od VIG a Pegasu Nonwovens. Výsledky VIG nepřinesly žádné výraznější překvapení, na všech úrovních víceméně odpovídaly očekávání trhu a výhled byl potvrzen. Pegas oznámil silné výsledky, které taktéž nepřekvapily a odpovídaly odhadům trhu, a stejně jako v případě VIG byl potvrzen i celoroční cíl.
Podle očekávání schválili akcionáři Kofoly na valné hromadě výši zálohy na hrubou dividendu. Navrhovaná dividenda implikuje hrubý dividendový výnos 1,6 % a dividendový výplatní poměr 40 %. Při IPO management firmy deklaroval minimální výplatní poměr 30 %.
Tisk spekuluje o prodlužování odstávek jaderných elektráren i v příštím roce. To by bylo pro ČEZ negativní, neplánované odstávky podstatně ovlivnily výsledky za rok 2015 a budou mít dopad i na hospodaření v letošním roce.
Výhled
Obchodní týden bude na trzích v USA a Spojeném království zkrácený o pondělní státní svátek. Trhy aktuálně na denní bázi reagují na měnící se výhled vývoje měnové politiky v USA, nadále důležitý je také vývoj cen ropy.
"Horší údaje z trhu práce i relativně silný dolar v minulých týdnech by měly podle Société Générale snížit pravděpodobnost utahování měnové politiky Fedu na zasedání v polovině června i v červenci (SG nadále předpokládá první zvýšení sazeb až v prosinci). Na základě toho by mohl v následujících týdnech oslabovat i dolar vůči euru," nabízí aktuálně menšinový analytický názor ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.
"My očekáváme jedno až dvě zvýšení sazeb v letošním roce díky solidnímu vývoji ekonomiky. Co ale může zvyšování sazeb zpomalit? Paradoxně vyšší kredibilita Fedu. Od konce dubna totiž dolar posílil o více než 3,5 %. A silnější dolar sám o sobě utahuje měnové podmínky. Takže by Fed nakonec nemusel tolik spěchat se zvyšováním sazeb. Připomínám, že podle odhadů Fedu posílení dolaru o deset procent sníží růst ekonomiky v následujících třech letech o 1,5 procentního bodu a jádrovou PCE inflaci o půl procentního bodu v horizontu dvou kvartálů. Vzhledem k posílení efektivního kurzu dolaru (vůči koši měn) o 18 % od poloviny roku 2014 je logické, že zvýšení sazeb bylo vytlačováno posílením dolaru," přidává hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
"Dolar posiluje paradoxně i proto, že trh očekává zvyšování sazeb. Zapeklité! Každopádně očekáváme, že Fed skutečně v létě zvýší sazby, už jen pro nápravu pošramocené kredibility. A do té doby bude trh bedlivě sledovat makrodata. Minulý pátek byl sice revidován růst ekonomiky USA za první čtvrtletí z původního odhadu růstu o 0,5 % na 0,8 %. Jde o zlepšení obrázku, ale stále si myslíme, že jde o podhodnocení vzhledem ke zbytkové sezónnosti," doplňuje Navrátil.
Názor Fedu na stav americké ekonomiky může být v týdnu ovlivněn řadou dat, těmi hlavními ale budou ta páteční z trhu práce. Trh nečeká, že by mělo přibýt okolo 200 tisíc pracovních míst, reakci na případné údaje na podobné jako dubnové úrovni (160 tisíc) je tedy složité odhadovat. Silnější čísla by ale zvýšila pravděpodobnost červnového, případně červencového zvýšení základní úrokové sazby v USA.
Od zasedání ECB se nečeká nic výrazného, program odkupu aktiv by měl zůstat na 80 miliardách eur a sazby na stávající úrovni. Jako vždy ale bude sledovaná následná tisková konference, trhy bude zajímat názor banky na funkčnost současného programu na podporu inflace a ekonomiky.
"Rada guvernérů by podle očekávání Société Générale i trhu neměla změnit nastavení měnových podmínek, zajímavá však bude tisková konference prezidenta Maria Draghiho. Příznivá ekonomická data v uplynulých týdnech a rostoucí ceny ropy znamenají, že tlak na další uvolnění měnové politiky ustoupil. Spíše naopak, dražší ropa by se měla promítnout do rychlejšího růstu inflace, která by podle výhledu SG měla dosáhnout 1,4 % v prosinci, ve druhém kvartálu 2017 dokonce 2 %. Proto bude trhy zajímat, jaký Mario Draghi naznačí postoj ECB k této pravděpodobné normalizaci inflace," uvedl v týdenním výhledu Marek Dřímal.
V uplynulém týdnu se americké akciové trhy opět přiblížily k maximům a index S&P 500 prakticky dosedl na hladinu 2 100 bodů. Tuto hranici rezistence se mu již několikrát nepodařilo prolomit, část analytiků proto předpokládá minimálně krátkodobý pohyb cen akcií níže.
"Index S&P 500 zůstává v rozpětí z posledních týdnů, vrátil se nad klesající trendovou čáru v rámci rozpětí 2 020 až 2 100 a páteční denní svíčkou testuje hladinu 2 100. Pokud ji překoná, bude to signál narůstajícího býčího hybného momenta. Fundamentální data v USA byla v týdnu příznivá. Objem obchodů je ale stále velice nízký. Do nákupu akcií se investoři momentálně nehrnou, komentáře se ale z chmurných až katastrofických pomalu mění na opatrně optimistické. Důležitým supportem zůstává hladina 2 040. Rezistence 2 070 až 2 080 je minulostí, index S&P 500 je na hodnotách z druhé poloviny dubna," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Jedinou významnou očekávanou událostí na pražské burze je páteční valná hromada ČEZ. Ta rozhodne o dividendě, která byla navržena na úrovni 40 Kč na akcii (hrubý výnos 9 %). Poslední obchodní den s nárokem na dividendu bude 7. červen 2016. Stát jako hlavní akcionář energetické skupiny ČEZ navrhuje podobně jako loni nevyplatit odměny členům představenstva a dozorčí rady firmy. Představenstvo ČEZ, které samo navrhlo výplatu tantiém ve výši 23 milionů korun, vzalo protinávrh na vědomí.
Makroekonomický kalendář je na přelomu května a června velice nabitý. V USA budou důležité úterní osobní výdaje a spotřebitelská důvěra, ve středu budou investoři čekat na index nákupních manažerů ISM v průmyslu a ve čtvrtek na počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Číslem týdne bude přírůstek pracovních míst oznámený v pátek společně s vývojem mezd, v pátek vyjde také index ISM ve službách a průmyslové zakázky.
V Evropě na sebe strhnou pozornost inflační data z eurozóny a z Německa, které během týdne oznámí i další důležité údaje, například z maloobchodu. Finální indexy nákupních manažerů vyjdou po celém světě, mezi nejsledovanější budou vedle těch za celou eurozónu patřit ty z Číny. Ve čtvrtek se ve Vídni sejdou představitelé zemí OPEC, aby jednali o cenách a produkci ropy, prozatím se ale nečekají kroky k omezení produkce suroviny.
V týdnu bude v České republice zveřejněn květnový index nákupních manažerů z průmyslu, který by měl podle očekávání analytiků vzrůst z dubnových 53,6 bodu možná až k 55 bodům. Tomu nasvědčuje dobrá situace v německé ekonomice a trvající poptávka po automobilech v eurozóně. Dočkáme se i zpřesněného odhadu HDP v prvním kvartálu, který podle prvních údajů vzrostl o 0,5 % mezikvartálně. ČSÚ také odhalí strukturu HDP, kde by měl být patrný další propad investic.
O výhled na další obchodní týden jsme požádali Janu Urbánkovou, analytičku z České spořitelny.
Aktuality
