Co musíte ráno vědět (9. května)
|

Co musíte ráno vědět (9. května)

Jak první květnový týden zakončily trhy v Evropě a USA, na co se mohou těšit akcionáři Unipetrolu a jako to vypadá, když se do přípravy steaku pustí polobůh Chuck Norris? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pátek oklepaly z úvodního poklesu a nakonec zpevnily, týdenní výsledek již ale páteční seance nezachránila

Americké akcie v první polovině páteční seance oslabovaly, nakonec ale mírně zpevnily. Investoři během dne dospěli k závěru, že slabší údaje z amerického trhu práce nejsou až tak velkým zklamáním, jak si zprvu mysleli. Dow v pátek posílil o 0,45 % na 17 740,63 bodu, širší S&P 500 přidal 0,32 % na 2 057,14 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,4 % na 4 736,15 bodu. Index volatility VIX se snížil o 7,35 % na 14,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 1,777 %. V plusu skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a odvětví necyklického spotřebního zboží, pod nulou skončily sektor zdravotní péče, odvětví veřejných služeb a energetický sektor. Investoři nejen v USA již od rána netrpělivě čekali na zprávu z amerického trhu práce, která vyšla ve 14.30 SELČ. Příliš je ale nenadchla. Americká ekonomika podle zveřejněných dat v dubnu vytvořila pouze 160 tisíc pracovních míst, trh vyhlížel přírůstek 200 tisíc míst. Březnový údaj byl navíc revidován na 208 tisíc z 215 tisíc a údaj za únor byl snížen na 233 tisíc z 245 tisíc. Celková míra nezaměstnanosti zůstala na 5 %, ačkoli se čekal pokles na 4,9 %. Za celý týden Dow odepsal 0,19 %, S&P 500 klesl o 0,4 % a Nasdaq Composite přišel o 0,82 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles indexu S&P 500 zatím paniku nevyvolává, maxima se ale vzdalují

Chcete v květnu prodávat? Dejte si pozor na tyto akcie

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden výrazně klesly

Většina sektorů celoevropského indexu STOXX Europe 600 byla v závěru pátečního obchodování v mínusu, ačkoli index většinu denních ztrát smazal. Indexy burz v Londýně a Frankfurtu skončily mírně v plusu, index pařížské burzy naopak mírně klesl. FTSE 100 přidal 0,14 % a DAX posílil o 0,18 %, CAC 40 odepsal 0,42 % a STOXX Europe 600 klesl o 0,36 %. Akcie oceláren ArcelorMittal v pátek poklesly o 1,2 %, akcie aerolinek easyJet si naopak připsaly 1,6 % a akcie italské banky Monte dei Paschi di Siena poskočily o 2,4 %, když její ohlášené čtvrtletní výsledky předčily očekávání analytiků. Od pondělí do pátku britský FTSE 100 odepsal 2,93 %, německý DAX přišel o 1,68 %, francouzský CAC 40 oslabil o 2,89 % a regionální STOXX Europe 600 ztratil 2,87 %.

Spojené království: Recese je daleko, a tak na ni nejsme připraveni

Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!

3. Pražská burza se v pátek propadla o více než 2 %, za celý týden ztratila přes 5 %

Pražská burza se v pátek po čtvrteční stagnaci vrátila k poklesu, index PX se propadl o 2,15 % na 867,79 bodu. Zlevnily akcie zavedených bank i energetické společnosti ČEZ, cenné papíry telekomunikační firmy O2 ztratily více než 8,5 %. Akcie burzovního nováčka MONETA Money Bank naopak vzrostly o 0,07 % a pražská burza díky nim zaznamenala největší letošní objem obchodů. "Událostí dne i celého týdne byl vstup Monety na pražský trh. Burza díky němu v pátek zaznamenala nejvyšší letošní objem obchodování a druhý nejvyšší od konce listopadu 2012, kdy zavedla obchodní systém Xetra. Upisovací cena akcií Monety byla stanovena na spodním okraji cenového rozpětí, tedy 68 Kč. Během první obchodní seance se zobchodovalo 28 milionů kusů akcií, tedy zhruba 5,5 % celkového množství cenných papírů společnosti. Moneta zakončila svůj první den na úrovni 68,05 Kč," shrnuje debut titulu na burze analytik J&T Banky Milan Vaníček. Na pátečním poklesu burzovního indexu o víc než dvě procenta se výrazně podepsal propad akcií O2 C.R. o 8,51 % na 215 korun. Vysvětlením může být podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera přesun části investorů od akcií O2 k cenným papírům Monety. Cenné papíry Erste Group Bank spadly o 2,66 % na 630 korun a Komerční banka klesla o 1,04 % na 4 576 Kč. Rovněž tyto poklesy může mít na svědomí nový konkurent na burze. Cenné papíry ČEZ odepsaly 1,79 % na 440 korun. Za celý uplynulý týden index PX ztratil 5,3 %. Nejvíce oslabily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Žádné akcie v týdnu nerostly, jen Kofola zůstala beze změny.

Věříte ČNB, že se po ukončení kurzového závazku trh nezblázní? Vydělejte na tom!

Tip na certifikát: Sázka na dividendy a pasivní příjem dvakrát za rok

4. Očekávané události

V noci na pondělí bude v Japonsku zveřejněn zápis z posledního zasedání tamní centrální banky, na kterém Bank of Japan překvapivě nepředstavila další opatření na podporu ekonomické expanze a růstu inflace, a Čína přidá údaje o devizových rezervách. V Evropě budou investoři dopoledne sledovat německé podnikové objednávky, britský index cen domů od banky Halifax, index investorské důvěry v eurozóně od společnosti Sentix a dále zprávy o české nezaměstnanosti, průmyslové a stavební výrobě a obchodní bilanci. V USA odpoledne vyjde index podmínek na trhu práce a s projevem vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans. Kromě toho se ještě bude konat mimořádné zasedání takzvané euroskupiny, na kterém by ministři financí eurozóny měli dokončit revizi řeckého záchranného programu, jenž je podmínkou pro uvolnění dalších úvěrů pro Atény, a hospodářskými výsledky se pochlubí v USA například Tyson Foods, Hertz Global Holdings nebo SolarCity a v Evropě mimo jiné Enel. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Unipetrol se chce vrátit k vyplácení dividendy. Valné hromadě navrhne 5,52 Kč na akcii

Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že se její představenstvo rozhodlo valné hromadě navrhnout výplatu dividendy ze zisku z roku 2015, a to ve výši 5,52 Kč na akcii. Celkem jde o miliardu korun. Dividendu společnost naposledy vyplatila za rok 2007. Rozhodný den pro uplatnění práva na dividendu je shodný s rozhodným dnem pro účast na valné hromadě, což je sedmý kalendářní den předcházející dni konání valné hromady. "Oznámený návrh představuje dividendový výnos necelá 3 % vzhledem k aktuální ceně, což je ve srovnání se sektorem podprůměr," poznamenal analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

6. Saúdskoarabský král odvolal dlouholetého ministra pro ropu Nuajmího

Saúdskoarabský král Salmán v sobotu odvolal ministra ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alího Nuajmího, který v této funkci působil od roku 1995. Jeho úřad v rámci reorganizace celé vlády přejmenoval na ministerstvo energetiky, průmyslu a těžby a do jeho čela jmenoval Chálida Fáliha, uvedla agentura Reuters. Fálih poté v neděli řekl, že Rijád zachová stabilní ropnou politiku a bude nadále maximálně vycházet vstříc poptávce po černém zlatě.

7. Juncker naznačuje jednání o zmírnění řeckého dluhu

Řecko v zásadě dosáhlo cílů reforem požadovaných věřiteli a jeho partneři v eurozóně začnou jednat o možném zmírnění řeckého zadlužení. V rozhovoru s německými listy to podle agentury AFP řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos současně varoval před požadavky dalších škrtů nad rámec opatření obsažených v nyní projednávaném balíčku reforem.

8. ČNB v březnu na devizovém trhu neintervenovala

Česká národní banka v březnu neprovedla žádné intervence na devizovém trhu. Vyplývá to údajů o devizových obchodech ke konci března, které banka zveřejnila v pátek. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce března centrální banka intervenovala za zhruba 520 miliard korun.

9. MMF: Střední a východní Evropa ekonomicky poroste, ale pomaleji než před krizí

Většina zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy bude nadále silně růst. Rusko a další postsovětské země však bude dále trápit recese, ze které se budou dostávat jen pomalu. Uvedl to ve své pravidelné zprávě o výhledu regionu Mezinárodní měnový fond. Průměrné tempo růstu regionu však zůstane pod úrovní před krizí. Může tak trvat delší dobu, než se regionu podaří dohnat vyspělé evropské země. Vyhlídky růstu globální ekonomiky pro středně dlouhé období nejsou příliš příznivé a největší nadějí pro posílení růstu zemí v regionu a rychlejší přibližování životní úrovně k úrovni vyspělých zemí tak jsou strukturální reformy, dodává MMF.

10. Trump chce zvýšit daně bohatým i minimální mzdu

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump hodlá zvýšit daně bohatým lidem a zároveň se nebrání růstu minimální mzdy. Řekl to v nedělním rozhovoru s televizní stanicí NBC. Trump již dříve do svých daňových plánů během kampaně zahrnul úlevy pro střední třídu a chudé. Těmito úpravami však nechce Trump zatížit rozpočet, kompenzovat je chce například efektivnějším výběrem daní či tím, že snížením daňové zátěže pro firmy přiměje k návratu do USA řadu společností registrovaných kvůli nižším odvodům v zahraničí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pohled Chucka Norrise přivádí jeho nepřátele k úžasu. A perfektně griluje steaky

Chuck Norris, muž, který podle těch, kteří setkání s ním přežili, dokáže dvakrát napočítat do nekonečna a objet Zemi na rotopedu, se v nové reklamě na belgické pivo Hoegaarden určené pro ruský trh pustil do přípravy šťavnatého steaku. Problémy mu díky jeho nadpřirozeným schopnostem nedělají krájení zeleniny, čištění ryb, grilování masa ani narážení sudu.

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus