Co musíte ráno vědět (11. července)

Jak zakončily týden světové trhy, co si o světovém obchodu myslí zástupci zemí G20 a jak také šetří automobilka Toyota? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek díky příznivým datům z trhu práce výrazně zpevnily a zakončily týden na letošních maximech
Americké akcie zahájily páteční obchodní seanci přibližně půlprocentním růstem a během dne zisky dále navyšovaly. Nákupní náladu investorů podporovala zpráva z trhu práce, podle které americká ekonomika v červnu vytvořila výrazně více pracovních míst, než se čekalo. Zpráva podle analytiků naznačuje, že ekonomika USA po slabém úvodu roku opět nabírá na síle. Dow v pátek vzrostl o 1,4 % na 18 146,74 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,53 % na 2 129,90 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,64 % na 4 956,76 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,57 % na 13,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o tři bazické body na 1,357 %. Z jednotlivých sektorů v pátek nejvíce zpevnily odvětví základních materiálů, sektor cyklického spotřebního zboží a finanční odvětví. Nejmenší přírůstky zaznamenaly sektor zdravotní péče, telekomunikační odvětví a sektor veřejných služeb. Za celý týden Dow posílil o 1,1 %, S&P 500 přidal 1,28 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,94 %. Na amerických burzách se obchodovalo v uplynulém týdnu jen čtyři dny, v pondělí trhy zůstaly zavřené kvůli oslavám Dne nezávislosti.
2. Evropské trhy díky pozitivní zprávě o americké nezaměstnanosti zažily úspěšný pátek, týden ale zakončily nejednotně
Po úvodní ztrátách evropské trhy v pátek otočily vývoj a zakončily v kladných číslech. Překvapivé údaje o počtu pracovních míst v USA se výrazně odrazily na odpoledním obchodování, když evropské akcie vyletěly vzhůru. Regionální index STOXX Europe 600 po zveřejnění zprávy získával ve všech sektorech a obchodování zakončil se ziskem 1,66 %. Zpevnily i všechny hlavní evropské burzy. Britský FTSE 100 získal o 0,87 %, francouzský CAC 40 si připsal 1,77 %, německý DAX dokonce 2,24 %. Navzdory silnému pátku ale německý i francouzský trh zůstaly za celý týden ve ztrátě přes procento, STOXX Europe 600 a britský FTSE 100 naopak mírně posílily.
Lesk a bída evropského rozvodu: Britské sbohem EU v expertních souvislostech
3. Pražská burza zakončila páteční obchodování v mírné ztrátě, zkrácený týden vyzněl také negativně
Index PX v pátek odepsal 0,41 % na 811,26 bodu. Objem obchodování byl před víkendem výrazně utlumený, zobchodováno bylo jen asi 350 milionů korun. Největší objem připadl Komerční bance, jejíž akcie spadly o 0,99 %. V záporných číslech zakončily i MONETA Money Bank, která přišla o 2,39 %, a O2 Czech Republic s 2,38% poklesem. Erste Group Bank naopak po úvodních ztrátách připsala 0,34 %. Úspěšnou seanci zažily i ČEZ, který navýšil o 0,42 %, Kofola se ziskem 0,72 % a pojišťovna VIG, jejíž akcie přidaly 1,03 %. Celkově akcie na pražské burze v uplynulém zkráceném týdnu poklesly. Od minulého pátku ztratil index PX 1,6 %. Největší pokles zaznamenaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, nejvíce se naopak dařilo cenným papírům sázkové kanceláře Fortuna.
4. Očekávané události
Angela Merkelová přednese v pondělí projev na sněmu CDU. Ministři financí zemí eurozóny budou v Bruselu jednat o italských bankách, Řecku a názorech Evropské komise na rozpočty Španělska a Portugalska. Vyjdou mimo jiné index podmínek na americkém pracovním trhu, polská inflace a italská průmyslová výroba. Investoři budou po konci obchodování hodnotit hospodářské výsledky společnosti Alcoa, které neformálně odstartují výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí. Co čeká trhy během celého týdne, najdete včetně odhadů analytiků v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Čína: Inflace zpomaluje, v červnu spotřebitelské ceny vzrostly jen o 1,9 %
Index spotřebitelských cen v Číně v červnu vzrostl o 1,9 %, výrobní ceny klesly o 2,6 %.
6. Ministři obchodu G20 vyjádřili obavy z rostoucího protekcionismu
Ministři obchodu dvacítky největších světových ekonomik G20 na závěr své dvoudenní schůzky v Šanghaji vyzvali vlády svých zemí, aby odstranily překážky bránící rozvoji světového obchodu. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Ministři vyjádřili obavy z rostoucího protekcionismu, který je podle nich nejsilnější od roku 2009.
7. Pohledávka státu na náklady ukončení činnosti OKD dosud nevznikla
Pohledávka státu na úhradu nákladů, které mohou být v budoucnu vynaloženy v souvislosti s ukončením těžební činnosti černouhelné OKD, dosud nevznikla. Nelze ji proto úspěšně přihlásit do insolvenčního řízení bez rizika jejího následného popření. Vyplývá to z informace pro pondělní jednání vlády. Kvůli situaci v OKD se v pondělí v podvečer uskuteční ještě další jednání na Úřadu vlády. Zúčastní se ho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři, zástupci odborů, zaměstnavatelských svazů a Moravskoslezského kraje.
8. Výrobce hygienických potřeb Kimberly-Clark zastavil výrobu ve Venezuele
Americký výrobce dětských plen, dámských vložek a toaletního papíru Kimberly-Clark zastavil veškerou produkci a prodej svého zboží ve Venezuele. Firma to oznámila v sobotu s odůvodněním, že v nynější ekonomické krizi v zemi není schopna dovážet suroviny a držet krok s vysokou inflací. Rozhodnutí firmy zesílí palčivý nedostatek základních potřeb v zemi, který je nejnápadnějším projevem krachu ekonomické politiky socialistické venezuelské vlády.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Takhle se šetří: Toyota kvůli úsporám vypíná výtahy
Japonská společnost Toyota Motor, která je největším výrobcem automobilů na světě, se v rámci úsporných opatření rozhodla vypnout dva z osmi výtahů ve svém tokijském ústředí. Podle automobilky má tento krok zaměstnancům připomínat snahu podniku o posilování konkurenceschopnosti. "Klíčovým cílem vypnutí výtahů je zvýšit uvědomělost zaměstnanců a připomenout jim odhodlání Toyoty zvyšovat konkurenceschopnost prostřednictvím omezování plýtvání," uvedla podle BBC firma. "Pomůže to rovněž ochraně životního prostředí."
Toyota ve svém ústředí v rámci úsporných opatření kromě vypnutí dvou výtahů rovněž upravila nastavení klimatizace. Podobné kroky automobilka podle BBC podnikla již během finanční krize v roce 2008. "Tato politika není nová," upozornila automobilka. Neupřesnila však, jak velké úspory by tato opatření měla přinést. Firma v květnu uvedla, že v současném finančním roce očekává propad zisku až o 35 %, a to zejména kvůli silnější domácí měně, která podkopává její konkurenceschopnost na zahraničních trzích.