Co musíte ráno vědět (14. července)
|

Co musíte ráno vědět (14. července)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a zámoří, jak brexit ovlivní zájem USA uzavřít s EU dohodu TTIP a kde daňoví úředníci stíhající neplatiče až do moře? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu opět vystoupaly na nové rekordní hodnoty, závěrečný růst byl ale kosmetický

Americké akcie ve středu znovu zpevnily, a indexy Dow a S&P 500 tak opět posunuly výše jak zavírací, tak absolutní maxima. Růst benchmarků již ale nebyl příliš výrazný, index Nasdaq Composite dokonce uzavřel v mínusu. Nákupy akcií v minulých dnech podporovaly příznivá páteční zpráva z amerického trhu práce, podle které v USA v červnu vzniklo výrazně více pracovních míst, než se čekalo, zmírnění politického napětí v Japonsku a v Británii a vyhlídky na nová podpůrná opatření ze strany centrálních bank. Ve středu ale akciový trh podkopalo obnovení propadu cen ropy. Náladu investorů nedokázala výrazně zvednout ani zpráva Fedu zvaná Béžová kniha, v níž centrální banka konstatovala, že v americké ekonomice stále nejsou patrné známky budoucího růstu inflace, které by ospravedlnily zvyšování úroků. Dow posílil o 0,13 % na nové zavírací maximum 18 372,12 bodu a širší index S&P 500 přidal 0,01 % na nové zavírací maximum 2 152,43 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,34 % na 5 005,73 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,76 % na 13,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,469 %. Historická intradenní maxima posunuly Dow na 18 390,16 bodu a S&P 500 na 2 156,45 bodu. V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a sektoru veřejných služeb. Pod nulou skončily energetický sektor, odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor zdravotní péče a technologické odvětví.

3 býčí grafy: S&P 500 je na historickém rekordu. Cesta k 2 500 bodům je otevřená, věří expert

Dláždí brexit cestu k United States of Trumperica?

2. Evropské akcie ve středu kolísaly mezi ziskem a ztrátou

Evropské trhy ve středu nenavázaly na pondělní a úterní růst a skončily převážně v mínusu. Investoři dále očekávají globální uvolnění měnové politiky, spekuluje se o možném čtvrtečním snížení úrokových sazeb ze strany Bank of England, vyhlíží se fiskální a monetární stimuly v Japonsku a také opožděné zvyšování sazeb v USA. Trhy také netrpělivě očekávaly jmenování britské premiérky, kterou se stala bývalá ministryně vnitra Theresa Mayová. Její středeční jmenování by mělo snížit nejistotu na politické scéně. Regionální evropský index STOXX Europe 600 se celý den pohyboval v plusu, v závěru seance se však propadl do negativního pásma a odevzdal 0,13 %. Londýnský FTSE 100 ve středu kolísal mezi ziskem a ztrátou, nakonec odepsal 0,15 % na 6 670,40 bodu. Francouzský CAC 40 po více než 3% kombinovaných ziscích z předchozích dvou dnů stoupl o 0,09 % na 4 335,26 bodu a německý index DAX ztratil 0,33 % na 9 930,71 bodu.

Ještě větší Too Big to Fail? Tyto evropské banky jsou podle analytiků nejžhavějšími kandidáty na akvizici

3. Pražská burza ve středu mírně ztratila, dolů ji táhly akcie O2

Pražská burza nenavázala na zisky z předchozích dvou dnů a index PX ve středu odepsal 0,14 % na 826,17 bodu. Na své letošní minimum během dne spadly akcie operátora O2 Czech Republic. Ztratily také rakouské finanční tituly. Úspěšný den zažily ČEZ a Komerční banka. O2 Czech Republic odepsala 2,44 % na 200 Kč, a v červených číslech tak skončila již pátý den v řadě. Cena 200 Kč za akcii přitom představuje nejnižší závěrečnou cenu od konce loňského srpna. Erste Group Bank klesla o 0,71 % na 556 Kč. V záporném pásmu skončily rovněž pojišťovna VIG se ztrátou 1,92 %, MONETA Money Bank, jejíž cenné papíry odepsaly 1,56 %, a Kofola ČeskoSlovensko, která při malém zobchodovaném objemu odevzdala 1,15 %. Elektrárenská společnost ČEZ si ve středu připsala 0,98 %, akcie Komerční banky zpevnily o 1,13 %. Se ziskem zakončily středeční seanci rovněž Philip Morris ČR a CME. Tabákový výrobce získal 0,59 %, mediální společnost posílila o 1,9 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Ve Francii se ve čtvrtek kvůli připomínce pádu Bastily nebude obchodovat. V Austrálii vyjde série dat z trhu práce, v Evropě budou dopoledne zveřejněny švýcarské indexy výrobních a dovozních cen. Zasedá britská centrální banka, která bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Jednání na sebe poutá neobvyklou pozornost, neboť se po odhlasování britského vystoupení z EU spekuluje o snížení základní úrokové sazby z 0,5 % na 0,25 %. Odpoledne vyjdou v USA index výrobních cen a pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kanada zveřejní index cen nových domů a k večeru veřejně vystoupí šéf atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart. Co čeká trhy během celého týdne, najdete včetně odhadů analytiků v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v eurozóně v květnu meziměsíčně klesla o 1,2 % po dubnovém revidovaném růstu o 1,4 % (revidováno z +1,1 %), trh očekával 0,8% pokles

Meziročně se produkce průmyslu zvýšila o 0,5 % po dubnovém revidovaném růstu o 2,2 % (revidováno z +2,0 %), trh očekával 1,4% růst. Za poklesem stojí především prudký propad produkce energií. Středeční údaje evropského statistického úřadu Eurostat naznačují, že ekonomika zemí eura po dubnovém zvýšení průmyslové produkce ztratila na síle. Oproti dubnu klesla produkce ve všech sledovaných kategoriích, nejvíce pak v energetice, kde se snížila o 4,3 %.

6. Riziko pomalejšího růstu ve střední Evropě po brexitu roste

Ve středu to uvedla mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Podstatnější podle ní ovšem je, že rozhodnutí o takzvaném brexitu zde může zvýšit politickou nejistotu na několika frontách. "Země Visegrádu (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko), ale také země jihovýchodní Evropy jako Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko mohou mít obavy z většího vlivu zemí eurozóny, především Francie a Německa, což by dále komplikovalo politické rozhodování v rámci EU," stojí ve zprávě.

7. EU a Čína se dohodly na vzniku pracovní komise kvůli oceli

Pracovní skupina bude sledovat a prověřovat údaje o čínském vývozu a dovozu oceli. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v závěru dvoudenního summitu EU-Čína prohlásil, že skupina zjistí, zda rozhodnutí přijatá čínskou vládou je možné "skutečně ověřit". "Chceme kontrolovat čísla," uvedl Juncker podle webu euobserver.com. Šéf unijní exekutivy podle agentury AP rovněž řekl, že existuje jasné pojítko mezi nadměrnými kapacitami v čínské výrobě oceli a přidělením statusu tržní ekonomiky Číně.

8. Produkce ropy kartelu OPEC v červnu stoupla na osmileté maximum

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhla produkce ropy zemí sdružených v OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) nejvyšší úrovně za posledních 8 let. OPEC v červnu vyprodukoval o 4 000 barelů ropy za den více než v předchozích měsících a celkově na trh dodával 33,21 milionu barelů denně. Růst produkce způsobily téměř rekordní dodávky ze Saúdské Arábie (10,45 milionu barelů za den) a znovu se zvedající produkce v Nigérii.

9. Brexit dle analytika neovlivní zájem USA uzavřít s EU dohodu TTIP

Chystaný odchod Británie z Evropské unie neovlivní zájem Spojených států vyjednat s unií dohodu o volném obchodu známou jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP). Novinářům to v Bruselu, kde se nyní odehrává už 14. vyjednávací kolo, řekl analytik Jacques Pelkmans ze Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS). Pelkmans připomněl, že představitelé EU i USA již dříve deklarovali, že přinejmenším detailní koncept smlouvy by chtěli mít hotový do konce mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy, který Bílý dům opustí příští rok v lednu. "A v té době nebude v žádném případě brexit dokonanou věcí," řekl novinářům bývalý poradce Evropské komise či Světové banky.

10. Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA pokračuje v expanzi, inflace ale stále neroste

Americká ekonomika v druhé polovině jara pokračovala v expanzi, známky budoucího růstu inflace však stále nevykazovala. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka. Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na konci července, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o nastavení měnové politiky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Řecké berní inspektorky berou svou práci vážně

Neunikne nám ani ta nejmenší rybka - to by mohlo být nové heslo řeckých daňových úředníků stíhajících neplatiče. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila čínská masérka, za kterou skočila do moře daňová úřednice v bikinách na východě ostrova Rhodos. Číňanka na pláži poskytovala masáže turistům, aniž na to měla odpovídající licenci a odváděla daně, napsal list The Times. A aby toho nebylo málo, kdykoli se jí přišli úředníci ptát na povolení k provozování živnosti, skočila do moře, odplavala od břehu a čekala, až odejdou. Policisté se do stíhání plavecky zdatné masérky odmítli zapojit a pobřežní hlídka tvrdila, že je žena mimo jejich pravomoc, protože se zjevně netopí. A proto do akce nastoupila daňová úřednice, která se převlečením do bikin přestrojila za turistku, a jakmile bylo potřeba, skočila za masérkou do moře a přiměla ji vrátit se na břeh. Žena se prý nijak nebránila; na břehu byla zadržena a čeká ji pokuta za nelegálně poskytované služby.

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
před 34 minutami

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
před hodinou

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
před hodinou

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
09:40

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace