Burzovní kalendář (1. 8. - 5. 8. 2016)
|

Burzovní kalendář (1. 8. - 5. 8. 2016)

Pokračující výsledková sezóna včetně tří firem obchodovaných na pražské burze, záplava makrodat v čele s americkými údaji z trhu práce a trvající, především americkými trhy stále víceméně ignorovaná geopolitická rizika. To vše na začátku srpna, tedy měsíce, který umí být k investorům v posledních letech doslova nemilosrdný. Skončí klid, který na první pohled panuje na trzích?

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Světové akciové trhy mají za sebou nadmíru úspěšný červenec. A je potřeba říci, že by to na jeho začátku čekal asi málokdo, Evropa se totiž před měsícem teprve probíral z políčku, který jí uštědřili britští voliči svým rozhodnutím odplout se Spojeným královstvím z přístavu s vlajkou Evropské unie. Akciové trhy v USA i Evropě za uplynulý měsíc posílily, na vysokých úrovních se držely například ceny stříbra nebo státních dluhopisů, po jarním oživení naopak dále ztrácela ropa.

Poslední červencový týden nabídl mimo jiné zasedání měnového výboru Fedu. To přineslo lehce jestřábí komentář, a to především díky mírně zlepšenému výhledu vývoje americké ekonomiky. To ale trh nepřesvědčilo, odhadovaný termín dalšího zvyšování sazeb v USA se nijak výrazně nepřiblížil, což v pátek ještě podtrhly nepříliš potěšující údaje o vývoji amerického HDP.

Výsledková sezóna v USA je zhruba ve dvou třetinách. Ziskovost firem ve druhém kvartálu byla zatím lepší, než se čekalo, stále ovšem zisky meziročně klesají, a to zhruba o 2 %. V týdnu příjemně překvapily například údaje o hospodaření Applu, Facebooku či Alphabetu, naopak zklamaly ropné giganty Chevron a ExxonMobil.

Index PX za týden odepsal 1,08 %, ale za červenec vzrostl o 9 %. Z domácích informací zaujala čísla z výsledkové sezóny. CME příjemně překvapila, a to navzdory slabému výsledku v Česku. Titul zakončil týden silnější o 2,9 % a byl jedničkou na českém trhu. Výsledky nad odhady trhu oznámila také společnost O2 Czech Republic, a to díky větší než očekávané úspoře nákladů. Akcie O2 ovšem za týden i tak ztratily 1,6 %.

Kofola oznámila ukončení výroby v jednom ze tří polských závodů, výrobu má v plánu koncentrovat ve zbylých dvou. Situace pro Kofolu není na polském trhu dlouhodobě příznivá, prohrává s konkurencí boj o tržní podíl a zaznamenává klesající tržby (loni -10 %). Restrukturalizační snahy jsou proto pro akcionáře dlouhodobě dobrou zprávou, akcie ale i tak za týden odepsaly 1,6 %.

Nejvíce v týdnu klesly akcie Monety Money Bank (-3,8 %). V rámci bankovního sektoru v celé Evropě byli investoři v týdnu obezřetní kvůli pátečnímu zveřejnění výsledků zátěžových testů. Ty ale dopadly relativně dobře, podle očekávání na tom byla nejhůře italská banka Monte dei Paschi di Siena. Mezi dvanáctku bank s nejslabšími výsledky v zátěžových testech se zařadily například také francouzská Société Générale, italská UniCredit, německá Deutsche Bank nebo rakouské Raiffeisen a Erste Group.

Výhled

Výsledek zátěžových testů evropských bank může v pondělí ráno vyvolat reakci investorů do finančního sektoru. Vedle toho budou trhy v týdnu nadále vyhodnocovat hospodářské výsledky firem, makroekonomická data v čele s těmi z amerického trhu práce nebo rozhodnutí centrálních bank (od Bank of England se čeká snížení základní sazby z dosavadního minima 0,5 %, ČNB podle analytiků zůstane v srpnu zdrženlivá).

Z makroekonomických dat budou důležité hned zkraje týdne finální indexy nákupních manažerů v průmyslu, mimo jiné v Číně, za celou eurozónu a v USA. Během týdne pak dorazí také údaje za sektor služeb a celkové. V USA vedle pátečních dat z trhu práce zaujmou především podnikové objednávky, ty vyjdou také v Německu, nebo například červencové prodeje aut. V Česku vyjdou mimo jiné maloobchodní tržby.

Z oznamovaných hospodářských výsledků lze zmínit například společnosti jako Procter & Gamble, Pfizer, Toyota Motor, HSBC Holdings, Tesla Motors, Société Générale, Deutsche Bank a řadu dalších.

V České republice se k nim připojí hned trojice firem, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. "Neočištěný zisk EBITDA společnosti Kofola ČeskoSlovensko by měl meziročně vzrůst o 1,7 % na 384 milionů Kč. Nečekáme, že by pondělní zpráva měla vyvolat nějakou bouřlivou tržní reakci," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. "Ve středu zveřejní výsledky Komerční banka. Čistý zisk za druhý kvartál podle nás dosáhne 3,8 miliardy Kč (+20 % meziročně), důvodem výrazného růstu ale budou jednorázové položky. I tak ale solidní data mohou vzbudit zájem investorů.

V pátek pak zveřejní hospodářská čísla Erste Group. "Firma již oznámila, že čeká čistý zisk na úrovni 560 milionů eur. Zveřejnění čísel dle tohoto výhledu by mělo znamenat neutrální reakci investorů," dodal Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Geopolitické nejistoty, kvůli kterým řada investorů během posledních měsíců vyprodávala pozice, nikam nezmizely. V pondělí vyprší termín, který si američtí vyjednávači zvolili pro dosažení dohody s Ruskem na řešení války v Sýrii. Evropu dále obchází strašák terorismu a tak či onak související migrační krize. I tak jsou ale akcie na vzestupu a především americký trh je mimořádně klidný.

"Posledních dvanáct obchodních dnů setrvává index S&P 500 v extrémně úzkém rozpětí. Výsledková sezóna běží naplno a údaje od firem jsou smíšené, růst HDP ve druhém kvartálu výrazně zklamal, ale s akciemi to nezahýbalo, stejně jako výstupy ze zasedání FOMC. Jaká zpráva určí další směr vývoje cen akcií?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení s nejbližším supportem na 2 150 a pak na loňských maximech v zóně 2 120 až 2 135. Hlavní akciový benchmark tak má zhruba 2% polštář. Nejbližší rezistence je na psychologicky významné hladině 2 200. Indikátory jsou pozitivní a býčí nálada trvá. Krátkodobá, rychlá korekce může přijít kdykoli, přesto by letní klid mohl ještě vydržet. Tak jako ve filmu Kristián – tropické noci, palmy šumějí, moře zpívá svou kolébající píseň a cikády touží po svém milenci Měsíci. Zavřete oči..."

S&P 500 - technická analýza

"Příští týden čeká na investory další dávka hospodářských výsledků firem, v pátek pak začínají letní olympijské hry. Pokud si pamatujete a vnímáte několikeré olympijské hry, letní i zimní, v souvislosti s děním na trzích, víte, že k žádným větším poklesům během samotných her většinou nedochází. Často je naopak jejich zahájení jako kdyby signálem pro zahájení příjemného růstu cen. I konflikt na Ukrajině v roce 2014 se promítl do dění na trzích vlastně až po skončení her v Soči. Geopolitických rozbušek je ve světě dost, americké akcie to ale zatím ignorují," dodává Košťál.

 

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
před hodinou

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy