US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (26. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, jaká čísla na závěr české výsledkové sezóny zveřejnily Fortuna a Pegas Nonwovens a na jakou novou atrakci láká Čína turisty? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
25. 8. 2016 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek před vystoupením šéfky Fedu mírně klesly

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily, k jejich poklesu přispěly slabé hospodářské výsledky některých maloobchodních prodejců. Pozornost akciového trhu se nyní soustředí na páteční projev šéfky Fedu Janet Yellenové. Index Dow ve čtvrtek odepsal 0,18 % na 18 448,41 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,14 % na 2 172,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,11 % na 5 212,20 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,34 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,575 %. V mínusu skončily sektor zdravotní péče, odvětví cyklického spotřebního zboží a energetický sektor. Nejvýrazněji zpevnil sektor základních materiálů, přírůstky zbylých odvětví byly nevýrazné. Index S&P 500 se již 34 obchodních seancí v řadě neposunul ani jedním směrem o procento a více. Ve středu S&P 500 klesl o 0,52 %, což byl jeho čtvrtý nejvýraznější pohyb v tomto měsíci. Nízká volatilita je patrná rovněž na trhu s americkými vládními dluhopisy.

Bujarý akciový večírek pokračuje. Alkohol ale dochází a kocovina je stále pravděpodobnější

Investorská legenda: Trump je nejhorší kandidát na prezidenta v historii, Clintonová dá zemí správný směr

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily v červených číslech, nedařilo se zejména těžařům

Západoevropské akciové trhy ve čtvrtek klesly, stahovaly je zejména akcie těžařských firem. Odpoledne náladu investorů ovlivňoval nepřesvědčivý začátek obchodování na Wall Street. Britský FTSE 100 klesl o 0,28 % na 6 816,90 bodu, německý DAX odepsal 0,88 % na 10 529,59 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,65 % na 4 406,61 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,84 % na 342,02 bodu. Cenné papíry těžaře Glencore zlevnily o 2,6 %. Ve středu společnost oznámila, že v prvním pololetí hospodařila s čistou ztrátou 369 milionů dolarů. Ztrátu nicméně Glencore snížila z loňských 676 milionů dolarů. Tržby podniku v meziročním srovnání klesly o 6 % na 69,4 miliardy dolarů. Zlevnily i akcie těžařských firem Anglo American a Antofagasta. Akcie leteckého dopravce Deutsche Lufthansa odepsaly téměř tři procenta poté, co ve středu členové německého odborového svazu palubního personálu převážnou většinou schválili dohodu se společností o mzdách a penzích.

Nízké úroky? Centrální banky za všechno nemohou

Chci se zadlužit a hledám banku. Ale rovnou centrální!

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně klesla, akcie Fortuny po výsledcích odepsaly přes 4 %

Index PX ve čtvrtek klesl o 0,26 % na 855,79 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, jejichž cena klesla o 0,23 % na 828 korun. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu cenné papíry energetické skupiny ČEZ, jejichž cena klesla o 0,24 % na 417 korun, a trojici "nejobjemnějších" titulů doplnila rakouská finanční skupina Erste, jejíž akcie zdražily o 0,55 % na 694,90 Kč. Výrazně se propadla cena akcií sázkové kanceláře Fortuna, která před začátkem čtvrtečního obchodování zveřejnila výsledky hospodaření za letošní první pololetí. Investory zklamal výsledek na úrovni provozního zisku EBITDA, který byl sice meziročně lepší, avšak nestačil na odhad trhu. Akcie Fortuny klesly o 4,21 % na 91 korun. Výsledky hospodaření ráno zveřejnila rovněž společnost Pegas Nonwovens, její akcie seanci zakončily se ziskem 0,22 % na 789,80 Kč. Akcie tabákového výrobce Philip Morris ČR zlevnily o 3,01 % na 12 480 Kč a cena akcií telekomunikační společnosti O2 Czech Republic klesla o 1,32 % na 224,60 Kč.

"Placatá (euro)koruna": Tlak na českou měnu sílí

Úvěrový trh v Česku roste. Zákon o spotřebitelském úvěru je krokem vpřed, míní expert

4. Očekávané události

V noci na pátek zveřejní Japonsko inflační statistiku, dopoledne vyjde index důvěry německých spotřebitelů v tamní ekonomiku, Francie a Británie přidají zprávy o vývoji HDP a Spojené království ještě statistiku podnikových investic. V Itálii vyjde zpráva o inflaci a odpoledne se bude pozornost investorů soustředit na zpřesněnou zprávu o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí, finální srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a týdenní zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Na výročním setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole vystoupí šéfa Fedu Janet Yellenová a výsledky hospodaření za uplynulý kvartál představí v Asii Agricultural Bank of China či China Petroleum & Chemical Corp, v Evropě Gemalto nebo Prada a v USA například společnost Big Lots. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Fortuně v pololetí vzrostl objem přijatých sázek o více než 24 %, čistý zisk jí stoupl o více než 12 %

Sázkové kanceláři Fortuna v prvních šesti měsících letošního roku stoupl objem přijatých sázek proti stejnému období loňského roku o 24,2 % na 511,6 milionu eur. Na úrovni provozního zisku EBITDA Fortuna vykázala výsledek 9,7 milionu eur, proti loňskému prvnímu pololetí se tak firmě provozní zisk EBITDA zvýšil o 7,7 %. Čistý zisk pak Fortuně vyskočil o 12,1 % na 5,4 milionu eur. Výsledky podpořily rostoucí zájem o on-line sportovní sázení a fotbalové mistrovství Evropy.

6. Pegasu Nonwovens se v pololetí zvýšil provozní zisk EBITDA o více než pět procent

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v letošním prvním pololetí hospodařil s čistým ziskem 7,5 milionu eur. Proti první polovině loňského roku se tak firmě čistý zisk propadl o 53,8 %. Výsledek srážely vykázané nerealizované změny měnových kurzů. Výnosy Pegasu vzrostly meziročně o 4,5 % na 106,7 milionu eur. Za samotný druhý kvartál ale společnost reportovala nárůst čistého zisku téměř o 260 % na 7,1 milionu eur.

7. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v srpnu klesl na 106,2 bodu ze 108,3 bodu (odhad: 108,5 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu se v srpnu dále zhoršila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil mnichovský institut Ifo. Index podnikatelského klimatu Ifo klesl v srpnu na 106,2 bodu z červencových 108,3 bodu, čekal se růst ukazatele na 108,5 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 112,8 bodu ze 114,8 bodu (revidováno ze 114,7 bodu), čekal se růst na 114,9 bodu. Na 100,1 bodu z červencových 102,1 bodu klesl index očekávání (červenec revidován ze 102,2 bodu). Předpokládal se růst na 102,5 bodu.

8. Polsko jako první země EU vydává jüanový bond na čínském trhu

Polsko jako první evropská země vydává dluhopis v jüanech na čínském trhu. Tříletou emisí takzvaného "panda bondu" získá Varšava tři miliardy jüanů (10,8 miliardy Kč) za 3,4 %, uvedla ve čtvrtek banka HSBC, která je jedním z upisovatelů tohoto cenného papíru.

9. USA kritizují EU kvůli vyšetřování zdanění nadnárodních firem

Spojené státy veřejně kritizují Evropskou unii kvůli vyšetřování příznivějších daňových režimů pro nadnárodní firmy jako Apple dohodnutých s vládami v Irsku a několika dalších evropských zemích. Americké ministerstvo financí zveřejnilo zprávu, která si stěžuje, že vyšetřování se nepřiměřeně zaměřilo na americké podniky a mohlo by skončit zvýšením nákladů pro americké daňové poplatníky, pokud firmy budou donuceny platit vyšší daně v Evropě, protože podniky získávají v USA daňové úlevy při platbě daní v zahraničí.

10. Volkswagen se dohodl, že prodejce v USA odškodní za emisní aféru

Německý automobilový koncern Volkswagen v principu dosáhl dohody o odškodnění svých 650 prodejců v USA za problémy spojené se skandálem s měřením emisí. Zástupci Volkswagenu to ve čtvrtek uvedli při soudním slyšení v San Francisku. Výši odškodného ale firma zatím nezveřejnila.

BONUS

Čína turisty láká na další nej

Čína před několika dny zprovoznila nejvyšší a nejdelší "skleněný most". Stavba dlouhá 430 metrů, která je zavěšena 300 metrů nad zemí, spojuje v provincii Chu-nan dvě skály.

Most láká unikátním povrchem, který zčásti tvoří 99 třívrstvých průhledných skleněných desek. Projít se po něm podle úřadů může nanejvýš 8 000 lidí denně.

Během posledních dvou let už si na čínském soutěživém domácím turistickém trhu více než desítka malebných oblastí vybudovala skleněné chodníky připevněné ke skalním stěnám či překlenující kaňony, aby přilákala více návštěvníků příslibem mimořádného zážitku.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie