Co musíte ráno vědět (26. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (26. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, jaká čísla na závěr české výsledkové sezóny zveřejnily Fortuna a Pegas Nonwovens a na jakou novou atrakci láká Čína turisty? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek před vystoupením šéfky Fedu mírně klesly

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily, k jejich poklesu přispěly slabé hospodářské výsledky některých maloobchodních prodejců. Pozornost akciového trhu se nyní soustředí na páteční projev šéfky Fedu Janet Yellenové. Index Dow ve čtvrtek odepsal 0,18 % na 18 448,41 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,14 % na 2 172,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,11 % na 5 212,20 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,34 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,575 %. V mínusu skončily sektor zdravotní péče, odvětví cyklického spotřebního zboží a energetický sektor. Nejvýrazněji zpevnil sektor základních materiálů, přírůstky zbylých odvětví byly nevýrazné. Index S&P 500 se již 34 obchodních seancí v řadě neposunul ani jedním směrem o procento a více. Ve středu S&P 500 klesl o 0,52 %, což byl jeho čtvrtý nejvýraznější pohyb v tomto měsíci. Nízká volatilita je patrná rovněž na trhu s americkými vládními dluhopisy.

Bujarý akciový večírek pokračuje. Alkohol ale dochází a kocovina je stále pravděpodobnější

Investorská legenda: Trump je nejhorší kandidát na prezidenta v historii, Clintonová dá zemí správný směr

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily v červených číslech, nedařilo se zejména těžařům

Západoevropské akciové trhy ve čtvrtek klesly, stahovaly je zejména akcie těžařských firem. Odpoledne náladu investorů ovlivňoval nepřesvědčivý začátek obchodování na Wall Street. Britský FTSE 100 klesl o 0,28 % na 6 816,90 bodu, německý DAX odepsal 0,88 % na 10 529,59 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,65 % na 4 406,61 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,84 % na 342,02 bodu. Cenné papíry těžaře Glencore zlevnily o 2,6 %. Ve středu společnost oznámila, že v prvním pololetí hospodařila s čistou ztrátou 369 milionů dolarů. Ztrátu nicméně Glencore snížila z loňských 676 milionů dolarů. Tržby podniku v meziročním srovnání klesly o 6 % na 69,4 miliardy dolarů. Zlevnily i akcie těžařských firem Anglo American a Antofagasta. Akcie leteckého dopravce Deutsche Lufthansa odepsaly téměř tři procenta poté, co ve středu členové německého odborového svazu palubního personálu převážnou většinou schválili dohodu se společností o mzdách a penzích.

Nízké úroky? Centrální banky za všechno nemohou

Chci se zadlužit a hledám banku. Ale rovnou centrální!

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně klesla, akcie Fortuny po výsledcích odepsaly přes 4 %

Index PX ve čtvrtek klesl o 0,26 % na 855,79 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, jejichž cena klesla o 0,23 % na 828 korun. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu cenné papíry energetické skupiny ČEZ, jejichž cena klesla o 0,24 % na 417 korun, a trojici "nejobjemnějších" titulů doplnila rakouská finanční skupina Erste, jejíž akcie zdražily o 0,55 % na 694,90 Kč. Výrazně se propadla cena akcií sázkové kanceláře Fortuna, která před začátkem čtvrtečního obchodování zveřejnila výsledky hospodaření za letošní první pololetí. Investory zklamal výsledek na úrovni provozního zisku EBITDA, který byl sice meziročně lepší, avšak nestačil na odhad trhu. Akcie Fortuny klesly o 4,21 % na 91 korun. Výsledky hospodaření ráno zveřejnila rovněž společnost Pegas Nonwovens, její akcie seanci zakončily se ziskem 0,22 % na 789,80 Kč. Akcie tabákového výrobce Philip Morris ČR zlevnily o 3,01 % na 12 480 Kč a cena akcií telekomunikační společnosti O2 Czech Republic klesla o 1,32 % na 224,60 Kč.

"Placatá (euro)koruna": Tlak na českou měnu sílí

Úvěrový trh v Česku roste. Zákon o spotřebitelském úvěru je krokem vpřed, míní expert

4. Očekávané události

V noci na pátek zveřejní Japonsko inflační statistiku, dopoledne vyjde index důvěry německých spotřebitelů v tamní ekonomiku, Francie a Británie přidají zprávy o vývoji HDP a Spojené království ještě statistiku podnikových investic. V Itálii vyjde zpráva o inflaci a odpoledne se bude pozornost investorů soustředit na zpřesněnou zprávu o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí, finální srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a týdenní zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Na výročním setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole vystoupí šéfa Fedu Janet Yellenová a výsledky hospodaření za uplynulý kvartál představí v Asii Agricultural Bank of China či China Petroleum & Chemical Corp, v Evropě Gemalto nebo Prada a v USA například společnost Big Lots. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Fortuně v pololetí vzrostl objem přijatých sázek o více než 24 %, čistý zisk jí stoupl o více než 12 %

Sázkové kanceláři Fortuna v prvních šesti měsících letošního roku stoupl objem přijatých sázek proti stejnému období loňského roku o 24,2 % na 511,6 milionu eur. Na úrovni provozního zisku EBITDA Fortuna vykázala výsledek 9,7 milionu eur, proti loňskému prvnímu pololetí se tak firmě provozní zisk EBITDA zvýšil o 7,7 %. Čistý zisk pak Fortuně vyskočil o 12,1 % na 5,4 milionu eur. Výsledky podpořily rostoucí zájem o on-line sportovní sázení a fotbalové mistrovství Evropy.

6. Pegasu Nonwovens se v pololetí zvýšil provozní zisk EBITDA o více než pět procent

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v letošním prvním pololetí hospodařil s čistým ziskem 7,5 milionu eur. Proti první polovině loňského roku se tak firmě čistý zisk propadl o 53,8 %. Výsledek srážely vykázané nerealizované změny měnových kurzů. Výnosy Pegasu vzrostly meziročně o 4,5 % na 106,7 milionu eur. Za samotný druhý kvartál ale společnost reportovala nárůst čistého zisku téměř o 260 % na 7,1 milionu eur.

7. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v srpnu klesl na 106,2 bodu ze 108,3 bodu (odhad: 108,5 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu se v srpnu dále zhoršila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil mnichovský institut Ifo. Index podnikatelského klimatu Ifo klesl v srpnu na 106,2 bodu z červencových 108,3 bodu, čekal se růst ukazatele na 108,5 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 112,8 bodu ze 114,8 bodu (revidováno ze 114,7 bodu), čekal se růst na 114,9 bodu. Na 100,1 bodu z červencových 102,1 bodu klesl index očekávání (červenec revidován ze 102,2 bodu). Předpokládal se růst na 102,5 bodu.

8. Polsko jako první země EU vydává jüanový bond na čínském trhu

Polsko jako první evropská země vydává dluhopis v jüanech na čínském trhu. Tříletou emisí takzvaného "panda bondu" získá Varšava tři miliardy jüanů (10,8 miliardy Kč) za 3,4 %, uvedla ve čtvrtek banka HSBC, která je jedním z upisovatelů tohoto cenného papíru.

9. USA kritizují EU kvůli vyšetřování zdanění nadnárodních firem

Spojené státy veřejně kritizují Evropskou unii kvůli vyšetřování příznivějších daňových režimů pro nadnárodní firmy jako Apple dohodnutých s vládami v Irsku a několika dalších evropských zemích. Americké ministerstvo financí zveřejnilo zprávu, která si stěžuje, že vyšetřování se nepřiměřeně zaměřilo na americké podniky a mohlo by skončit zvýšením nákladů pro americké daňové poplatníky, pokud firmy budou donuceny platit vyšší daně v Evropě, protože podniky získávají v USA daňové úlevy při platbě daní v zahraničí.

10. Volkswagen se dohodl, že prodejce v USA odškodní za emisní aféru

Německý automobilový koncern Volkswagen v principu dosáhl dohody o odškodnění svých 650 prodejců v USA za problémy spojené se skandálem s měřením emisí. Zástupci Volkswagenu to ve čtvrtek uvedli při soudním slyšení v San Francisku. Výši odškodného ale firma zatím nezveřejnila.

BONUS

Čína turisty láká na další nej

Čína před několika dny zprovoznila nejvyšší a nejdelší "skleněný most". Stavba dlouhá 430 metrů, která je zavěšena 300 metrů nad zemí, spojuje v provincii Chu-nan dvě skály.

Most láká unikátním povrchem, který zčásti tvoří 99 třívrstvých průhledných skleněných desek. Projít se po něm podle úřadů může nanejvýš 8 000 lidí denně.

Během posledních dvou let už si na čínském soutěživém domácím turistickém trhu více než desítka malebných oblastí vybudovala skleněné chodníky připevněné ke skalním stěnám či překlenující kaňony, aby přilákala více návštěvníků příslibem mimořádného zážitku.

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
před 31 minutami

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
před hodinou

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer
Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou…
Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou…
09:35

Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou o 30 %

Akcie lékárenské a technologické společnosti Pilulka v pondělí zahájily své působení na veřejném akciovém trhu...
Pilulka Akcie ČR Pražská burza
Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19
09:25

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně...
Spotřebitelská důvěra Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty
08:30

Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor se ve třetím čtvrtletí propadla do čisté ztráty 336 miliard wonů (6,9 miliardy...
Asijské akcie Auta Výsledková sezóna
Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly…
08:05

Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly 9,28 miliardy AUD

Coca-Cola European Partners (CCEP), evropská stáčírna a plnírna nápojů Coca-Cola, nabízí za převzetí australského...
Coca-Cola Austrálie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové…
Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové…
24. 10. 2020 20:30

Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové tituly, ČEZ po prodeji aktiv může nabídnout extra výplatu

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA