Co musíte ráno vědět (26. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (26. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, jaká čísla na závěr české výsledkové sezóny zveřejnily Fortuna a Pegas Nonwovens a na jakou novou atrakci láká Čína turisty? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek před vystoupením šéfky Fedu mírně klesly

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily, k jejich poklesu přispěly slabé hospodářské výsledky některých maloobchodních prodejců. Pozornost akciového trhu se nyní soustředí na páteční projev šéfky Fedu Janet Yellenové. Index Dow ve čtvrtek odepsal 0,18 % na 18 448,41 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,14 % na 2 172,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,11 % na 5 212,20 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,34 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,575 %. V mínusu skončily sektor zdravotní péče, odvětví cyklického spotřebního zboží a energetický sektor. Nejvýrazněji zpevnil sektor základních materiálů, přírůstky zbylých odvětví byly nevýrazné. Index S&P 500 se již 34 obchodních seancí v řadě neposunul ani jedním směrem o procento a více. Ve středu S&P 500 klesl o 0,52 %, což byl jeho čtvrtý nejvýraznější pohyb v tomto měsíci. Nízká volatilita je patrná rovněž na trhu s americkými vládními dluhopisy.

Bujarý akciový večírek pokračuje. Alkohol ale dochází a kocovina je stále pravděpodobnější

Investorská legenda: Trump je nejhorší kandidát na prezidenta v historii, Clintonová dá zemí správný směr

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily v červených číslech, nedařilo se zejména těžařům

Západoevropské akciové trhy ve čtvrtek klesly, stahovaly je zejména akcie těžařských firem. Odpoledne náladu investorů ovlivňoval nepřesvědčivý začátek obchodování na Wall Street. Britský FTSE 100 klesl o 0,28 % na 6 816,90 bodu, německý DAX odepsal 0,88 % na 10 529,59 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,65 % na 4 406,61 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,84 % na 342,02 bodu. Cenné papíry těžaře Glencore zlevnily o 2,6 %. Ve středu společnost oznámila, že v prvním pololetí hospodařila s čistou ztrátou 369 milionů dolarů. Ztrátu nicméně Glencore snížila z loňských 676 milionů dolarů. Tržby podniku v meziročním srovnání klesly o 6 % na 69,4 miliardy dolarů. Zlevnily i akcie těžařských firem Anglo American a Antofagasta. Akcie leteckého dopravce Deutsche Lufthansa odepsaly téměř tři procenta poté, co ve středu členové německého odborového svazu palubního personálu převážnou většinou schválili dohodu se společností o mzdách a penzích.

Nízké úroky? Centrální banky za všechno nemohou

Chci se zadlužit a hledám banku. Ale rovnou centrální!

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně klesla, akcie Fortuny po výsledcích odepsaly přes 4 %

Index PX ve čtvrtek klesl o 0,26 % na 855,79 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, jejichž cena klesla o 0,23 % na 828 korun. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu cenné papíry energetické skupiny ČEZ, jejichž cena klesla o 0,24 % na 417 korun, a trojici "nejobjemnějších" titulů doplnila rakouská finanční skupina Erste, jejíž akcie zdražily o 0,55 % na 694,90 Kč. Výrazně se propadla cena akcií sázkové kanceláře Fortuna, která před začátkem čtvrtečního obchodování zveřejnila výsledky hospodaření za letošní první pololetí. Investory zklamal výsledek na úrovni provozního zisku EBITDA, který byl sice meziročně lepší, avšak nestačil na odhad trhu. Akcie Fortuny klesly o 4,21 % na 91 korun. Výsledky hospodaření ráno zveřejnila rovněž společnost Pegas Nonwovens, její akcie seanci zakončily se ziskem 0,22 % na 789,80 Kč. Akcie tabákového výrobce Philip Morris ČR zlevnily o 3,01 % na 12 480 Kč a cena akcií telekomunikační společnosti O2 Czech Republic klesla o 1,32 % na 224,60 Kč.

"Placatá (euro)koruna": Tlak na českou měnu sílí

Úvěrový trh v Česku roste. Zákon o spotřebitelském úvěru je krokem vpřed, míní expert

4. Očekávané události

V noci na pátek zveřejní Japonsko inflační statistiku, dopoledne vyjde index důvěry německých spotřebitelů v tamní ekonomiku, Francie a Británie přidají zprávy o vývoji HDP a Spojené království ještě statistiku podnikových investic. V Itálii vyjde zpráva o inflaci a odpoledne se bude pozornost investorů soustředit na zpřesněnou zprávu o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí, finální srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a týdenní zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Na výročním setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole vystoupí šéfa Fedu Janet Yellenová a výsledky hospodaření za uplynulý kvartál představí v Asii Agricultural Bank of China či China Petroleum & Chemical Corp, v Evropě Gemalto nebo Prada a v USA například společnost Big Lots. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Fortuně v pololetí vzrostl objem přijatých sázek o více než 24 %, čistý zisk jí stoupl o více než 12 %

Sázkové kanceláři Fortuna v prvních šesti měsících letošního roku stoupl objem přijatých sázek proti stejnému období loňského roku o 24,2 % na 511,6 milionu eur. Na úrovni provozního zisku EBITDA Fortuna vykázala výsledek 9,7 milionu eur, proti loňskému prvnímu pololetí se tak firmě provozní zisk EBITDA zvýšil o 7,7 %. Čistý zisk pak Fortuně vyskočil o 12,1 % na 5,4 milionu eur. Výsledky podpořily rostoucí zájem o on-line sportovní sázení a fotbalové mistrovství Evropy.

6. Pegasu Nonwovens se v pololetí zvýšil provozní zisk EBITDA o více než pět procent

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v letošním prvním pololetí hospodařil s čistým ziskem 7,5 milionu eur. Proti první polovině loňského roku se tak firmě čistý zisk propadl o 53,8 %. Výsledek srážely vykázané nerealizované změny měnových kurzů. Výnosy Pegasu vzrostly meziročně o 4,5 % na 106,7 milionu eur. Za samotný druhý kvartál ale společnost reportovala nárůst čistého zisku téměř o 260 % na 7,1 milionu eur.

7. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v srpnu klesl na 106,2 bodu ze 108,3 bodu (odhad: 108,5 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu se v srpnu dále zhoršila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil mnichovský institut Ifo. Index podnikatelského klimatu Ifo klesl v srpnu na 106,2 bodu z červencových 108,3 bodu, čekal se růst ukazatele na 108,5 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 112,8 bodu ze 114,8 bodu (revidováno ze 114,7 bodu), čekal se růst na 114,9 bodu. Na 100,1 bodu z červencových 102,1 bodu klesl index očekávání (červenec revidován ze 102,2 bodu). Předpokládal se růst na 102,5 bodu.

8. Polsko jako první země EU vydává jüanový bond na čínském trhu

Polsko jako první evropská země vydává dluhopis v jüanech na čínském trhu. Tříletou emisí takzvaného "panda bondu" získá Varšava tři miliardy jüanů (10,8 miliardy Kč) za 3,4 %, uvedla ve čtvrtek banka HSBC, která je jedním z upisovatelů tohoto cenného papíru.

9. USA kritizují EU kvůli vyšetřování zdanění nadnárodních firem

Spojené státy veřejně kritizují Evropskou unii kvůli vyšetřování příznivějších daňových režimů pro nadnárodní firmy jako Apple dohodnutých s vládami v Irsku a několika dalších evropských zemích. Americké ministerstvo financí zveřejnilo zprávu, která si stěžuje, že vyšetřování se nepřiměřeně zaměřilo na americké podniky a mohlo by skončit zvýšením nákladů pro americké daňové poplatníky, pokud firmy budou donuceny platit vyšší daně v Evropě, protože podniky získávají v USA daňové úlevy při platbě daní v zahraničí.

10. Volkswagen se dohodl, že prodejce v USA odškodní za emisní aféru

Německý automobilový koncern Volkswagen v principu dosáhl dohody o odškodnění svých 650 prodejců v USA za problémy spojené se skandálem s měřením emisí. Zástupci Volkswagenu to ve čtvrtek uvedli při soudním slyšení v San Francisku. Výši odškodného ale firma zatím nezveřejnila.

BONUS

Čína turisty láká na další nej

Čína před několika dny zprovoznila nejvyšší a nejdelší "skleněný most". Stavba dlouhá 430 metrů, která je zavěšena 300 metrů nad zemí, spojuje v provincii Chu-nan dvě skály.

Most láká unikátním povrchem, který zčásti tvoří 99 třívrstvých průhledných skleněných desek. Projít se po něm podle úřadů může nanejvýš 8 000 lidí denně.

Během posledních dvou let už si na čínském soutěživém domácím turistickém trhu více než desítka malebných oblastí vybudovala skleněné chodníky připevněné ke skalním stěnám či překlenující kaňony, aby přilákala více návštěvníků příslibem mimořádného zážitku.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna