Co musíte ráno vědět (5. srpna)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na trzích v Evropě a Spojených státech, jak skončila zasedání Bank of England a ČNB a které země podle investiční banky Goldman Sachs uspějí na olympijských hrách v Rio de Janeiru? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly, čeká se na páteční data z amerického trhu práce
Americké akcie zakončily čtvrteční seanci bez výraznějších změn. Investoři čekají na páteční zprávu o vývoji situace na americkém trhu práce, která by jim mohla poskytnout lepší představu o dalším vývoji měnové politiky Fedu. Na devizových trzích prudce oslabila britská libra poté, co Bank of England dále uvolnila svoji měnovou politiku. Dow klesl o 0,02 % na 18 352,05 bodu, zatímco širší S&P 500 vzrostl o 0,02 % na 2 164,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,13 % na 5 166,25 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,42 % na 12,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,5 %. Osm z deseti hlavních sektorů skončilo v plusu, nejvíce stouply odvětví cyklického a necyklického spotřebního zboží a sektor základních materiálů. Klesly naopak sektor zdravotní péče a telekomunikační odvětví.
USA dávají akciovému světu na frak. Ale jak dlouho ještě?
Anketa: Budoucnost bitcoinu aneb Proč střední proud kryptoměnám (ne)fandí
2. Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování v zisku díky britské centrální bance
Indexy velkých západoevropských akciových trhů zakončily čtvrteční obchodování v kladném pásmu. Britský index FTSE 100 připsal 1,59 %, německý DAX a francouzský CAC 40 posílily shodně o 0,57 % a regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,67 % na 337,84 bodu. Investoři většinou kvitovali rozhodnutí britské centrální banky snížit základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,25 % a posílit nákupy finančních aktiv s cílem odvrátit nebo alespoň eliminovat ekonomické dopady rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie.
Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské?
Evropské banky: Lžeme si do kapsy!
3. Pražskou burzu ve čtvrtek opět stáhla Komerční banka
Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování klesl o 0,21 % na 856,10 bodu. Sestup vedla Komerční banka, jejíž akcie zlevnily o 3,32 % na 870,10 Kč. Ve středu akcie banky odepsaly více než osm procent po varování před snížením dividendového výplatního poměru. Nedařilo se ani akciím likérky Stock Spirits, jejichž cena klesla o 1,92 % na 50,95 Kč. Cenné papíry Erste Group Bank, která v pátek ráno oznámí pololetní výsledky, naopak vzrostly o 2,44 % na 630 Kč. Akcie pojišťovny VIG po zveřejnění předběžného zisku za první pololetí a oznámení akvizice rumunské životní pojišťovny AXA Life klesly o 0,73 % na 460 Kč.
Turbo certifikáty od A do Z (5. díl): Nesmí chybět pražská burza!
4. Očekávané události
V pátek dopoledne budou investoři nejdříve sledovat údaje o německých továrních objednávkách, zprávu o francouzském mezinárodním obchodu a data o španělské a italské průmyslové výrobě. Z Británie přijde index cen domů od banky Halifax. Později přijdou na řadu makroekonomická data z USA. Nejvíce pozornosti budou investoři věnovat datům z trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba nových pracovních míst, vývoj mezd, míra participace). Vedle dat z trhu práce vyjdou v USA ještě výsledek obchodní bilance a statistika změny počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu od společnosti Baker Hughes. Hospodářské výsledky zveřejní v Asii Takata nebo Nippon Telegraph & Telephone, v Evropě Allianz, LafargeHolcim, HUGO BOSS, Erste Group Bank, Royal Bank of Scotland Group nebo Novo Nordisk a Banco Popolare, v USA mimo jiné CST Brands a v Kanadě například Bombardier. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB ponechala měnovou politiku beze změny, zhoršila výhled hospodářského vývoje pro příští rok
Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Banka rovněž zveřejnila novou makroekonomickou prognózu, v níž zlepšila výhled pro letošní rok, ale zhoršila očekávání pro rok příští. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě.
6. Britská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na 0,25 %, posílila nákupy aktiv a zhoršila výhled hospodářského růstu v příštích dvou letech
Bank of England na svém srpnovém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby z 0,5 % na nové historické minimum 0,25 %. Snížení sazby se očekávalo. Banka opatřením reaguje na ekonomická rizika spojená s výsledkem červnového britského referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Současně banka oznámila, že rozšiřuje program skupování aktiv o 60 miliard liber na 435 miliard liber, a zhoršila výhled hospodářského růstu pro příští dva roky. Sazby banka snížila poprvé od roku 2009.
7. ECB v rámci kvantitativního uvolňování nakoupila v červenci aktiva za 80,6 miliardy eur
Evropská centrální banka v průběhu července nakoupila státní dluhopisy a ostatních aktiva v rámci programu kvantitativního uvolňování v celkovém objemu 80,6 miliardy eur. Hlavní část nákupů stále tvořily dluhopisy zemí eurozóny, jejichž hodnota dosáhla 69,7 miliardy eur. Kromě toho banka nakoupila také ABS za 0,8 miliardy eur, kryté dluhopisy za 3,2 miliardy eur a korporátní dluhopisy za 6,8 miliardy eur.
8. Sanofi smí převzít divizi německého rivala Boehringer
Francouzská farmaceutická společnost Sanofi získala od Evropské komise svolení k plánovanému převzetí divize německého konkurenta Boehringer Ingelheim pro výrobu volně prodejných prostředků pro péči o zdraví. Komise ve čtvrtek uvedla, že její obavy z negativních důsledků transakce rozptýlil příslib prodeje některých aktivit v České republice, na Slovensku a v několika dalších zemích.
9. Die Zeit: Babiš je jako Trump, jeho střet zájmů má evropský dosah
Střet zájmů českého ministra financí Andreje Babiše je obrovský a má evropský dosah, píše ve svém čtvrtečním vydání německý týdeník Die Zeit. Babišovy firmy podle odhadů expertů, na které se týdeník odvolává, získaly v prvním roce jeho úřadování na ministerstvu financí o 50 % vyšší dotace než dříve. Die Zeit v textu Babiše také srovnává s republikánským kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem.
10. Novým generálním ředitelem ČEZ Prodej je Michael Pupala
Novým generálním ředitelem společnosti ČEZ Prodej se stal Michael Pupala. Doposud byl řízením společnosti pověřen šéf strategie skupiny ČEZ Dávid Hajmán, který se nadále bude plně věnovat této oblasti, uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Goldman Sachs: Britové budou v Riu úspěšnější než oslabení Rusové
Zatímco olympionici si zatím především stěžují, že v Brazílii dosud není dostupná populární hra Pokémon Go, bankéři pracují na plné obrátky. Investiční banka Goldman Sachs sestavila s pomocí svých prediktivních mechanismů předpokládané pořadí zemí podle medailové úspěšnosti.
Sledujme je pozorně, nesázejme na to ale střechu nad hlavou. Když se Goldmani do sportovních prognóz pustili naposledy, tvrdili, že na letošním fotbalovém mistrovství Evropy prohraje Portugalsko ve čtvrtfinále s Anglií. Ve skutečnosti Anglie tak daleko ani nedošla, zatímco Portugalci turnaj vyhráli.
Aktuality
