Co musíte ráno vědět (5. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (5. srpna)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na trzích v Evropě a Spojených státech, jak skončila zasedání Bank of England a ČNB a které země podle investiční banky Goldman Sachs uspějí na olympijských hrách v Rio de Janeiru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly, čeká se na páteční data z amerického trhu práce

Americké akcie zakončily čtvrteční seanci bez výraznějších změn. Investoři čekají na páteční zprávu o vývoji situace na americkém trhu práce, která by jim mohla poskytnout lepší představu o dalším vývoji měnové politiky Fedu. Na devizových trzích prudce oslabila britská libra poté, co Bank of England dále uvolnila svoji měnovou politiku. Dow klesl o 0,02 % na 18 352,05 bodu, zatímco širší S&P 500 vzrostl o 0,02 % na 2 164,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,13 % na 5 166,25 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,42 % na 12,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,5 %. Osm z deseti hlavních sektorů skončilo v plusu, nejvíce stouply odvětví cyklického a necyklického spotřebního zboží a sektor základních materiálů. Klesly naopak sektor zdravotní péče a telekomunikační odvětví.

USA dávají akciovému světu na frak. Ale jak dlouho ještě?

Anketa: Budoucnost bitcoinu aneb Proč střední proud kryptoměnám (ne)fandí

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování v zisku díky britské centrální bance

Indexy velkých západoevropských akciových trhů zakončily čtvrteční obchodování v kladném pásmu. Britský index FTSE 100 připsal 1,59 %, německý DAX a francouzský CAC 40 posílily shodně o 0,57 % a regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,67 % na 337,84 bodu. Investoři většinou kvitovali rozhodnutí britské centrální banky snížit základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,25 % a posílit nákupy finančních aktiv s cílem odvrátit nebo alespoň eliminovat ekonomické dopady rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie.

Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské?

Evropské banky: Lžeme si do kapsy!

3. Pražskou burzu ve čtvrtek opět stáhla Komerční banka

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování klesl o 0,21 % na 856,10 bodu. Sestup vedla Komerční banka, jejíž akcie zlevnily o 3,32 % na 870,10 Kč. Ve středu akcie banky odepsaly více než osm procent po varování před snížením dividendového výplatního poměru. Nedařilo se ani akciím likérky Stock Spirits, jejichž cena klesla o 1,92 % na 50,95 Kč. Cenné papíry Erste Group Bank, která v pátek ráno oznámí pololetní výsledky, naopak vzrostly o 2,44 % na 630 Kč. Akcie pojišťovny VIG po zveřejnění předběžného zisku za první pololetí a oznámení akvizice rumunské životní pojišťovny AXA Life klesly o 0,73 % na 460 Kč.

Turbo certifikáty od A do Z (5. díl): Nesmí chybět pražská burza!

4. Očekávané události

V pátek dopoledne budou investoři nejdříve sledovat údaje o německých továrních objednávkách, zprávu o francouzském mezinárodním obchodu a data o španělské a italské průmyslové výrobě. Z Británie přijde index cen domů od banky Halifax. Později přijdou na řadu makroekonomická data z USA. Nejvíce pozornosti budou investoři věnovat datům z trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba nových pracovních míst, vývoj mezd, míra participace). Vedle dat z trhu práce vyjdou v USA ještě výsledek obchodní bilance a statistika změny počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu od společnosti Baker Hughes. Hospodářské výsledky zveřejní v Asii Takata nebo Nippon Telegraph & Telephone, v Evropě Allianz, LafargeHolcim, HUGO BOSS, Erste Group Bank, Royal Bank of Scotland Group nebo Novo Nordisk a Banco Popolare, v USA mimo jiné CST Brands a v Kanadě například Bombardier. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB ponechala měnovou politiku beze změny, zhoršila výhled hospodářského vývoje pro příští rok

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Banka rovněž zveřejnila novou makroekonomickou prognózu, v níž zlepšila výhled pro letošní rok, ale zhoršila očekávání pro rok příští. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě.

6. Britská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na 0,25 %, posílila nákupy aktiv a zhoršila výhled hospodářského růstu v příštích dvou letech

Bank of England na svém srpnovém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby z 0,5 % na nové historické minimum 0,25 %. Snížení sazby se očekávalo. Banka opatřením reaguje na ekonomická rizika spojená s výsledkem červnového britského referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Současně banka oznámila, že rozšiřuje program skupování aktiv o 60 miliard liber na 435 miliard liber, a zhoršila výhled hospodářského růstu pro příští dva roky. Sazby banka snížila poprvé od roku 2009.

7. ECB v rámci kvantitativního uvolňování nakoupila v červenci aktiva za 80,6 miliardy eur

Evropská centrální banka v průběhu července nakoupila státní dluhopisy a ostatních aktiva v rámci programu kvantitativního uvolňování v celkovém objemu 80,6 miliardy eur. Hlavní část nákupů stále tvořily dluhopisy zemí eurozóny, jejichž hodnota dosáhla 69,7 miliardy eur. Kromě toho banka nakoupila také ABS za 0,8 miliardy eur, kryté dluhopisy za 3,2 miliardy eur a korporátní dluhopisy za 6,8 miliardy eur.

8. Sanofi smí převzít divizi německého rivala Boehringer

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi získala od Evropské komise svolení k plánovanému převzetí divize německého konkurenta Boehringer Ingelheim pro výrobu volně prodejných prostředků pro péči o zdraví. Komise ve čtvrtek uvedla, že její obavy z negativních důsledků transakce rozptýlil příslib prodeje některých aktivit v České republice, na Slovensku a v několika dalších zemích.

9. Die Zeit: Babiš je jako Trump, jeho střet zájmů má evropský dosah

Střet zájmů českého ministra financí Andreje Babiše je obrovský a má evropský dosah, píše ve svém čtvrtečním vydání německý týdeník Die Zeit. Babišovy firmy podle odhadů expertů, na které se týdeník odvolává, získaly v prvním roce jeho úřadování na ministerstvu financí o 50 % vyšší dotace než dříve. Die Zeit v textu Babiše také srovnává s republikánským kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem.

10. Novým generálním ředitelem ČEZ Prodej je Michael Pupala

Novým generálním ředitelem společnosti ČEZ Prodej se stal Michael Pupala. Doposud byl řízením společnosti pověřen šéf strategie skupiny ČEZ Dávid Hajmán, který se nadále bude plně věnovat této oblasti, uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Goldman Sachs: Britové budou v Riu úspěšnější než oslabení Rusové

Zatímco olympionici si zatím především stěžují, že v Brazílii dosud není dostupná populární hra Pokémon Go, bankéři pracují na plné obrátky. Investiční banka Goldman Sachs sestavila s pomocí svých prediktivních mechanismů předpokládané pořadí zemí podle medailové úspěšnosti.

Sledujme je pozorně, nesázejme na to ale střechu nad hlavou. Když se Goldmani do sportovních prognóz pustili naposledy, tvrdili, že na letošním fotbalovém mistrovství Evropy prohraje Portugalsko ve čtvrtfinále s Anglií. Ve skutečnosti Anglie tak daleko ani nedošla, zatímco Portugalci turnaj vyhráli.

Jak dopadne Rio 2016 podle Goldman Sachs
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před 42 minutami

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna