Svět je dnes lepší než kdykoli dříve. A semirobotický sex jej ještě vylepší
|

Svět je dnes lepší než kdykoli dříve. A semirobotický sex jej ještě vylepší

Futurista Ray Kurzweil, který očekává splynutí biologické existence s technologickou, se pustil do Billa Gatese, do nedokonalosti našich sexuálních životů i do základů ekonomie. Nedivte se - u člověka, který věří, že dokáže přeprogramovat vlastní buňky, aby dosáhl nesmrtelnosti, se nic menšího ani nedalo očekávat.

Technologie Demografie

Autor provokativního futuristického bestselleru Singularita je nablízku z roku 2005, americký neúnavný propagátor biotechnologického vylepšení lidské existence Ray Kurzweil, se zase jednou nechal pořádně slyšet. V předposledním červencovém týdnu přednášel hlavní projev na konferenci o mobilním marketingu v Seattlu. A pokud organizátoři doufali, že sérii strašlivých řečí z branže oživí něčím nečekaným, nemohli být zklamáni. Kurzweil, o němž třeba jindy střízlivý deník The Wall Street Journal mluví jako o "muži všeobjímající inteligence", si vzal do parády hned několik věcí najednou. Pojal svou řeč jako svého druhu stručný výtah své dosavadní práce. A věru je z čeho vybírat.

Technologie a šťastné zítřky

Základem Kurzweilova smýšlení o budoucnosti (protože o ní smýšlí nejčastěji) je nezvratné přesvědčení, že lepší využití technologií udělá z lidí šťastnější a zdravější bytosti. "Využití" dokonce není správně slovo; lepší je splynutí našich tělesných schránek s technologickými hejblátky (konkrétně nanohejblátky).

"Mluvil jsem tuhle s Mittem Romneym a společně jsme si všimli, jak si většina lidí myslí, že to jde se světem od deseti k pěti," řekl mimo jiné. Přitom dnes je podle něj na tom svět lépe než kdykoli dříve, a to stran blahobytu, zdraví, inteligence, zkrátka čehokoli, na co si vzpomenete. To jen my máme sklon vnímat špatné zprávy intenzivněji než ty dobré, a navíc máme pro jejich šíření parádní platformu v podobě sociálních médií. Kurzweil citoval známého evolučního psychologa Stevena Pinkera a jeho teorii o tom, že naše mozky jsou naprogramovány tak, aby vnímaly negativní zprávy z okolí přednostně, ještě z dob, kdy na tom bezprostředně záviselo naše přežití.

A právě toto naprogramování se Kurzweil rozhodl napravit. "Náš mozek má omezenou kapacitu," začal. V publiku plném marketingových expertů to jistě neznělo jako nadsázka. "Mozek je alespoň milionkrát pomalejší než kybernetika. Ta část mozku, jíž myslíme, se jmenuje mozková kůra. Do roku 2030 budeme mít nanoboty (nikoli velmi malou obuv, nýbrž fakt mrňavé roboty - pozn. red.), které se do mozku dostanou neinvazivně, kapilárami. Dostanou se do mozkové kůry a v podstatě ji připojí k syntetické mozkové kůře, která funguje na stejném principu jako cloud," vysvětlil.

A pak přišlo to zásadní. "Blížíme se okamžiku, kdy technologický pokrok tak zrychlí, že už ho nebudeme umět sledovat. (To se mohl Kurzweil zeptat autora těchto řádků, protože ten do uvedeného stadia dospěl již dávno, a to bez nanotechnologií, chtělo by se napsat - pozn. red.) Je to horizont, za nímž budou koncepty existence, jež známe, natolik proměněné, že je obtížné za něj dohlédnout."

Kritický rok 2045

Podle předpovědi, již proslavil v knize o singularitě, dojde k překročení onoho horizontu v roce 2045. (Je také možné, že se to nestane, protože dosavadní prognózy Kurzweilovi vycházejí jen málo, ale i to málo je svého druhu úctyhodné.) Jak to tedy bude vypadat?

"Již dnes začínáme přeprogramovávat svůj životní software, tedy 23 tisíc malých programů, kterým říkáme geny. Předěláme je tak, abychom se vyhnuli nemocem a stárnutí. Do roku 2020 budeme používat nanoboty, aby odstranily nedokonalosti našeho imunitního systému. Předpokládám, že kolem roku 2030 budeme schopni přidat za každý rok výzkumu jeden rok průměrného očekávaného věku dožití navíc."

Obzvlášť zábavná je Kurzweilova představa kybersexuálních vztahů, pokud tedy vztah je slovo, jímž lze takovou interakci popsat. Už začátek je docela jízda. "Nejenže bude možné, aby lidé spolu měli sexuální styk, aniž by v tu chvíli byli geograficky vzato spolu." Řeknete si, že tím trochu z věci mizí vtip. Ale to pořád nic není.

Půjde například měnit, kdo jste vy a kdo je váš partner. "Ve virtuální realitě není nutné, abyste obývali totéž tělo jako v realitě skutečné. Pár by si mohl například vyměnit těla a zažívat sex z druhé strany. Budete moci tomu druhému 'poslat' idealizovanou verzi sebe sama, případně ten bude schopen přizpůsobit si vás k obrazu svému. Nebo, když vás partner(ka) omrzí, proměnit ho/ji nebo sebe v někoho jiného," pouštěl si Kurzweil fantazii na špacír delší, než je běžné lidské představivosti dopřáno.

Malou předzvěst podoby virtuální reality nabídli kdysi dávno v jednom ze svých klipů Aerosmith. Byla to doba vlastně stále předpotopních videoher. Kdo tehdy tušil, o čem bude snít svět technologií, natož mozková kůra lidí jako Kurzweil?

Legračnější vtipy, hlubší hudba?

To je představa úchvatná i děsivá zároveň. K čemu že to celé má být? Tady začíná Kurzweilova teorie krapet drhnout. "Vytvoříme hlubší formy komunikace, než jaké známe dnes, hlubší hudbu a legračnější vtipy. Budeme vtipnější. Budeme více sexy. Budeme lépe vyjadřovat láskyplné pocity."

Experti z různých oborů, neurology počínaje a nanotechnology konče, poukazují na různé technické trable s realizací Kurzweilovy revoluce. Kromě toho existuje jeden jednoduchý argument, který jeho plán úžasného nového světa zpochybňuje od základu - Kurzweil coby svrchovaný intelektuál pohrdá emocemi. Přesněji řečeno, pohrdá způsobem, jímž se tvoří, a podceňuje jejich vliv na naše konání.

Propojením mozkové kůry s "cloudovou" mozkovou megakůrou, jak o ní mluví, jistě otevírá obrovské možnosti, od bleskového ovládnutí cizího jazyka až po zmiňovanou schopnost zvládnout mnohonásobně více de facto početních operací ve srovnání s naší schopností současnou, omezenou. Co to nebere v potaz, je amygdala, útvar daleko starší než mozková kůra. Zodpovídá za emoce a našim mozkům dosud šéfuje. Pokud se Kurzweilův revoluční proces bude držet popsaného vzorce, tedy zmnohonásobení funkce mozkové kůry, s amygdalou to mnoho nenadělá. To by znamenalo, že ať už "náš" mozek bude po připojení na Kurzweilův "matrix" jakkoli a schopný a výkonný, bude stále ovládán týmiž emocemi. A to činí z pojmů jako hlubší hudba a legračnější vtipy koncept nad jiné vratký.

Podceňované emoce

Podezření, že Kurzweilovo myšlení naráží na jeho vlastní pohrdání původem a rolí lidských emocí, do jisté míry potvrzuje i míra úspěšnosti jeho dílčích prognóz z roku 1999. Tehdy předpověděl, jak bude vypadat svět o deset let později. Kde se předpověď vývoje vztahů lidí a technologií opírala především o technologickou stránku věci, byl Kurzweil obdivuhodně přesný. Správně (s trochou časové velkorysosti) předpověděl vznik technologických hejblátek, která lidé nosí jako součást oděvu či jeho doplňků, například.

Čím dále od ryze technologické stránky vývoje se však Kurzweil vzdálil, tím byly jeho predikce méně úspěšné. Správně předvídal, že počítače obrovsky urychlí mnoho z toho, čemu se věnujeme; letos dokonce vynadal Billu Gatesovi za to, že nechápe deflační potenciál telekomunikačních technologií. Počítač, který bude umět fungovat stejně rychle jako lidský mozek, by měl podle něj dnes stát pod tisíc dolarů (zde skutečnost za jeho předpovědí pokulhává, ale to není tolik podstatné). Podstatné je, že ona snadná dostupnost rychlého přenosu informací se naopak může významně podílet na katastrofě, jako například vzniku globální finanční krize. Sbohem, deflační tlaky. Tady se Kurzweil chová jako účetní, který zapisuje jen příjmy, ale výdaje blahosklonně ignoruje.

Jam session s kompjůtrem? Zatím ne

Úplně mimo pak jsou jeho prognózy ve chvíli, kdy se týkají primárně lidského prvku v nově integrované biotechnologické skutečnosti. Již v roce 2009 mělo být normální, že by hudebníci "běžně jamovali" s kyberneticky vytvářenou hudbou. Nic takového se neděje; lidé sice používají k vytváření hudby elektroniku, až Bůh brání, ale že by počítač hrál s B. B. Kingem bluesovou dvanáctku, to k vidění není. Ne že by to nesvedl, ale člověku taková jam session k ničemu není. Zatím.

Kurzweil se svěřil, možná s jistou nadsázkou, že denně bere "250 prášků a několikrát týdně" absolvuje speciální infúze. Účelem je přeprogramování buněk jeho těla tak, aby se dožilo věku dosud lidstvu nedostupného. Pokud se mu to povede, třeba se dožije i toho, že jeho předpovědi budou přesnější než dosud. Na zábavnosti jim ale nic neschází již dnes.

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
před 31 minutami

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
16:45

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba procento pod nulou, v minusu se držely i odpoledne. Wall Street otevřela v plusu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
12:20

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Goldman Sachs