KONTEXT: Evropský finanční regulátor hodlá přitlačit na pilu. (Ne)smysl?
|

KONTEXT: Evropský finanční regulátor hodlá přitlačit na pilu. (Ne)smysl?

Brexit může přibrzdit už tak dýchavičnou Evropu, na což by doplatily (mimo jiné) banky. ESA, evropská superautorita, která zastřešuje tři velké regulátory, proto oznámila, že zpřísní monitoring a vynucování pravidel pro poskytování a spravování úvěrů. Podle kritiků citovaných Financial Times ale ESA jen hodlá zneužít britské "ne" Evropě k dalšímu zpřísnění již tak tvrdých pravidel, na což ekonomika unie doplatí. Tuto přestřelku doplňujeme unikátním rozhovorem, v němž se o svůj pohled na regulaci podělili zástupce bankovního středního proudu a fintech periferie.

Banky Regulace Inovace Finanční sektor Evropské banky Bitcoin Rozhovor Fintech

Podíl špatných úvěrů evropských bankovních domů se v prvním pololetí vyšplhal na 5,7 % všech poskytnutých půjček, což EU vyneslo nechtěné světové prvenství. Společně s tím se zintenzivnily spekulace o možném kolapsu bankovního sektoru nebo jeho podstatné části v Itálii, Řecku, Rumunsku a Bulharsku. Systémová krize, zejména v případě první zmíněné ekonomiky, třetí největší v eurozóně, by přitom mohla výrazně zatřást již dnes oslabenými základy celé unie (podobně jako další rána pro těžce zkoušené a stále vytouženým poklidným vodám na míle vzdálené Řecko).

European Supervisory Authorities, komise skupin, které dozorují evropským regulatorním hlídacím psům, se proto rozhodla předejít možnému dalšímu zhoršení úvěrových portfolií, které by se mohlo stát poslední třískou, jež zlomí páteř přetíženého velblouda, a přitlačit na pilu. Ve své nejnovější zprávě jako důvod cituje hrozbu zpomalení způsobeného brexitem, respektive jeho možným dopadem na schopnosti dlužníků dostát svým závazkům a zprostředkovaně na banky samotné. Zasvěcení kritici podobné argumenty odmítají a mluví o (další) neodůvodněné šikaně.

Shrnutí výše zmíněné debaty si můžete přečíst na Financial Times ZDE. Doplňujeme ji dosud nepublikovanou částí rozhovoru hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky a respektovaného člena bitcoinové komunity, programátora Marka Palatinuse. Zástupce mainstreamu a periferie se bavili o smyslu současné i budoucí regulace.

Kupka: Dokážete si představit, co by se muselo stát, aby se pomyslné regulatorní kormidlo, které nás po roce 2008 v důsledku krize vyslalo směrem k přísnějšímu pojetí dohledu, otočilo o 180 stupňů a my se vydali opačným směrem, tedy začali deregulovat?

Palatinus: Problém je v tom, že v této rovnici nejsou jen dvě proměnné – tedy banky a spotřebitelé –, ale že do ní patří ještě stát, který kontinuálně tlačí finanční systém do stále větších regulací, kontrol a vykazování. Ani bankovní tajemství již například není, co bývalo. Banky a obecněji finanční instituce jsou pod tlakem státu, z druhé strany ale žádný tlak není. Uživatelé totiž nemají příliš velkou fantazii, nenapadá je, co s tím dělat. Já názor na to, co by se mělo stát, mám. A je silně utopistický – podle mě je potřeba udělat to samé, co se stalo mezi církví a státem; stejně jako v případě odluky státu od církve by se mělo postupovat i ve finančním systému. To by rozvázalo celému segmentu ruce, a my všichni bychom se pak dočkali opravdové revoluce a pokroku v tom, jaké služby a jak je možné nabízet.

Kupka: Státy dnes předepisují e-bankám povinnost držet více kapitálu s evidentním cílem předejít tomu, aby v případě, že by se objevily problémy a hrozilo, že se daná finanční instituce položí, nevznikal tlak na státní rozpočty. To politiky a daňové poplatníky, kteří jsou jejich voliči, děsí. Z toho mi vyplývá, že by možná pomohlo, kdyby se finanční svět zase trochu dekoncentroval. (Politici totiž dnes regulují i proto, že pokud nějaká celosvětově operující firma zkrachuje, vezme s sebou spoustu dalších obětí.) Pokud by se povedlo současnou koncentraci rozmělnit, možná by se trochu uvolnila i regulace a byl by prostor pro rychlejší finanční inovace. Jak toho dosáhnout, to bohužel netuším.

Palatinus: Regulace vychází z historických potřeb, z doby, kdy neexistovaly technologie a principy, na kterých by systém mohl fungovat, pokud by tedy nebyla důvěra v nějakou instituci. Samozřejmě, že tehdy těch bank bylo více a stávalo se, že občas některá nehospodařila dobře. Bylo tedy logické a správné zavést nad nimi kontrolu, které se věřilo. Od té doby jsme se ale posunuli. Aniž by to bylo na první pohled vidět, dnes již technologie, které toto dokáží nahradit, máme k dispozici. Je možné provozovat bankovní instituci či aplikaci, která nevyžaduje důvěru lidí v nějakou společnost.

Otevřeně přiznávám, že si přihřívám polívčičku s bitcoinem, ale oprávněně. Právě v tom je technologie, na které bitcoin staví, revoluční. To není o nižších poplatcích či rychlejších platbách, ale o tom, že zatímco dříve regulace byla potřeba, dnes již zkrátka potřeba není. Frustruje mě proto, že ačkoliv existují tyto technologie, funguje zde stále celý regulatorní rámec opřený o zmíněné historické důvody, který působí jako brzda a komplikuje finanční inovace. Zkuste si kupříkladu koupit bitcoiny na kreditní kartu. To není problém bitcoinu, ale systému, možnosti stornovat platby a podobně.

Kupka: Tomu rozumím a myslím si, že to je téma na další debatu, která by se mohla točit kolem toho, proč se státní autority dívají na kryptoměny s určitým podezřením, despektem či obavami. V kontextu regulace mě ale nyní zajímá budoucnost finančního průmyslu. Kde podle vás jako uživatele finančních služeb finanční instituce nejvíce selhávají? Jde o náklady – zdá se vám, že za transakce, které provádíte, platíte příliš a že by vše mohlo být levnější a rychlejší, nebo je to problém uživatelského komfortu, který se též často zmiňuje, nebo je to ještě něco dalšího?

Palatinus: Asi nejsem typický uživatel bankovního systému. S bankami ale do kontaktu přicházím a ta největší frustrace, kterou při tom cítím, spočívá v tom, že peníze "nejsou moje". Nejvíce je tento problém patrný při transakcích, kdy musím vysvětlovat, proč mi ze zahraničí přišly nějaké peníze, za co jsou, musím doložit, že opravdu došlo k prodeji nějakého zboží a tak dále. Mně osobně opravdu nejvíce vadí přehnaná regulace a byrokracie, která brzdí celou ekonomiku.

Kupka: Takže to není ani tak technická zaostalost finančních institucí, jako spíše onen aspekt regulace. To my, lidé pracující v bankách, rádi slyšíme.

Palatinus: Když se na to nedívám ideologicky, ale čistě z pohledu koncového uživatele, tak pokud ekonomika funguje tak, jak by měla, a bankovní systém funguje tak, jak by měl, tak tam žádný zásadní problém není. Ve chvíli, kdy se podíváte na státy, kde to s fungováním bankovního systému není zase tak dobré, kupříkladu Řecko nebo nedávno na Kypr, narazíte ovšem na to, že někdo najednou začne oběh peněz v ekonomice nějak kontrolovat (nebo se o to pokusí). A přesně v tu chvíli je namístě – i z pohledu mě, koncového spotřebitele – se ptát, zda je to správné.

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
před 28 minutami

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
před 31 minutami

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
před 34 minutami

Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily trhy v Číně a Hongkongu

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve středu skončilo převážně v plusu. Mírně pod nulou den zakončily...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Británie jako první na světě schválila použití covidové vakcíny
08:42

Británie jako první na světě schválila použití covidové vakcíny

Británie ve středu jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické...
Spojené království Koronavirus
Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu…
Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu…
08:15

Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu eur, vyplatí finální dividendu 6,78 centu a speciální dividendu 11 centů na akcii

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za finanční rok 2020, který skončil v září, čistý zisk 19,6...
Stock Spirits Alkohol a drogy Akcie ČR
Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů
08:09

Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů

Americký vývojář podnikového softwaru salesforce.com se dohodl na převzetí aplikace pro pracovní komunikaci Slack za...
Americké akcie Technologie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo
včera v 18:21

Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Oživení americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled do budoucna zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note
včera v 18:04

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj prémiový telefon Galaxy...
Mobilní telefony Koronavirus Samsung
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
včera v 18:00

Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
včera v 17:12

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na...
Facebook Kryptoměny
Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
včera v 16:59

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč

Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
včera v 16:50

Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dál mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun
včera v 16:27

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
včera v 16:02

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)