KONTEXT: Evropský finanční regulátor hodlá přitlačit na pilu. (Ne)smysl?
|

KONTEXT: Evropský finanční regulátor hodlá přitlačit na pilu. (Ne)smysl?

Brexit může přibrzdit už tak dýchavičnou Evropu, na což by doplatily (mimo jiné) banky. ESA, evropská superautorita, která zastřešuje tři velké regulátory, proto oznámila, že zpřísní monitoring a vynucování pravidel pro poskytování a spravování úvěrů. Podle kritiků citovaných Financial Times ale ESA jen hodlá zneužít britské "ne" Evropě k dalšímu zpřísnění již tak tvrdých pravidel, na což ekonomika unie doplatí. Tuto přestřelku doplňujeme unikátním rozhovorem, v němž se o svůj pohled na regulaci podělili zástupce bankovního středního proudu a fintech periferie.

Banky Regulace Inovace Finanční sektor Evropské banky Bitcoin Rozhovor Fintech

Podíl špatných úvěrů evropských bankovních domů se v prvním pololetí vyšplhal na 5,7 % všech poskytnutých půjček, což EU vyneslo nechtěné světové prvenství. Společně s tím se zintenzivnily spekulace o možném kolapsu bankovního sektoru nebo jeho podstatné části v Itálii, Řecku, Rumunsku a Bulharsku. Systémová krize, zejména v případě první zmíněné ekonomiky, třetí největší v eurozóně, by přitom mohla výrazně zatřást již dnes oslabenými základy celé unie (podobně jako další rána pro těžce zkoušené a stále vytouženým poklidným vodám na míle vzdálené Řecko).

European Supervisory Authorities, komise skupin, které dozorují evropským regulatorním hlídacím psům, se proto rozhodla předejít možnému dalšímu zhoršení úvěrových portfolií, které by se mohlo stát poslední třískou, jež zlomí páteř přetíženého velblouda, a přitlačit na pilu. Ve své nejnovější zprávě jako důvod cituje hrozbu zpomalení způsobeného brexitem, respektive jeho možným dopadem na schopnosti dlužníků dostát svým závazkům a zprostředkovaně na banky samotné. Zasvěcení kritici podobné argumenty odmítají a mluví o (další) neodůvodněné šikaně.

Shrnutí výše zmíněné debaty si můžete přečíst na Financial Times ZDE. Doplňujeme ji dosud nepublikovanou částí rozhovoru hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky a respektovaného člena bitcoinové komunity, programátora Marka Palatinuse. Zástupce mainstreamu a periferie se bavili o smyslu současné i budoucí regulace.

Kupka: Dokážete si představit, co by se muselo stát, aby se pomyslné regulatorní kormidlo, které nás po roce 2008 v důsledku krize vyslalo směrem k přísnějšímu pojetí dohledu, otočilo o 180 stupňů a my se vydali opačným směrem, tedy začali deregulovat?

Palatinus: Problém je v tom, že v této rovnici nejsou jen dvě proměnné – tedy banky a spotřebitelé –, ale že do ní patří ještě stát, který kontinuálně tlačí finanční systém do stále větších regulací, kontrol a vykazování. Ani bankovní tajemství již například není, co bývalo. Banky a obecněji finanční instituce jsou pod tlakem státu, z druhé strany ale žádný tlak není. Uživatelé totiž nemají příliš velkou fantazii, nenapadá je, co s tím dělat. Já názor na to, co by se mělo stát, mám. A je silně utopistický – podle mě je potřeba udělat to samé, co se stalo mezi církví a státem; stejně jako v případě odluky státu od církve by se mělo postupovat i ve finančním systému. To by rozvázalo celému segmentu ruce, a my všichni bychom se pak dočkali opravdové revoluce a pokroku v tom, jaké služby a jak je možné nabízet.

Kupka: Státy dnes předepisují e-bankám povinnost držet více kapitálu s evidentním cílem předejít tomu, aby v případě, že by se objevily problémy a hrozilo, že se daná finanční instituce položí, nevznikal tlak na státní rozpočty. To politiky a daňové poplatníky, kteří jsou jejich voliči, děsí. Z toho mi vyplývá, že by možná pomohlo, kdyby se finanční svět zase trochu dekoncentroval. (Politici totiž dnes regulují i proto, že pokud nějaká celosvětově operující firma zkrachuje, vezme s sebou spoustu dalších obětí.) Pokud by se povedlo současnou koncentraci rozmělnit, možná by se trochu uvolnila i regulace a byl by prostor pro rychlejší finanční inovace. Jak toho dosáhnout, to bohužel netuším.

Palatinus: Regulace vychází z historických potřeb, z doby, kdy neexistovaly technologie a principy, na kterých by systém mohl fungovat, pokud by tedy nebyla důvěra v nějakou instituci. Samozřejmě, že tehdy těch bank bylo více a stávalo se, že občas některá nehospodařila dobře. Bylo tedy logické a správné zavést nad nimi kontrolu, které se věřilo. Od té doby jsme se ale posunuli. Aniž by to bylo na první pohled vidět, dnes již technologie, které toto dokáží nahradit, máme k dispozici. Je možné provozovat bankovní instituci či aplikaci, která nevyžaduje důvěru lidí v nějakou společnost.

Otevřeně přiznávám, že si přihřívám polívčičku s bitcoinem, ale oprávněně. Právě v tom je technologie, na které bitcoin staví, revoluční. To není o nižších poplatcích či rychlejších platbách, ale o tom, že zatímco dříve regulace byla potřeba, dnes již zkrátka potřeba není. Frustruje mě proto, že ačkoliv existují tyto technologie, funguje zde stále celý regulatorní rámec opřený o zmíněné historické důvody, který působí jako brzda a komplikuje finanční inovace. Zkuste si kupříkladu koupit bitcoiny na kreditní kartu. To není problém bitcoinu, ale systému, možnosti stornovat platby a podobně.

Kupka: Tomu rozumím a myslím si, že to je téma na další debatu, která by se mohla točit kolem toho, proč se státní autority dívají na kryptoměny s určitým podezřením, despektem či obavami. V kontextu regulace mě ale nyní zajímá budoucnost finančního průmyslu. Kde podle vás jako uživatele finančních služeb finanční instituce nejvíce selhávají? Jde o náklady – zdá se vám, že za transakce, které provádíte, platíte příliš a že by vše mohlo být levnější a rychlejší, nebo je to problém uživatelského komfortu, který se též často zmiňuje, nebo je to ještě něco dalšího?

Palatinus: Asi nejsem typický uživatel bankovního systému. S bankami ale do kontaktu přicházím a ta největší frustrace, kterou při tom cítím, spočívá v tom, že peníze "nejsou moje". Nejvíce je tento problém patrný při transakcích, kdy musím vysvětlovat, proč mi ze zahraničí přišly nějaké peníze, za co jsou, musím doložit, že opravdu došlo k prodeji nějakého zboží a tak dále. Mně osobně opravdu nejvíce vadí přehnaná regulace a byrokracie, která brzdí celou ekonomiku.

Kupka: Takže to není ani tak technická zaostalost finančních institucí, jako spíše onen aspekt regulace. To my, lidé pracující v bankách, rádi slyšíme.

Palatinus: Když se na to nedívám ideologicky, ale čistě z pohledu koncového uživatele, tak pokud ekonomika funguje tak, jak by měla, a bankovní systém funguje tak, jak by měl, tak tam žádný zásadní problém není. Ve chvíli, kdy se podíváte na státy, kde to s fungováním bankovního systému není zase tak dobré, kupříkladu Řecko nebo nedávno na Kypr, narazíte ovšem na to, že někdo najednou začne oběh peněz v ekonomice nějak kontrolovat (nebo se o to pokusí). A přesně v tu chvíli je namístě – i z pohledu mě, koncového spotřebitele – se ptát, zda je to správné.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 22 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před 36 minutami

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
před hodinou

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus
Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí
11:32

Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí

Únorovému růstu stavebnictví o 5,3 % pomohlo především teplé počasí. Růst táhla hlavně výstavba dopravní...
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus