Burzovní kalendář (19. 9. - 23. 9. 2016)
|

Burzovní kalendář (19. 9. - 23. 9. 2016)

Hlavními událostmi nadcházejícího týdne budou zasedání Fedu a Bank of Japan. Kromě toho budou investoři sledovat sérii makrodat včetně indexů nákupních manažerů a pozornosti obchodníků jistě neujde ani rozštěpení finančního sektoru amerického akciového indexu S&P 500.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu vyšlo hned několik důležitých makroekonomických dat, investoři ale byli poměrně opatrní. Trhy totiž nyní čekají hlavně na důležitá zasedání centrálních bank USA a Japonska.

Pro americké akcie byl uplynulý týden mírně ziskový, index Dow za celý týden získal 0,21 %, širší S&P 500 posílil o 0,53 % a Nasdaq Composite přidal 2,31 %. Evropské akcie na tom byly hůře. Britský FTSE 100 v uplynulém týdnu oslabil o 1,08 %, německý DAX odepsal 2,81 %, francouzský CAC 40 klesl o 3,61 % a celoevropský index STOXX Europe 600 odepsal 2,23 % na 337,82 bodu.

Z ekonomických údajů věnovali investoři pozornost například maloobchodním tržbám a průmyslové výrobě Číny, inflaci Německa, Británie, celé eurozóny a Spojených států či ekonomickým indexům ZEW pro Německo, dále datům z britského trhu práce nebo údajům o tržbách amerických maloobchodních prodejců.

Vedle makrodat trhy sledovaly rovněž zasedání britské centrální banky. Bank of England se rozhodla tento měsíc měnovou politiku neměnit, základní úrokovou sazbu tak ponechala na historickém minimu 0,25 %, kam ji snížila na začátku srpna. Beze změny zůstal rovněž program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Zároveň centrální banka zlepšila odhad růstu britské ekonomiky ve třetím čtvrtletí na 0,3 % z 0,1 %. I tak podle ní nicméně tempo růstu zpomalí na polovinu z 0,6 % ve druhém kvartálu.

Akcie na pražské burze podle indexu PX v uplynulém týdnu oslabily o 2,16 %, nejvíce klesající akcií byla bez jakýchkoli zpráv VIG, která přišla o 5,8 %, nejvíce se naopak dařilo akciím Monety Money Bank, které si polepšily o 2,4 % poté, co byly zařazeny do indexu CECE EUR.

Americké akcie v pátek klesly, celý týden pro ně ale byl mírně ziskový
Americké akciové trhy v závěru týdne klesly, za celý týden nicméně mírně posílily. Wall Street v pátek oslabil zejména pokles akcií bank kvůli sporu americké vlády s Deutsche Bank. Po čtyřech dnech růstu klesly také akcie technologického gigantu Apple.
Evropské akcie v pátek klesly kvůli Deutsche Bank a nejistotě ohledně Fedu
Indexy velkých akciových trhů západní Evropy v pátek klesly. Investoři jsou opatrní před blížícím se zasedáním Fedu a v pátek jim na náladě nepřidal ani spor amerických úřadů s Deutsche Bank.
Pražská burza v pátek odepsala téměř půl procenta, za celý týden přišla o více než dvě procenta
Index pražské burzy PX během pátečního obchodování odepsal 0,42 %. Nejhlubší propad zaznamenaly akcie Kofoly ČeskoSlovensko a likérky Stock Spirits, jediným velkým titulem, který zakončil pátek v černých číslech, byl Pegas Nonvowens. Za celý týden odepsal index PX 2,16 %.

Výhled

Nadcházejícímu týdnu by měla dominovat zasedání Fedu a Bank of Japan. Obě centrální banky zveřejní výsledky svých zasedání ve středu 21. srpna. V případě Fedu se žádné překvapení nečeká, měnový výbor by měl potvrdit základní úrokovou sazbu na 0,25-0,50 %, důležitá ale bude tisková konference šéfky Fedu Janet Yellenové, která by mohla naznačit, jak se bude měnová politika v USA vyvíjet v dalších měsících.

V případě Bank of Japan je ve hře snížení základní úrokové sazby hlouběji do záporu, většina analytiků je ale toho názoru, že ani v Japonsku tento měsíc nakonec ke změně měnové politiky nedojde.

"Utažení měnových podmínek Fedu se všeobecně neočekává, můžeme se ale dočkat optimistického hodnocení ekonomiky. To by naznačovalo, že je Fed připraven zvednout sazby na svém prosincovém zasedání, což je základní scénář Société Générale. S vyššími sazbami ke konci roku počítá podle posledních údajů i trh (55% šance na 'hike'). Pokud dopadne jednání Fedu v souladu s tímto výhledem, mohl by dolar proti euru mírně posílit. Jeho větším ziskům by mohlo zabránit snížení očekávaného vrcholu sazeb (jejich dlouhodobé úrovně), ke kterému podle Société Générale američtí centrální bankéři také přikročí," říká Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

Z makroekonomických údajů budou investoři věnovat zvýšenou pozornost datům z amerického nemovitostního trhu (zahájená výstavba, stavební povolení, prodeje starších domů), zprávě o vývoji spotřebitelské důvěry v eurozóně a předběžným indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb, které budou vycházet v průběhu pátku.

Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu zveřejní mimo jiné společnosti Adobe, Carnival, FedEx, Lennar, CarMax, General Mills, AutoZone nebo Rite Aid.

Nastavení grafu indexu S&P 500 se po výprodeji z 9. září změnilo z býčího na opatrně neutrální. Index se pohybuje mezi silným supportem okolo 2 120 bodů a dřívější hladinou podpory a nyní rezistencí okolo 2 160 bodů. V případě prolomení pod 2 120 bodů se graf změní na medvědí. Pro ty, kdo stihli na držení akcií vydělat, může mít nyní smysl prodávat v případě každého mírného posílení trhu.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí zveřejní Čína index cen domů, eurozóna dopoledne přidá výsledek běžného účtu a zprávu o stavební výrobě, německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu o stavu a vývoji ekonomiky a v USA vyjde index cen domů od NAHB. Trhy v Japonsku zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. S účinností od pondělí navíc dojde v americkém akciovém benchmarku S&P 500 k vyčlenění společností z realitního odvětví do samostatného sektoru. Dosud byly akcie těchto firem zahrnuty ve finančním odvětví. Index S&P 500 tak bude nově mít 11 hlavních sektorů.

V úterý dopoledne na trh Německo pošle index cen výrobců, Švýcarsko se pochlubí výsledkem obchodní bilance a Řecko a Portugalsko se připojí s výsledky běžných účtů. Odpoledne budou investoři vyhodnocovat zprávu o zahájené výstavbě a počtu vydaných stavebních povolení v USA, ropný institut API vydá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob černého zlata na území USA a s projevem večer vystoupí guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz. Kvartální hospodářské výsledky zveřejní například Adobe, Carnival, FedEx nebo Lennar.

V noci na středu odtajní Japonsko výsledek mezinárodního obchodu a japonská centrální banka oznámí výsledek svého měnově-politického zasedání. V Evropě zásadní makrodata nevyjdou. V USA večer skončí dvoudenní zasedání měnového výboru Fedu a Janet Yellenová na tiskové konferenci okomentuje zaktualizovaný makroekonomický výhled americké centrální banky. Pozdě v noci zveřejní výsledek svého zasedání také novozélandská centrální banka a jednat bude přes den i ECB, byť nebude hlasovat o nastavení úrokových sazeb ani o programu kvantitativního uvolňování. Z dat vyjde v USA pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku a vládní energetická agentura EIA se připojí s týdenní zprávou o vývoji zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál odtajní mimo jiné společnosti CarMax a General Mills.

Ve čtvrtek zveřejní Francie index podnikatelského klimatu a ECB doplní měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Dále vystoupí s projevem šéf ECB Mario Draghi a v USA vyjdou index aktivity chicagského Fedu, index cen domů od FHFA, zpráva o prodejích starších domů, předstihový ekonomický indikátor, index aktivity kansaského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Odpoledne ještě Eurostat doplní index spotřebitelské důvěry v eurozóně a americká vládní energetická agentura EIA vydá jako každý týden zprávu o vývoji zásob zemního plynu v USA. Mozaiku výsledkové sezóny doplní v USA AutoZone nebo Rite Aid.

Pátek bude dnem předběžných zářijových indexů nákupních manažerů. Ukazatele vyjdou v Číně a Japonsku, hlavních zemích západní Evropy, souhrnný údaj přidá také eurozóna a odpoledne se připojí Spojené státy. V noci na pátek ještě s projevem vystoupí náměstek guvernéra australské centrální banky Philip Lowe, dopoledne Francie přidá zprávu o vývoji ekonomiky a odpoledne budou trhy věnovat pozornost také zprávám o maloobchodních tržbách a inflaci v Kanadě a pravidelné týdenní zprávě firmy Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech.

 

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus