IW speciál: Světový akciový medvěd se probudil. Co je dobré vědět?

(AKTUALIZOVÁNO 23. února) Světové akcie od loňského léta do poloviny února podle indexu MSCI All-Country přišly o 20 % hodnoty, a technicky tak vstoupily do medvědího trendu. Akcioví investoři po celém světě kvůli tomu přišli o přibližně 14 bilionů dolarů. Hlasitě si medvědi pochutnávají vedle ropného také na finančním sektoru. Jak v době klesajícího trendu investovat?
Situace
Ze zhruba rok trvajícího poklesu cen akcií, jehož spouštěčem byl kolaps na energetickém trhu, se v polovině února stal právoplatný medvědí trh. Naplnění definice technických analytiků (propad cen akcií o 20 % z posledního maxima) napomohlo především prohloubení ztrát bankovních titulů.
Index MSCI All-Country se ve čtvrtek 11. února propadl o 1,3 %, čímž prohloubil svůj kumulativní pokles od května 2015 na 20 %. Jde o největší odklon investorů od akcií od dob evropské dluhové krize, která trhy srážela v roce 2011.
"Důležitým nepříznivým faktorem je pokračující propad cen ropy (navzdory v posledních týdnech slábnoucímu americkému dolaru). Daří se ale zlatu, jehož cena od začátku roku stoupla o zhruba 15 %," uvedl v pátek 12. února analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl.
Nasdaq Composite i světové akcie si to míří do medvědího trhu.Zveřejnil(a) investicniweb.cz dne 11. únor 2016
"Americké akcie zatím ztratily asi 15 % od svého vrcholu. Jejich ocenění je však nadále nadprůměrné a na základě historického srovnání slibuje spíše podprůměrné výnosy v následujících 7-10 letech. Nepřekvapilo by mě, kdyby akcie celkově ztratily i 50 % své hodnoty v příštích několika letech," napsal po vstupu MSCI All-Country indexu do medvědího trendu bývalý investiční bankéř a zakladatel webu Business Insider Henry Blodget. "To ale neznamená, že to tak bude. Sám akcie neprodávám a nikomu to ani neradím. Investoři by se ale měli psychicky připravit na horší časy," dodal.
Americká centrální banka dala podle Michaela Harrise z Price Action Lab 11. února spekulantům signál, že mohou kapitulovat. Drobní investoři, spekulanti, a zejména všichni ti, kteří jsou zatíženi příliš velkou pákou, by měli přenechat dění na trhu hodnotovým investorům.
Tipy
Medvědi na trzích přejí zlatu a americkým státním dluhopisům. Navzdory řadě fundamentálních problémů spojených s těmito investicemi jim trh věří v době, kdy se riziková aktiva hroutí.
Jak se na paniku na trzích dívá šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný?
Petr Novotný, šéfredaktor Investičního webu, upozorňuje na známé pravdy, které během tržní paniky investorům zpravidla...Zveřejnil(a) investicniweb.cz dne 12. únor 2016
Další vývoj
Od 11. do 22. února index MSCI All-Country posílil o 5,97 % na 374,46 bodu. Ani to ale na vystoupení z medvědího trhu nestačí. K tomu je třeba až opětovný vstup do býčího trendu, tedy posílení o 20 % z lokálního minima. Čínský Shanghai Composite, americký S&P 500 a evropský STOXX Europe 600 od 11. února přidaly shodně 5 %.
Od vstupu světového akciového trhu do medvědího trendu se také výrazně změnil průměrný denní průběh obchodování v USA. Do té doby trh otevíral v mínusu a během dne oslaboval, byť na konci dne přicházela mírná korekce výše. Poslední obchodní seance naopak začínají nad předchozími závěrečnými hodnotami a trh celkem stabilně roste po celý den.
Příslib obratu na trzích dává paradoxně i pokračující odliv peněz z amerických fondů zaměřených na akcie. Týden končící středou 17. února byl již sedmý týden v řadě, kdy z fondů investoři peníze vybírali. Analytici v této souvislosti upozorňují, že drobní investoři zpravidla prodávají, když už ti prozíravější dávno budují LONG pozice.