US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,58 %
NASDAQ-0,51 %
S&P 500-0,56 %
ČEZ+0,58 %
KB+0,10 %
Erste-0,20 %

Co musíte ráno vědět (28. června)

Komerční banka - ilustrační foto

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, na kterou firmu svět spoléhá v době nedostatku čipů a jak skončila privatizace českého bankovního sektoru? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Redakce IW
Redakce IW
28. 6. 2021 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek stouply, index S&P 500 uzavřel na rekordu díky NIKE a bankám

Akciové indexy ve Spojených státech v závěru týdne s výjimkou technologického indexu Nasdaq Composite uzavřely obchodování se zisky, širší benchmark S&P 500 skončil dokonce na novém maximu. Zásluhu na tom měly mimo jiné zveřejněné hospodářské výsledky výrobce sportovního oblečení a obuvi NIKE a několika bank. Index Dow přidal 0,69 % a uzavřel na 34 433,84 bodu a širší S&P 500 vzrostl o 0,33 % na nové zavírací maximum 4 280,70 bodu (absolutní rekord posunul na 4 286,12 bodu), zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,06 % na 14 360,39 bodu. Za celý týden si Dow připsal 3,44 %, S&P 500 se zvýšil o 2,74 %, což byl jeho největší týdenní procentuální nárůst od začátku února, a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,35 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Kolísání (zatím) zapomenuto, index S&P 500 se vyhřívá na dalším rekordu

Týden na trzích podle burzovních grafů: Kolísání (zatím) zapomenuto, index S&P 500 se vyhřívá na dalším rekordu

Brychta (XTB): Ocenění akcií velkých technologických firem už není ve srovnání se zbytkem trhu tak přestřelené, na levnější nákupy si ale musíme počkat s hotovostí v ruce

Brychta (XTB): Ocenění akcií velkých technologických firem už není ve srovnání se zbytkem trhu tak přestřelené, na levnější nákupy si ale musíme počkat s hotovostí v ruce

2. Pátek přinesl evropským akciím malý růst, za týden dosáhly na jednoprocentní zisky

Evropské akcie pátečním posílením úspěšně zakončily týden ve znamení ekonomického oživování a klesajících obav z inflace. Náladu podpořila také páteční makrodata, která ukázala na zlepšení spotřebitelského sentimentu v Německu a Itálii. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,13 % na 457,63 bodu (za týden +1,23 %), německý DAX zpevnil o 0,12 % na 15 607,97 bodu (za týden +1,04 %), britský FTSE 100 přidal 0,37 % na 7 136,07 bodu (za týden +1,69 %) a francouzský CAC 40 oslabil o 0,12 % na 6 622,87 bodu (za týden +0,82 %).

Elonu Muskovi je padesát. Kontroverzní vizionář chce zachránit lidstvo a jde na to těmito třemi cestami

Elonu Muskovi je padesát. Kontroverzní vizionář chce zachránit lidstvo a jde na to těmito třemi cestami

3. České akcie zůstaly během pátku i celého týdne na červené nule

Nejvýznamnější pohyby cen mezi velkými tituly obchodovanými na pražské burze v pátek zaznamenaly banky. MONETA jedno procento získala, Komerční banka je ztratila. Mezi menšími emisemi zaujaly propadem ceny o třináct procent akcie solárního developera Photon Energy. Index PX v pátek zapsal ztrátu 0,05 % na 1 161,18 bodu, což v týdenní perspektivě znamenalo zlevnění o 0,07 %.

Bláha (FUNDSEC): Na trhu s rezidenčním bydlením se zemětřesení nechystá, nabídka stále hluboce zaostává za poptávkou. Regulace nemovitosti nezlevní, příklad Berlína to ukázal

Bláha (FUNDSEC): Na trhu s rezidenčním bydlením se zemětřesení nechystá, nabídka stále hluboce zaostává za poptávkou. Regulace nemovitosti nezlevní, příklad Berlína to ukázal

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář v pondělí otevřou německé ceny v zahraničním obchodu a Spojené státy nabídnou index aktivity dallaského Fedu. Velice sledovanou událostí bude valná hromada ČEZ. Na ní se mimo jiné bude schvalovat dividenda 52 Kč na akcii za rok 2020. Čeká se její schválení, naposledy se s nárokem na dividendu budou akcie ČEZ obchodovat ve středu 30. června. Koná se také valná hromada Kofoly ČeskoSlovensko, ta se ale k tématu dividendy vrátí až na podzim. V 10 dopoledne se můžete těšit na náš pravidelný stream. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. června

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tesla v Číně kvůli chybě v softwaru svolává 285 000 aut

Výrobce elektromobilů Tesla kvůli chybě softwaru svolá více než 285 000 vozů vyrobených v Číně i dovezených do Číny, oznámil čínský regulátor. Aktualizace softwaru se týká Modelu 3 a Modelu Y, možná chyba souvisí s asistovanou jízdou a regulací rychlosti. Tesla osloví všechny majitele dotčených vozů a software jim zdarma vymění za novější verzi, fyzický kontakt s vozem není potřeba, píší agentury Reuters a AFP.

6. Německý řetězec Aldi přestane prodávat levné maso z umělých chovů

Německý potravinářský řetězec Aldi plánuje postupně do roku 2030 přestat prodávat levné maso z umělých chovů. Reaguje na kritiku ochránců zvířat a zákazníků. Spotřebitelé jsou na takový krok připraveni, uvedly v pátek firmy Aldi Nord a Aldi Süd, které fungují jako samostatné společnosti.

7. WSJ: Svět se za globálního nedostatku spoléhá na jednoho výrobce čipů

Většinu z nejdůmyslnějších čipů na světě a velkou část z těch běžnějších vyrábí pro celou planetu jedna tchajwanská společnost, Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). Dominantní postavení TSMC na globálním trhu, který již delší dobu sužuje velký nedostatek čipů, tak staví svět do zranitelné pozice, píše list The Wall Street Journal. Ostrov je navíc předmětem rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou, která jej považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

Jak (chybějící) čipy požírají automobilový průmysl

Jak (chybějící) čipy požírají automobilový průmysl

8. Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Na tuto úroveň se hodnocení ČR dostalo již v roce 2018. Výhled ratingu je stejně jako v lednu stabilní, což znamená, že Fitch se jej v dohledné době nechystá měnit.

9. EU chce dále podporovat rychlé oživení po krizi, shodl se summit

Instituce Evropské unie by měly rychle postupovat při schvalování národních plánů obnovy, aby členské země mohly začít čerpat peníze z mimořádného fondu pokrizové obnovy ekonomik. Vyzvali k tomu v pátek prezidenti a premiéři unijních zemí na závěr dvoudenního summitu v Bruselu. Podle českého premiéra Andreje Babiše by Česko mělo vedle přímých dotací, o které již požádalo, zvážit i využití výhodně úročených půjček z fondu.

10. České stavebnictví bylo v 1. čtvrtletí podle výkonu na 18. místě v EU

České stavebnictví bylo v prvním čtvrtletí s meziročním poklesem o 5,4 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 18. místě, údaje z Itálie a Kypru nejsou k dispozici. Meziročně Česko kleslo o pět příček, v porovnání s koncem loňského roku si pohoršilo o jedno místo. ČTK to spočítala z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích EU stavebnictví v prvním čtvrtletí vzrostlo v průměru o 2,2 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před dvaceti lety: Prodejem balíku akcií KB byla ukončena privatizace bankovního sektoru

Privatizace velkých státních podílů v bankách byla po pádu komunistického režimu dlouho odkládaná, což řada ekonomů kritizovala. Odhodlala se k tomu až vláda Miloše Zemana, která byla u moci v letech 1998 až 2002. Ta prodala státní podíly v České spořitelně, ČSOB a Komerční bance. V pondělí 28. června uplyne 20 let od rozhodnutí vlády o prodeji 60% státního podílu v Komerční bance francouzské bance Société Générale. Prodejem banky byla v podstatě ukončena privatizace českého bankovního sektoru.

Komerční banka vznikla 1. ledna 1990, když se vyčlenila ze Státní banky československé. Při svém vzniku převzala od svého zakladatele pobočkovou síť se všemi klienty, platební styk a 53% podíl na úvěrovém trhu. Na české straně na ni také přešla většina obchodních činností SBČS. K jejím hlavním problémům zpočátku patřil vysoký objem rizikových úvěrů a nevyhovující struktura aktiv a pasiv.

O dva roky později se banka přeměnila na akciovou společnost a její akcie spadly pod správu Fondu národního majetku ČR a SR, který je zčásti uvolnil do kuponové privatizace. V červenci roku 1995 vstoupily akcie banky na mezinárodní kapitálové trhy.

Privatizace banky byla dokončena v říjnu 2001, kdy francouzská Société Générale zaplatila 1,186 miliardy eur (tehdy asi 40 miliard korun) za 60% státní podíl v KB, a převzala tak akciovou kontrolu nad bankou. KB byla v té době jednou z největších obchodních bank v zemích střední a východní Evropy. Podle výše bilanční sumy se v ČR řadila na třetí místo za Českou spořitelnu a ČSOB, která se po spojení s IPB stala českou jedničkou. Vedoucí postavení měla v oblasti podnikového bankovnictví.

KB byla odstátněna jako poslední velká banka na českém trhu. O prodeji státního podílu rozhodla vláda na mimořádném zasedání 28. června 2001. Francouzská Société Générale podle kabinetu v průběhu vyjednávání navýšila svou nabídku o více než devět miliard korun.

Podle tehdejšího ministra financí Jiřího Rusnoka byla banka prodána bez jakýchkoli dalších závazků. Dosažená cena podle Rusnoka činila 3,2násobek vlastního jmění banky. Prodej kritizovali ekonomičtí odborníci opozice, podle kterých vláda prodejem KB jen pokračovala v sérii ztrátových prodejů s tím, že vláda vynaložila velké prostředky na očištění banky od problematických úvěrů a na další závazky. Analytici v londýnské City označili prodej za výhodný jak pro českou vládu, tak pro Société Générale. Koruna po zveřejnění informace o privatizaci Komerční banky posílila na tehdy rekordních 33,78 EUR/CZK.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

24. 5.-Andrej Rády
Ekonomické a politické hrozby