US MARKETZavírá za: 2 h 2 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak v úterý skončilo obchodování s akciemi na obou stranách Atlantského oceánu, jaký je podle Maria Draghiho recept na úspěšnou budoucnost Evropy a jak výrazně se za deset let ve světě rozrostly řady dolarových stomilionářů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie uzavřely úterní seanci bez větších změn, index S&P 500 posunul intradenní maximum. Investoři čekají na rozhodnutí Fedu o sazbách

Akcie ve Spojených státech uzavřely smíšeně. Z hlavních indexů se dařilo nejvíce Russell 2000 (+0,74 %), který sdružuje cenné papíry firem s malou tržní kapitalizací. Ty jsou nejvíce citlivé na vývoj úrokových sazeb. Dařilo se americkému dolaru. Investoři čekají na rozhodnutí americké centrální banky ohledně snížení úrokových sazeb, které má oznámit ve středu po konci dvoudenního zasedání měnového výboru. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,04 % na 41 606,18 bodu. Širší S&P 500 si naopak po vzestupu na nové intradenní maximum připsal 0,03 % na 5 634,58 bodu. Technologický index Nasdaq Composite stoupl o 0,20 % na 17 628,06 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 2,74 % na 17,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála tři bazické body na 3,647 %. Ceny ropy vzrostly o procento a půl, zlato naopak o procento zlevnilo a stříbro odepsalo zhruba 0,2 %. Bitcoin zdražil o více než čtyři procenta na zhruba 60 280 USD.

Tři dividendové hvězdy z USA, které doporučují nejlepší analytici z Wall Street

Tři dividendové hvězdy z USA, které doporučují nejlepší analytici z Wall Street

Americké volby a investice: Hlavně nepanikařit

Americké volby a investice: Hlavně nepanikařit

2. Evropské akcie v úterý posílily, hlavní indexy přidaly do půl procenta

Evropské akcie v úterý uzavřely výše a napravily ztráty z úvodu týdne. V centru pozornosti obchodníků jsou středeční rozhodnutí Fedu o měnové politice a částečně také zasedání centrálních bank Británie nebo Japonska později v týdnu. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,40 % na 517,19 bodu, německý DAX přidal 0,50 % na 18 726,08 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,38 % na 8 309,86 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,51 % na 7 487,42 bodu. Akcie bank přidaly okolo procenta, podobně jako automobilky.

DIP jasně a přehledně (3. díl): S jakými poplatky počítat a na co si dát pozor?

DIP jasně a přehledně (3. díl): S jakými poplatky počítat a na co si dát pozor?

3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, nedařilo se akciím Erste nebo ČEZ

Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,14 % na 1 574,29 bodu. Z předních emisí ztratily akcie Erste a ČEZ. V záporných hodnotách nebo na nule zakončilo obchodování 9 z 11 hlavních titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX. "Pražská burza prohlubovala ztráty. Šla proti proudu, akciovým trhům na okolních trzích i v západní Evropě se dařilo," uvedl makléř z WOOD & Company Vladimír Vávra. Objem obchodů byl opět podprůměrný, jen zhruba 210 milionů Kč.

Od akcií a fondů přes poradenství při akvizicích až po lístky na fotbal. Zájem o wealth management v Česku výrazně roste, říká Petr Beneš z WOOD & Company

Od akcií a fondů přes poradenství při akvizicích až po lístky na fotbal. Zájem o wealth management v Česku výrazně roste, říká Petr Beneš z WOOD & Company

4. Očekávané události

V noci na středu na trh Japonsko pošle údaje o obchodní bilanci nebo statistiku strojních objednávek. Dopoledne bude patřit britské výrobní a spotřebitelské inflaci nebo indexu cen britských rezidenčních nemovitostí od DCLG a dále inflaci nebo stavební výrobě za eurozónu. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, událostí dne ovšem bude večerní oznámení výsledku měnověpolitického jednání Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. EU musí podpořit firmy, ale nepřijít o levné čínské technologie, řekl Draghi

Evropská unie musí masivně investovat a podpořit své firmy proti čínské konkurenci, na druhé straně ale nesmí přijít o levné klimaticky čisté technologie z Číny urychlující ekologickou transformaci evropského hospodářství. Poslancům Evropského parlamentu to v úterý řekl někdejší šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, který jim představil svou zprávu o konkurenceschopnosti EU. Většina poslanců se shodovala, že EU musí podpořit své hospodářství čelící státem subvencované konkurenci, lišili se však v názorech, jak toho docílit.

6. Španělská centrální banka díky turistice zvýšila odhad letošního růstu HDP na 2,8 %

Španělská centrální banka zvýšila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu na 2,8 %, dosud počítala s růstem o půl procentního bodu slabším. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. K lepšímu výhledu přispívá zejména cestovní ruch. Španělsko si tak vede mnohem lépe než eurozóna jako celek.

7. Intel o dva roky odložil stavbu továren na čipy v Německu a v Polsku

Americký výrobce čipů Intel zhruba o dva roky odložil výstavbu továren na čipy v německém Magdeburku a v polské Vratislavi. Podle médií to uvedl šéf společnosti Pat Gelsinger. Firma se potýká se ztrátami a snižuje náklady. Na východě Německa, kde je vyšší nezaměstnanost, mělo díky Intelu vzniknout asi 3 000 pracovních míst a Magdeburk se měl vedle Drážďan stát centrem čipového odvětví.

8. ZEW: Důvěra investorů a analytiků v ekonomiky Německa a celé eurozóny se v září zhoršila výrazněji, než se čekalo

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v září znovu zhoršila výrazně více, než se čekalo. Německý ekonomický institutu ZEW v úterý uvedl, že jeho index důvěry se snížil na 3,6 bodu ze srpnových 19,2 bodu. Výsledky jsou mnohem horší než odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali pokles indexu na 17 bodů. Hůře investoři opět hodnotí i současnou situaci. Snížila se i důvěra v ekonomiku celé eurozóny, a to na 9,3 bodu ze srpnových 17,9 bodu při očekávání poklesu na 16,3 bodu.

9. Analýza: Obchod mezi Británií a EU za poslední tři roky klesl více než o čtvrtinu

Obchodní výměna mezi Británií a Evropskou unií po brexitu klesla. V letech 2021 až 2023 se hodnota britského vývozu zboží do unie snížila o 27 %, hodnota dovozu pak o 32 %. Snižuje se pestrost vyměňovaného zboží. Na vině jsou významné obchodní překážky, jejichž negativní dopad se s časem stupňuje. EU ale pro Británii zůstává nejdůležitějším obchodním partnerem, uvádí analýza Astonské univerzity v Birminghamu.

10. Svaz průmyslu žádá vládu o pomoc pro firmy zasažené povodněmi

Svaz průmyslu a dopravy ČR chce u vlády vyjednat podporu pro firmy, které poškodily současné povodně. Navrhuje bezúročné půjčky, odklad daňové povinnosti nebo program na pomoc s událostmi, jež by nepokryla pojišťovna. Usilovat bude i o kompenzace mezd pro zaměstnance, kteří kvůli povodním musí zůstat doma. V úterý to řekl prezident svazu Jan Rafaj.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Počet dolarových stomilionářů vzrostl za deset let o 54 %, nejvíce v Číně a v USA

Klub superbohatých lidí ve světě se za posledních deset let citelně rozrostl. Hlavní podíl na tom mají Čína a pak Spojené státy, vyplývá ze zprávy společností New World Wealth a Henley & Partners. Celkový počet lidí, kteří mají investovatelný majetek nejméně za 100 milionů USD, označovaných jako stomilionáři, za deset let vzrostl celosvětově o 54 % na 29 350.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika