Co musíte ráno vědět (19. listopadu)

Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, která evropská firma má Číňanům pomoci od obezity a jak jsou na tom s investováním Češky? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy zahájily týden smíšeně, investoři vyhlížejí hospodářské výsledky Nvidie
Akcie ve Spojených státech uzavřely na začátku týdne smíšeně, z hlavních indexů mírně oslabil pouze Dow. Na devizovém trhu ztrácel dolar. Index Dow klesl o 0,13 % na 43 389,60 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,39 % na 5 893,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,60 % na 18 791,81 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,47 % na 15,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 4,414 %. Ceny ropy se zvedly zhruba o tři procenta, zlato zdražilo o dvě procenta a stříbro o tři procenta. Bitcoin se na konci dne obchodoval zhruba o dvě procenta v plusu za asi 91 200 USD.
2. Evropské akcie v pondělí uzavřely smíšeně, nedařilo se maloobchodnímu odvětví
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo smíšeně, se ziskem uzavřely londýnská a pařížská burza. Nedařilo se akciím z maloobchodního odvětví, naopak cenné papíry těžařů uzavřely v plusu. V týdnu se investoři zaměří na inflační data z eurozóny a Spojeného království. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,06 % na 502,84 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,57 % na 8 109,32 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,11 % na 19 189,19 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,12 % na 7 278,23 bodu.
3. Pražská burza v pondělí stagnovala, o téměř 1,7 % posílily akcie ČEZ
Pražská burza v pondělí stagnovala. Index PX proti pátku klesl o 0,01 % na 1 675,98 bodu. Zpevnily akcie energetické společnosti ČEZ a Erste Group Bank, oslabily naopak cenné papíry Komerční banky a Monety Money Bank.
4. Očekávané události
Úterní dopoledne bude patřit inflaci a běžnému účtu za eurozónu a odpoledne se investoři zaměří na kanadskou inflaci a ve Spojených státech na statistiky vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby. Valná hromada Monety Money Bank bude rozhodovat o vyplacení mimořádné dividendy 3 Kč na akcii. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Novo Nordisk spouští prodej svého léku na obezitu Wegovy v Číně
Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk spouští prodej léku na obezitu Wegovy v Číně. Firma odhaduje, že v zemi, která je druhým největším farmaceutickým trhem na světě, trpí obezitou více než 180 milionů lidí. S odkazem na mluvčího podniku o tom informovala agentura Reuters.
6. Gevorkyan letos do konce září dosáhl EBITDA 19,61 milionu eur, výsledky podpořilo efektivní řízení nákladů
Slovenská metalurgická společnost Gevorkyan v prvních třech čtvrtletích letošního roku hospodařila s tržbami 70,44 milionu eur. Meziročně jí tak výnosy narostly o 25,2 %. Na rovině EBITDA společnost vyrábějící součástky z kovových prášků vykázala výsledek 19,61 milionu eur po loňských 16,84 milionu eur. Zisk po zdanění se jí ale vlivem jednorázových nákladů meziročně snížil na 4,35 milionu eur z 5,13 milionu eur.
7. Gazprom: Vývoz ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy pokračuje stabilně
Vývoz ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy v pondělí pokračoval stabilně, uvedla podle agentury Reuters státní energetická společnost Gazprom. Touto cestou Gazprom poslal 42,4 milionu metrů krychlových, tedy stejný objem jako v neděli. V sobotu ruský podnik přerušil dodávky plynu rakouské společnosti OMV poté, co Rakušané pozastavili část plateb v souvislosti s vyhranou arbitráží.
8. Americké aerolinky Spirit požádaly o bankrotovou ochranu
Americká nízkonákladová letecká společnost Spirit Airlines požádala soud o bankrotovou ochranu. Předpokládá však, že bude pokračovat v běžném provozu. Firma v pondělní tiskové zprávě rovněž uvedla, že uzavřela s věřiteli dohodu o restrukturalizaci, která by měla snížit její dluh a vytvořit podmínky pro její dlouhodobý úspěch. Očekává, že bankrotový režim opustí v prvním čtvrtletí příštího roku.
9. BBC: Němečtí výrobci varují před "hrozivým pádem" ve svém odvětví
Za 44 let od zahájení provozu německé společnosti Beckhoff Automation nezažil majitel firmy Hans Beckhoff podle svých slov takovou ekonomickou krizi, jako je ta současná, píše server BBC. "Obvykle můžete očekávat krizi jednou za zhruba pět až osm let," řek Beckhoff. "Tentokrát je to hrozivý pád, opravdu hluboký," dodal.
10. Ceny v tuzemském zemědělství v říjnu poprvé od loňského dubna meziročně stouply. Výrobní ceny podle analytiků naznačují, že zdražování potravin zrychlí
Ceny v tuzemském zemědělství v říjnu poprvé po 17 měsících meziročně vzrostly, proti loňskému říjnu stouply o 2,4 %. Růst cen v průmyslu zrychlil na 0,8 % a zdražování stavebních prací zrychlilo na 2,3 %. Tržní služby pro podniky meziročně zdražily o 3,6 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Zájem o investování mezi ženami v tuzemsku stoupá
Češky berou finance do vlastních rukou. Nejnovější průzkum společnosti Amundi Czech Republic uskutečněný ve spolupráci s agenturou STEM/MARK ukazuje, že investování oslovuje již více než polovinu českých žen (56 %). Zhruba každá pátá Češka (18,3 %) již aktivně investuje, což odráží jejich snahu mít větší kontrolu nad svými financemi.
Ve způsobu správy svých investic volí ženy různý přístup. Častá je kombinace aktivní a pasivní správy (38,8 %), což umožňuje vyvážit kontrolu nad investicemi s efektivitou a úsporou času. Ty, které volí pouze aktivní správu (4,9 %), zdůrazňují potřebu mít nad investicemi plnou kontrolu. Naopak ty, které se přiklánějí k čistě pasivní správě (19,9 %), preferují jednodušší přístup s nižší časovou náročností.