US MARKETOtevírá za: 0 h 28 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co musíte ráno vědět (13. prosince)

Jak zakončily čtvrteční obchodní seanci akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a proč nezapomínat na diverzifikaci portfolia? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po silném růstu v předchozím dni oslabily, dolar zpevnil

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. Investoři hodnotili důležité ekonomické údaje před zasedáním měnového výboru americké centrální banky, které se uskuteční příští týden, a po vysokém růstu z předchozího dne, kdy index Nasdaq Composite poprvé překonal hranici 20 000 bodů, řada z nich přistoupila k vybírání zisků. Index Dow klesl o 0,53 % na 43 914,12 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,54 % na 6 051,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 0,66 % na 19 902,84 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,50 % na 13,92 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest a půl bazického bodu na 4,336 %.

8 šokujících předpovědí na rok 2025: Proč ano, proč ne (4. díl)

8 šokujících předpovědí na rok 2025: Proč ano, proč ne (4. díl)

2. Evropské akcie se ve čtvrtek po snížení sazeb ECB na směru neshodly

Západoevropské akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly. Evropská centrální banka na měnověpolitickém jednání snížila depozitní sazbu na 3 % a v nové prognóze uvedla, že čeká slabší růst HDP a nižší inflaci. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,22 % na 518,82 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,08 % na 7 417,37 bodu, zatímco britský FTSE 100 se zvýšil o 0,06 % na 8 306,92 bodu a německý DAX zpevnil o 0,08 % na 20 415,55 bodu.

Diverzifikace si žádá pravidelný servis. Pečlivé investory ale umí ocenit

Diverzifikace si žádá pravidelný servis. Pečlivé investory ale umí ocenit

3. Pražská burza ve čtvrtek šestým růstem v řadě vylepšila nejsilnější závěr od ledna 2008

Pražská burza šestým růstem po sobě vylepšila nejsilnější závěr od ledna 2008. Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,96 % na 1 738,89 bodu. Více než tři procenta přidaly akcie Erste Group Bank.

Ceny nemovitostí v Česku opět rostou. Pomůže to spotřebě domácností?

Ceny nemovitostí v Česku opět rostou. Pomůže to spotřebě domácností?

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde zpráva o japonské průmyslové výrobě. Dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci, sérii britských dat (HDP, průmyslová výroba, obchodní bilance), tuzemskému běžnému účtu nebo průmyslové výrobě za eurozónu a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na indexy cen dovozu a vývozu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. prosince

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. prosince

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB snížila depozitní sazbu na 3 %, v nové prognóze čeká slabší růst HDP a nižší inflaci

Rada guvernérů Evropské centrální banky přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, aby podpořila hospodářský růst v eurozóně. Základní úrokovou sazbu zredukovala na 3,15 % a depozitní na 3,00 %. S dalším poklesem sazeb ještě počítá, rozsah ale bude v příštím roce záviset na vývoji inflace. Tu chce mít ECB na dvou procentech, v listopadu byla vyšší. ECB také zveřejnila aktualizovanou makroekonomickou prognózu, v níž čeká slabší růst HDP a nižší inflaci. Během tiskové konference prezidentka ECB Christine Lagardeová připustila, že ekonomika eurozóny ztrácí momentum.

6. S&P: Ratingy středoevropských zemí by mohla ovlivnit Trumpova politika

Úvěrové ratingy středoevropských zemí jsou nyní poměrně odolné, negativně by je však mohla ovlivnit politika administrativy příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa. V ratingovém výhledu pro střední a východní Evropu to ve čtvrtek uvedla ratingová agentura S&P Global. S&P má zatím optimistický pohled na budoucí vývoj hospodářství ve střední Evropě. Varovala však, že hospodářský růst v regionu by v souvislosti s Trumpovým návratem do Bílého domu mohla podkopat nová americká cla a nejistota kolem dalšího vývoje rusko-ukrajinského konfliktu.

7. Ifo: Německá ekonomika příští rok poroste tempem 0,4 až 1,1 %

Německá ekonomika v příštím roce poroste, zatím ale není jasné, jak silně. Hospodářský institut Ifo ve svém výhledu ve čtvrtek uvedl, že existují dva scénáře, podle kterých vykáže hospodářství růst buď o 0,4 %, nebo o 1,1 %. Záleží na tom, jak se Německo vyrovná se strukturálními problémy a zda se mu podaří nastavit správnou hospodářskou politiku.

8. Manager Magazin: Dozorčí rada Volkswagenu se staví spíše proti uzavírání závodů

Dozorčí rada německého automobilového koncernu Volkswagen se staví spíše proti uzavření velkých závodů automobilky v Německu. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters, která se odvolává na odborný měsíčník Manager Magazin. Závazné rozhodnutí dosud nepadlo. Zatím poslední kolo jednání o mzdách mezi odbory a vedením firmy skončilo v pondělí. Zástupci zaměstnanců přitom jednání spojují s tématem úsporných opatření a hrozícího uzavírání německých provozů.

9. Švýcarská centrální banka překvapivě snížila úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 0,5 %

Švýcarská centrální banka ve čtvrtek snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,5 %. Přikročila tím k nejvýraznější redukci úroků za téměř deset let. Většina ekonomů v anketě agentury Reuters předpovídala, že banka úroky sníží o čtvrt procentního bodu.

10. Partnerství Kofoly a rakouské firmy Rauch po deseti letech skončilo

Partnerství české nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko a rakouské firmy Rauch, které obě společnosti uzavřely před deseti lety, skončilo. Kofola už nebude distribuovat džusy a další nápoje Rauchu, přichází s vlastní značkou džusů i ledových čajů. Napsal to ve čtvrtek server Seznam Zprávy, kterému to řekl generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko Daniel Buryš.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nesázejte vše na jednu kartu

Americký akciový trh posledních patnáct let září s průměrným ročním výnosem 12,7 %. Nebylo tomu tak ale vždy. Například v letech 1991 až 2010 dominovaly rozvíjející se trhy s průměrným výnosem 15,9 % ročně. Ztracená dekáda amerických akcií nastala po splasknutí internetové bubliny. Správné investiční portfolio by tudíž mělo být vždy diverzifikované.

Zdroj: Visual Capitalist
Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika