Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak zakončily úterní obchodování akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se v lednu vyvíjely výrobní ceny v Česku a které americké tituly patří k nejúspěšnějším za posledních dvacet let? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, obchodníky zklamal propad spotřebitelské důvěry
Americké akciové indexy uzavřely úterní obchodování smíšeně, v plusu se udržel pouze Dow. Investory zklamal nejprudší propad spotřebitelské důvěry za tři a půl roku, po oznámení slabých prodejů vozů v Evropě výrazně ztrácely akcie Tesly. Index Dow vzrostl o 0,37 % na 43 621,16 bodu, širší S&P 500 ale klesl již čtvrtý den v řadě, tentokrát o 0,47 % na 5 955,25 bodu, a technologický Nasdaq Composite se propadl o 1,35 % na 19 026,39 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,37 % na 19,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o zhruba jedenáct bazických bodů na 4,293 %.
2. Evropské akciové indexy se v úterý na směru neshodly
Západoevropské akciové indexy uzavřely úterní seanci nejednotně. Investoři nadále sledovali hlavně situaci na geopolitické scéně. Panevropský index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ziskem 0,15 % na 554,20 bodu a britský FTSE 100 se zvýšil o 0,11 % na 8 668,67 bodu, zatímco německý DAX oslabil o 0,07 % na 22 410,27 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,49 % a skončil na 8 051,07 bodu. Dařilo se mimo jiné cenným papírům dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk (+2,78 %) poté, co americká společnost Hims & Hers informovala o možnosti ukončení prodeje Semaglutidu, alternativy k lékům na hubnutí, jako jsou Ozempic a Wegovy od Novo Nordisk.
3. Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, index PX táhly vzhůru akcie Erste
Pražská burza v úterý po předchozích třech nezdařených seancích posílila, index PX stoupl o 0,62 % na 1 989,97 bodu. K obratu přispěly především akcie Erste Group Bank. Zpevnily také akcie ČEZ. Ztrátu zaznamenaly Komerční banka, Kofola ČeskoSlovensko a Photon Energy. Objem obchodů se udržel na nadprůměrných hodnotách.
4. Očekávané události
Ve středu dopoledne se investoři zaměří na německý index spotřebitelské důvěry od GfK a odpoledne Spojené státy odtajní údaje o prodejích nových rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČR: Ceny průmyslových výrobců v lednu meziročně stouply o 0,5 %, ceny zemědělských výrobců vyskočily o 9,1 %
Ceny tuzemských zemědělských výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,5 % a meziročně byly vyšší o 9,1 %. Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně o 0,2 % a meziročně se zvýšily o 0,5 %. Ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,2 % a meziročně byly vyšší o 2,4 % a ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 0,6 % a meziročně byly vyšší o 3,2 %. V rámci hlavních průmyslových skupin meziročně vzrostly ceny výrobků investiční povahy (+2,9 %) a zboží krátkodobé spotřeby (+2,2 %). Ceny energií klesly o 1,9 % a ceny průmyslových výrobců bez energií byly vyšší o 1,5 %.
6. Tesla kupuje část insolventního německého strojírenského podniku Manz
Americká automobilka Tesla koupí část insolventní německé strojírenské společnosti Manz s více než 300 zaměstnanci v závodě ve městě Reutlingen. Transakce rozšíří přítomnost Tesly v Německu, kde již firma provozuje výrobní závod nedaleko Berlína.
7. Německá ekonomika v čtvrtém čtvrtletí klesla o 0,2 %, potvrdili statistici
Hrubý domácí produkt Německa v loňském čtvrtém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům klesl o 0,2 % po růstu o 0,1 % v třetím čtvrtletí. Meziročně německá ekonomika oslabila o 0,2 %. V úterý to v konečné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Potvrdil tím předběžné údaje z konce ledna.
8. Generální ředitel Unileveru Hein Schumacher odstoupí z funkce
Generální ředitel společnosti Unilever Hein Schumacher odstoupí po necelých dvou letech ve funkci. Na jeho místo nastoupí současný finanční ředitel Fernando Fernandez, a to s účinností od 1. března. Unilever uvedl, že změna neovlivní výhled na rok 2025 ani střednědobé cíle společnosti. Schumacher se ujal vedení v červenci 2023 s úkolem restrukturalizovat nadnárodního výrobce spotřebního zboží.
9. Maďarsko ponechalo úrokové sazby beze změny
Maďarská centrální banka na únorovém zasedání ponechala klíčovou úrokovou sazbu na 6,5 %, jak se očekávalo. Beze změny zůstaly také sazby na jednodenní vklady a zajištěné úvěry ve výši 5,5 %, respektive 7,5 %.
10. Americký index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru potřetí v řadě klesl
Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru klesl na 98,3 bodu (odhad: 102,5 bodu, leden: 105,3 bodu). Jde o třetí snížení indikátoru v řadě, pokles o sedm bodů je navíc nejvýraznějším zhoršením ukazatele od srpna 2021. Podle agentury Bloomberg vývoj indexu reflektuje nejistotu spojenou s kroky administrativy Donalda Trumpa. "Domácnosti jsou nadále citlivé vůči inflaci, pozornost se však začíná stáčet i k jiným tématům. Výrazně více lidí ve svých odpovědích připouští obavy z cel a budoucí podoby mezinárodního obchodu," uvedla ekonomka Stephanie Guichardová z Conference Board.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejvýkonnější americké akcie uplynulých dvou dekád
Asi není velkým překvapením, že nejvyšší průměrné roční zhodnocení si v horizontu 20 let ve Spojených státech připisují akcie výrobce čipů NVIDIA. Mezi nejziskovějšími tituly se ale najde i pár (neprávem) přehlížených jmen.