US MARKETZavírá za: 4 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak zakončily úterní obchodování akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se v lednu vyvíjely výrobní ceny v Česku a které americké tituly patří k nejúspěšnějším za posledních dvacet let? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, obchodníky zklamal propad spotřebitelské důvěry

Americké akciové indexy uzavřely úterní obchodování smíšeně, v plusu se udržel pouze Dow. Investory zklamal nejprudší propad spotřebitelské důvěry za tři a půl roku, po oznámení slabých prodejů vozů v Evropě výrazně ztrácely akcie Tesly. Index Dow vzrostl o 0,37 % na 43 621,16 bodu, širší S&P 500 ale klesl již čtvrtý den v řadě, tentokrát o 0,47 % na 5 955,25 bodu, a technologický Nasdaq Composite se propadl o 1,35 % na 19 026,39 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,37 % na 19,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o zhruba jedenáct bazických bodů na 4,293 %.

Průzkum Bank of America: Fondy stále sázejí na americké akcie a drží nejméně hotovosti za 15 let, drtivá většina ale považuje trh za přepálený. Příležitosti vidí manažeři v Evropě, Číně i na trhu se zlatem

Průzkum Bank of America: Fondy stále sázejí na americké akcie a drží nejméně hotovosti za 15 let, drtivá většina ale považuje trh za přepálený. Příležitosti vidí manažeři v Evropě, Číně i na trhu se zlatem

2. Evropské akciové indexy se v úterý na směru neshodly

Západoevropské akciové indexy uzavřely úterní seanci nejednotně. Investoři nadále sledovali hlavně situaci na geopolitické scéně. Panevropský index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ziskem 0,15 % na 554,20 bodu a britský FTSE 100 se zvýšil o 0,11 % na 8 668,67 bodu, zatímco německý DAX oslabil o 0,07 % na 22 410,27 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,49 % a skončil na 8 051,07 bodu. Dařilo se mimo jiné cenným papírům dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk (+2,78 %) poté, co americká společnost Hims & Hers informovala o možnosti ukončení prodeje Semaglutidu, alternativy k lékům na hubnutí, jako jsou Ozempic a Wegovy od Novo Nordisk.

Centrální banky otevírají brány druhé inflační vlně. Jak se na (možný) nový růst cen připravit jako investor?

Centrální banky otevírají brány druhé inflační vlně. Jak se na (možný) nový růst cen připravit jako investor?

3. Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, index PX táhly vzhůru akcie Erste

Pražská burza v úterý po předchozích třech nezdařených seancích posílila, index PX stoupl o 0,62 % na 1 989,97 bodu. K obratu přispěly především akcie Erste Group Bank. Zpevnily také akcie ČEZ. Ztrátu zaznamenaly Komerční banka, Kofola ČeskoSlovensko a Photon Energy. Objem obchodů se udržel na nadprůměrných hodnotách.

#VítěznéPortfolio: Proč CEE (ne)stojí za hřích aneb Česko, Polsko, Turecko a spol. očima investora

#VítěznéPortfolio: Proč CEE (ne)stojí za hřích aneb Česko, Polsko, Turecko a spol. očima investora

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne se investoři zaměří na německý index spotřebitelské důvěry od GfK a odpoledne Spojené státy odtajní údaje o prodejích nových rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČR: Ceny průmyslových výrobců v lednu meziročně stouply o 0,5 %, ceny zemědělských výrobců vyskočily o 9,1 %

Ceny tuzemských zemědělských výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,5 % a meziročně byly vyšší o 9,1 %. Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně o 0,2 % a meziročně se zvýšily o 0,5 %. Ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,2 % a meziročně byly vyšší o 2,4 % a ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 0,6 % a meziročně byly vyšší o 3,2 %. V rámci hlavních průmyslových skupin meziročně vzrostly ceny výrobků investiční povahy (+2,9 %) a zboží krátkodobé spotřeby (+2,2 %). Ceny energií klesly o 1,9 % a ceny průmyslových výrobců bez energií byly vyšší o 1,5 %.

6. Tesla kupuje část insolventního německého strojírenského podniku Manz

Americká automobilka Tesla koupí část insolventní německé strojírenské společnosti Manz s více než 300 zaměstnanci v závodě ve městě Reutlingen. Transakce rozšíří přítomnost Tesly v Německu, kde již firma provozuje výrobní závod nedaleko Berlína.

7. Německá ekonomika v čtvrtém čtvrtletí klesla o 0,2 %, potvrdili statistici

Hrubý domácí produkt Německa v loňském čtvrtém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům klesl o 0,2 % po růstu o 0,1 % v třetím čtvrtletí. Meziročně německá ekonomika oslabila o 0,2 %. V úterý to v konečné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Potvrdil tím předběžné údaje z konce ledna.

8. Generální ředitel Unileveru Hein Schumacher odstoupí z funkce

Generální ředitel společnosti Unilever Hein Schumacher odstoupí po necelých dvou letech ve funkci. Na jeho místo nastoupí současný finanční ředitel Fernando Fernandez, a to s účinností od 1. března. Unilever uvedl, že změna neovlivní výhled na rok 2025 ani střednědobé cíle společnosti. Schumacher se ujal vedení v červenci 2023 s úkolem restrukturalizovat nadnárodního výrobce spotřebního zboží.

9. Maďarsko ponechalo úrokové sazby beze změny

Maďarská centrální banka na únorovém zasedání ponechala klíčovou úrokovou sazbu na 6,5 %, jak se očekávalo. Beze změny zůstaly také sazby na jednodenní vklady a zajištěné úvěry ve výši 5,5 %, respektive 7,5 %.

10. Americký index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru potřetí v řadě klesl

Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru klesl na 98,3 bodu (odhad: 102,5 bodu, leden: 105,3 bodu). Jde o třetí snížení indikátoru v řadě, pokles o sedm bodů je navíc nejvýraznějším zhoršením ukazatele od srpna 2021. Podle agentury Bloomberg vývoj indexu reflektuje nejistotu spojenou s kroky administrativy Donalda Trumpa. "Domácnosti jsou nadále citlivé vůči inflaci, pozornost se však začíná stáčet i k jiným tématům. Výrazně více lidí ve svých odpovědích připouští obavy z cel a budoucí podoby mezinárodního obchodu," uvedla ekonomka Stephanie Guichardová z Conference Board.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejvýkonnější americké akcie uplynulých dvou dekád

Asi není velkým překvapením, že nejvyšší průměrné roční zhodnocení si v horizontu 20 let ve Spojených státech připisují akcie výrobce čipů NVIDIA. Mezi nejziskovějšími tituly se ale najde i pár (neprávem) přehlížených jmen.

zdroj: Visual Capitalist
Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa