Co musíte ráno vědět (5. března)

Jak světové trhy zasáhl začátek celní války, kolik peněz chce Evropská unie v dalších letech na zlepšování svých obranných schopností a jeden obchod s kryptoměnami, který na sebe strhl pozornost. I to by vás ráno mohlo zajímat.
1. Americké akcie v úterý dále oslabovaly kvůli obavám z dopadů cel, index S&P 500 je nejníže od prezidentských voleb v USA
Americké akciové indexy v úterý silně kolísaly. Po úvodním propadu se dokázaly vyhoupnout dokonce do plusu, v závěru seance ale opět rychle oslabily. Uzavřely nicméně nad denními minimy. Náladu ovlivňoval zejména začátek celní války mezi USA, jejich sousedními zeměmi a Čínou. Index Dow nakonec klesl o 1,55 % na 42 520,99 bodu, širší S&P 500 ztratil 1,22 % na 5 778,15 bodů a technologický index Nasdaq Composite odepsal 0,35 % na 18 285,16 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,20 % na 23,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o šest bazických bodů na 4,242 %. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, zlato i stříbro naopak asi o procento zdražily, dolarový index se snížil o procento na 105,56 bodu a bitcoin na konci dne zdražil bezmála o dvě procenta na 87 860 USD.

2. Evropské akcie v úterý prudce zlevnily, investoři mají obavy z dopadů spuštěných cel
Evropské trhy v úterý výrazně oslabily. Investoři se připravují na dopady nových amerických cel na Mexiko, Kanadu a Čínu, stejně jako na odvetná opatření. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 2,14 % na 551,07 bodu (byl to nejhlubší pokles od loňského srpna), německý DAX klesl o 3,54 % na 22 326,81 bodu, francouzský CAC 40 spadl o 1,85 % na 8 047,92 bodu a britský FTSE 100 odepsal 1,27 % na 8 759 bodů.
3. Pražská burza neodolala tlaku, index PX v úterý klesl o více než dvě procenta
Pražská burza byla pod silným prodejním tlakem a index PX spadl o 2,29 % na 1 948,74 bodu. Negativní náladu na trzích přineslo spuštění amerických cel na dovozy z Kanady, Mexika a Číny a také oznamovaná protiopatření. Investoři mají obavy, že se nyní americká administrativa zaměří na Evropu, což ostatně Donald Trump opakovaně avizoval. Tahounem propadu indexu PX byla Erste (-5,54 %). MONETA Money Bank odepsala 1,58 % a Komerční banka oslabila o 1,91 %. Akcie zbrojovky Colt CZ odepsaly 0,67 % a ČEZ zlevnil o 1,18 %. Ztrácely všechny likvidní tituly.
4. Očekávané události
Středa bude bohatá na makrodata. Ostře sledované budou indexy nákupních manažerů za oblast služeb a za celou ekonomiku, vyjdou také údaje o australském HDP, francouzské průmyslové produkci a předběžné statistiky inflace v Česku. Dále zaujmou italský HDP a maloobchod, maďarský průmysl nebo výrobní ceny v eurozóně. V Americe bude sledovaná zpráva ADP o tvorbě pracovních pozic v soukromém sektoru, pozornost si zaslouží týdenní data z hypotéčního trhu, zásoby ropy, podnikové objednávky, prodeje aut a také Béžová kniha, pravidelná situační zpráva o americké ekonomice z dílny Fedu. Trhy mohou také silně reagovat na úterní projev Donalda Trumpa v Kongresu. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Bayer, Adidas nebo Campbell Soup. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Evropa má nový úvěrový nástroj na financování obrany
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila dohodu o novém úvěrovém nástroji v objemu 150 miliard eur, který bude určen k financování evropské obrany. EU představila plán ReArm Europe, který umožní členským státům zásadně zvýšit investice do obranných kapacit. Tento plán zahrnuje pět klíčových opatření - uvolnění veřejných financí na obranu, vytvoření zmíněného nového úvěrového nástroje ve výši 150 miliard eur pro společné investice, využití rozpočtu EU k podpoře obranných projektů, mobilizaci soukromého kapitálu a posílení role Evropské investiční banky. Celkově by ReArm Europe mohl na sebe navázat až 800 miliard eur na posílení evropské bezpečnosti.
6. ČEZ se stal akcionářem společnosti Rolls-Royce SMR se zhruba pětinovým podílem
ČEZ se stal akcionářem britské společnosti Rolls-Royce SMR a získal zhruba pětinový podíl. Schválily to regulační orgány. Společnosti budou spolupracovat na vývoji modulárních jaderných reaktorů, první v Česku by měl vzniknout v první polovině 30. let v Temelíně.
7. Atlantský Fed nově modeluje propad amerického HDP v prvním kvartálu o 2,8 %
Atlantský Fed ve svém modelu vývoje americké ekonomiky vyhlíží nově za první kvartál propad amerického HDP o 2,8 % anualizovaně. Důvodem je snížení odhadovaného příspěvku osobní spotřeby a fixních investic. Skutečnost nemusí být tak negativní, model ale naznačuje silná rizika pro růst americké ekonomiky, protože nemusí jít pouze o efekt předzásobení se dovozy z Kanady a Mexika před zavedením platnosti cel.
8. Saudi Aramco loni výrazně klesl zisk
Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco oznámila za loňský rok pokles čistého zisku na 106,2 miliardy dolarů, o rok dříve vydělala 121,3 miliardy dolarů. Nižší ceny ropy ovlivnily příjmy, když celosvětová produkce vzrostla a poptávka zpomalila. Realizovaná cena ropy firmě klesla na 80,2 dolaru za barel z předchozích 83,6 dolaru.
9. OECD letos v Česku vyhlíží zrychlení růstu HDP na 2,4 %
OECD předpovídá, že česká ekonomika letos zrychlí růst na 2,4 % HDP z loňského 1 % a příští rok na 2,5 %. Inflace by měla dále slábnout a v roce 2026 dosáhnout 2% cíle ČNB. Deficit veřejných financí by měl letos klesnout na 2,6 % HDP a v roce 2026 na 1,9 %.
10. Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v lednu zůstala na 6,2 %, čekal se nárůst na 6,3 %
V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti zůstala na 5,8 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Milionový trade
Jeden obchodník na platformě Hyperliquid vydělal za 24 hodin 7 milionů dolarů díky spekulaci na růst cen kryptoměn. Stalo se to krátce před oznámením Donalda Trumpa o plánu na vytvoření strategické kryptorezervy USA. Trader vložil přibližně 5,6 milionu USDC (dolarových stablecoinů) na účet a s využitím 50násobné páky otevřel dlouhé pozice v bitcoinu a etheru. Tím vytvořil celkovou pozici v hodnotě přes 200 milionů dolarů.
V neděli ráno se obchodník ocitl v kritické situaci, kdy mu hrozila likvidace pozice. Pokud by tehdy cena etheru klesla ještě o 54 dolarů, přišel by o více než dva miliony dolarů. O dvě hodiny později ale Donald Trump oznámil plán na vytvoření kryptorezervy, což způsobilo prudký růst cen. Obchodník pozice záhy uzavřel a inkasoval zisk sedm milionů dolarů.
Mohl ale vydělat podstatně více, kdyby pozici držel i po následném upřesnění, že do rezervy budou zahrnuty právě bitcoin a ether. Jejich cena pak totiž stoupla ještě výrazněji. je samozřejmě otázka, zda by dotyčný zvládl pozici včas odprodat, ceny kryptoměn totiž pak během pondělí opět výrazně klesaly.